TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
M.K też tak sobie pomyślałem i pierwsze co wyczyściłem styki w aparacie które wcześniej nigdy nie były używane. Zadbałem też o to aby stopka lampy stabilnie przylegała do aparatu. Rozumiem, że lampa sama z siebie nie powinna wyzwalać błysku w trybie HSS. Z drugiej strony gdyby był kłopot na styku lampa/aparat również w trybie P-TTL dochodziło by do samo wyzwoleń ? W P-TTL-u jednak nie zauważyłem takiej sytuacji.
Lampę mam od wczoraj wieczora więc mogę ją jeszcze odesłać ( wymienić na inną ) ale zanim to uczynię chcę nabrać pewności czy wina leży po mojej stronie czy po stronie lampy.
Idę testować dalej - jeżeli ktoś ma doświadczenie w tym zakresie to proszę o pomoc.

Pozdrawiam
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Nie żebym jakoś specjalnie się wymądrzał, ale może na początek zrób update firmware. U mnie pomogło.
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
Robur lampa fabrycznie była już uzbrojona w soft 1.1 więc nie bardzo mam co zmieniać. Czy w Twoim przypadku przed wgraniem softu 1.1 miałeś podobne objawy jak opisane przeze mnie ?

Dodatkowo nie za bardzo czuję jak używać trybu wyzwalania zdalnego lampy przez lampę wbudowaną w korpus. Technicznie wszystko działa. Aparat na M, lampa w aparacie ustawiona na błysk sterujący (menu C3 punkt 21 ustawiony na 2 ). Lampa ustawiona na SLAVE tryb TTL, ZOOM 24mm kanał 1. Zdjęcia raz wychodzą dobrze naświetlone a za chwilę mocno prześwietlone. Wszystkie robione w tym samym pomieszczeniu z tym samym światłem zastanym i na tych samych nastawach ekspozycji w aparacie z korektą EV w lampie na -2/3 oraz korektą lampy w body na -0,7 . Moje odczucie wstępne jest takie, że im bardziej aparat i wbudowana lampa są skierowane w stronę lampy zewnętrznej tym bardziej prześwietla. Jeżeli lampa jest z boku lub prawie za aparatem to naświetlenie jest poprawne.
Tak naprawdę nigdy z lampą zewnętrzną nie pracowałem i może są jakieś żelazne zasady co do usytuowania aparatu, lampy i obiektu fotografowanego ?
Podpowiedzcie proszę abym mógł wykluczyć błędy jakie zapewne popełniam w tej chwili.

Mam jeszcze jedno spostrzeżenie po ostatnim teście - ISO ustawione na 400 lub więcej wypala mi te zdjęcia ( tak jakby dla wysokich ISO lampa nie korygowała odpowiednio mocy błysku ) dla ISO 100 i 200 ekspozycja jest poprawna bez przepalonych miejsc.

Proszę o Wasze podpowiedzi w tej materii

Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W instrukcji powinno być opisane w jakim zakresie odległości lampa jest w stanie poprawnie skorygować moc błysku.
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Czy spotkał się ktos może z jakąś promocją na lampy Metz ?
Planuje zakup "pod choinke " metza 52-af1 lub 58-af2.Zastanawiam się tylko czy do moich amatorskich celów 58 nie będzie zakupem "na wyrost" ?
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
plwk polska instrukcja jest jaka jest i każdy kto czytał to wie a w oryginalnej nie znalazłem wytycznych ( parametrów ) odnośnie komunikacji pomiędzy lampą z body a lampą SLAVE
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
TOMGDY napisał/a:
Robur lampa fabrycznie była już uzbrojona w soft 1.1 więc nie bardzo mam co zmieniać. Czy w Twoim przypadku przed wgraniem softu 1.1 miałeś podobne objawy jak opisane przeze mnie ?

U mnie lampa nie chciała współpracować z wyzwalaczem Yongnuo. Wymieniłem wyzwalacz, testowałem z podobnym kompletem, i przez pół roku szlag mnie trafiał, dlaczego nie chce gadać (wyzwalacz był sprawny). Po update firmware problemy się skończyły- czyli sam soft miał jakieś bugi. Ergo- nowy usuwa (przy okazji zapewne pojawiły się nowe- ale jeszcze na nie nie trafiłem :-D )
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
TOMGDY napisał/a:
Robur lampa fabrycznie była już uzbrojona w soft 1.1 więc nie bardzo mam co zmieniać. Czy w Twoim przypadku przed wgraniem softu 1.1 miałeś podobne objawy jak opisane przeze mnie ?

Mam jeszcze jedno spostrzeżenie po ostatnim teście - ISO ustawione na 400 lub więcej wypala mi te zdjęcia ( tak jakby dla wysokich ISO lampa nie korygowała odpowiednio mocy błysku ) dla ISO 100 i 200 ekspozycja jest poprawna bez przepalonych miejsc.

Proszę o Wasze podpowiedzi w tej materii

Pozdrawiam


i myślę że kwestia ISO jest tu kluczowa, nie podałeś jeszcze z jakiej odległości fociłeś i na jakiej przysłonie, może być sytuacja, że lampa nie ma już możliwości już zjechania z mocą - bo odległość planu jest zbyt mała, pamiętaj że przy czterokrotnym wzroście ISO liczba przewodnia lampy podwaja się, więc lampa może nie mieć już możliwości regulacji mocy, co by się zgadzało z tym co piszesz, że na niższych ISO jest OK. Mam m.in tą lampę, używam także a właściwie głownie w trybie bezprzewodowym i problemów nie mam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
TOMGDY napisał/a:
polska instrukcja jest jaka jest i każdy kto czytał to wie

Nie wiem jaka jest polska instrukcja od Metza 52 ale w tej od Metza 48 wyraźnie napisali że fotografowany obiekt powinien znajdować się w odległości 40 do 70% zasięgu błysku.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
kuchnia ale bełkot napisałem, tak to jest w pracy jak sie wyniki opisuje i na forum zagląda, ech.....
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
Czuje się w obowiązku aby podzielić się dwoma wnioskami w mojej sprawie.

1 ) Sprawa przepaleń w trybie SLAVE a właściwie niestabilnej pracy lampy została wyjaśniona. Powodem kapryśnej pracy była komunikacja bezprzewodowa. Jakiś czas temu może nawet z rok temu próbowałem wykorzystać lampę w body do zdjęć domowych w warunkach słabego oświetlenia. Aby zmiękczyć i rozproszyć światło zakleiłem palnik potrójną warstwą samoprzylepnej matowej taśmy biurowej. Efekt był zadowalający ponieważ twarze świeciły się zdecydowanie mniej niż bez taśmy no i tak zostało a o sprawie zapomniałem.
Obecnie nabrałem przekonania, że powodem słabej komunikacji była moja potrójna taśma. Zaraz po zdjęciu taśmy z body lampa zaczęła zachowywać się stabilnie i przepały ustały.

2 ) Co do samowyzwoleń lampy w trybie HSS PTTL nie znalazłem rozwiązania. Testowałem dwie sztuki i obie miały tendencje do samowyzwoleń. Ponowne wgranie softu 1.1 w lampie nie zmieniło sytuacji. Znalazłem również wątek na anglojęzycznym forum w którym jest opisany identyczny przypadek jak mój również w połączeniu z K-5 - wątek ten również nie przynosi rozwiązania. Wygląda na to, że trzeba zaczekać na kolejną wersję softu od metz-a. Póki co zdjęcia robię bazując na świetle zastanym i wysokim ISO a lampę zwróciłem.

Pozdrawiam
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Dzięki uprzejmości kolegi endriu stałem się właścicielem lampy jak w temacie.
Czy można w jakiś sposób przeliczyć jej "realną" moc ?Chodzi mi o "zasięg" przy konkretnym iso.
Lampa sprawuje sie dobrze w trybie : body M - lampa Pttl.Działa również tryb Hss ,jednak moc z jaką błyska w tym trybie jest mniejsza niż w Pttl.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. Przy palniku na wprost wyświetla zakres.
2. W instrukcji masz tabelkę z podaną liczbą przewodnią dla różnych ISO i ogniskowych w standardowych trybach oraz przy HSS.
3. Liczba przewodnia to liczba przysłony x odległość od obiektu fotografowanego.
4. Przy błysku odbitym rzeczywisty zasięg trzeba określić doświadczalnie.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
plwk napisał/a:
3. Liczba przewodnia to liczba przysłony x odległość od obiektu fotografowanego.

I przy ISO 100.

Dokładniej wedle definicji:
LP = przysłona F1, ogniskowa 50mm, ISO 100
gdzie LP jest to maksymalna odległość w metrach od przedmiotu fotografowanego przy którym jest on prawidłowo naświetlony.

Według prawidłowej definicji Twoja lampa ma LP 38.

Ostatnią lampą Metza przy której LP podawano prawidłowo była seria Mecablitz MZ-40, przy ogniskowej 105 miałaby LP 54. Potem Metz uległ nowoczesnemu marketingowi i zaczęto podawać LP dla maksymalnej ogniskowej lampy, ale ciągle dla ISO 100. Zdarza się w niektórych sklepach spotkać LP podaną dla ISO 200.

W miarę sensowny kalkulator masz tutaj.
http://darekk.com/kalkulator/liczba-przewodnia
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
plwk- mea culpa... nie spojrzałem do instrukcji. Tabelka taka rzeczywiście istnieje.
Grzechotnik dziękuje za linka do kalkulatora.Rzeczywiście Metz uległ nowoczesnemu marketingowi który nie mówi całej prawdy o parametrach technicznych.
Teraz mam inne pytanie. Dlaczego lampa nie wyświetla poprawnie ogniskowej zooma Sigma 17-50 ?
Pokazuje od 16 do 45 ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyświetla wartości skokowo a nie w sposób ciągły.
 
seboc  Dołączył: 09 Sie 2008
Dokladnie tak. Lampy maja kilka pozyji zoomu.
Metz do tego potrafi wyswietlac ogniskowa w wartosci nominalnej lub przeliczana na crop.

[ Dodano: 2014-01-12, 20:22 ]
Znalazlem blad w sofcie 1.1 (nie wiem, czy to wystepowalo w 1.0).
Jesli przestawi sie lampe na 2 kurtyne, nie dziala testowe wyzwalanie.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Czy dyfuzor z Metz50 będzie pasował do Metz52?
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
Jest nowy soft do pobrania.
Pół roku temu napisałem do producenta o moich problemach z błyskaniem lampy bez użycia migawki. Temat ich na tyle zaciekawił, że po wymianie szczegółów obiecali zakupić używane K-5 i sprawdzić działanie z 52-af1.
Dziś rano w mailu miałem informację zwrotną, że uporali się z tematem.
Soft w wersji 1.3 do pobrania z niemieckiej strony.

Brawo dla nich za to, że nie olali tematu.

Pozdr

1.3
23.01.2015
Improvements:
1. Sporadic triggering in P-TTL HSS mode by itself removed.
2. Triggering together with K-lenses in Rear function enabled
(Attention: P-TTL isn't possible with K-lenses determined by the system).
3. P-TTL-flash-mode enhanced.
4. Zoom size function is automatically activated.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Może dlatego jest kłopot z kupieniem tej lampy. Zamówiłem ją w jednym ze sklepów internetowych za dość dobrą cenę 779 pln. Było to 7 stycznia. Do tej pory lampy nie ma i już dwa razy do mnie dzwonili, że dostawa się opóźnia i czy chcę czekać?
Kto wie, być może przybędzie już z nowym softem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach