NitrostarPL  Dołączył: 16 Maj 2010
Zasilanie zewnętrzne k20d (GX-20), k-01 - ktoś robił (robi)?
Witam, pytanie o pomysł na wykonanie zasilania ze źródła zewnętrznego (np. akumulatorów żelowych) zamiast wewnętrznych akumulatorków w Pentaxach k20d (Samsung GX-20) i Pentax k-01 (akumulatorek litowo-jonowy D-LI90). Mam w styczniu dłuższy wyjazd w plener i szukam alternatywnego rozwiązania na zasilanie z zewnątrz szczególnie wazne przy fotografii "time-lapse". Wiązałoby sie to z czesta wymianą standardowych akumulatorków w korpusach a to niestety odpada. Chętnie przyjmę jakiś pomysł na wykonanie albo wręcz (odpłatną) pomoc w wykonaniu stosownego zasilania z większego i pojemnego akumulatora żelowego 6V lub 12V poprzez jakieś adaptery przystosowane do w/w korpusów.
Pozdrawiam i jakby co czekam na kontakt, propozycje pomocy, pomysły :-)
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
 
NitrostarPL  Dołączył: 16 Maj 2010
kacperAs napisał/a:
czy tu byłeś :arrow: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=26204



A co to zmieni skoro strona:
http://www.sagittariusa.e...ilaczpentaxk20d
nie działa (pewno już od paru lat)!
Dlatego też pytam.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
TO ZNACZY że potrzebujesz wtyczke albo :?: :idea:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Przejrzyj wątki w "złotej rączce". O ile mnie pamięć nie myli to wrzucałem schemat do stabilizatora pozwalającego zmniejszyć napięcie chyba z akumulatora do wymaganego przez K-10D. K20D jest zasilany takim samym napięciem, więc nie powinno być problemu.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Tak jak napisali koledzy powyżej - potrzebujesz wtyczki i dowolnego zasilacza dającego odpowiednie napięcie - 8,2V. Czy to będzie sieciowy czy z akumulatorów to już mała różnica dla aparatu.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
NitrostarPL, ja bym na Twoim miejscu odpuścił sobie aku żelowe. W K20d zasilanie załatwia akumulator litowo-jonowy o napięciu znamionowym 7,4V, składający się z dwóch ogniw. Poszukaj pakietu Li-Jon o wymaganej pojemności i napięciu i masz jeden problem z głowy, nie musisz stosować stabilizatora obniżającego napięcie i prawdopodobnie uda Ci się naładować ten pakiet ładowarką od aparatu. Dawcy ogniw warto poszukać w akumulatorach do laptopów, sam takich używam do zasilania różnych urządzeń.
 
NitrostarPL  Dołączył: 16 Maj 2010
OK, co do K20 (czyli mojego Samsunga GX-20) to jest inna oddzielna sprawa i do niej jeszcze powrócę. Natomiast bardziej na dzień dzisiejszy interesuje mnie zasilanie zewnętrzne do Pentaxa k-01. Oczywiscie jest dostepny gdzies za 7 lasami za 7 górami zasilacz opcjonalny K-AC1202 - pisałem w tej sprawie do przedstawicielstwa na Polskę firmy Apollo 2 e-maile ze wskazaniem gdzie i kto od nich go w Polsce brał zebym mógł kupić, lub też sprowadzenia go na zamówienie. Nie dostałem na żaden mój mail odpowiedzi. Ignorancja i olewka totalna!!!!!!
Przy wykonywaniu "normalnych" zdjęć w zupełności wystarczą mi 3 akumulatorki D-Li90 jakie posiadam. Problem się robi wtedy kiedy aparat zaprzęgam do zdjęć "time-lapse" w terenie gdzie i parę ładnych godzin aparat musi stac nieporuszony. Wtedy wymiany akumulatorków zupełnie odpadają. To samo tyczy się Samsunga GX-20 który "wspiera" dodatkowe zdjęcia "time-lapse" w terenie. Chciałem z tego jakoś wybrnąć mając jeden wspólny system zasilający (lub dwa oddzielne ale rozsądnie i ekonomicznie zaprojektowane).
Oto jak bym to widział na przykładzie Pentaxa k-01 (na zdjęciu zamieszczony oryginalny opcjonalny zasilacz zewnętrzny Pentax K-AC1202):



Może jakoś przerobić stary akumulator D-Li90 by mógł służyc za adapter do zasilacza?
Niestety k-01 nie ma wyjscia na zasilanie zewnetrzne (jego wielki MINUS!) i jedynie w gre wchodzi przerobienie starego akumulatora na adapter tak jak to jest w oryginale (patrz: K-AC1202) i jakas formę zewnetrznego akumulatora podajacego zasilanie.


Teos napisał/a:
NitrostarPL, ja bym na Twoim miejscu odpuścił sobie aku żelowe. W K20d zasilanie załatwia akumulator litowo-jonowy o napięciu znamionowym 7,4V, składający się z dwóch ogniw. Poszukaj pakietu Li-Jon o wymaganej pojemności i napięciu i masz jeden problem z głowy, nie musisz stosować stabilizatora obniżającego napięcie i prawdopodobnie uda Ci się naładować ten pakiet ładowarką od aparatu. Dawcy ogniw warto poszukać w akumulatorach do laptopów, sam takich używam do zasilania różnych urządzeń.

 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Mam stara kamerę Sony i ona tez ma taki zasilacz który wpina się zamiast aku,
poszukaj na alledrogo takiego zasilacz np. aukcja i2858757187, przerób mu tylko adapter akumulatora i masz temat dużo taniej załatwiony. Zastanawiam się tylko skąd Ty weźmiesz 220V w plenerze ?
 
NitrostarPL  Dołączył: 16 Maj 2010
Teos napisał/a:
Mam stara kamerę Sony i ona tez ma taki zasilacz który wpina się zamiast aku,
poszukaj na alledrogo takiego zasilacz np. aukcja i2858757187, przerób mu tylko adapter akumulatora i masz temat dużo taniej załatwiony. Zastanawiam się tylko skąd Ty weźmiesz 220V w plenerze ?


Rzeczywiście, po zastanowieniu te 220V to jednak mi się nie przyda. Łatwiej bedzie się skoncentrowac tylko na budowie zasilania z akumulatorów.
Pozdrawiam!

[ Dodano: 2012-12-15, 20:16 ]
TEOS:
Teos napisał/a:
NitrostarPL, ja bym na Twoim miejscu odpuścił sobie aku żelowe. W K20d zasilanie załatwia akumulator litowo-jonowy o napięciu znamionowym 7,4V, składający się z dwóch ogniw. Poszukaj pakietu Li-Jon o wymaganej pojemności i napięciu i masz jeden problem z głowy, nie musisz stosować stabilizatora obniżającego napięcie i prawdopodobnie uda Ci się naładować ten pakiet ładowarką od aparatu. Dawcy ogniw warto poszukać w akumulatorach do laptopów, sam takich używam do zasilania różnych urządzeń.


Miałeś na myśli ewentualnie taki pakiet:
http://www.tme.eu/html/PL...5_PL_pelny.html
 
liku  Dołączył: 15 Sty 2009
NitrostarPL napisał/a:
A co to zmieni skoro strona:
http://www.sagittariusa.e...ilaczpentaxk20d
nie działa (pewno już od paru lat)!
Dlatego też pytam.

Zerknij tutaj: m2uu - zasilacz Pentax K20d.

Ł.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
NitrostarPL napisał/a:
Niestety k-01 nie ma wyjscia na zasilanie zewnetrzne (jego wielki MINUS!) i jedynie w gre wchodzi przerobienie starego akumulatora na adapter tak jak to jest w oryginale (patrz: K-AC1202) i jakas formę zewnetrznego akumulatora podajacego zasilanie.


Zauważ, że spód K-01 jest zupełnie płaski. Może jakiś winder od starego analoga po wyrzuceniu wnętrzności by się dało przykręcić do gwintu statywowego? A wewnątrz upchnąć dwie sztuki LiIon większej pojemności?
 
NieWieNikt  Dołączył: 26 Gru 2012
Zrobiłem do swojego K10, zaraz potem zresztą znalazł się znajomy z K20 który chętnie odkupił na focenie wesel.
Wyglądało to tak - centralny punkt - przetwornica, żaden stabilizator - jak czytam że ktoś komuś proponuje zwykły, liniowy stabilizator do zasilania bateryjnego to ... Nie ważne ;)
Zasilało to korpus i lampę błyskową.
Do tego miałem aku żelowe 12v, parę Ah, ale nie te chińskie gówno - szczególnie jak ktoś planuje robić naprawdę dużo fot i planuje głebokie rozładowanie.
Dobre kable typu "sprężyna" z jakiegoś radia CB i wysokiej klasy końcówki - żeby pod nogami się nie walał.
Chiński grip z gniazdem mikrofonowym 4P (wejście) i gniazdem do zasilania lampy - ułatwia to szybkie odłączenie korpusu od dodatkowego zasilania jednym ruchem.
Akumulator można było przypiąć do paska, lub wrzucić do np małego plecaka.
Generalnie starczało na okres od rana (dom Młodej) do 2-3 w nocy (koniec "aktywnego" wesela) i nigdy się nie rozładowało, jedynie warto mieć zapas kart pamięci ;)
Jako że przetwornica sterowana z atmegi to i kontroler stanu baterii się znalazł.
No i w domu koniecznie dobra ładowarka procesorowa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach