Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Mac OS X - Leoparda
Właśnie ukazała się nowa wersja sytemu MacOS. Poczytałem sobie o wspaniałości tego systemu i o tym jak to jest super i znacznie lepszy niż Vista i tak dalej...
Generalnie Mac jest podobno sporo lepszy od PC. Nie wiem nie znam się. Wiem jednak jakiego PC można zbudować za 5/6 k. Jak porównać specyfikację PC będzie jednak sporo mocniejszy. Podobno Mac ze względu na zamknięta architekturę jest znacznie wydajniejszy i tak dalej. Nie wiem i w tym momencie nie bardzo mnie to interesuje. Chciałabym porozmawiać z wami o czymś innym.
Mianowicie Microsoft przegrał ostatnio głośne procesy o działania monopolistyczne. Działaniem monopolistycznym na szkodę konsumentów oraz konkurencji miało być mianowicie oferowanie w raz z systemem zintegrowanej z nim przeglądarki internetowej Internet Explorer oraz programu do odtwarzania plików audio i wideo Windows Media Player.
No właśnie Microsoft jest z tego powodu zły i KE nałożyła na firmę z tego powodu horrendalne kary finansowe. Walka z monopolem to ważna dla nas konsumentów rzecz. Tylko dla czego tylko z Microsoftem :?: Przecież nowy Mac OS X – Leoparda ma wbudowaną przeglądarkę, program do odtwarzania multimediów, program do przeglądania i edycji zdjęć, a nawet edytor tekstu i wszystko jest ok. To jak to? Jak MS tak robi to jest be a jak robi to Apple to jest to kompleksowe rozwiązanie z myślą o użytkownikach? Przecież to jest jakaś zbiorowa schizofrenia? Dodatkowo MS Windows można legalnie zainstalować na każdym komputerze na Mac OS legalnie tylko na komputerach firmy Apple :!: Kto tu jest monopolistą. To samo jest z iPodem niby taki cudny i śliczny ale do obsługi wymaga softu iTunes (koszmarek) firmy Apple.
Jestem ciekaw waszych opinii i spostrzeżeń w tym temacie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
iPodem niby taki cudny i śliczny ale do obsługi wymaga softu iTunes (koszmarek) firmy Apple.


Winamp tez ci obsluzy ipoda...
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Re: Mac OS X - Leoparda
awakqwq napisał/a:
Podobno Mac ze względu na zamknięta architekturę jest znacznie wydajniejszy i tak dalej

Szczególnie od kiedy przeszli na CPU Intela i różnice między Mac a PC sprowadzają się do BIOS i kilku szczegółów stylistycznych :)

Cytat
Przecież nowy Mac OS X – Leoparda ma wbudowaną przeglądarkę, program do odtwarzania multimediów, program do przeglądania i edycji zdjęć, a nawet edytor tekstu i wszystko jest ok. To jak to? Jak MS tak robi to jest be a jak robi to Apple to jest to kompleksowe rozwiązanie z myślą o użytkownikach? Przecież to jest jakaś zbiorowa schizofrenia?

Nie do końca, o ile pamiętam to tam chodziło jeszcze o sam fakt, że MS nie udostępniał pełnej dokumentacji systemu co uniemożliwiało napisanie aplikacji o podobnej funkcjonalności równie dobrze zintegrowanych z systemem, co stawia aplikacje konkurencji na z góry przegranej pozycji.

Cytat
Dodatkowo MS Windows można legalnie zainstalować na każdym komputerze na Mac OS legalnie tylko na komputerach firmy Apple

MS Windows można legalnie zainstalować tam gdzie się uruchomi (i oczywiście zakupiono odpowiednią licencję). O ile mi wiadomo to Mac OS X (podobnie jak i poprzednie) wymaga pewnych cech unikalnych jaka występuje w komputerach Apple i na zwykłym PC tego nie uruchomisz :)

Cytat
:!: Kto tu jest monopolistą.

Ten kto ma większy udział w rynku :) Nikt nikogo nie zmusza do zakupu komputera Apple, możesz sobie kupić PC. Równie dobrze mógłbyś oskarżać Nokię, że na swoich telefonach pakuje tylko Symbiana.

Cytat
To samo jest z iPodem niby taki cudny i śliczny ale do obsługi wymaga softu iTunes (koszmarek) firmy Apple.

Pierwsze słyszę, mam iPoda (fakt, najprostszy), ale nigdy jeszcze nie stykał się z kompem z Windowsem albo Mac OS, mój do tej pory zadowalał się współżyciem z Linuksem :)
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
aflinta napisał/a:
O ile mi wiadomo to Mac OS X (podobnie jak i poprzednie) wymaga pewnych cech unikalnych jaka występuje w komputerach Apple i na zwykłym PC tego nie uruchomisz :)


Uruchomisz, uruchomisz. Potrzebna jest płyta na chipsecie Intela, mogę Wam podać szczegóły w poniedziałek, musiałbym zapytać kolegi w pracy.
Inna sprawa z legalnością takiej instalacji ...

Rafał
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
awakqwq napisał/a:
Działaniem monopolistycznym na szkodę konsumentów oraz konkurencji miało być mianowicie oferowanie w raz z systemem zintegrowanej z nim przeglądarki internetowej Internet Explorer

O IE też się kłócili? To już przesada. Gdyby go nie było w komplecie, to czym bym sobie ściągnął Operę zaraz po zainstalowaniu systemu?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytat
MS Windows można legalnie zainstalować tam gdzie się uruchomi (i oczywiście zakupiono odpowiednią licencję). O ile mi wiadomo to Mac OS X (podobnie jak i poprzednie) wymaga pewnych cech unikalnych jaka występuje w komputerach Apple i na zwykłym PC tego nie uruchomisz :)
uruchomisz ;-) poszukaj jest o tym sporo w sieci

co do IPoda mea culpa oparłem się na opinii znajomych z pracy posiadających iPody. dzięki za wyprowadzenie z błędu.

aflinta napisał/a:
Ten kto ma większy udział w rynku :) Nikt nikogo nie zmusza do zakupu komputera Apple, możesz sobie kupić PC. Równie dobrze mógłbyś oskarżać Nokię, że na swoich telefonach pakuje tylko Symbiana.
Tak nie do końca nikt nikogo nie zmusza do instalacji Win na PC ;-) Generalnie sprawa jest jak dla mnie mocno dyskusyjna. IMHO WMP i IE w niczym nie przeszkadza jak ktoś chce może sobie zainstalować sobie inne oprogramowania. Faktem jest jednak faktem, że oba systemy mimo, iż alternatywne firmy dostarczają oprogramowanie do tych platform, zawierają pewne podstawowe aplikacje i o ile w sprawie Apple nikomu to nie szkodzi to w przypadku MS już jest złe :-/

Cytat
Równie dobrze mógłbyś oskarżać Nokię, że na swoich telefonach pakuje tylko Symbiana.
idąc tym tokiem rozumowania gdyby MS wypuścił własny komputer o zamkniętej opatentowanej architekturze (ale kompatybilny z PC) i do niego tłukł MS z dodatkami, a oprócz tego sprzedawał go w postaci licencji, wszystko byłoby ok bo system skierowany byłby do komputerów MS a przypadkiem działałby też na PC?

[ Dodano: 2007-10-26, 21:34 ]
PiotrR generalnie MS ma taką pozycję na rynku że ciężko z nim konkurować uczciwe i jest to dość kosztowne. Apple celowo tego nie robi bo gdyby ich system można byłoby legalnie zainstalować na PC mogłoby się to skończyć końcem MACów ;-) Generalnie zarzuty o WMP i IE są jak dla mnie dość kuriozalne, ale jestem pewien, że będą jeszcze lepsze zagrywki :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
PiotrR napisał/a:
O IE też się kłócili? To już przesada.
To srobuj odinstalowac explorera. Ale jak zwykle pismaki wprowadzaja zamieszenia gdy musza napisca o czyms na czym sie nie znaja. Chodzi przede wszystkim o to, o czym pisze aflinta. API Windowsa jest w duzej czesci tajne, przez co pisanie aplikacji jest bardzo utrudnione. Teraz za 10 000 dolarow MS bedzie musial udostepnic pelna dokumentacje API kazdmeu kto bedzie sobie tego zyczyl. No ale do swojego najnowszego 'otwartego' standardu tekstowego tez napisali, tyle ze zajmuje kilka tysiecy stron i nie da sie tego czytac.

dz.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dzerry napisał/a:
No ale do swojego najnowszego 'otwartego' standardu tekstowego tez napisali, tyle ze zajmuje kilka tysiecy stron i nie da sie tego czytac.
dzerry mówisz że wzięli konkurencję sposobem "na zmęczenie" :mrgreen: Generalnie ja nie neguje kar nałożonych na MS ja pytam czemu akceptowane jest podobne zachowanie w przypadku Apple :?:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
awakqwq napisał/a:
Generalnie zarzuty o WMP i IE są jak dla mnie dość kuriozalne, ale jestem pewien, że będą jeszcze lepsze zagrywki
Gdyby prawdziwe zarzuty byly kuriozalne, to Komisja Europejska nie ciagala sie z MS po sadach przez 8 lat, a MS nie poszedlby na ugode rezygnujac z prawa do apelacji. Ugoda to znaczy pelna kaitulacja i przyjecie wszystkich warunkow KE.

Do MS trzeba sie przywalac i chwla KE, ze to robi. MS jest najwiekszym psujem w swiecie IT. Do niedawna MS korzystal ze swojej pozycji monopolistycznej i ignorowal wszystkie powstajace standardy zamieniaja je swoimi, najczesciej niejawnymi. MS popsul CSS, kodowanie znakow, formaty przenosne, musial oczywiscie slashe w sciezkach pozamieniac na backslashe, itd itd. Bardzo dobrze, ze w koncu jest ktos, kto im sie do dupy zabral.

dz.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
zauważam jakościową różnicę pomiędzy stwierdzeniami:
dzerry napisał/a:
Do MS trzeba sie przywalac i chwla KE, ze to robi.
dzerry napisał/a:
Bardzo dobrze, ze w koncu jest ktos, kto im sie do dupy zabral.

a stwierdzeniami w stylu:
dzerry napisał/a:
Do niedawna MS korzystal ze swojej pozycji monopolistycznej i ignorowal wszystkie powstajace standardy zamieniaja je swoimi, najczesciej niejawnymi. MS popsul CSS, kodowanie znakow, formaty przenosne, musial oczywiscie slashe w sciezkach pozamieniac na backslashe, itd itd.

O ile druga forma przemawia do mnie to pierwszej się obawiam. To jest biznes jak każdy i każda korporacja stara się promować własne rozwiązania. MS okazał się być w tym zdecydowanie lepszy od konkurencji.
Co walki z monopolem MS (a raczej quazi monopolem bo czysty monopol to to nie jest) masz rację. Zwróć tylko uwagę na ciężar gatunkowy problemów i zarzutów. Jak ma się obecność w systemie WMP i IE do tego co Ty napisałeś :?: Przecież te 2 programy to pikuś jest :!:
Cytat
Chodzi przede wszystkim o to, o czym pisze aflinta. API Windowsa jest w duzej czesci tajne, przez co pisanie aplikacji jest bardzo utrudnione. Teraz za 10 000 dolarow MS bedzie musial udostepnic pelna dokumentacje API
Zgoda ale ja ciągle nie o tym. Poza tym nie masz w zupełności racji, bo najgłośniej krzyczano o WMP z tego też powodu MS musiał wypuścić wersję XP bez WMP
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Chyba dzerry właśnie dotknął istoty problemu, który z tego co pamiętam, polegał na tym, że u Microsoftu niemożliwe było odinstalowanie IE, który stanowił integralną część systemu. Był on niezbędny choćby do działania innych aplikacji.

U Apple można wywalić Safari, to niezależna aplikacja, równie dobrze można korzystać z każdej innej przeglądarki.

awakqwq co do ceny/wydajności, mogę Ci powiedzieć, że rok temu porównywałem oferty różnych laptopów (Sony Vaio AR, Toshiba Qosmio, Apple MacBook Pro) i to właśnie Apple oferował najlepsze parametry za najniższą cenę! Historia o cenach sprzętu Apple, który w Polsce ciągle tanieje, są nieco przesadzone.

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
awakqwq napisał/a:
Generalnie ja nie neguje kar nałożonych na MS ja pytam czemu akceptowane jest podobne zachowanie w przypadku Apple
Bo na MacOS mozesz napisac jaka tylko aplikacje sobie wymarzysz, a przegladarke albo media playera takiego IE albo WMP na Windowsa juz nie napiszesz. MacOS to inna bajka, bo w prostej lini wywodzi sie z Uniksa. Tu nie chodzi o to, ze Windows ma tam jakies programy. Ubuntu ma nawet GIMPa domyslnie zainstalowanego, ale to nie znaczy, ze Adobe bedzie zaraz z Canonicle po sadach ciagal, bo jakby tylko chcieli, to mogliby zrobic PS na Linuksa.

dz.

[ Dodano: 2007-10-26, 22:05 ]
awakqwq napisał/a:
Poza tym nie masz w zupełności racji, bo najgłośniej krzyczano o WMP z tego też powodu MS musiał wypuścić wersję XP bez WMP
O tym krzyczano, co nie znaczy, ze to bylo najwazniejsze.

EDIT: http://www.microsoft.com/...on/default.mspx

dz.

 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Samp napisał/a:
U Apple można wywalić Safari, to niezależna aplikacja, równie dobrze można korzystać z każdej innej przeglądarki.
Samp zgoda tylko powiedz mi poza tym że IE musi być obecne w systemie to czy musisz go użwać :?: Ja IE na obecnej instalacji użyłem raz! Żeby pobrać Opere. ;-)

Myślę że istotnym i ważkim było wymuszenie na MS do odpłatnego udostępnienia AIP ;-)
 

Litol  Dołączył: 14 Sie 2007
dzerry, święte słowa! Święte słowa!
:-B :-B :-B
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
awakqwq napisał/a:
Samp zgoda tylko powiedz mi poza tym że IE musi być obecne w systemie to czy musisz go użwać :?: Ja IE na obecnej instalacji użyłem raz! Żeby pobrać Opere. ;-)


Niestety ale musisz... każde okienko w tzw 'eksploratorze windows' jest instancją explorera.....

Wystarczy ze klikniesz sobie na 'Moj komputer" i już masz odpalonego explorera ....

Jest to mocno zintegrowane z systemem... Sam sprawdz.... kliknij na 'Moj komputer' a potem w pasku adresów wpisz jakąś stronkę, np pentax.org.pl :)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
rafalf napisał/a:
Niestety ale musisz... każde okienko w tzw 'eksploratorze windows' jest instancją explorera.....

nie musisz uzywac explorera jako powloki - moj brat z powodzniem uzywa Astona
http://www.astonshell.com/
Do tego dorzucasz TotalCommandera i nie musisz klikac w Moj komputer ;P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
nie musisz uzywac explorera jako powloki - moj brat z powodzniem uzywa Astona
http://www.astonshell.com/


A nie ma czegos darmowego?
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
l_uka napisał/a:
nie musisz uzywac explorera jako powloki - moj brat z powodzniem uzywa Astona
http://www.astonshell.com/
Do tego dorzucasz TotalCommandera i nie musisz klikac w Moj komputer ;P


To wszystko prawda, sam używam Total Commandera.
Chodziło mi o to że nie da się w prosty sposób zrezygnować z explorera w Windows. Większość użytkowników używa jednak explorera jako powłoki i duża część z nich nie słyszała o czymś takim jak total commander... Chociaz ja nie wyobrażam sobie życia bez tego toola.... takie przyzwyczajenia z AmigaOS i Filemastera/Directory Opus
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
rafalf napisał/a:
duża część z nich nie słyszała o czymś takim jak total commander... Chociaz ja nie wyobrażam sobie życia bez tego toola....


No nie? Ja zaczynałem od Nortona, pod dosem 4.01... chyba ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
No nie? Ja zaczynałem od Nortona, pod dosem 4.01... chyba

Tia, dla mnie Norton to byl jak system operacyjny. Spod niego gierki sie uruchamialo ;-)

A teraz bez TC dzialac nie potrafie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach