jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
kalibracja laptopa
witam, zmieniłem jakis czas temu komputer stacjonarny na laptopa lenovo z ekranem led, przez ten czas narobiłem troche rawow, nazbierało sie tego sporo, i wkoncu siadlem do obróbki. poszedlem wydrukować na próbę kilka, no i lipa. poprzedni monitor skalibrowałem do efektu zadowalajacego, ale teraz sledzac fora widzę, że bez profesjonalisty sie nie obedzie, inwestowac 100zł w kalibracje czy to strata kasy i laptopy poprostu nie nadaja sie do tego.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Witaj, nie wszystkie laptopy nadają się do kalibracji, niektóre nie pozwalają na podmianę profilu. Kilka kalibrowałem i dell odmawiał kategorycznie. Nie szło nic zrobić. Z tego co pamiętam to kalibrowałem koledze lenovo i pozwalał korzystać z innego profilu kolorystycznego. Efekt jest zazwyczaj pozytywny, ale nie jest to też jakość jak na monitorze stacjonarnym. Sprawdż czy nie masz gotowego profilu kolorystycznego np srgb lub native.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
ekran ma profil srgb . PS ma profil srgb i nic, wchodze we wlasciwosci grafiki w panelu intel graphics i tam mam mozliwosc zmiany ustawien jakosci kolorow(jasnosc gama kontrast nasycenie odcien- wszystkich kolorow jak i kazdego osobno) . ale samemu mi to nie wychodzi zeby je poprawie ustawic, rozumiem ze decydujac sie na kalibracje profesionalna to to bedzie ustawiane?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nie. Profesjonalna kalibracja to pominięcie wszystkich ustawień w laptopie - czyli ustawiasz go w jakimś trybie np srgb i podłączasz do niego kalibrator, który zbada barwę, nasycenie, kontrast, wszelkie błędy w wyswietlaniu kolorów i stworzy swój profil kolorystyczny, który będzie narzucony w sterowniku ekranu podczas przesyłania obrazu na ten własnie ekran. Inaczej mówiąc - urządzenie zrobi to za Ciebie. Ty nic nie będziesz w tym grzebał.
No dobrze. Odpal jesli masz LR. Obejrzyj jego interfejs. Czy jest szary neutralnie czy ma jakąśdominatę kolorystyczną np : Nieco ciepły, albo zimny kolor wpadający w niebieskie. może mieć zafar magienty - czyli w stronę czerwieni. Jesli jest to mocno widoczne to faktycznie masz mocno rózniący się obraz od rzeczywistości. Jeśli jednak interfejs jest szary neutralnie to kalibrować trzeba drukarkę, a nie monitor. Używasz oryginalnych tuszy?
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
drukowałem dla proby w rosmanie dlatego ze poprzednie zdjecia ktore obrabiałem na monitorze wychodzily od nich tak jak je obrobilem, i pytanie od laika informatyki LR to lightroom?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jarekwyd napisał/a:
pytanie od laika informatyki LR to lightroom

Tak, ale nie ma to związku z informatyką.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
tak. Nie mając lr możesz ustawić profil kolorów w windows na jakiś szary. tez powinien być neutralny interfejs.

[ Dodano: 2014-09-02, 14:09 ]
Ewentualnie wpisz w googlach neutralnie szary jpg i wtedy powinno coś wyskoczyć. Otwórz plik i zastanów się jaką dominatę ma Twój monitor. Jesli szary jest rzeczywiście szary, a na oko mozna to dosyć precyzyjnie określić to w rosmanie nie drukuj. Rozumiem, że możesz zmieć problem z okresleniem szarości. Dla mnie to jest pestka, ale ja to robię od ielu lat...postaraj się. Zobaczysz więcej barw jak to pojmiesz.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
no dobra ale nie wiem jak to zrobic do wyboru mam tylko srgb i moge dodac - skojarzyc jakis profil ale tu mam zgryz bo otwiera mi sie okno dysku systemowego skad mam wybrac jakis profil ale jaki ?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Prawy przycisk myszy na pulpicie i personalizacja - potem wybierz jakiś motyw windows szary i wszystko co otworzysz - każdy program będzie miał szary interfejs - jasny , ciemny, ale neutralny. Okno wywoływane prawym przyciskiem myszy też będzie szare. I na podstawie tego koloru ocenisz jak bardzo jest źle. Jeśli Twój laptop ma zły profil kolorystyczny to ten kolor szary będzie miał zafarb - tzw dominate kolorystyczną. I ona może być duża lub mała, może przybrać każdy kolor z palety barw. Jeden jest bardziej widoczny, a drugi mniej, ale zawsze są widoczne. Działaj proszę.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
wpisalem w google ale wyskocyzly mi tylko zdjecia filtrow sukienek i butow, bioroc ktorekolwiek z tych zdjec szary wydaje sie byc szary. jesli chodzi o rosmana to dla porownania wydrukowalem na szybko zdjecie ktore bylo przerabiane na tym starym monitorze i sytuacja wyglada tak ze kolory sa bardziej nasycone niz te ktore widze na ekranie,
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
www.lagom.nl/lcd-test/ - wszystko jest dokladnie opisane... Skoro masz mozliwosc regulacji poszczegolnych kolorow, to dasz rade. Predzej czy pozniej ;-)
jarekwyd napisał/a:
no dobra ale nie wiem jak to zrobic do wyboru mam tylko srgb i moge dodac - skojarzyc jakis profil ale tu mam zgryz bo otwiera mi sie okno dysku systemowego skad mam wybrac jakis profil ale jaki ?
profil do wyswietlacza w laptopie, mozesz szukac w necie nazwa laptopa color profile - moze ktos kalibrowal taki sprzet i udostepnil profil. Jesli nie, to pozostaje praca wlasna w oparciu o link powyzej

 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
np
http://sklep.meblosfera.pl/produkty/_prod:d324

jeśli to jest tylko kwestia nasycenia to wystarczy, że zmniejszysz kontrast w monitorze. Wtedy, żeby mieć więcej kolorów będziesz rawy wzmacniał kontrastem, a co za tym idzie będą bardziej wysycone. Bez przesady oczywiście. Znajdź umiar.
Druga sprawa sprawdź jak bardzo świeci matryca - jesli to jest 100 procent no to zmniejsz do 85.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
dzialam dzialam, ustawiłem na szary, i czy to tylko w tym był błąd?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jarekwyd napisał/a:
otwiera mi sie okno dysku systemowego skad mam wybrac jakis profil ale jaki

Profil srgb powinien mieć to w nazwie. Poszukaj gdzie na dysku są pliki z rozszerzeniem icm - to pliki profili.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Świetną stronę kolega wyżej podał.

[ Dodano: 2014-09-02, 14:37 ]
nie w tym był błąd...po prostu prowadziłem cię zebys ocenił kolorystycznie obraz. Skorzystaj z pomocy dostepnej na tej stronie i będzie si.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
ok po ustawieniu na szary i przejrzeniu tego zdjecia z linka z kolorami stwierdzam ze tamten szary ma minimale przebarwienie ale nie jestem w stanie okreslic jakie. a jesli chodzi o link cube007 to chyba korzystałem z tego w poprzednim monitorze. sprobujemy tylko to ekran led a nie lcd ma to jakies zaczenie?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
jakieś ma, lcd świeci mniej równo - led ma podświetlenie na całości więc jest równo podswietlony - teoretycznie. No i podswietlenie jest mocniejsze w led.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
nie wiem, poustawialem troche podłog tego testu wyszlo mi ze suwak kontrasu do lewego konca patrze na zdjecia i sa strasznie blade, moze poprostu nie wycisne z tego ekranu nic dobrego.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Spróbuj jeszcze w sterowniku od karty graficznej coś zmienić. Często jest tam gamma dostepna, jest tez nasycenie w kolorach. Prawy przycisk na pulpicie i w menu powinno być wyświetlone co masz za kartę. Oczywiście z mozliwością otworzenia panelu do modyfikacji.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
ok. poustawiałem suwaki, jest troche lepiej i teraz wynikła taka sprawa. zdjecia ktore wołałem były na pendrivie,przed wyjsciem do rosmana odtworzylem je na tv( samsung bardzo dobry model 2 lata temu kosztowal mnie 5 tys. kalibrowałem go wczesniej wg ustawien ktore ktos podal w interecie) no i zdjecia obrabiane na starym monitorze przedstawialy sie na niem naprawde swietnie, a zdjecia ktore obrabialem wczesniej na laptopie fatalnie przekontrastowane przesycone przeciemnione i tak wyszly, porownalem wydrukowane zdjecie to dobre z ekranem tv i kolory sa bardzo zblizone moze w czerwieniach jest minimalna roznica jak dla mnie . Obrabiam zdjecia na laptopie przy nowych ustawieniach, z jednego wycisnolem co moglem zeby histogram sie zgadzal ale nadal wyszo bladawe ale juz na tv wyszło ok, wiec tak mysle moze podłacze laptopa pod tv i na nim bede obrabiał, dam znac jaki efekt po wywołaniu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach