pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Jakiś czas temu Metz zbankrutował. Obawiam się że to co sprzedają to ostatni magazynowe.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jest to o tyle ciekawe, że niedawno zaprezentował nową lampkę. Może dział foto jednak nadal żyje?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
zmyłka? ;-) :evilsmile:
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
pyciar napisał/a:
Jakiś czas temu Metz zbankrutował. Obawiam się że to co sprzedają to ostatni magazynowe.

Nie zbankrutował tylko ogłosił postępowanie upadłościowe. Firmę pociągnął w dół dział telewizorów. Metz deklarował, że mimo postępowania upadłościowego produkcja i serwis działają jak wcześniej. Nawet dzisiaj pojawił się nowy komunikat, że najnowsze wyniki finansowe są zgodne z planem, że załoga zdecydowała się nie brać wynagrodzenia za urlopy i jak na razie jest plan zwolnienia (lub zatrudnienia w innej spółce) ponad 100 osób z 540 osobowej załogi.
Być może sklepy i hurtownicy nie chcą ryzykować i ograniczyły zamówienia z Metza, choć z drugiej strony jak patrzę na sklepy internetowe to oferują większość modeli Metza z komentarzem "na magazynie", z wyjątkiem modelu 52 AF-1 w wersji dla Pentaxa, którego faktycznie nie można od ręki dostać, choć wersje C/N są w sprzedaży :-/
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Polluks napisał/a:
Może dlatego jest kłopot z kupieniem tej lampy

Zamawiałem w ostatnich dniach grudnia na allegro, przyszła po chyba 3 czy 4 dniach. Cena wyższa o bodajże 30 zł od podanej przez Ciebie (z przesyłką).

Ściągnąłem aktualizację firmware - jutro przetestuję. Wg mnie bardzo często prześwietlała mi zdjęcia...
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Po 40 dniach oczekiwania, w końcu odebrałem swoją 52-AF1.
Moje przypuszczenia co do długiego terminu dostawy z powodu nowego firmware okazały się nietrafione. Lampa przyjechała z oprogramowaniem 1.1
Rozumiem, że po ściągnięciu nowego FW ze strony da się bez problemu wgrać przez PC.
Czy w Waszych lampach też nie było kabelka USB?
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
U mnie nie było
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Miałem trochę lamp Metza z portem USB (52, 44-, 58af2, 64af1) - w ŻADNEJ nie było kabelka usb...
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Zaktualizowany FW do wersji 1.3. Wszystko przebiegło bezboleśnie.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Co do Metz 52-AF1 mam takie pytanie:
Załóżmy, że chcę zrobić zdjęcie z czasem 1/250s, z lampą, z przedbłyskami (żeby aparat pomierzył światło).
Co muszę w aparacie i lampie ustawić? Jaki tryb (P/M/Av/Tv) i czy mogę np. skorzystać z trybu Av?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jesli chcesz kontrolować czas to najłatwiej to uzyskasz w programie Tv. Ustawiasz 1/250, ISO w auto, przesłona tez bedzie w auto, lampa w ttl plus włączony tryb hss. Należy pamietać, ze im krótszy czas pracy migawki tym słabszy błysk podczas pracy w hss - lampa wykonuje ich cała serie w czasie krótkiego naświetlania stad spadek wydajnosci(mocy) lampy.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Dzięki, tak czy siak, muszę przebrnąć przez instrukcję + jakiś poradnik dotyczący lamp w ogóle ;)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Jak wyłączyć flash z poziomu aparatu bez wyłączania (przyciskiem) samej lampy?
 
woma1  Dołączył: 06 Maj 2014
Witam.

Jako świeży użytkownik lampy Metz 52 AF-1 (generalnie wcześniej nie miałem do czynienia z zewnętrznymi lampami) mam kilka pytań. Liczę na rzetelną informację. Dla ustalenia uwagi informuję że korzystam z aparatu Pentax K-3 w trybie P z obiektywami:
Pentax smc DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL [IF] DC WR (najczęściej)
Pentax smc DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
Pentax smc DA 50-200mm F4-5.6 ED WR
Pentax smc DA 10-17mm F3.5-4.5 ED (IF) Fisheye

1. Jakie dane są przenoszone z aparatu do lampy w trybie PTTL?
2. Tryb SLAVE sterowany lampą wbudowaną (oczywiście lampa odłączona od korpusu). W aparacie ustawiam dla lampy tryb CONTROL. Czy lampa wbudowana przekazuje do zewnętrznej informacje TTL (jeśli tak to jakie) w formie świetlnej (przedbłyski lub IrDA)? Z dokumentacji nic takiego nie wynika, ale gdzieś na forum doczytałem się takiej informacji. Jest to oczywiście wykonalne (zasada może identyczna jak działanie pilotów na podczerwień). Ale czy prawdziwe?
3. Tryb PTTL , ZOOM SIZE=On , ZOOM MODE =Standard (oczywiście lampa podłączona do korpusu). Dziwią mnie wartości ogniskowej wyświetlane na lampie. Poniżej zestawienie (obiektyw : lampa ):
18-135 : 16-70
18-55 : 18-55 (zgodne)
50-200 : 45-70
10-17 : 16
Fisheye rozumiem, jest poza zakresem ogniskowych. Ale czemu dla 18-135 oraz 50-200 dochodzi tylko do 70? Przecież zakres ogniskowych jest do 105! A może ja czegoś nie rozumiem.

Proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza. Oczywiście spodziewam się odpowiedzi, że najlepiej wszystko (i w aparacie i w lampie) ustawiać ręcznie w trybie M, ale mimo wszystko byłbym wdzięczny za odpowiedź na powyższe.

DUDUS

PS. Oczywiście zarówno w aparacie jak i lampie najnowszy firmware.

[ Dodano: 2015-06-05, 23:22 ]
Hi.

Ponad tydzień i żadnej odpowiedzi. Ale widzę że forum generalnie jakby mocno zamarło od pewnego czasu, zatem nie dziwi ta cisza. Będę chyba zmuszony do skontaktowania się z polskim dystrybutorem Metz. Może od tam otrzymam odpowiedzi na intrygujące mnie pytania.

DUDUS :cry:
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Nowa lampa Metza 52-AF1
woma1 napisał/a:
Witam.

Jako świeży użytkownik lampy Metz 52 AF-1 (generalnie wcześniej nie miałem do czynienia z zewnętrznymi lampami) mam kilka pytań. Liczę na rzetelną informację. Dla ustalenia uwagi informuję że korzystam z aparatu Pentax K-3 w trybie P z obiektywami:
Pentax smc DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL [IF] DC WR (najczęściej)
Pentax smc DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
Pentax smc DA 50-200mm F4-5.6 ED WR
Pentax smc DA 10-17mm F3.5-4.5 ED (IF) Fisheye

1. Jakie dane są przenoszone z aparatu do lampy w trybie PTTL?

Takie, które umożliwią poprawne naświetlanie: aparat wysyła do lampy żądanie - błyśnij przedbłyskiem pomiarowym - do aparatu powraca odbite światło, aparat na podstawie ustawionych parametrów (ISO, przysłona) wysyła do lampy info "błyśnij z taką a taką mocą"

2. Tryb SLAVE sterowany lampą wbudowaną (oczywiście lampa odłączona od korpusu). W aparacie ustawiam dla lampy tryb CONTROL. Czy lampa wbudowana przekazuje do zewnętrznej informacje TTL (jeśli tak to jakie) w formie świetlnej (przedbłyski lub IrDA)? Z dokumentacji nic takiego nie wynika, ale gdzieś na forum doczytałem się takiej informacji. Jest to oczywiście wykonalne (zasada może identyczna jak działanie pilotów na podczerwień). Ale czy prawdziwe?

lampa wbudowana może być w trybie master (wtedy bierze udział w naświetleniu sceny), lub control (wtedy nie bierze udziału).

Jakiego typu jest to wyzwolenie to ciężko stwierdzić, ale może to być podczerwień, gdyż np.lampa Metza pierścieniowa 15 MS-1 jest założona na obiektyw, a wyzwalana lampą wbudowaną na którą (UWAGA, WAŻNE) jest nałożony klips przepuszczający wyłącznie podczerwień.

3. Tryb PTTL , ZOOM SIZE=On , ZOOM MODE =Standard (oczywiście lampa podłączona do korpusu). Dziwią mnie wartości ogniskowej wyświetlane na lampie. Poniżej zestawienie (obiektyw : lampa ):
18-135 : 16-70
18-55 : 18-55 (zgodne)
50-200 : 45-70
10-17 : 16

tym bym się nie przejmował, w/g instrukcji wszystko jest OK.

Fisheye rozumiem, jest poza zakresem ogniskowych. Ale czemu dla 18-135 oraz 50-200 dochodzi tylko do 70? Przecież zakres ogniskowych jest do 105! A może ja czegoś nie rozumiem.

Proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza. Oczywiście spodziewam się odpowiedzi, że najlepiej wszystko (i w aparacie i w lampie) ustawiać ręcznie w trybie M, ale mimo wszystko byłbym wdzięczny za odpowiedź na powyższe.

DUDUS

PS. Oczywiście zarówno w aparacie jak i lampie najnowszy firmware.

[ Dodano: 2015-06-05, 23:22 ]
Hi.

Ponad tydzień i żadnej odpowiedzi. Ale widzę że forum generalnie jakby mocno zamarło od pewnego czasu, zatem nie dziwi ta cisza. Będę chyba zmuszony do skontaktowania się z polskim dystrybutorem Metz. Może od tam otrzymam odpowiedzi na intrygujące mnie pytania.

DUDUS :cry:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podczas PPD forum było w mocnej drzemce więc nic dziwnego, że nikt nie odpowiedział.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Czy w trybie lampy SLAVE, mogę całkiem wyłączyć lampę wbudowaną lub chociaż ograniczyć jej moc?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ustawiasz dla lampy wbudowanej tryb CONTROL i wtedy praktycznie nie błyska podczas robienia zdjęcia.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Ograniczyć też możesz. Ale najlepiej nałożyć na nią jakiś kapturek :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach