Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Eksport zdjęć z Lightrooma 4...
Mam pewien problem przy eksporcie zdjęć z LR4... RAW ma rozmiar ok 6MB ale kiedy go potem eksportuje jako JPEG zwiększa rozmiar do ok 16 MB!!! :( Dlaczego tak jest i jak to ustawić by pliki były dobrej jakości a jednocześnie nie zajmowały TYLE miejsca...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
z jakiego aparatu masz tak małe RAWy ?
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
opiszon napisał/a:
z jakiego aparatu masz tak małe RAWy ?


Pewnie coś pomieszałem z rozmiarem RAWów... K5. Tak czy inaczej jak sprawić by JPEG były mniejsze???
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
zmniejszyć rozdzielczość, albo ustawić kompresję (przy eksporcie możesz wybrać z jaką jakością ma być zdjęcie zapisane)

tyle że te 16MB to nie jest jakaś szokująca wartość, tym bardziej że RAWy mają zazwyczaj ok 30MB

oprócz tego - ilość miejsca zajmowanego przez plik w formacie JPG zależy od tego, co tam w środku siedzi
scena o przewadzie jednego koloru, równomiernie oświetlonego będzie zajmowała mniej niż fotografia makro kolorowego piaseczku

inna sprawa - im wyższego ISO używasz, tym więcej będą zajmowały miejsca zdjęcia (szum obecny na zdjęciu powoduje gorszy stopień kompresji)
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
OPISZON bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii! :) Do tej pory mi to nie przeszkadzało ale dziś w laboratorium fotograficznym usłyszałem że pliki tej wielkości zapchają im maszynę i powinienem dawać dużo mniejsze... Stąd moje pytanie.

[ Dodano: 2012-09-19, 10:52 ]
opiszon napisał/a:
zmniejszyć rozdzielczość, albo ustawić kompresję (przy eksporcie możesz wybrać z jaką jakością ma być zdjęcie zapisane)


Z reguły daję kompresję na 80 %... Jest OK czy np 60 wystarczy?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Michal Sosnicki napisał/a:
Z reguły daję kompresję na 80 %... Jest OK czy np 60 wystarczy?

sprawdź to organoleptycznie jaką jakość jesteś w stanie zaakceptować ;-)

jak lab narzeka że dajesz pliki w za dobrej jakości, to może zmień lab

ale do rzeczy - zamiast pogarszać jakość zdjęcia stopniem kompresji (to jest kompresja stratna), to może lepiej, przed zaniesieniem zdjęcia do labu zmienić jego rozdzielczość tak, aby przy zadanym rozmiarze fizycznym miał 300dpi :?:
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
opiszon napisał/a:
Michal Sosnicki napisał/a:
Z reguły daję kompresję na 80 %... Jest OK czy np 60 wystarczy?

sprawdź to organoleptycznie jaką jakość jesteś w stanie zaakceptować ;-)

jak lab narzeka że dajesz pliki w za dobrej jakości, to może zmień lab

ale do rzeczy - zamiast pogarszać jakość zdjęcia stopniem kompresji (to jest kompresja stratna), to może lepiej, przed zaniesieniem zdjęcia do labu zmienić jego rozdzielczość tak, aby przy zadanym rozmiarze fizycznym miał 300dpi :?:


Lab jest bardzo dobry :) Jeden z najlepszych w Krakowie... Zawsze ustawiam rozdzielczość 300 dpi ale nie rozumiem co znaczy przy zadanym rozmiarze? Tzn np ustawić 4500x2000 300 dpi lub 800x600 ale też 300 dpi???
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
chodzi mi o rozmiar fizyczny zdjęcia

taki przykład - masz zdjęcie z k-5
rozmiar oryginalny - 3264 x 4928 px

chcesz wywołać jako 13x19
przy 300dpi rozmiar takiego zdjęcia to (zostawiamy 13cm na krótkim boku, długi będzie trochę dłuższy niż 19cm) 1535 x 2318 px
więcej nie potrzebujesz (dla takiego konkretnego rozmiaru zdjęcia - będziesz chciał większą odbitkę, to musisz dać większą fotkę- nie masz wyboru)
te obliczenia zrobi za ciebie program, nie martw się ;-)

no i oczywiście jakość na 100% ;-)
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
opiszon napisał/a:
chodzi mi o rozmiar fizyczny zdjęcia

taki przykład - masz zdjęcie z k-5
rozmiar oryginalny - 3264 x 4928 px

chcesz wywołać jako 13x19
przy 300dpi rozmiar takiego zdjęcia to (zostawiamy 13cm na krótkim boku, długi będzie trochę dłuższy niż 19cm) 1535 x 2318 px
więcej nie potrzebujesz (dla takiego konkretnego rozmiaru zdjęcia - będziesz chciał większą odbitkę, to musisz dać większą fotkę- nie masz wyboru)
te obliczenia zrobi za ciebie program, nie martw się ;-)

no i oczywiście jakość na 100% ;-)



Nigdy w tych wszystkich obliczeniach się nie orientowałem :-( i chyba nadal to mam :-D A jak np będzie dla 15x21 cm?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Michal Sosnicki, to są dość proste obliczenia, potrzebujesz 300 pikseli na 1 cal czyli ~2,5 centymetra, dlatego żeby zobaczyć jaka musi być długość jednego boku liczysz : x/2,5 *300 czyli dla 10 cm wychodzi 1200 dla 15 1800 itd. ;-)
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
darkduch napisał/a:
Michal Sosnicki, to są dość proste obliczenia, potrzebujesz 300 pikseli na 1 cal czyli ~2,5 centymetra, dlatego żeby zobaczyć jaka musi być długość jednego boku liczysz : x/2,5 *300 czyli dla 10 cm wychodzi 1200 dla 15 1800 itd. ;-)


Aż wstyd się przyznać że tak prostej rzeczy nie wiedziałem... DZIĘKUJĘ Ci bardzo!!! :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach