Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
obiektyw makro, tani - doradzcie :((
witam

jestem tutaj nowy na forum, zaczynam zabawe z fotografia...
mam pentax k100d z kitowym obiektywem, posiadam równiez do niego konwerter RAYNOX dcr 250.

Chciałbym uzyskac takie powiekszenie makro jak np:


http://plfoto.com/1123764/zdjecie.html
http://plfoto.com/491932/zdjecie.html

prosze, jaki polecacie mi konwerter, soczewki, obiektyw aby uzyskac takie powiekszenie ?

BARDZO MI NA TYM ZALEŻY I PROSZĘ O WYROZUMIAŁOŚC :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
ryve napisał/a:
A wiesz co, poczytaj najpierw to: http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html

i to:
http://www.fotografia-prz...rafia/macro.php
autorstwa Marka Wyszomirskiego.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
a tu jest kilka fajnych porad, co prawda dotyczą głownie sprzętu analogowego, ale też mogą się przydać http://www.grzyby.pl/ffoto.htm
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
dziekuje za odpowiedzi.
hmm domyslalem sie, iz na poczatku napiszecie o kompozycji, oswietleniu, kadrze, itd ale to mnie nie interesuje bo umiem sobie z tym radzic :))

jedynie mi chodzilo o powiekszenie.

a porpo tych przejsciówek to wlasnie na tym sie nie znam :((
i jesli ktos moglby poswiecic troche czasu na znalezienie i dobranie czesci/sprzetu, ktorym uzyskam takie powiekszenie i bedzie pasował do mojego K100D to bede dośmiertnie wdzięczny ! :)) - niestety jeszcze na tych bagnetach, przejsciach sie nie znam.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Bomber napisał/a:
a porpo tych przejsciówek to wlasnie na tym się nie znam :((

O przejściówkach K/M42 juz parę razy było i to całkiem niedawno. Poszukaj w tym dziale. Jedno jest jasne napewno. Przy mokro nie ma znaczenia czy zdobędziesz przejściówkę umożliwiającą ostrzenie na nieskończoność, czy taką bez nieskończoności. Jeżeli użyjesz pierścieni M42 to ta przejściówka bez niesk. bedzie nawet lepsza.

[ Dodano: 2007-01-24, 18:17 ]
ryve napisał/a:
(najlepiej na bagnet K - raczej nie więcej niż 150zł)

No, nie powiedziałbym. Zależy jakie. W sklepie we Wrocławiu (Odrzańska) za pierścieni Kenko (ze stykami) zaśpiewali mi ok. 500 zł.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak już masz Raynoxa DCR-250 to niezłym rozwiązaniem jest dokupienie dłuższego obioektywu do współpracy z tym konwerterem. Np. z kitowym 50-200 jesteś w stanie z tym Raynoxem uzyskać wypełnienie całej szerokości kadru motywem o rozmiarach od ok. 11mm (przy maksymalnej ogniskowej i minimalnej odległości ostrzenia) do 52mm (przy najkrótszej ogniskowej i pierścieniu ostzrenia nastawionym na nieskończoność).W pierwszum przypadku ostrość ok. 10cm przed konwerterem, w drugim - ok. 12cm - czyli odległość całkiem rozsądna. Przy okazji taki obiektyw przyda Ci się też do innych niż makro celów. Oczywiście można też póść inną drogą - np. poszukać obiektywu makro. Najtaniej chyba wyjdzie Cosina/Soligor/Vivitar/Phoenix/Pentax SMC-FA/ 100f3.5 macro (tyle różnych nazw, a to de facto ten sam obiektyw) - jeszcze z rok temu nowy kosztował nieco ponad 600zł, używanego dawało się kupić za 400. Z prostej daje skalę 1:2, w komplecie z obiektywem dołożona jest dedykwoana soczewka nasadkowa z która uzyskuje się 1:1 przy całkiem dobrej jakości obrazu. Nie sparwdzałem tego obiektywu z DCR-250, ale spodziewam się, że też nieźle będzie współpracoawał.
 

bumba  Dołączył: 16 Paź 2006
Re: obiektyw makro, tani - doradzcie :((
Bomber napisał/a:
witam

jestem tutaj nowy na forum, zaczynam zabawe z fotografia...
mam pentax k100d z kitowym obiektywem, posiadam równiez do niego konwerter RAYNOX dcr 250.

Chciałbym uzyskac takie powiekszenie makro jak np:


http://plfoto.com/1123764/zdjecie.html
http://plfoto.com/491932/zdjecie.html

prosze, jaki polecacie mi konwerter, soczewki, obiektyw aby uzyskac takie powiekszenie ?

BARDZO MI NA TYM ZALEŻY I PROSZĘ O WYROZUMIAŁOŚC :)




Witaj, mnie tez pasjonuje swiat makro i w sumie chociaz nie jestem zbyt doświadczonym fotografem mogę podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami. Uważam, że najwygodniejszy będzie obiektyw dedykowany do makro. Ja niedawno kupiłem Cosinę 100/3,5 makro AF i musze Ci powiedziec, ze jestem z niej zadowolony. Jak do tego zastosujesz jeszcze ten dcr 250 to efekty powinny byc całkiem całkiem. Do tego to szkło kosztuje niewiele - ja za stan idealny dałem 350 zł. Jesli nie zalezy Ci na autofocusie, ktory ma ta Cosina (w makro mało przydatny) mozesz rozglądnąc się np za Pentaxem manulanym 100/4 makro lub 50/2,8 makro. Uzywane mozna nabyc na allegro za kilkaset złotych.
Ja bawiłem się również soczewkami. Kupilem komplet Hama +1, +2 i +4 i stosowałem z kitem do k100. Z efektów nie byłem jednak specjalnie zadowolony i teraz chce sie ich pozbyc. Kupilem tez adapter odwrotnego mocowania do Pentaxa z M42 poniewaz mam w szafie po ojcu sporo obiektywów do Praktiki, ktore lezaly całymi latami i tylko pokrywał je kurz. No więc wkręciłem ten adapter (na allegro ok 40 zł) i do tego załozyłem zestaw 3 pierscieni M42 do makro, a na to 50/1,8 czyli taki jasny standardowy manulany obiektyw od Praktiki. Efekty całkiem calkiem ale wygoda obsługi juz nie ta co przy obiektywie makro. Probowałem tez makro z przejsciowką M42, a do tego pierscien makro odwrotnego mocowania i obiektyw nakręcony druga strona. To też jest jakies rozwiązanie ale porównujac wczesniejsze pierscienie - daja lepsze efekty.

Podsumowując uwazam, ze najlepszy jest do makro dedykowany obiektyw. Dobrze żeby miał soczewkę dającą odwzorowanie 1:1. Ja tak mam w Cosinie. Jak masz Raynoxa to tym lepiej. Będziesz mógł uzyskać jeszcze lepsze powiększenia. Sam zastanawiam się czy go sobie nie sprawic. Na drugim miejscu postawiłbym pierscienie makro, potem pierscien odwrotnego mocowania obiektywu i na koncu soczewki. Tyle moich amatorskich wywodów wynikających z dotychczasowych doswiadczen.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
djack napisał/a:
W sklepie we Wrocławiu (Odrzańska) za pierścieni Kenko (ze stykami) zaśpiewali mi ok. 500 zł.


ALe tam generalnie dość kosmiczne ceny mają. Za kasetkę chcieli 2890, podczas gdy bez problemu dostępna gdzie indziej była za 2600, a w innych miejscach można było nabyć za <2500 (za 24xx nabyłem w Asterze przez net). Przy takiej cenie wyjściowej jaką podają to nawet negocjować nie ma czego :-P
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
hmm macie jakies przykładowe zdjecia z tego sprzetu o którym mi mowicie ?
głownie mi chodzi o wypowiedz Pana Marka Wyszomirskiego :))

[ Dodano: 2007-01-24, 23:11 ]
czy takie obiektywy oplaca sie kupic ?
http://allegro.pl/item159..._70_210_mm.html
ten drugi chyba do makro + raynox sie nie nadaje ?
http://allegro.pl/item159...250_4_5_md.html

[ Dodano: 2007-01-24, 23:12 ]
i ile by mnie wyszły przejścia aby je zamontowac w K100D ?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bomber - już dziś spakowałem wszystko i o tej porze nie chce mi się wszystkiego rozstawiać - przypomnij mi jutro po południu e-mailem na priv to zrobię i pokażę. Tylko... mało ciekawe te zdjęcia będą bo z tematami do makro o tej porze roku ciężko...

[ Dodano: 2007-01-24, 23:27 ]
Tzn. mogę zrobić z zestawienia 55-200+DCR 250. Cosiny 100F3.5 macro już nie mam - możesz pytać Fotonyfa jak się u niego spisuje:-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pierścienie bez styków mają w połączeniu z K100D (zresztą z *istDL i K10D też) jedną istotną wadę - bez styków nie zadziała P-TTL - a te korpusy nie obsługują zwykłego TTL-a błysku. Zatem ciężko jest sensownie użyć lampy błyskowej - a ta przy robieniu zdjęć żywym obiektom w dużych skalach jest bardzo przydatna. Zazwyczaj przy makro przysłonę mocno przymykamy ze względu na głębię ostrości, dodatkowy wyciąg pierścieni lub mieszka też zmniejsza jasność, więc czasy ekspozycji wychodzą dość długie. Do tego stabilizacja przy dużych skalach mniej skutecznie działa - i w sumie mamy to co mamy - bez lampy obejść się trudno... Chyba, że robimy nieruchome obiekty ze statywu (lub w inny sposób unieruchomionego aparatu) - wtedy nawet z M42 daje się uzyskać bardzo dobre rezultaty (i zestaw makro zbudowany w oparciu o osprzęt M42 wychodzi zdecydowanie najtaniej).
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Co do rozpraszania światła lampy - masz całkowitą rację - ale to już temat na osobne opowiadanie.

[ Dodano: 2007-01-25, 20:50 ]
Zgodnie z obietnicą podsyłam zdjęcia. Tak jak pisałem z motywami do makro cienka sprawa, więc stworzyłem martwą naturę z linijki i kilku zapałek:-)

Na początek - najmniejsza skala odwzorowania możliwa do uzyskania po podłączeniu Raynoxa DCR-250 do SMC-DA50-200 (czyli minimalna ogniskowa i pierścień ostzrenia na nieskończoność). Odległość między motywem a konwerterem ok. 12cm:




Jeśli zwiększymy ogniskową do 200mm i przekręcimy pierścień ostrości na minimalną odległość to z odległości ok. 10cm uzyskamy coś takiego:




A jeśli dla takich samych nastaw obiektywu założymy zamiast Raynoxa standard SMC-F50f1.7 mocując obiektywy do siebie gwintami pod filtr za pośrednictwem pierścienia odwrotnego mocowania, to efekt z odległości ok. 4cm będzie taki:




lub po wycelowaniu na skalę linijki taki:

 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
:shock: powinni tego zabronic. Zaraz zaczniesz podgladac bakterie, i to bez mikroskopu :oops: :shock:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jakie znów podglądanie bakterii? Przecież to prościutkie zdjęcia makro - naprawdę łatwe do wykonania!

[ Dodano: 2007-01-25, 21:22 ]
Jeszcze jedno - zamiast SMC-F50f1.7 można użyć dowolnego jasnego standardu - nawet zwykły rosyjski Helios 58f2 do takich zdjęć się nadaje (aczkolwiek jego dłuższa ogniskowa powoduje, że skala będzie trochę mniejsza).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
(w kolejnosci) K10d + mieszek Panagor na pelnym wyciagu + 135/2.8@2.8 + tuba ok. 4cm + FA50/1.4@8

 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
Wspaniałe powiekszenie Marku Wyszomirski, gratuluje !!

własnie o takie zdjecia(powiekszenie) mi chodzi :))

wiec ostatecznie ile musze miec $$ aby robic takie zdjecia z K100D jesli mam juz raynoxa ?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
djack napisał/a:
Jeżeli użyjesz pierścieni M42 to ta przejściówka bez niesk. bedzie nawet lepsza

A to ze względu na to, że ta cholera przez otwory przepuszcza lewe światło do puszki - z autopsji.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bomber - Przecież napisałem co potrzeba - kitowy DA55-200 (może być też inny zoom o podobnym zakresie ogniskowych, ale akurat ten kit jest wygodny również do innych zastosowań) i Raynox DCR-250. Zamiast oryginalnego mocowania 'snap-on' Raynoxa lepiej jest zastosować redukcję filtrową z gwintu obiektywu na gwint Raynoxa (w przypadku DA50-200 potrzebna jest redukcja 52/43mm).

Alkos - widzę, ze podniosłeś rękawicę:-) Mieszki mam na zimę pochowane głeboko po szafach, ale i w podręcznej torbie parę gadżetów się znajdzie:-). Podbijam zatem stawkę - DA50-200+Raynox MSN-200:




Gramy dalej?;-)

[ Dodano: 2007-01-25, 23:03 ]
W sumie patrże, że chyba trochę za mało postawiłem - mogą być wątpliwości, czy w ogóle udało mi się przebić. W tej sytuacji do akcji wchodzi kolejny Raynox - MSN-500 - również an DA50-200:



[ Dodano: 2007-01-25, 23:05 ]
Tyle, że zapałka to troch ę za duży motyw na takie skale... Trzeba będzie czegoś mniejszego poszukać...

[ Dodano: 2007-01-25, 23:06 ]
Oczywiście te wszystkie zdjęcia to pełne kadry.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Alkos - widzę, ze podniosłeś rękawicę:-)


K10d + mieszek Panagor na pelnym wyciagu + 135/2.8@2.8 + M20/4@5,6+duze problemy ze stabilizacja, nie mowiac juz o glebi ;-)

jakby kto pytal - to koncowka dlugopisu BIC Medium. W odbiciu: lampka biurkowa firmy nieznanej ;-)

 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ooo... To mi sie zaczyna podobać:-) Skala coraz ciekawsza, a i nowy temat się znalazł. Zaczyna mnie intrygować ta kulka na środku - sądzę, że gdyby się pzryłożyć - da się w niej odbicie obiektywu złapać:-) A w moim ujęciu wygląda to tak:



A użyłem kolejno: K10D, telekonwertera 1.7x, 3 kompletów pierścieni pośrednich, SMC-FA100f2.8macro i makrokonwertera Raynox MSN-500 na końcu.

Gramy dalej? Zastanawiam się, czy do wyciągnięcia mieszków z szafy uda Ci się mnie zmusić:-))))

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach