lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
ISO 1600 i czerwona kreska
witam
no i sie na pentaxa wkurzylem. kiedys bylo tak, ze przy ISO 1600 potrafily wyskoczyc hoty w liczbie 1, czasem 2. teraz juz nie wyskakuja. od dawna ani jednego. za to na zdjeciach przy ISO 1600, 3200 i w bardzo malym stopniu przy ISO 800 pojawia sie czerwona kreska rownolegla do gornej krawedzi zdjecia. nie jest jaskrawa, czasem nawet prawie jej nie widac, czasem widac ja nawet na LCD w aparacie. cos jakby termiczny szum z matrycy zebral sie w jedna kreske (pasek). nie zauwazylem jakiegos powiazania z czasem naswietlania, nagrzaniem matrycy (moze byc na pierwszej fotce jak i po godzinnym fotografowaniu), jest zwiazana tylko z ISO. to wyglada podobnie jak w olku w tym tescie(darki), ale zjawisko nie jest az tak mocne. w niektorych przypadkach, ktos kto oglada nawet tego nie zauwazy, czasem jednak rzuca sie w oczy.
1.czy to normalne zachowanie dla tych matryc ?
2.jutro bede sie kontaktowal z serwisem, ale zanim to nastapi chcialbym sie dowiedziec od Was, zeby ewentualnie ktos w serwisie mnie nie zbyl mowiac, ze TTTM.
3.zakladajac wymiane matrycy, czy aparatu (serwis, nie sklep) to jak dlugo trwa taka
operacja ? pech, ze niedlugo wyjezdzam na dluzej i wyjazd bez aparatu nawet nie wchodzi w gre.

link do testu olka
http://tinyurl.com/3ycjob


TU link do zdjecia
http://voila.pl/y59xi/?1

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
lukeluke, kurde, zawsze przy takich wypadkach wrzucaj fotę! Doceniam wysiłek włożony w opisanie problemu, ale jeden obraz wart itd... Tak "na ślepo", to TTTNM ;-)
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
bEEf napisał/a:
lukeluke, kurde, zawsze przy takich wypadkach wrzucaj fotę! Doceniam wysiłek włożony w opisanie problemu, ale jeden obraz wart itd... Tak "na ślepo", to TTTNM ;-)



juz jest. zerknij z łaski swojej.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hm, no artefakt dosyć jednak subtelny, tym niemniej obejrzałem swoje fotki przy ISO 1600 i nie ma tam takich regularnych struktur. Tzn czasem szum wygląda trochę pasiasto, ale nie ma tak, że ujawnia się jakiś jeden wyraźny pasek. Tyle mogę powiedzieć. Jeśli Ci on przeszkada, pytaj serwisu, co oni na to.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
bEEf napisał/a:
Hm, no artefakt dosyć jednak subtelny, tym niemniej obejrzałem swoje fotki przy ISO 1600 i nie ma tam takich regularnych struktur. Tzn czasem szum wygląda trochę pasiasto, ale nie ma tak, że ujawnia się jakiś jeden wyraźny pasek. Tyle mogę powiedzieć. Jeśli Ci on przeszkada, pytaj serwisu, co oni na to.


bede sie jutro z serwisem kontaktowal. ciekawe jest to, ze na darkach to sie nie ujawnia, ani przy wlaczonym, ani przy wylaczonym odszumianiu. jak teraz robie testowe fotki to ten pasek z czerwonego robi sie coraz bardziej wyblakly. na dodatek gdzie sie podzialy hot piksele ?:) kiedys pojawial sie conajmniej jeden, teraz zaden. mam wrazenie, ze matryca ewoluuje. tylko nie wiem w co. niedlugo wyjezdzam na kilka miesiecy na wyjazd sluzbowy i jak wtedy padnie to sie naprawde wkurze.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
lukeluke napisał/a:
gdzie sie podzialy hot piksele ?:) kiedys pojawial sie conajmniej jeden, teraz zaden. mam wrazenie, ze matryca ewoluuje. tylko nie wiem w co.


Może zmieniałeś wersję firmware na wyższą - podobno w 1.20 ulepszono funkcję mapowania hot'ów.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
Arczibandit napisał/a:
lukeluke napisał/a:
gdzie sie podzialy hot piksele ?:) kiedys pojawial sie conajmniej jeden, teraz zaden. mam wrazenie, ze matryca ewoluuje. tylko nie wiem w co.


Może zmieniałeś wersję firmware na wyższą - podobno w 1.20 ulepszono funkcję mapowania hot'ów.


zmienialem to fakt, ale mam kasetke wiec jak juz to 1.02. z tym, ze zmienilem pierwszego dnia od razu po zakupie i hoty, przez prawie miesiac byly. potem gdzies na jednym zdjeciu zauwazylem ten pasek. potem na nastepnych. to kwestia paru dni. na wczesniejszych zdjeciach hoty sie pojawiaja, za to pasek nie.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Co prawda to inna matryca,ale pstryknąłem parę foteq kontrolnych na ISO 1600 i nic podobnego, mimo dużych wysiłków, nie uświadczyłem. Widać tylko 'klasyczne' pionowe pasy. Tak więc to jakaś specyficzna wada matrycy Twojego egzemplarza.

Na Twoim miejscu sprawdziłbym czy któraś z RAWywoływarek nie zmapuje Ci tego paska. Wtedy mógłbyś chwilowo odpuścić serwis.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: ISO 1600 i czerwona kreska
lukeluke napisał/a:
witam
2. teraz juz nie wyskakuja. od dawna ani jednego. za to na zdjeciach przy ISO 1600, 3200 i w bardzo malym stopniu przy ISO 800 pojawia sie czerwona kreska rownolegla do g


Aż musiałem zmienić ustawienia monitora by jakąś regularną strukturę w postaci linii dostrzec:)

Moim zdaniem nie-ma-się-czym-przejmować.

Nie takie cuda widziałem na o wiele droższych kamerach CCD. Raz cała masa hotów nam nagle znikła...
Często pojawiają się paski i inne struktury w ciągu nocy, po jakimś czasie znikaja, były widoczne tak że aż oczy bolały... Szkoda że nie mam pod ręką zdjęć.

Ja myślę że ta lina którą masz to zakłócenia od elektroniki aparatu, możliwe że zakłócenia od innych urządzeń elektrycznych w domu, zakłócenia od sieci energetycznych, itp.

Jedź bez duszy na ramieniu, jak teraz oddasz do serwisu to wg. tego co tu czytałem na pewno Ci aparat przepadnie, a tak to masz praktycznie 100% szans że aparat będzie działał w trakcie wyjazdu i x lat dłużej.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
Re: ISO 1600 i czerwona kreska
hmm, co to znaczy przepadnie ? znaczy polezy miesiac i dluzej ?

nie jest zle. czasem tego w ogole nie ma, czasem widoczne tylko dla mnie. zobacze jak sie sytuacja rozwinie.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
A co wychodzi na teście na plamy i zabrudzenia matrycy?
Zrób fotę białej powierzchni na f22 moźe być z flashem i pokaż.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
Kfan napisał/a:
A co wychodzi na teście na plamy i zabrudzenia matrycy?
Zrób fotę białej powierzchni na f22 moźe być z flashem i pokaż.


a prosze cie bardzo.
LINK http://voila.pl/tf4bh/?1
no niestety dzis rano cyknalem fotke i linia jest i jest widoczna.
LINK http://voila.pl/xegwz/?1

wkurza mnie to. ciekawe na ile serwis zabierze aparat ? o ile uznaja cos takiego.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
no niestety dzis rano cyknalem fotke i linia jest i jest widoczna.

Szczerze mówiąc, gdybyś nie napisał, na 100% nie zwróciłbym uwagi. Nawet jak się przyjrzałem, to nie wiem, czy tam w ogóle coś jest... Daj sobie może parę dni odpoczynku od tej krechy, to przestaniesz ją widzieć, albo zniknie i już :-)
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
bEEf napisał/a:
Cytat
no niestety dzis rano cyknalem fotke i linia jest i jest widoczna.

Szczerze mówiąc, gdybyś nie napisał, na 100% nie zwróciłbym uwagi. Nawet jak się przyjrzałem, to nie wiem, czy tam w ogóle coś jest... Daj sobie może parę dni odpoczynku od tej krechy, to przestaniesz ją widzieć, albo zniknie i już :-)


jest, jest :), ale skoro Wy spece twierdzicie, ze nie widzicie, to przecietny ogladacz zdjecia moze nie zobaczy :) nie jestem jednym z tych co zdjecia ogladaja w 100% pow. i wiekszym. co ciekawe ja te linie widze wlasnie przy pomniejszeniu. jak sie powiekszy to jej nie widac.
pozdrawiam
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
lukeluke napisał/a:

jest, jest :), ale skoro Wy spece twierdzicie, ze nie widzicie, to przecietny ogladacz zdjecia moze nie zobaczy :) nie jestem jednym z tych co zdjecia ogladaja w 100% pow. i wiekszym. co ciekawe ja te linie widze wlasnie przy pomniejszeniu. jak sie powiekszy to jej nie widac.
pozdrawiam


Bo w pomniejszeniu stosunek sygnału do szumu jest większy i dlatego ją lepiej widać.
A często robisz na 1600 i 3200? Bo jeśli rzadko to daruj sobie, bo efekt jest znikomy.

Ktoś opisywał tu swoje boje z serisem Pentaxa, polecam to znaleźć i przeczytać przed ewentualnym wysłaniem do serisu. Bo z tego co widzę cała sprawa nie jest warta poświęcenia aparatu serwisowi na długie tygodnie a może i miesiące.
Poczekaj jakis czas. Jak ta kreska zacznie wychodzić coraz wyraźniej to wtedy znowu sie zastanowisz nad serwisem.

Zrób jakieś zdjecia nie w domu tylko na zewnątrz, aby sprawdzić czy przypadkiem zakłócenia elektryczne w domu (czy w danym pomieszczeniu) tego nie powodują.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
ms napisał/a:
lukeluke napisał/a:

jest, jest :), ale skoro Wy spece twierdzicie, ze nie widzicie, to przecietny ogladacz zdjecia moze nie zobaczy :) nie jestem jednym z tych co zdjecia ogladaja w 100% pow. i wiekszym. co ciekawe ja te linie widze wlasnie przy pomniejszeniu. jak sie powiekszy to jej nie widac.
pozdrawiam



Zrób jakieś zdjecia nie w domu tylko na zewnątrz, aby sprawdzić czy przypadkiem zakłócenia elektryczne w domu (czy w danym pomieszczeniu) tego nie powodują.


w iso 3200 w ogole nie robie. 1600 jest dla mnie ok, a poniewaz na razie mam kita i sigme 70-300 apo to iso 1600 jest dosyc czesto w uzyciu. to na pewno nie wynik zaklocen w domu, bo w plenerze tez to jest. jak juz pisalem czasem w ogole nie jest to widoczne, czasem bardziej. na jasnym tle nie ma problemu. dopiero na ciemniejszym tle sie pojawia. zielonym, prawie czarnym, ale np. na zupelnie czarnym tego nie ma.
za rada Wasza dam sobie nieco na wstrzymanie. nie moge teraz "stracic" aparatu nawet na miesiac, bo wyjazd niedlugo, a bez aparatu sobie go nie wyobrazam. licze, ze sie samo naprawi, albo co najmniej nie pogorszy.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf napisał/a:
Szczerze mówiąc, gdybyś nie napisał, na 100% nie zwróciłbym uwagi. Nawet jak się przyjrzałem, to nie wiem, czy tam w ogóle coś jest...
Podpisuje się pod tym obiema ręcyma. :-P Musiałem sobie tą fotę mocno rozjaśnić, żeby coś zauważyć, a i to głównie dzięki temu, że były strzałki.
Pokaż jakieś normalne zdjęcie, bez tych dorysowanych strzałek i linii, gdzie to przeszkadza. Najlepiej wykadrowane tak, żeby te linie znalazły się w innym miejscu na zdjęciu.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
Gwiazdor napisał/a:
bEEf napisał/a:
Szczerze mówiąc, gdybyś nie napisał, na 100% nie zwróciłbym uwagi. Nawet jak się przyjrzałem, to nie wiem, czy tam w ogóle coś jest...
Podpisuje się pod tym obiema ręcyma. :-P Musiałem sobie tą fotę mocno rozjaśnić, żeby coś zauważyć, a i to głównie dzięki temu, że były strzałki.
Pokaż jakieś normalne zdjęcie, bez tych dorysowanych strzałek i linii, gdzie to przeszkadza. Najlepiej wykadrowane tak, żeby te linie znalazły się w innym miejscu na zdjęciu.


na niektorych prawie tego nie widac, znaczy tylko ja widze:) to zdjecie wybralem, bo pokazuje dokladnie o co chodzi. popatrz teraz bez strzalek i powiedz, ze nic nie widzisz:)
http://voila.pl/9jyfr/?1
otworz normalnie na pelne okno monitora.
i popatrz tu, wycinek
http://voila.pl/oxg6r/?1
oczywiscie tego zdjecia nie bede ani wywolywal, ani ogladal, ale np to
http://voila.pl/f5zmu/?1
prawie nie widac, ale ewidentnie cos jest. i znowu, odbitki A4 z tego zdjecia nie bede robil, bo nie ma z czego, ale gdyby to bylo cos dobrego, to czy na takiej odbitce wlasnie nie bedzie tego drobnego paska widac ? ktos kto tego typu zdjecia oglada skupia sie na szczegolach, bo to tego typu zdjecie. a tu jakis cien czerwonawy. moze sobie wywolam tak kontrolnie, zeby zobaczyc czy tego nie widac.
koniec koncow do konca normalne i pozadane zjawisko to nie jest. tylko czy to jest uszkodzenie matrycy, czy wlasciwosc matrycy, ktora w pewnych warunkach wychodzi. jak juz mowilem. ze szum przy wyzszych iso jest to wiem i wiedzialem. ale, ze pojawia sie jako regularny pas to chyba nie.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
czerwona kreska a seryjne zdjecia:)
witam
wybaczcie, ze temat podobny, a nowy watek, ale pentax mnie juz ubawil. pisalem o kresce. jedni widzieli inni nie, ale byla tam naprawde:) przy iso 3200 to juz nawet niezle widoczna, szczegolnie przy niedoswietlonym zdjeciu. przypadkowo wpadlem na pomysl jak ja zlikwidowac. przestawilem aparat w tryb zdjec seryjnych. wystarczy zrobic jedna fotke i kreska sie nie pojawia. dziwne, prawda ? to mi wyglada na cos z softem, chociaz to troche dziwne, bo u nikogo tego nie ma.
btw ma ktos moze wersje 1.01 oprogramowania ? zrobilbym eksperyment.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
masz walnieta puszke - wyslij ja na wymiene lub serwisu....bo ubawieniu to trudno pisac... :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach