michalus78  Dołączył: 25 Cze 2012
Pentax SMC 35-105 mm/F:4-5,6
Pentax SMC 35-105 mm/F:4-5,6

Właśnie znalazłem ofertę na allegro zakupu tego obiektywu za cenę 350zł.
Szukałem opinii na jego temat i na forach nie ma na jego temat zbyt wiele.
Może ktoś z Was miał do czynienia z tym obiektywem i wyrazi swoje opinie na jego temat.
Obecnie używam Pentaxa K-r z 18-55 (kit).

Warto mnie amatorowi kupić to szkło? Jestem spacerowym "pstrykaczem", czasami na jakiejś imprezie, koncercie i u ciocci na imieninach :)

Pozdrawiam
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Moim zdaniem, nie przyda Ci się. Jak na portretowy zoom jest za ciemny, a jako spacer zoom - na APS-C brakuje szerokiego kąta.

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Miałem dwa takie obiektywy . Pierwszy sprzedałem i szybko kupiłem drugi taki sam . Ma fajną funkcję makro po przesunieciu pierścienia makro ale to przy 105mm . Nie jest demonem rozdzielczości ale aberracja chromatyczna nie jest widoczna . Jego mankamentem jest słaby pierścień tubusa który pęka i przynajmniej ja robiłem podklejke z żywicy epoksydowej . W pierwszym jak i w drugim obiektywie było to samo . Ale nie rozlatywało się a więc można było z tym żyć . Jednak ja kupiłem ten obiektywza 120zł a wcześniej też nie drożej . Ma ładny rysunek lub jak kto woli bokeh . Dwa tygodnie temu dałem ten obiektyw koledze z okolic Żywca poniewaz lubi makro a tutaj on sie sprawdzi lepiej niż kit z soczewką . Cena 350 jest za wysoka . Bez funkcji makro jego minimalna odległosć była chyba 1,5 m o ile pamiętam to stanowiło problem . Nie zrobiłem tym obiektytwem od 3 lat zdjecia dlatego go wydałem
 
michalus78  Dołączył: 25 Cze 2012
dziękuję za odpowiedź , czyli odpuszczam temat tego obiektywu.
A co byście polecili zamiast kita 18-55, tak do 1000zł?
Jest sens kupować jakieś szkła 18-200?
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
michalus78 napisał/a:

A co byście polecili zamiast kita 18-55, tak do 1000zł?

A co chcesz uzyskać tą zamianą? Chcesz większej jasności, szerszego zakresu ogniskowych, szerszego kąta, lepszych własności optycznych, czegoś jeszcze innego?
Jakby nie patrzeć budżet masz raczej ograniczony.
michalus78 napisał/a:

Jest sens kupować jakieś szkła 18-200?

Zależy od wymagań. Ich "uniwersalność" to praktycznie tylko szeroki zakres ogniskowych. Do 1000zł nie spodziewałbym się dobrego optycznie szkła o takim zakresie.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
michalus78 napisał/a:
A co byście polecili zamiast kita 18-55, tak do 1000zł?

do 1000 pln nic lepszego nie ma, potem MZ to już Sigma 17-70/2,8-4,0 HSM
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
michalus78 napisał/a:
Jest sens kupować jakieś szkła 18-200?


Jak myślisz o 18-200 to może 55-300 jako uzupełnienie KIT-a. Miałem to szkiełko i byłem bardziej niż zadowolony...a i za 1000 spokojnie trafisz...
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
b-bar01 napisał/a:

do 1000 pln nic lepszego nie ma,

To zależy, przykładowo DA 16-45/4 może być ciekawym rozwiązaniem jak ktoś szuka czegoś szerszego ;-)
b-bar01 napisał/a:

potem MZ to już Sigma 17-70/2,8-4,0 HSM

A co z Tamronem 17-50/2.8?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
b-bar01 napisał/a:
michalus78 napisał/a:
A co byście polecili zamiast kita 18-55, tak do 1000zł?

do 1000 pln nic lepszego nie ma, potem MZ to już Sigma 17-70/2,8-4,0 HSM

Poniżej tej kwoty można trafić używaną poprzedniczkę tej Sigmy. Ciut ciemniejsza (f2.8-4.5) i bez HSM (napęd śrubokrętem).
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
michal5150 napisał/a:

Poniżej tej kwoty można trafić używaną poprzedniczkę tej Sigmy. Ciut ciemniejsza (f2.8-4.5) i bez HSM (napęd śrubokrętem).

I do tego nieco gorsza optycznie ;-)
Miałem obie.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Od kita? Wg. mnie była zauważalnie lepsza pod względem optycznym. Chyba że chodzi o porównanie do nowszej wersji, to tak. Ale zauważ też jakim budżetem dysponuje kolega.
 
sirOpty  Dołączył: 27 Sty 2012
Za około 600zł mozna kupić smc Pentax FA 28-105 mm f4-5.6 Power Zoom. Mam go i sobie chwalę. Ciemny? Podobno K-x /który mam/ do ISO 800 nie szumi.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
michal5150 napisał/a:
Chyba że chodzi o porównanie do nowszej wersji,

Tak, o to chodziło.

[ Dodano: 2012-10-14, 10:00 ]
sirOpty napisał/a:
Za około 600zł mozna kupić smc Pentax FA 28-105 mm f4-5.6 Power Zoom. Mam go i sobie chwalę. Ciemny? Podobno K-x /który mam/ do ISO 800 nie szumi.

Żeby to było takie proste - jaśniejszy obiektyw to nie tylko możliwość korzystania z mniejszych czułości. Do tego nadal krószy koniec to pod APS-C ni w kij ni w oko...

IMHO niech autor wątku się nie spieszy, dozbiera jeszcze trochę i kupi coś z czego ma szansę być naprawdę zadowolonym, zamiast pierwszego lepszego starocia z nieco szerszym zakresem ogniskowych...
Do tego niech określi co chce uzyskać, bo póki co to widać tylko że chce jakieś dłuższe ogniskowe i go strasznie portfel świerzbi ;-)
 
michalus78  Dołączył: 25 Cze 2012
dziękuję za rozwinięcie wątku, przyznaje że jestem ograniczony finansowo a w kwocie 1tys. szału nie zrobie.
Głównie chodzi mi o coś dłuższego, brakuje mi zooma na koncercie lub w plenerze. Jak dotąd mam tylko 18-55 DAL oraz 50mm M 1,7 i jestem z nich zadowolony.
Zaznaczam że jestem amatorem który spaceruje z aparatem po mieście lub stoi pod sceną na koncercie i w obu przypadkach są sytuację (dość często) że nie ma czym zbliżyć...
Może najlepszym rozwiązaniem będzie kupić 50-200WR (słyszałem że dobra wersja tele) i w ten sposób uzupełnię braki w zbliżeniach. Choć kusi mnie też uniwersalność czyli Tamron 18-200. A znowu ciekawy wydaje mi się pentax 18 -135 lecz cena jest lekko zaporowa.

Pozdrawiam
 
tomak1986  Dołączył: 21 Cze 2012
Co do spacerowych zastosowań to się nie wypowiem, ale do koncertów to raczej nie znajdziesz w tej cenie odpowiedniego dłuższego obiektywu. Nie wiem jak duże koncerty focisz, skoro takie tele Ci potrzebne. ;) W każdym razie jeśli mowa o koncertach to szukałbym jak najjaśniejszego obiektywu. ;)
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
michalus78 napisał/a:

50-200WR (słyszałem że dobra wersja tele)

WR ma po prostu uszczelnienia, optycznie to to samo co "zwykły" DA 50-200.
 
areekw  Dołączył: 30 Cze 2012
w tej cenie poszukaj stałej 90 Tamrona, światło 2.8 dodatkowo jest z makro 1:1 więc i kwiatkom z bliska i owadom będziesz mógł zdjęcia robić. no i jakość optyczna nie do porównania w stosunku do zoomów. albo na allegro znalazłem coś takiego http://allegro.pl/tamron-...2784333997.html
90 ze światłem 2.5 i limiterem dzięki któremu możesz ograniczyć zakres ostrzenia -przez co będzie szybciej ostrość łapał

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach