gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
yashica 124 popsula mj sie.
yashica 635 popsula sie mojemu koledze z pracy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jaśki Kadeja robi.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
sylwesto napisał/a:
W okolicach 3 tys. można kupić Hasella z obiektywem. Praktycznie codziennie jest jakaś nowa oferta sprzedaży na a., chyba przez te doniesienia o zaprzestaniu produkcji kolejnych filmów.


Generalnie nie chcę dwuobiektywowej lustrzanki. Wolałbym coś z pryzmatem, i jednym obiektywem. A wspomniany Hasselblad to na jaki film? Będą pasowały te od Psixa?

Na allegro jest kilka modeli aparatów średnioformatowych. Który z nich wybralibyście?

http://allegro.pl/mamiya-645-pro-i2674874542.html

http://allegro.pl/mamiya-...2693173154.html

http://allegro.pl/hasselb...2683965643.html

http://allegro.pl/mamiya-645afd-i2696344046.html

http://allegro.pl/mamiya-...2702369093.html
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Marcinicus napisał/a:
A wspomniany Hasselblad to na jaki film? Będą pasowały te od Psixa?
Pewnie. To wszakże 120.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Kupując średniaka, trzeba wziąć takiego, który da się serwisować. To podstawa, moim zdaniem.
Te aparaty mają często po 40 lat i przebieg jak rosyjskie samoloty.
Na aparat trzeba patrzeć jak na auto - wiek i przebieg ma znaczenie.

Przerobiłem bronke EC, S2A, yashice 124, rolleiflexa 3,5F, mamiye 645.
Ostatecznie zdecydowałem się na hassela z trzech wględów.
1. Da się kupić w miare młode egzeplarze (mój 500c/m jest z 92 roku za co odpowiednio więcej zapłaciłem)
2. Da się go serwisować
3. Jest modułowy - jak siędzie jakiś element, to w osteteczności kupię drugi. Np. samo body, bez matówki, kominka, szkła i kasety to koszt ok. 700 zł. Do przełknięcia.

Hasel bierze takie same filmy jak P-Six. Ale zapomnij o haselu ze światłoimerzem za 3000 zł.
Za tą kwotę szukaj 500c/m jak najmłodzego. Robili je do 94roku. Szkło 80mm Planar z powłokami T*. Planarów jest kilka wersji. Ponieważ w obiektywie jest migawka, warto szukać znowu młodego szkła - czyli nejlepiej wersji CF.
Jak bardzo zależy Ci na światłomierzu, to da hasela pasują pryzmaty ok kijewa z pomiarem.

pozdrawiam
gilby

[ Dodano: 2012-10-10, 21:37 ]
http://allegro.pl/hasselb...2683965643.html

tego odpuść, ma minimum 42 lata (robili je w latach 1957-1970)
Do tego szkło bez powłok T*.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
jorge.martinez napisał/a:
sylwesto napisał/a:
trzeba stale uważać na korekcję paralaksy i ekspozycji, ze względu na wyciąganie się mieszka.
E, to chyba tylko wtedy, gdy się fotografuje z bliska, nie?


tak, jednak ze standardową 80. ostrzy już od kilkunastu centymetrów, więc grzech takich możliwości nie wykorzystywać.
 
tomy110  Dołączył: 12 Mar 2010
ja mam majke rb67 z 127mm. Duza, ciezka, statyw wskazany. Mial byc hasel. Stanelo na rb.ze wzgledu na mieszek, troszke na cene. Troszke ze wzgledu na stan fabryczny aparatu. Do pomiaru mam swiatlomiarke. Dziala z lampami do 1/500. Wymienne dupki. Polecam. Jeszcze nie znalazl sie nikt kto widzac ten aparat odmowilby zdjecia. Na ulicy czy na sesji. Nie naklada klatek, swietny widok w kominku /super matowka oraz lupka/. Co tu pisac... Poza wymiarami nie ma zadnych wad. Same zalety.

[ Dodano: 2012-11-04, 10:32 ]
acha... i nie ma sie w niej co popsuc. W pelni mechaniczna puszka. Bez baterii, pomiarow etc...
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Jaki średni format na start
Witam

Jaki polecacie średni format na początek zabawy,
Priorytety
- nie drogi w kupnie i użytkowaniu
- głównie do portretów z małą GO (więc z możliwością podpięcia/posiadający jasny obiektyw z ogniskową >= 100 )
- posiadający światłomierz (to akurat nie koniecznie musi mieć)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Motyl, z całego serca polecam Pentax 67 lub 6x7 z obiektywem SMC lub nawet Takumarem 105mm, ze wspomaganiem choćby najmniejszego pierścienia macro.

W kwocie 1500 można się próbować zamknąć.

Wszystko inne tańsze to kompromisy :-P Jak się lubi kwadrat, to można kombinować z Mamiyą 330 lub 220 z obiektywem 80/2,8. To koszt rzędu 800-1200, w zależności od generacji aparatu.

Oczywiście oba aparaty to już takie bardziej dojrzałe wybory. Zwykle ludzie zaczynają przygodę ze średniakiem od Yashiki 124G (ma światłomierz; ale jego ceny są przesadzone) czy nawet od Pentacona SIXa (też potrafi wynagrodzić, o ile jest dobrze zachowany - co nie jest częste).

Kitowy 67 powinien mieć pryzmat ze światłomierzem. Ale polecam dokupić zewnętrzny.

Mamiya ma dedykowany pryzmat z pomiarem, ale jest raczej trudno dostępny.

Plusem obu aparatów (67 i C330) jest to, że możesz te systemy rozwijać dokupując obiektywy i akcesoria.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Da się kupić w miare młode egzeplarze (mój 500c/m jest z 92 roku

Jak to sprawdzić :?:

Cytat
Kupując średniaka, trzeba wziąć takiego, który da się serwisować. To podstawa, moim zdaniem.

Rękawiczek ten problem niedotyczy :evilsmile:

Cytat
Przerobiłem bronke EC, S2A, yashice 124, rolleiflexa 3,5F, mamiye 645.
Ostatecznie zdecydowałem się na hassela z trzech wględów.
1. Da się kupić w miare młode egzeplarze (mój 500c/m jest z 92 roku za co odpowiednio więcej zapłaciłem)
2. Da się go serwisować
3. Jest modułowy - jak siędzie jakiś element, to w osteteczności kupię drugi. Np. samo body, bez matówki, kominka, szkła i kasety to koszt ok. 700 zł. Do przełknięcia.

Przemek, ja nie widzę na twojej stronie zdjęć z hassela. Gdzie te słynne kwadraty, ze słynnym T* :?:
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
och, nie robię zdjęć już chyba z 2 lata :)
Miała być krótka przerwa od fotografii a wyszło jak wyszło.

Na stronie nie ma zdjęć z hassla, mam tylko prywatne zdjęcia - kilkanaście rolek.
Sprzedałem go znajomemu.
Z analogów został mi tylko RF645 i żal patrzeć, jak się kurzy...
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Sprzedałem go znajomemu.

Pozbyć się takiego sprzętu i to jeszcze rocznik 92 :-|

A jak się na nim pracowało ?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
jest w dobrych rękach, jestem pewien, że robi miesięcznie więcej rolek niż przez cały czas u mnie :)

Co do robienia nim zdjęć - jeśli chodzi o mechanikę, to cudeńko - miałem do czynienia z kilkoma 6x6 i ten chodził najprzyjemniej. Matówka bardzo dobra. Genialny patent z blokowaniem pierścienia przysłon i czasu. Co mam więcej powiedzieć?
A zdjęcia? Takie same jakościowo mam z broniki EC czy z rolleiflexa. Może mniej zepsułem haslem, ale kto to wie...
Nie mogłem patrzyć, jak zbiera kurz.

[ Dodano: 2015-04-27, 20:00 ]
jakieś zdjęcie odgrzebałem, żeby nie było, że nic nie zrobiłem :mrgreen:

To z hassla:



A to np. z bronki rf645,
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Co do robienia nim zdjęć - jeśli chodzi o mechanikę, to cudeńko - miałem do czynienia z kilkoma 6x6 i ten chodził najprzyjemniej. Matówka bardzo dobra. Genialny patent z blokowaniem pierścienia przysłon i czasu. Co mam więcej powiedzieć?

A coś na temat serii 2000fc. Jak z serwisem, awaryjnością (migawka w korpusie) ?
Obiektywy bez migawki, ale jak jest w przypadku kaset. Czy kaseta z 500-tek będzie współpracowała z korpusem serii 2000fc :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach