Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
To ja mam jakies wybrakowane to sprzęgiełko. ;-) Silniczek nadal bzyczy, mimo, że obiektyw nie ostrzy, a bolec na 100% wciśnięty, bo taśma go zaklejająca nie nosi śladów użycia.
Testowane z kitowym DA, z M-ką na gwincie też mi sie nie udało tego zrobić. :-(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
silniczek szaleje. to fakt... ale u mnie dziala pulapka
byc moze trzeba jakis styk wyslonic - "zatasmowac"

[ Dodano: 2007-04-28, 22:48 ]
prawdopodobnie tu :
http://www.bdimitrov.de/kmp/

[ Dodano: 2007-04-28, 22:50 ]
dalej K- mount information a potem K-Mount Evolution, Features and Operation a potem KAF
 

Konrad_O  Dołączył: 09 Mar 2008
Witam
Czy opisany tu sposób ma zastosowanie również przy obiektywach z przejsciówką M42->Pentax? Mam podpiętego fletkogona do K10D i nie mogę ustawić tej "pułapki ostrości".

--
Pozdrawiam
Konrad
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Konrad_O napisał/a:
Mam podpiętego fletkogona do K10D i nie mogę ustawić tej "pułapki ostrości".

Musi być włączony AF
 

Konrad_O  Dołączył: 09 Mar 2008
plwk, dzięki - działa :mrgreen:

--
Pozdrawiam
Konrad
 

Hubolsky  Dołączył: 13 Lis 2007
Postanowiłem zastawić pułapkę, ale niestety coś robie nie tak, może ktoś pomoże?
A więc od początku:

1. obiektyw + przejściówka M42 (Zeiss 135/3.5)
2. na body ustawiony S-AF
Ale mimo ustawionych parametrów aparat sam się przestawia w MF (przynajmniej w wizjerze mam takie info) i aparat strzela nie czekając na potwierdzenie ostrości. Mam GX-10 ale to chyba nie ma różnicy?
Big THX
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Hubolsky napisał/a:
obiektyw + przejściówka M42 (Zeiss 135/3.5)

czy obiektyw ma metalowy bagnet? Chodzi o goly metal, ktory moglby zewrzec styki w body. Jesli styki nie sa zwarte, aparat uznaje, ze nie ma obiektywu - pulapka nie dziala i pojawiaja sie przeklamania w pomiarze ekspozycji (rowne dla roznych szkiel, nie bardzo wiadomo od czago zalezne).
 

Hubolsky  Dołączył: 13 Lis 2007
Chyba jednak coś jest nie tak u mnie, próbowałem z dwoma szkłami:
Jupiter 85/2 i z Sonarem CZ 135/3.5 obydwa z przejściówkami (jedna alu druga mosiądz)
Na żadnym z nich nie udało się ustawić pułapki. Po zwarciu styków brak żadnej zmiany. Gdy w menu wyłączę Use Aparature Ring (OFF) obiektyw przy zwartych stykach przestaje całkowicie reagować (przycisk spustu migawki nie reaguje), po rozwarciu (wyjęciu foli aluminiowej) można robić fotki a przycisk zielony dobiera ekspozycję w trybie M.
Może szkło musi mieć bagnet? Czy komuś to działa z przejściówkami?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Hubolsky napisał/a:
Jupiter 85/2 i z Sonarem CZ 135/3.5 obydwa z przejściówkami (jedna alu druga mosiądz)

nie ma znaczenia material przejsciowki tylko brzeg obiektywu. Wydaje mi sie ze folia po prostu nie spelnia tutaj swojej roli.
 

Hubolsky  Dołączył: 13 Lis 2007
Niestety ale cienka blaszka też nic nie daje. No to mam zagadkę. Czyżby mój Szajsung był walnięty? Niezależnie czy styki są zwarte czy nie, korpus wykrywa obiektyw jako MF i niezależnie od opcji na korpusie traktuje go jako MF (niby logiczne - ale pułapka przez to nie działa). A już miałem kilka pomysłów na jej wykorzystanie :-(
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Wtrącę tu swoje 3 grosze.
Mam Kdyszkę, zaś po ojcu "odziedziczyłem" kilka manualnych szkieł M42 i P6. Deko czasu temu troszkę kombinowałem z tym pomysłem i zauważyłem kilka dziwnych prawidłowości.

-sztuczka działa tylko przy ustawionym AF.S (czyli szkła auto odpadają - aparat z takowym szkłem bedzie krecić śrubokrętem, zaś do zasłaniania styków jakoś nie mam przekonania).

-ze szkłami manualnymi też było różnie:
-Meyer/Pentacon 200/4 (M42) - AF trap działał doskonale.
-Meyer Orestor 50/1.8 (M42) aparat pozwalał na zdjęcie mimo wyraźnej nieostrości
-Zeiss Biometar 2.8/80 (P6) aparat pozwalał na zdjęcie mimo wyraźnej nieostrości

- próbowałem rózne ustawienia (np podawać 200mm jako ogniskową dla wszystkich szkieł) - nie miało to wpływu. Jedyne czym się w/w obiektywy różnia to mocowanie - 200/4 miało przejści€wkę z kołnierzem (tak przerobiłem ja by ostrzył na niesk), Zeiss specjalny moduł, zaś Orestor klasyczna przejściówkę bez kołnierza. Ale to chuba nie ma wpływu, Tak więc nie wiem za bardzo od czego to zależy...

Jednakże obiektyw 200mm w połączeniu z wężykiem spustowym zablokowanym na B daje ciekawe mozliwości fotografowania płochliwych zwierząt. Można zostawić aparat na "zdjęciu seryjnym" przy jakiejś przynęcie i odejść na pewien dystans (inaczej zwierzyna nie podejdzie co przynęty). Sprawdzałem - działa.
 
anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Ja mam w swoim GX 10 jeszcze coś innego pułapka działa mi w seri M natomiast nie chce z żadnym M42 czy może chodzi o ustawienia?

Już się dogrzebałem folia aluminiowa jednak pomaga... Na przyszłość może być chyba jeszcze jeden sposób bo folia się niszczy.... otóż w kodach sklepowych do zabezpieczenia towarów na bramkach są takie drobne cieniutkie giętkie paski stalowe. Ich wielkość była by w sam raz do styków

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach