Skywalker  Dołączył: 13 Lis 2010
mygosia napisał/a:
Krótko mówiąc potrzebuję aparaciku:
- małego!
- wytrzymałego
- z dobrą matrycą
- z dobrej jakości kątem szerokim [czyli pewnie 16mm?]
- i dobrym odpowiednikiem ok. 50 [do 70] mm
- biorę pod uwagę tylko obiektywy typu "naleśnik"
- z systemem, który będzie zaspokajał moje przyszłe zachcianki ;)
- nie ekstremalnie drogi


Ja będę "patriotycznie" trzymał się pentaxa i zaproponuję K-01. Problem może być z pierwszym wyznacznikiem zakupu- wielkością (najbardziej grubość aparatu), ale pozostałe spełnia w 100%

http://camerasize.com/compare/#285,149
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Skywalker, no niestety on nie spełnia istotnego warunku wielkości i wagi. Mam k-x i nie widziałabym sensu, aby zmieniac go na k01
:(

Panasonic - fajny, ale body z 2 stałkami wychodzi drogo - szkoda by mi go było udzierać na bezdrożach.

No dobra - czyli nadal dylemat między NEXami, a NXami ;-)
Czytałam, że 16mm sony jest kiepskawe - a to byłby dla mnie podstawowy obiektyw :roll:

Może w MM udało by się wziąć oba do ręki i porównać. Może któryś będzie lepiej lezał :)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
mygosia napisał/a:
Czytałam, że 16mm sony jest kiepskawe - a to byłby dla mnie podstawowy obiektyw :roll:


Teraz nie ma już kiepskawych obiektywów... To nie lata 70-te. Wszystko to jedno i to samo, wszystkim można zrobić dobre zdjęcie.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
mygosia napisał/a:
Może w MM udało by się wziąć oba do ręki i porównać. Może któryś będzie lepiej lezał :)

No, NX-y w polskich MM to raczej rarytas. Ale ogląd osobisty zawsze jest dobrym sposobem zakończenie procesu decyzyjnego.

Jak już się zdecydujesz mygosiu to daj znać co ci damskie serce ostatecznie podpowiedziało.

P.S. Przewagą neksów jest ruchomy LCD w kilku modelach. Znowu wszystkie naleśniki do NX-a mają ten sam rozmiar gwintu (43 mm), co jest bardzo wygodne podczas zabaw z połówkami czy polarami.

Ostatecznie pomyśl o nowym NX100. Fajnie wykonany sprzęcik, z matrycą użytą w k-7 i k20d, na allegro i ebayu są do kupienia zewnętrzne EVF za 300-450 zł. Nowe z naleśnikiem-kitem 20-50 chodzą poniżej tysiaka.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tylko uważaj na zabawy z połówkami, bo może się skończyć bólem głowy.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jungli napisał/a:
duza matryca


Czasem tak sobie po cichu myślę, czy aby czasem format m4/3 nie skończy za parę lat tak samo jak skończył 4/3. Coraz więcej na rynku bezlusterkowców z APS-C, coraz częściej ich korpusy nie są wcale większe od konkurencji z mniejszymi matrycami. Ciekawe na ile starczy Olympusowi i Panasonicowi pary.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
mygosia napisał/a:
Czytałam, że 16mm sony jest kiepskawe - a to byłby dla mnie podstawowy obiektyw :roll:

Porównanie 16-tek Sony i Samsung: http://verybiglobo.blogsp...ng-nx-16mm.html
Pod względem ostrości Sony 16mm jest słabszy głównie na pełnym otworze w narożnikach. Centrum oba mają zbliżone a po przymknięciu różnice się wyrównują. Jak się nie ogląda cropów 300% na monitorze, Sony 16mm jest jak najbardziej użyteczny. W przypadku korpusów Sony, seria 3 i 5 jest dla mnie zbyt okrojona z guzików i pokręteł, akceptowalny jest dopiero NEX-6. Samsungi przewyższają komfortem obsługi tańsze modele Sony. Poziomem szumu na wyższym ISO wygrywa Sony ale bilans ekonomiczny po stronie Samsunga. Wybór nie jest łatwy i jednoznaczny, trzeba zdecydować które zalety w danym systemie są najistotniejsze i czy jego wady nie będą uciążliwe.
 
jungli
[Usunięty]
Benek napisał/a:
jungli napisał/a:
duza matryca


Czasem tak sobie po cichu myślę, czy aby czasem format m4/3 nie skończy za parę lat tak samo jak skończył 4/3. Coraz więcej na rynku bezlusterkowców z APS-C, coraz częściej ich korpusy nie są wcale większe od konkurencji z mniejszymi matrycami. Ciekawe na ile starczy Olympusowi i Panasonicowi pary.


Popatrz na nowe matryce m43 i zweryfikuj poglady, marginalnie to najlepiej zbudowany system z bezlusterkowcow

Pozdroofka
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jungli napisał/a:
Popatrz na nowe matryce m43 i zweryfikuj poglady, marginalnie to najlepiej zbudowany system z bezlusterkowcow


Ależ nie przeczę, że te najnowsze sonowskie matryce wsadzone do np. OMD-E5 są fantastyczne. Nie twierdzę też, że system m4/3 nie jest najbogatszym systemem bezlusterkowym - tak jeśli mówimy o korpusach, obiektywach, jak i całym pozostałym żelastwie. Panasy mają kapitalny AF, świetne tryby filmowania, Olki stylowe korpusy i niebrzydkie stałki - nie przeczę.

Chodzi mi tylko o to, że fizyka jest nieubłagana, i matryce m4/3 zawsze będę goniły osiągi matryc APS-C - nigdy na odwrót. Nie wykluczam więc, że kiedyś m4/3 ostatecznie polegnie, tak jak poległ system 4/3. Na nic się nie zdał marketing i gorące zapewnienia, że matryca 4/3 wcale nie jest odczuwalnie gorsza od APS-C. System 4/3 niestety padł. A był to przecież system, w którym maczał palce także Panasonic.

Osobiście taki scenariusz wcale mi się nie podoba. Po prostu czarnowidzę sobie...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A ja sądzę, że wątek nie idzie w dobra stronę...

Proszę sie trzymać tematu głównego :evilsmile:
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
Benek napisał/a:
fizyka jest nieubłagana, i matryce m4/3 zawsze będę goniły osiągi matryc APS-C - nigdy na odwrót
teoretycznie ( szukając niedościgłych ideałów :mrgreen: ) masz racje, ale w praktyce jeśli ktoś robi głównie wydruki 10x15 i ogląda jpegi na TV HD lub normalnym monitorze na rozdziałce 1600 x 1200 to 6Mpix + użyteczne ISO 800 zupełnie wystarcza w ponad 90% sytuacji. nie popadajmy więc w marketingową paranoje bo planując ekstremalne warunki fotograficzne zawsze można wziąć lustrzankę z superjasnym ( i na ogól dużym i ciężkim :-P ) obiektywem. fajnie jest mieć ferrari ale bez przesadyzmu bo na codzienne zakupy w tesco fiat w zupełności wystarcza. oczywiście jedna czy druga firma będzie twierdziła, że bez ferrari czy maserati ( czy ff ) żyć się nie da a co więcej, wielu to łyknie a potem wyprzedzam moim rzęchem jakieś "grzyby", które się wloką wypasionymi bolidami na autostradzie z prędkością 75km/h bo i tak nigdzie się nie spieszą.
ups..., troszkę mi się zjechało z tematu ale to dlatego, że coraz częściej blokuje mnie przy wystawach z bezlusterkowcami olympusa - kurcze jakie to ładne i zgrabne...

 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
berpa napisał/a:
teoretycznie ( szukając niedościgłych ideałów :mrgreen: ) masz racje, ale w praktyce jeśli ktoś robi głównie wydruki 10x15 i ogląda jpegi na normalnym monitorze na rozdziałce 1600 x 1200 to 6Mpix + użyteczne ISO 800 zupełnie wystarcza w 90% sytuacji. [...]


Brawo. Bardzo mi się podoba takie myślenie - narzędzie dostosowane do potrzeb :)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
berpa napisał/a:
w praktyce jeśli ktoś robi głównie wydruki 10x15 i ogląda jpegi na TV HD lub normalnym monitorze na rozdziałce 1600 x 1200 to 6Mpix + użyteczne ISO 800 zupełnie wystarcza w ponad 90% sytuacji.

To samo mówili marketingowcy Olympusa, kiedy forsowali format 4/3. Tak mówili i w zasadzie mieli rację. Co z tego jednak że mieli rację, skoro klienci im nie uwierzyli, nie chcieli kupować lustrzanek 4/3 i cała idea tego formatu padła?

Moim zdaniem historia może się powtórzyć z m4/3, jeśli za parę lat bezlusterkowce APS-C staną się popularniejsze. Szansą na ratunek m4/3 byłbaby wyraźnie niższa cena niż sprzętu APS-C, ale na chwilę obecną najdroższe obiektywy do bezlusterkowców to Lumiksy właśnie z mocowaniem m4/3.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Benek napisał/a:

Chodzi mi tylko o to, że fizyka jest nieubłagana, i matryce m4/3 zawsze będę goniły osiągi matryc APS-C - nigdy na odwrót. Nie wykluczam więc, że kiedyś m4/3 ostatecznie polegnie, tak jak poległ system 4/3. Na nic się nie zdał marketing i gorące zapewnienia, że matryca 4/3 wcale nie jest odczuwalnie gorsza od APS-C. System 4/3 niestety padł. A był to przecież system, w którym maczał palce także Panasonic.

Hehe, niektórzy od lat zasuwają takie same teksty o APS-C kontra FF :mrgreen:
I pomimo "nieubłaganej" fizyki mamy takie cuda jak IMX071, a nowiutkie eFeFy niczego ciekawego już nie oferują poza nieco mniejszą GO i lepszym dostępem do szerokich kątów - nie ma ani powalającej dynamiki, ani specjalnie mniejszych szumów ;-)
Za chwilę może być to samo z 4/3 kontra APS-C.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
wracając do tematu. Ja przez około 3 miechy byłem użytkownikiem NEX-a 5N. Moje odczucia są takie że jakość jpg też jest taka sobie. W dobrych warunkach fotki jakieś takie przeprawione (wszystkiego za dużo ) natomiast w złych gdzie trzeba było podbić czułość było już całkiem OK. Np fotki z wakacji typu plaża, basen totalnie pochrzanione (przejaskrawione, przenasycone itd. -mimo korekt na suwakach) , fotki z wnętrza kościołów muzeów gdzie słabe światło (ISO do 3200) zadziwiająco dobre. To co mi bardzo przeszkadzało a czego nie odczułem w K-r to zdjęcia na których jest cień. Np twarz pozostająca w cieniu jest prawie niewidoczna czarna, w k-erce takie fotki są jakoś zrównoważone widać dobrze i twarz w cieniu i całą resztę.
Natomiast guzikologia do przyzwyczajenia, wielkość OK (może oprócz dołączonego 18-55 który mocna zwiększa zestaw) AF bez kompleksów, i świetna jakość Video jak by ktoś zapragną zostać kamerzystą oraz jak wspomniałem wysokie ISO rewelacja.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Arob - dzięki za fajne podsumowanie :)

Cytat
Np twarz pozostająca w cieniu jest prawie niewidoczna czarna, w k-erce takie fotki są jakoś zrównoważone widać dobrze i twarz w cieniu i całą resztę.


To pewnie kwestia matrycy. Od dwóch lat robię pentaksem rs1500 i tam trzeba się nieźle nagimastykować, aby wyglądało przyzwoicie :)
Ale da się... I całkiem ładne fotki wychodzą.
Niestety wraz ze wzrostem ogniskowej jakość gwałtownie maleje.

Kurcze - obawiam się, że na razie wygrywa Sony - pewnie będzie tak, jeśli nie trafię na jakiś punkt, który mnie odrzuci.
Nie powiem - największe znaczenie ma to, że miałam ten aparacik w ręku i widziałam jego możliwości. Rzeczywiście zdjęcia cukierkowate, przesłodzone - ale akurat jestem w takim etapie, że mi to odpowiada.

Szkoda więc, że nie mam do pomacania NX200 :-(


Nie mogę sie rozeznać w różnicach między poszczególnymi modelami - za dużo ich. :roll:
Ech... zycie blondyki jest ciężkie ;-)

A słuchajcie - jak jest z "poślizgiem" od naciśnięcia spustu do zrobienia zdjęcia?
W kompakcie dobijało mnei to - chciałam zrobić zdjęcie koledze, który przejeżdżał przez 6 kałuż - nie trafiłam ani razu :-/
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
wojtekk napisał/a:
Gosiu, może nowy NEX6? Robi wrażenie. I nie za drogi.

Zgadzam się, pierwszy sensowny neks. Zwłaszcza z nowym "rozkładanym" zumikiem. Z wizjerem i sporo tańszy od 7-mki.
wojtekk napisał/a:
Ale tak se myślę, że dzisiaj kupiłbym nowe Fuji XE1 czy jak mu tam
Nie mam wyjścia, znowu muszę się zgodzić ;-) . Fajne szkiełka, jaśniejsze niż i konkurencji. Niestety, co się z tym wiąże, odpowiednio droższe. Ale obrazek mniód.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
No właśnie nie widze nigdzie NEXa 6 - jaka jest jego cena?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
mygosia napisał/a:
No właśnie nie widze nigdzie NEXa 6 - jaka jest jego cena?
To nowy aparat, bedzie w sprzedazy od listopada. Na poczatek 999$ za Nex6+16-50mm F/3.5-5.6; 849$ za samo body - wg Redcoon 3900zł i 3300zł.

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
denvi napisał/a:
wojtekk napisał/a:
Gosiu, może nowy NEX6? Robi wrażenie. I nie za drogi.

:?: :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach