tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
W kwestii wydruków (edit: było kolorowych, powinno być cz-b) - to co zobaczyłem na wydrukach z drukarek jest milion lat świetlnych za powiększalnikiem. Nie wiem, czy to wina technologii, profili, tuszy, drukarki, operatora, czy plam na słońcu - po prostu spośród kilku egzemplarzy tego samego zdjęcia wydrukowanego przez różne osoby na różnym sprzęcie nie znalazłem ani jednego wartego uwagi. Czyli jakość leży.

Kolor ma się lepiej. Każdy doszukiwał się czego innego - jedni naturalnego od odcienia asfaltu, inni zafarbu na asfalcie od piasku i góry, kolejni "filingu" foty na danym papierze albo kolorystyki pięknej i obcej nam czerwonej góry. Owszem, naturalny asfalt był u sołtysa, ale niebo leci w żółć. Wg mnie ten asfalt musi mieć jakiś zafarb od otoczenia, więc jego neutralność nie jest obrazem rzeczywistym i wcale bym do tego nie sprowadzał punktu odniesienia. Ogólnie najlepsze wrażenie zrobił na mnie obraz wydruku dzerry'ego. Najlepszy pod względem papieru był mat archiwalny epsona - nie wiem, kto autorem. Z jakiego to sprzętu wyszło? - nie interesuje mnie, nie znam się na tym, jak dla mnie za dużo zabawy. Oznaczenia drukarek były i jeszcze przez jakiś czas pozostaną dla mnie czarną magią, bo po tym co zobaczyłem nie zostałem przekonany, że chcę się tym zajmować.

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
to ja sie wypowiem jako totalny laik, czyli ktoś, kto chce mieć po prostu ładne, kolorowe, naturalne wydruki, a przy tym mało co go obchodza te wszystkie technikalia i to czy asfalt ma być szary, czy zabarwiony pyłem pustynii ;-)

Dla mojego niewprawnego oka najładniejsze wydruki [zarówno cz-b, jak i kolor] były od Dzerrego.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
W kwestii wydruków kolorowych

Yyyy....a nie miało być "czarno-białych"?? Bo mi tak jakoś z kontekstu wynika. Tym bardziej, że następny akapit zaczyna się "kolor ma się lepiej" :roll:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
tref napisał/a:
W kwestii wydruków kolorowych
tref, pomylka czy sarkazm ;-) Zgadzam sie z toba w calej rozciaglosci, jednak pamietaj, ze piszesz o budzetowych drukarkach za kilkaset zl. Na tym sie po prostu nie drukuje cz-b. Pigmentowy tusz cz-b, dobry papier, dobra drukarka i mozna przezyc kryzys od samego patrzenia.

[ Dodano: 2012-12-10, 09:37 ]
matb napisał/a:
Na ich podstawie wywnioskować można, że ludzie używają nieskalibrowanych drukarek.
matb, nie istnieje takie pojecie jak kalibracja drukarki za 300 zl.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
Najlepszy pod względem papieru był mat archiwalny epsona - nie wiem, kto autorem.
alekw - Epson Archival Matte Paper. Świetnie wyglądało zdjęcie cz/b, ale kolor lepiej na błysku (MSZ oczywiście).
dzerry napisał/a:
tref, pomylka czy sarkazm
Żaden sarkazm, Twoje wydruki wyglądały naprawdę bardzo dobrze, tylko zmień ten papier....
BTW, Ty i Nieostry przysłaliście wydruki na tym samym papierze (papier do zdjec.pl - Papier foto A4 270g/m2 Wysokopołyskowy PE RC (PF270WPPE)), ale Twój jest gorszy, cieńszy. Obydwa oczywiście cieńsze od epsonowskiego glossy 225g/m2.
Na wydrukach od tej samej osoby (L800, oryginalne tusze) i na papierze Epsona i tym alternatywnym widać sporą różnicę w ostrości, wydruki na gorszym papierze są rozmyte.

Poskanuję wszystko w wolnej chwili i pokażę tu. Ale, jak już pisałem, własnej oceny "namacalnej" nic nie zastąpi, dlatego jeśli ktoś chce ode mnie dostać te wydruki, to nie widzę przeciwskazań.

[ Dodano: 2012-12-10, 10:07 ]
Acha, wszystkie wydruki cz/b z L800 lecą w zieleń. Asfalt nie jest szary, gdzie nie kliknę, to R>G>B.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ale, jak już pisałem, własnej oceny "namacalnej" nic nie zastąpi, dlatego jeśli ktoś chce ode mnie dostać te wydruki, to nie widzę przeciwskazań.

Ja! Ja! Ja! Wybierz mnie, wybierz mnie! ......

.... o ile nie będziesz mnie namawiał przy okazji do przejścia do PLAY :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Ja! Ja! Ja! Wybierz mnie, wybierz mnie! ......
Wystarczy napisać na kopercie: "Sołtys, Wąchock"?
Jeśli nie, to podaj adres na PW.

sołtys napisał/a:
o ile nie będziesz mnie namawiał przy okazji do przejścia do PLAY
Popraw kołnierzyk.
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
dzerry napisał/a:
tref, pomylka czy sarkazm Zgadzam sie z toba w calej rozciaglosci, jednak pamietaj, ze piszesz o budzetowych drukarkach za kilkaset zl

Właśnie to samo miałem napisać. Przecież to są drukarki do drukowania zdjęć do albumu rodzinnego w domu żeby nie ganiać z każdą fotką do labu. Przy czym moim zdaniem jakością bierze lab o kilka długości. Wątpię żeby ktoś miał aspiracje do drukowania archiwalnych, kolekcjonerskich odbitek na tym sprzęcie.

[ Dodano: 2012-12-10, 17:07 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Acha, wszystkie wydruki cz/b z L800 lecą w zieleń.

Może ktoś doradzić co z tym zrobić, nawet druk na papierze Epsona i z zaznaczoną opcją "druk B&W" niczego nie zmienia. Skoro oryginalny Epsonowski profil nie daje poprawnych efektów to czy oprofilowanie jest w stanie znacząco sytuację uzdrowić?
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
alekw - Epson Archival Matte Paper. Świetnie wyglądało zdjęcie cz/b, ale kolor lepiej na błysku (MSZ oczywiście).


To papier budżetowy. Idealnie wygląda na Epson Traditional Photo Paper, tylko że tusz pije jak Jorge piwo w knajpie :-D
No i A3 strasznie drogi.

BTW jak wypadła R2880 w porównaniu z tańszymi drukarkami? Widać jakąś różnicę?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
alekw napisał/a:
To papier budżetowy.
Ale fajny, przyniósłbyś kiedyś na jakieś spotkanie jakieś wydruki na nim.

alekw napisał/a:
tusz pije jak Jorge piwo w knajpie
Dzięki temu świat jest bardziej glossy.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nieostry napisał/a:
Może ktoś doradzić co z tym zrobić, nawet druk na papierze Epsona i z zaznaczoną opcją "druk B&W" niczego nie zmienia. Skoro oryginalny Epsonowski profil nie daje poprawnych efektów to czy oprofilowanie jest w stanie znacząco sytuację uzdrowić?

Raczej nic nie zmieni. Tak czy siak drukarka używa też tuszy kolorowych do druku b&w.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
sołtys napisał/a:
Tak czy siak drukarka używa też tuszy kolorowych do druku b&w.
No właśnie nie każda. :-P Mam kilkuletnią HP 7760 w której przy czarno-białym druku wymienia się kartridż z tuszami kolorowym na kartridż z tuszami szarymi (dwoma) i jedzie się na 3 tuszach wtedy. Oprócz tego dość sporo starszych drukarek HP ma w menu zaszytą opcję " drukuj przy użyciu tylko zasobnika z czarnym atramentem". W obu przypadkach z natury rzeczy zafarb nie występuje, bo nie ma jak powstać. Gdyby tylko te kartridże nie były w takich cenach (kosmicznych, jak to u HP zazwyczaj)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada, oczywiście, żeby się bronić, że niby o tym wiedziałem napiszę, że chodziło mi o drukarki, o których tutaj piszemy :-P ....

... a w sumie nie pytałem wyroczni Google czy jest jakiś ukryty, kosmiczny ficzer, aby te kolory jednak wyłączyć w tych drukarkach.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Bronić się nie musisz :mrgreen: Ja znam ten ficzer tylko w HP. W Epsonie nie znalazłem (mam też P50)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada, jedyne co wyczytałem, że w drukarkach epsona używane są wszystkie kolory nawet jeśli drukuje się z zaznaczoną opcją "tylko czarny tusz", żeby chronić głowicę :roll: .... chyba raczej, żeby tuszy kolorowych też ubywało i szybciej trzeba było kupić nowe :roll:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
tref napisał/a:
W kwestii wydruków kolorowych

Yyyy....a nie miało być "czarno-białych"?? Bo mi tak jakoś z kontekstu wynika. Tym bardziej, że następny akapit zaczyna się "kolor ma się lepiej" :roll:
Tak, przepraszam, poprawiłem post. Miałem na myśli cz-b, o kolorze pisze w drugiej części.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref, ale my wszędzie pisaliśmy, że cz-b z tych tanich drukarek jest do bani :P. ALE miałeś możliwość obejrzeć takie wydruki z droższych modeli pigmentowych na naprawdę dobrych papierach?
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
sołtys napisał/a:
Raczej nic nie zmieni. Tak czy siak drukarka używa też tuszy kolorowych do druku b&w.

No to wiedziałem, ale myślałem, że może objawi się tutaj jakiś ukryty mistrz printingu i oświeci nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Na kilku zdjęciach zafarb celowo pchnąłem w przeciwnym kierunku. Na oko nawet w miarę wychodziło, ale nie chce mi się w ten sposób tracić papieru, bo wynik jest mocno losowy i czasami trzeba robić kilka prób.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nieostry, tak jak wspomniałem kilka postów wyżej - jedyne co znalazłem na ten temat to, że kolory są używane cały czas po to, żeby chronić głowicę przed uszkodzeniem.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sołtys napisał/a:
tref, ale my wszędzie pisaliśmy, że cz-b z tych tanich drukarek jest do bani :P
Myslę że moj Canon na tanim papierze powinien byc porownywalny, jeśli nie lepszy z marnego powiększalnika na najtańszym plastiku.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach