Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
Test E410 na Fotopolisie.
Tescik z którym mozna zapoznać się na stronie Fotopolis świadczy moim zdaniem, że producenci rozpoczęli zażartą walkę o jakość obrazowania, w gruncie rzeczy jest to walka na matryce i różne softy. E410 wypadł dobrze, i o ile taka matryca znajdzie się w zapowiadanym Olku profi to kto wie? może być jeszcze ciekawiej, a ciekawie w świecie DSLRów już jest. Olympus zdaje się dokonał skoku w dziedzinie redukcji szumów wprowadzając nową matrycę chyba Panasonica. Pozdrawiam.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
byłem, obejrzałem, jest dobrze, jpg prosto z aparatu wygląda świetnie, lepiej niż u innych
ciekawe jak do będzie w modelu e-510 (tym ze satabilizacją0
ja jeszcze systemu sobie nie wybrałem, a olek ma konkretne imho szkła - za odpowiednią cenę.
robi się na pewno ciekawie.
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
Tescik ciekawy. Zawsze bylem zwolennikiem Olympusa. I bawilem sie roznymi apaartami tego producenta. Musze przyznac ze obraz zawsze byl ostry i byly ladne kolory. No a teraz jeszcze szumy hmm - miodzio. Ciekawy jestem jak AF bo to bolaczka tego aparatu. No i ceny obiektywow, nie ciekawe na kieszen polaka. Dobrze ze do gry wkracza znowu Olek, miejmy nadzieje ze na tym skorzystamy my wszyscy- czyli klienci. Oby Pentax wycignal odopowiednie wnisoki i tez zastosowal jakas super matryce, no i moze podlgad na zywo, i wtedy byl by to apart idelany, a nie jak teraz -prawie idealny. :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podgląd na żywca w sposób znaczny ogranicza jasność wizjera. I w takim wypadku wolałbym nie mieć do czynienia z tym wynalazkiem. Praktycznie rzecz biorąc Olek został nieomalże zmuszony do zastosowania LV ze względu na niewielki wizjer - w E1, który ma 100% przy 100 powiększeniu, jest on i tak mniejszy niż w najgorszym pod tym względem Pentaksie DL. Poza tym gabaryty "410" predysponują ten aparat bardziej jako drugie body lub aparat podróżniczy.
Poza tym to rzeczywiście aparaty o bardzo wysokiej jakości wykonania, jak widać po tym teście ze świetnym oddaniem szczegółów. Z tego, co słyszałem, AF jest lepszy niż u nas a i szkła kitowe są bardzo dobre.
Nam pozostaje więc czekać na body, które ukaże się jesienią i na początku przyszłego roku.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, tu nie ogranicza jasności, bo LV jest tylko przy podniesionym lustrze. Ale to z kolei ogranicza na tyle LV, że IMO robi się z tego bardziej bajer niż użyteczny ficzer (ten bajer może się oczywiście przydać - makro). Z drugiej strony, z punktu widzenie marketingu - życzę pentaxowi, by wprowadził ten bajer do swoich puch. Tak czy inaczej olek, pomimo właśnie miodności wykonania, odpada u mnie ze względu na maciupki wizjerek. Gdybym miał kasę na zbytki, kupiłbym go jako drugi system :-) , ale jako podstawowa maszynka do focenia niebałdzo.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Masz rację - to tyczyło E330. Tym niemniej jest tak jak piszesz.
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
No zgadzam sie jak najbardziej. Wizjer to tragedia i może przez to nie wszedlem w ten sytsem- tunel i w dodatku ciemno. Co do popdgladu uwazam ze fajny bajer- makro, robienie zdjecw tlumie, no do tego jeszcze odchylany monitorek i wiele fajnych zdjec mozna zrobic.

Michu napisał/a:
Z tego, co słyszałem, AF jest lepszy niż u nas...

Gdzies Ty to szlyszal, tam sa tylko 3 pola AF. Widzialem to w E-330, E-500 eee tragedia

Michu napisał/a:

Nam pozostaje więc czekać na body, które ukaże się jesienią i na początku przyszłego roku.


Obys byl prorokiem
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomasz napisał/a:
tam sa tylko 3 pola AF

a od kiedy to ilość pół determinuje jakość AF?

edit: zjadłem literkę.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tomasz - ilość pół w żadnym razie nie świadczy o szybkości i trafności ustawiania AF.
A co się tyczy nowych modeli naszego systemu, to nie potrzeba proroka w tym względzie. A nawet gdyby było potrzeba, to już takiego mamy i nazywa się Sylwiusz.
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
No OK fakt ilosc AF nie mowi nic o szybkosci. Zle napisalem ale moze dlatego ze bawilem sie i wiem jaki tam jest AF. Bardzo duzo zdjec ucieka pzrez wolny AF.

No prorok by sie przydal moze by powiedzial cos wiecej o nowych puszkach i jak sie skonczy sprawa Pentax- Hoya :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przez krótka chwilę miałem kiedyś w ręku E-300, i tam zarówno wizjer mnie zaskoczył (wystarczająco duży, jak dla okularnika, moze nieco zbyt mało kontrastowy), jak i AF - niezwykle szybki. Obiektyw był 14-45 (chyba). Czyżby w nowszych konstrukcjach pogorszyli te elementy, czy też wtedy mi się zdawało?
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
A czy AF w Pentaxie jest kiepski? Ale w gorszych warunkach, co niektozry pisza ze tak. W Olku wlasnie takie cos tez wystepuje, moze jedeynie jest bardziej nie omylny, to mu tzreba przyznac. Co do jasnosci wizjera Pentax mnie zadziwil.
 
Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
Tomasz - bez przesady, ale wczoraj macałem E400 w fotojokerze i Af sprawował się znakomicie.wizjer mały, ale moim zdaniem bardzo jasny i w dobrych warunkach powinien nie sprawiac problemów z kadrowaniem. Co mnie zaskoczyło w tym Olku-to rewelacyjna w dotyku teksturowana okleina antypoślizgowa, kiepska ergonomia-małe gabaryty, brak wyprofilowania odp. dużego pod prawą dłoń i niestety, ale przeszkadzające prawe ucho pod pasek-jest żle umiejscowione i paluch wskazujący co rusz o nie haczy. Ale najbardziej zaskoczył mnie obiektyw-bez włączonego aparatu nie poostrzysz ręcznie! Można sobie próbować kręcic pierścieniem i nic! W sumie aparat raczej dla pań lub w podróż dla tych co im sprzęt ciąży. Porównanie tego wizjera z wizjerem K10D wyleczy z jakichkolwiek kompleksów mających jeszcze wątpliwości czy dobrze wybrali system Pentaxa. To tak jakbyś patrzył przez judasza/Olek/ a następnie przez okno i to balkonowe/K10d/ Zmarły profesor mniemanologi stosowanej pisał o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, można więc pokusić się o napisanie o wyższości Pentaxa nad innymi systemami, tylko po co? Efekt będzie podobny jak mniemał śp.Pan Stanisławski. Uważam,że nie ma jakiegoś systemu degradującego pozostałe, jeżeli wybrałem pentaxa/C,N,S,O/ to go bez kompleksów stosuję. Wszelkie nowinki, o ile są dobre zastosowane przez jednych szybciutko znajdą odzew u drugich.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Tomasz napisał/a:
Oby Pentax wycignal odopowiednie wnisoki i tez zastosowal jakas super matryce, no i moze podlgad na zywo, i wtedy byl by to apart idelany, a nie jak teraz -prawie idealny. :mrgreen:

z tego, co zrozumiałem, czytając ten test, to nie tyle matryca jest rewelacyjna (bez odszumiacza szumi już na ISO 100), co programowy odszumiacz, który owszem, radzi sobie całkiem nieźle. Podgląd na żywo jest okej, ale w takim układzie w jakim jest spowalnia pracę aparatu - idealnie by było, gdyby technologia pozwalała na podgląd bez podnoszenia lustra, ale jak to zrobić? :-/
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
idealnie by było, gdyby technologia pozwalała na podgląd bez podnoszenia lustra, ale jak to zrobić?

cypis, ależ to jest już zrobione! Olek E330 ma to "cudo". A jak? Ano ma półprzezroczyste lustro - efekt = ciemny wizjer. Skomplikowanne toto jak nieszczęście - tu jest opis:
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse330/
Czyli, LV to nieużyteczny podgląd GO, małe, szumi w ciemnościach itd... Znane skądinąd :-) Niestety - psuje też "prawdziwy" wizjer, co jest już bez sensu. Taki tam eksperyment.

[ Dodano: 2007-05-04, 12:44 ]
Fajnie to na dpreview posumowali, że to "a solution looking for a problem ". Czyli w wolnym tłumaczeniu - rozwiązanie nieistniejącego problemu. Ja się z tym zgadzam - ale jak widać kończą się zapasy MegaPikseli i trzeba coś nowego ładować w puchy - LV jest dobrym kandydatem.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na razie jedno można powiedzieć z całą pewnością. To, czy nowe Olki okażą sięsukcesem rynkowym, w dużej mierze zależy od ceny tych puszek.
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
Zgadzam sie. Ale patzrac na ceny poprzednikow to nie jest ciekawie, szczegolnie cena E-330 o obiektywach nie wspomne. Ale za LiveCMOS tzreba zaplacic
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
bEEf napisał/a:
cypis, ależ to jest już zrobione! Olek E330 ma to "cudo". A jak? Ano ma półprzezroczyste lustro - efekt = ciemny wizjer. Skomplikowanne toto jak nieszczęście - tu jest opis:
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse330/
Czyli, LV to nieużyteczny podgląd GO, małe, szumi w ciemnościach itd... Znane skądinąd :-) Niestety - psuje też "prawdziwy" wizjer, co jest już bez sensu. Taki tam eksperyment.


jak zwykle wyszedł ze mnie ignorant :oops: ale pociesza mnie przynajmniej niedoskonałość tego (LV) rozwiązania w E330, tzn. mogę teraz udawać, że chodziło mi właśnie o to, żeby LV był doskonały tylko niedoskonale to napisałem ;-) ... a odchodząc od LV, to zdjęcie futrzaka w teście kurcze imponuje ostrością. Generalnie zgadzam się, że to fajny, filigranowy aparat na wycieczki, rodzinne grillowanie i rodzinne oglądanie fotoreportaży z tych wydarzeń. Gdybym miał dużo pieniędzy, to kupiłbym go... córce ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Generalnie zgadzam się, że to fajny, filigranowy aparat na wycieczki, rodzinne grillowanie i rodzinne oglądanie fotoreportaży z tych wydarzeń. Gdybym miał dużo pieniędzy, to kupiłbym go... córce

No ja z powodu braku córki kupiłbym go sobie :-) (albo żonie - ma kompakta, ale pewnie by się jej taki Olek spodobał). Ale ogólnie odczucia mamy takie same - małe, zgrabne, sympatyczne, jako dodatkowy sprzęcik. Tak sobie pomyślałem - jeśli teraz Olek wypuści coś w cenie i klasie kadyszki z sensownym wizjerem, to ma szansę zamieszać. Ale pytanie - na ile ten mały wizjer to nieusuwalna cecha systemu... Ten crop robi swoje. Choć Pentaxowi się udało wycisnąć z cropa 1.5 dużo więcej od konkurencji - więc może i olek ze swojim 2x dociągnie choć do poziomu kasetki.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A ja się dziwie, że to LV zrobili tak dennie. Wystarczyło by dodać drugą matrycę i zamiast do wizjera rzucić obraz na nią - przy rozdzielczości 300 tyś pikseli szumy były by małe nawet na małej matrycy. Do tego zabrać AF z kompaktów (analiza obrazu zamiast dedykowanych czujników) i działało by to 100x lepiej. A tak to jest dodane na siłe... :-?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach