Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarkowy test drukarek
Jarek Dabrowski napisał/a:
Czy znalazłby się ktoś, kto wydrukowałby mi jeden albo dwa obrazki, powiedzmy ~A4, z powierzonego przeze mnie pliku? Sołtys ze swojej, może ktoś inny z tytułowej L800? Zobaczyłbym sobie, czy warto pisać do św. Mikołaja, czy nie.

Oczywiście pokrywam koszty wydruku i przesyłki.


No dobra, do dzieła

bw: http://jarekdabrowski.pentax.org.pl/tmp/bw0027.jpg
kolor: http://jarekdabrowski.pen...mp/imgp1980.jpg

Kolor jest trochę za mały na A4 w 300 DPI, ale to celowo.

Proszę jeszcze nie drukować - poproszę chętnych o wpisanie tutaj:
1. Modelu drukarki
2. Rodzaju tuszy
3. Rodzaju papieru(ów).

Z chęcią zobaczę te same zdjęcie na różnych papierach od tej samej osoby.

Po przejrzeniu zgłoszeń, odezwę się do każdego na PW z konkretnym zamówieniem. Patrząc na zainteresowanie do tej pory, najprawdopodobniej wezmę wszystko jak leci, może tylko nie wszystkie kombinacje z papierami.

Od razu piszę, że jeśli waszym zdaniem musicie zmienić pliki, żeby otrzymać jak najlepszy wydruk - zróbcie to, ale:
- napiszcie mi, co zrobiliście
- odeślijcie mi zmodyfikowany plik

Może wydzielmy osobny wątek na tą "akcję"?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
1. Canon Pixma iP4850
2. papier do zdjec.pl
3. papier do zdjec.pl - Papier foto A4 270g/m2 Wysokopołyskowy PE RC (PF270WPPE)

Drukowane beztrosko na chama, czyli bez dedykowanych profili - użyłem Canonowskiego profilu dla Canon Photo Paper Plus Glosy II.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
1. EPSON L800
2. Oryginalne tusze
3. Epson Glossy Photo Paper **** 225g/m2

Również druk bez żadnych machinacji - po prostu opcja jakość "NAJLEPSZA".

P.S. TĘ akcję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Proszę jeszcze nie drukować - poproszę chętnych o wpisanie tutaj:
1. Modelu drukarki
2. Rodzaju tuszy
3. Rodzaju papieru(ów).

Wypadałoby dodać profil na jakim się drukowało - dedykowany czy ogólny.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Benek napisał/a:
P.S. TĘ akcję.
Syna niby poprawiam, ale w mowie potocznej to nie jest błąd http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2227
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
1. Epson R2880
2. Oryginalne tusze
3. Epson Archival Matte Paper

A napiszesz pozniej jakies porownanie na forum?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
dzerry napisał/a:
ale w mowie potocznej to nie jest błąd http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2227

Według tego konkretnego profesora nie jest.
Mnie to jednak dżaźni ;-)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Benek napisał/a:
Według tego konkretnego profesora nie jest.

Inny profesor idzie jeszcze dalej i zwraca uwagę na pojawiającą się coraz częściej fleksyjną nadgorliwość rodaków, którą nazwał błędem przesadnej poprawności ;)
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
Ja mogę wydrukować na dwóch papierach:
1. EPSON L800
2. Oryginalne tusze
3. Epson Glossy Photo Paper **** 225g/m2

Również druk bez żadnych machinacji - profil GLOSSY, opcja jakość "NAJLEPSZA".

oraz
1. EPSON L800
2. Oryginalne tusze
3. papier do zdjec.pl - Papier foto A4 270g/m2 Wysokopołyskowy PE RC (PF270WPPE)

Również druk bez żadnych machinacji - profil GLOSSY opcja jakość "NAJLEPSZA" , bez kalibracji.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alekw napisał/a:
A napiszesz pozniej jakies porownanie na forum?
Jasne.
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Jak poczekacie jeszcze parę dni to będę dysponował PX730 z tuszami InkMate i profilami pod nie, i pewnie ze dwa trzy rodzaje papierów.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Z tego "łyka teorii" (jak pod nickiem) i pomimo zera praktyki w domowym drukowaniu zdjęć, napiszę, że materiał wyjściowy powininen też być odpowiednio przygotowany pod konkretną rozdzielczość drukarki (a większość chce po prostu "druknąć" wrzucony plik), aby osiągnąć optymalne wyniki. Bez tego bardziej chyba o porównaniu kolorów będzie można mówić...
PS. No chyba, że te wymienione i nowoczesne drukarki same taka optymalizację pliku wykonują... Nie posiadam, nie wiem...
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
Rafi napisał/a:
PS. No chyba, że te wymienione i nowoczesne drukarki same taka optymalizację pliku wykonują... Nie posiadam, nie wiem...

Tak posiadają optymalizację w sterowniku i to wcale moim zdaniem niezłą. Jasne, można kopię kruszyć i udowadniać, że ręczna optymalizacja jest lepsza, ale różnicę moim zdaniem do dopiero będzie widać na takiej np. R3000 i formacie A3+

[ Dodano: 2012-09-27, 22:28 ]
Tym bardziej, że Jarek chyba dostosował rozmiar w pikselach do 300dpi
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nieostry napisał/a:
Jarek chyba dostosował rozmiar w pikselach do 300dpi
Nie do końca. Musiałbym znać wielkość wydruku co do milimetra. A plik kolorowy jest celowo nieco mniejszy.

Rafi, kiedyś do labu testowo posłałem pliki za duże i "dokładne". Nie było różnicy.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Dzięki Nieostry za wyjaśnienia.

Mam nadzieję, że nie będzie to zaśmiecanie tematu, ale z ciekawości zadam też inne, może dziwne pytanie.
Nieostry napisał/a:
Jarek chyba dostosował rozmiar w pikselach do 300dpi
Czyli można rzec, że wg przyjętego standardu...
Ale niektóre drukarki (i papiery) mają podaną maksymalną rodzielczość np. 9600 dpi. Ktoś z tym coś robił, w jakiś sposób (nie wiem? z lupą? ;-) ) testował?
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Rafi, kiedyś do labu testowo posłałem pliki za duże i "dokładne". Nie było różnicy.

Zorientowali się, że ich sprawdzasz i wydrukowali Ci dwa razy to samo ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
gebi napisał/a:
... i wydrukowali Ci dwa razy to samo

Pytanie: czy tak napewno powinno być? A jeśli "lepszą" wersję "wyrównali" w dół? ;-)
Pytanie drugie: ciekawe jak wyglądałby wydruk porównawczy z labu, gdyby na połowie A4 umieścić to samo, ale jedna część byłaby zoptymalizowana przez użytkownika? Chyba wydruk na jednej i drugiej połowie A4 powienien się jednak różnić... Czy tylko tak mi się wydaje?

I znowu trochę z mojego łyka teorii odnośnie niniejszego testu... [Wiem, że każdy będzie opisywać - tak Jarek Dabrowski prosił - jak plik przygotowywał, ale...]
Bo - teoretycznie przynajmniej - ma to być test drukarek, a nie test umiejętności drukowania przez poszczególnych użytkowników (bez wątpienia zaawansowanych - to plus - patrząc na nicki). Ale w praktyce i tak wyjdzie chyba coś pomiędzy...

A moje kolejne "pytanie" jest następujące: plik(i) w sRGB to chyba nie najlepsza przestrzeń do pokazania możliwości drukarki. Coś będziecie z tym robić czy może znowu drukarka jest na tyle "inteligentna", że sama zoptymalizuje?
Bo im przygotowanie plików bardziej "podobne", chyba tym bardziej będzie można mówić o możliwościach (teście) drukarki...
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
I jeszcze kwestia tego co poruszyłem w temacie L800 i nie dostałem odpowiedzi :( ,
czy drukowane będą pliki w rozdzielczości jak w labie 300px/cal, czy któraś z tych maszyn może drukować w rozdzielczości np 600px/cal co powinno mieć istotną różnicę dla jakości obrazu.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
przemi napisał/a:
I jeszcze kwestia tego co poruszyłem w temacie L800 i nie dostałem odpowiedzi :(
Przecież udzieliłem Ci odpowiedzi... Wydała Ci się niewiarygodna? Mnie właściwie też, ale 720 dpi miałem w swojej drukarce już gdzieś z... ćwierć wieku temu ;-)

Nie chce mi się pisać o dpi, więc poczytaj np. http://szumofobia.pl/forum/showthread.php?t=433
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Up, up, up.

Sołtys, jesteś? Nikt inny nie reflektuje?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach