mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Do archiwizacji i prezentacji slajdów
W wyszukiwarce nie ma tego zbyt dużo, więc zakałdam nowy wątek.
Po wejściu w cyfrę pożegnałem się na zawze z kolorowymi negatywami, a do łask wróciły slajdy, które, wstyd się przyznać ostatnio robiłem chyba z 6 lat temu i to bardzo okazjonalnie.
Mam w związku z tym pytanie, a konkretnie cztery.
1. Czy do archiwizacji lepiej używać ramek z szybką czy bez? Czy w prezentacji jest pomiędzy nimi jakaś różnica?
2. Uprzejmie proszę o oświecenie mnie w kwestii rzutników, w których jestem ignorantem. Do tej pory "wypożyczałem" sobie rzutnik z pracy, własnego nie mialem. Teraz zamierzam kupić. Interesuje mnie głównie sprawa optyki. Czy szkła w rzutnikach mają jakiś standard? Czy sa wymienne? Jeśli tak to jakie mają mocowanie? Chodzi o to, że rzutnik moge ustawić w jednym tylko miejscu (4m 30 cm od ściany na którą będę rzucał) i chciałbym otrzymac obraz o podstawie 160 cm. Czy można jeszcze kupic nowe rzutniki? Jakie firmy/modele są warte zainteresowania? Nie chcę się kreować na jakiegoś rozrzutnika, ale nie jest moim priorytetem szukanie czegoś najtańszego.
3. Czy po zeskanowaniu slajdu i zapisaniu go na dysku i odtworzeniu z odtwarzacza DVD poprzez rzutnik do kina domowego otrzymam lepszej czy gorszej jakości obraz niż z rzutnika slajdów? Zakladam że gorszy, ale czy wąskim gardłem jest cyfrowy zapis slajdu czy jakośc rzutnika? Ktoś próbował to porównywać?
4. Na razie nie mam też ekranu. Czy ekran do projekcji slajdów sprawdzi się także do rzutnika kina domowego? Wprawdzie trochę później ale do kwestii ekranu też się zabiorę.
Pozdrawiam
MM
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Z mojego doświadczenia...

ad 1. Bez. Z szybką: ryzyko powstania pierścieni Newtona, spadek kontrastu, syfek jak już wleci to go łatwo nie wygonisz, po wielu latach przechowywania na szkle osadzają się najdrobniejsze frakcje kurzu - matowieje.

ad 3. Zależy od skanera i parametrów skanowania, zależy od parametrów rzutnika, ale praktycznie - gorszy. Najwęższe gardła to rozpiętość tonalna skanera (Dmax) i wierność oddawania kolorów przez rzutnik. Popytaj podróżników i innych robiących swoje slajdowiska.

Pozdrawiam
PR
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
3. Rzutnik do kina domowego ma bardzo małą rozdzielczość, prawdopodobnie będzie słabo oddawał szczegóły i kolory.
Pokaz zdjęć z rzutnika cyfrowego widziałem tylko raz, w całkowicie ciemnej sali i było bardzo słabo w porównaniu do slajdów.

gilby

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach