Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Sprawdzałem na 2 kompach, wszędzie to samo.

Właśnie oglądam fotki i filmy, które wczoraj zrobiłem w Media Markt. Filmy tak samo są pocięte (fddshow codec, dowolny inny format, z którym miałem do czynienia odtwarza się ok - od starych mpg po nowe mkv). No ale ok, zrzucam to na "zły" kodek.

Co ciekawe, filmy (poza tym "przeplotem") są ok, natomiast zdjęcia są słabe nawet w 100 ISO. Albo jakieś takie rozmazane jak przez jakiś filtr antyszumowy, albo cuś innego. Sporo fotek też nie trafiło z focusem.

Chyba jednak rzeczywiście zakres ogniskowych jest zbyt duży by otrzymać dobre wyniki. Kontynuuję zatem poszukiwania, przejrzę kilka innych modeli, które w tym wątku zostały wymienione.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Marooned napisał/a:
Sprawdzałem na 2 kompach, wszędzie to samo.



To wgraj sobie K-lite codec pack. Powinno pójśc płynnie.

Na dpreview pokazał sie test- aparat dostał ocenę 80% jakość zdjęć jest oceniana stosunkowo wysoko. Są też zdjecia na różnych nastawach i w różnych warunkach.
Oczywiście nie można wymagać od takiego kompaktu z matrycą 1/2,3" jakości obrazowania APS_C ;-)
Niemniej jakby się przyjrzeć fotkom z pola golfowego to przy 1/250s i ISO 400 i 108 mm rzeczywistych zrobiono zdjecie w miarę ostre.

A co z Fuji X-S1?
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
janek_wu napisał/a:
Filmy średnio mnie interesują, ale zamieszczone zdjęcia z tego panasłonika to koszmar już od ISO100. Niektóre telefony komórkowe lepsze zdjęcia wykonują. Cena 2200 zł mocno przesadzona, moim zdaniem nie warto inwestować w mega-zoomy.

Kompakt jak kompakt, nadrabia inną funkcjonalnością. Co do komórek to widać że nie jestem na bieżąco, już sa za darmo i z takimi obiektywami ? Inwestycja to się ma zwracać i zarabiać, niewielu jest użytkowników którym opłaca się "inwestować" w 600/2.8 czy 400/2.8 na cropie. Dla pozostałych 2200 za taki obiektyw ze stabilizacją przymocowany do przeciętnej nawet matrycy to możliwość zabawy o jakiej do tej pory mogli tylko pomarzyć.
W tej kwocie można sobie zbudować system bazujący na 3 kg Pentaconie 500/5.6 i jakimś taniutkim body z matrycą miażdżącą tę z FZ200. No i statyw jeśli korpus bez stabilizacji.
Jak komu wygodniej. A jak się nie ma okazji wykorzystać zalety mobilnego 600/2.8 ze stabilizacją to rzeczywiście nie ma sobie czym głowy zawracać, ja też wolę jakość jak z Fuji x100 :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Wracając na chwilę do tych plików .mts - nawet na Wikipedii jest przykład tego efektu, który widzę na swoich kompach
http://en.wikipedia.org/wiki/AVCHD#Video_formats
ale co ciekawe ten przeplot widzę tylko jak odtwarzam w okienku. Po przełączeniu odtwarzacza w tryb pełnoekranowy efekt znika i wszystko jest ok :shock:
Pomijam fakt, że standard AVCHD tworzy gęstą sieć katalogów zabierając filmy z porządku chronologicznego między fotkami, co jest minusem (nawet nazwy plików mają swój licznik, więc przegranie filmów do katalogu ze zdjęciami nie naprawi chronologii)

No ale do rzeczy.
Wstępnie wybrałem 3 modele:

* Panasonic Lumix DMC-FZ200
* Sony Cyber-shot DSC-HX200V
* Fujifilm X-S1
** porównanie 3 modeli na dpreview

Do każdego wsadziłem kartę pamięci i postrzelałem w takich samych warunkach (udało się trafić wszystkie modele na jednym stoisku Media Makrt). Niestety, każdy z 3 aparatów przeraził mnie jakością zdjęć. Choć np. taki Sony jest dla mnie nieco niezrozumiały, bo mam jedną fotkę w ISO800 wyglądającą elegancko i drugą w ISO500 wyglądają paskudnie. Każdy z aparatów ma jakieś fajne strony, których nie ma konkurencja, ale łączy je jakość zdjęć, które pomniejszone są ok, ale w cropie 100% jeżą włos na głowie.

Póki co z tej trójki wygrywa soniacz. Na samplach z dpreview nie wygląda to źle. Przy powiększeniu widać brak szczegółów, co też wyszło na moich pstrykach w sklepie.

Takie moje prywatne plusy/minusy (z bajerów przydatnych dla przyszłego właściciela):
+ Sony (akceptuje SD i MemorySticki, które ojciec ma z poprzednich aparatów)
+ Rewelacyjny system pomocy wbudowany w aparat
+ GPS - przydał by mi się w K10 :)
+ przyjemniejsza cena w porównaniu z FZ200
- ładowanie akumulatora w aparacie (choć można dokupić ładowarkę)
- 18 milionów pikseli - kupa marketingu i jeszcze więcej szumu, algo odszumiające psuje nawet ISO100
+/- 27 – 810 mm (dla 35mm) - na wyprawy ok, ale można było dać krócej i jaśniej

Ten model nie był tutaj wcześniej wspomniany, ma ktoś o nim jakieś swoje zdanie?

Dpreview ma teraz taką porównywarkę jednej fotki studyjnej i tam widać przepaść między tymi matrycami a dowolną APS-C. I tak szperam jeszcze czy może da się wybrać coś w zadanych parametrach z lepszą jakością zdjęć. Jakiś taki złoty środek.

No to szperam dalej :)

 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Jeśli Fuji X-S1 posiadający ponoć matrycę z X10 daje nędzne jak na kompakt foty to stanąłeś na rozdrożu: zmienić oczekiwania albo siegnąć po bezlusterkowce.
Nie mam odwagi aby oglądać swoje fotki z Canona S100 w powiekszeniu 100%, gdybym robił megazoomem nie robiłbym tego nie z braku odwagi ale z braku złudzeń ;-)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Marooned, daj pokój z tymi super-zumami. Jeżeli chcesz dobrego kompakta musisz "troszkę" przyciąć ogniskowe. X10, LX-7, XZ-2, RX100, G15, G1X, czy nawet P7700. Tu bym się poruszał. Wszystkie, dzięki dość jasnym szkłom, lub sporym matrycą mają podobne możliwości jak lusterka parę lat temu (zaopatrzone w ciemnego zuma).
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Gwoli informacji to absolutnie nie szukam pod kątem ogniskowych! Po prostu te z odchylanymi ekranami, wizjerami optycznymi i resztą wymogów z pierwszego posta akurat mają takie lufy.
Obadam to co wymieniles, dzieki.
 

lhx  Dołączył: 18 Kwi 2012
Marooned napisał/a:
I tak szperam jeszcze czy może da się wybrać coś w zadanych parametrach z lepszą jakością zdjęć. Jakiś taki złoty środek.


Jeśli chcesz lepszą jakość to niestety trzeba się przestawić na inną klasę sprzętu. Wymagania powinny spełnić z m4/3 Olympus OMD EM-5, Lumix G5 albo z APS-C Samsung NX20, Sony NEX6 (7), a może amatorska lustrzanka Canon 650D. Wszystkie wymienione są ergonomiczne, nagrywają niezłe filmy i mają dostępne świetne szkła. Chyba wszystkie mają gorącą stopkę, bo to - przynajmniej dla mnie - jest bardzo istotne,

Takie wymagania, mogą spełnić małe też kompakty typu Fuji X100, Sigma Merill DP2 (DP1) - ale tu już są wyraźne ograniczenia w postaci gorszej ergonomii, braku zooma i wizjera. Idąc tym tokiem można też zaproponować w podobnej cenie małego bezluterkowca m4/3 z naleśnikiem, czy zestaw Samsunga NX1000+30mm/F2.0+20-50mm i mieć możliwość kiedyś uzupełnić inne ogniskowe.

Trochę szkoda, że Sony zarzuciło koncepcję Sony DSC-R1, bo ma wszystko czego trzeba APS-C, wizjer, odchylany ekran, niezłe ISO 800 i dobry zoom Zeissa (aberracje chrom. i dystorsje są widoczne, ale usuwalne). Można rozważyć jego zakup poniżej 1000 zł (a były egzemplarze sprzedawane poniżej 500) jeśli ktoś nie ma parcia na megapiksele i szybkość działania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach