Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Benek napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Zresztą nawet jakby się dało, to byłoby to bezużyteczne.
Bzdura do kwadratu. Co jest bezużytecznego w AF-C działającym w czasie filmowania? To że w Pentaksie czegoś nie ma, to nie znaczy że jest to bezużyteczne.


Pewnie to, że biorąc pod uwagę iż w systemie Pentaxa, pewnie z ~80% użytkowników ma obiektywy z fokusem na wiertarkę, to i tak by to wyłączali. No chyba że ktoś by kręcił filmy nieme :mrgreen:
Ciągłe brzęczenie wiertarki urozmaiciło by każdy film :-P
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Są mikrofony zewnętrzne i coraz wiecej obiektywów SMD/DC/jakzwałtakzwał... szczęśliwie mam k-m i jeden dylemat mniej ;)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Benek napisał/a:
Bzdura do kwadratu. Co jest bezużytecznego w AF-C działającym w czasie filmowania? To że w Pentaksie czegoś nie ma, to nie znaczy że jest to bezużyteczne.
Pomijając już samą kwestię filmowania z autofokusem i jego ograniczonej przydatności w ogóle, to przede wszystkim chodzi o bezużyteczność takiego rozwiązania z obiektywami dostępnymi w systemie i to nie tylko śrubokrętowymi. Do sprawnego działania AF-C w trybie contrast detection potrzeba po pierwsze, szybkiej matrycy i procesora optymalizowanego pod to rozwiązanie, a po drugie, obiektywów konstruowanych pod sposób pracy CDAF. Ani jedno, ani drugie nie jest w Pentaksie dostępne, podobnie jak żadna z lustrzanek Pentaksa nie używa matryc z czujnikami PDAF, co byłoby ciut lepszą alternatywą w przypadku współpracy z istniejącymi szkłami, choć nie do końca praktycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o używanie w filmowaniu w ogóle.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
A ja jeszcze dodam , że z mojego K 5 IIs nie mogę zadzwonić do teściowej. :evilsmile:
Ludzie, aparat to nie kamera filmowa. :!: Wyobrażacie sobie pretensje, że drogi rower nie ma silnika, bo wy lubicie czasem pojeżdzić na motocyklu ?
W mojej kamerze miniDV jest możliwość robienia zdjęć .... kiepskiej jakości. Też powinienem reklamować u producenta, że nie ma matrycy 24 mp i odtwarzacza mp3. :evilsmile:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MarWoj napisał/a:
Ludzie, aparat to nie kamera filmowa. :!: Wyobrażacie sobie pretensje, że drogi rower nie ma silnika, bo wy lubicie czasem pojeżdzić na motocyklu ?
Drogie kamery akurat też nie mają autofokusa...
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
jaad75 napisał/a:
Drogie kamery akurat też nie mają autofokusa...


Jak zatem żyją z tym ich operatorzy? :mrgreen:

Powyższe napisałem w oparciu o tanie kamery video do amatorskiego użytku. Z profi-sprzętem filmowym nie miałem do czynienia.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
MarWoj napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Drogie kamery akurat też nie mają autofokusa...


Jak zatem żyją z tym ich operatorzy? :mrgreen:

Pewnie chcą mieć pełną kontrolę nad obrazem - oni mają wiedzieć gdzie i ile ma być "ostrego", a nie bezduszny algorytm procesora :-P
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MarWoj, ale to tak, jakby pisać o sprzęcie fotograficznym w oparciu rynek aparatów kompaktowych. :-P
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
greentrek napisał/a:
Jak zatem żyją z tym ich operatorzy? :mrgreen:

W kamerach profesjonalnych jest coś podobnego do focus peaking. Fragmenty obrazu znajdujące się w głębi ostrości są dodatkowo ostrzone w wizjerze. Działa to bardzo dobrze.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Kolega stoi przed wyborem: K-5 II czy K-5 IIS? Podstawową różnicą zdaje się być brak filtra AA w K-5 IIS.
Czy ktoś z Was, Szanowni, może wskazać praktyczną i rzeczywistą korzyść wynikającą z braku tego filtra?
Czy ktoś z Was, Szanowni, może podzielić się linkami do sampli obrazujących różnicę między fotami z i bez tegoż filtra?
Jakoś nie udało mi (mu) się trafić na źródełko dobrej informacji.
A może są inne argumenty przemawiające na korzyść tego lub tamtego?
Dziękuję z góry, a jeśli już było to przepraszam za powielanie i proszę o wskazanie, gdzie było.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
zbyllu napisał/a:
Czy ktoś z Was, Szanowni, może wskazać praktyczną i rzeczywistą korzyść wynikającą z braku tego filtra?
Można nie ostrzyć w postprocesie, co wpływa znacząco na obniżenie szumów.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
jaad75 napisał/a:
zbyllu napisał/a:
Czy ktoś z Was, Szanowni, może wskazać praktyczną i rzeczywistą korzyść wynikającą z braku tego filtra?
Można nie ostrzyć w postprocesie, co wpływa znacząco na obniżenie szumów.


AAAbsolutnie tak!
Przestałem* ostrzyć przy wywoływaniu: np. w Lightroom
wyostrzanie - 0 (zero)

A jeśli potrzeba wyostrzam w Photoshop miejscowo (i tylko i wyłącznie na warstwie iluminancji)

* zazwyczaj, bo to zależy od ISO oraz co to za zdjęcia
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
zbyllu tu się nie ma co zastanawiać, trzeba eSkę brać! :-B
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Fajnie, fajnie, panowie. Dzięki za odpowiedzi. Brzmią zachęcająco.
Ja (i kolega) należę jednak do gatunku niewiernych Tomaszów: nie zobaczę - nie uwierzę. :-P
To w ogóle dziwne, że tak trudno o sample porównujące zdjęcia z filtrem AA i bez niego. Producenci powinni się tym chwalić, użytkownicy też.
Może jednak macie linki do takowych?
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
zbyllu, masz świetną galerię tilt-shiftową, jakim obiektywem robione te zdjęcia ?
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
irek83, dzięki.
Obiektyw zrobiłem ze średnioformatowego Flektogona 4/50 i pierścienia makro połączonych (oczywiście) dętką rowerową.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Efekt bardzo fajny :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
zbyllu napisał/a:
To w ogóle dziwne, że tak trudno o sample porównujące zdjęcia z filtrem AA i bez niego. Producenci powinni się tym chwalić, użytkownicy też.
Może jednak macie linki do takowych?

Gdzieś na początku wątku są linki.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
jaad75, dziękuję.
Można sobie wyrobić jakąś opinię.
Wiem jednak, że trudno jest usunąć morę w photoshopie nie niszcząc obrazu więc w przypadku jej wystąpienia może to być kłopot.

[ Dodano: 2015-05-30, 21:47 ]
plwk, dzięki - rzeczywiście, kilka znalazłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach