JackOneill  Dołączył: 07 Gru 2012
[K-5] Nie działa gniazdo synchronizacji X
Dzień dobry. Mniej więcej od 2 miesięcy jestem posiadaczem K-5. Przy ostatniej wizycie w studio okazało się, że lampy nie są wyzwalane. Nie była to na pewno wina przewodów, zostały sprawdzone na innym aparacie.
Trochę się bawiłem ostatnio ustawieniami w aparacie. Może coś niechcący przestawiłem?
Druga sprawa to taka, że posiałem gdzieś tę zaślepkę od gniazda. Aparat jest wprawdzie cały czas trzymany w torbie, ale może ....
Będę wdzięczny za jakieś sugestie.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A tak z ciekawości - jaki czas ustawiałeś w aparacie? Poniżej 1/180 nie błyśnie.
 
JackOneill  Dołączył: 07 Gru 2012
Wiem. Na 1/200.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
JackOneill napisał/a:
Wiem. Na 1/200.

To jest akurat poniżej 1/180 (krótszy czas) :evilsmile:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
No to masz odpowiedź dlaczego nie błyska ;)
 
JackOneill  Dołączył: 07 Gru 2012
Faken, coś mi się chyba pokićkało zdrowo :oops: Pamiętałem graniczny czas synchronizacji dla 1/180 i wygląda na to, że kółko nie w tę stronę poszło. W poniedziałek będę w studio jeszcze raz, to sprawdzę na dłuższym czasie. Dzięki wielkie za podpowiedź!!!

PS
Ale wstyd!
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Sprawdź jeszcze krok EV (zakładka C1) dla 1/3EV będziesz miał czasy kolejno 1/160 i od razu 1/200. Dla 1/2 EV będzie 1/180. Niby niewielka różnica (1/160 vs 1/180) ale jak ktoś koniecznie chce mieć najkrótszy dostępny czas synchronizacji.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Można mieć krok 1/3EV i ustawić 1/180s - pozycja X na kółku trybów.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Dokłądnie - jak robisz tylko błyskiem (tzn nie używasz zastanego) to ustawiaj X-a. Wtedy nic ci się przypadkowo nie przestawi...
 
Prymas  Dołączył: 16 Sty 2013
Panowie,

Pozwolę sobie odświeżyć temat, bo ten sam problem występuje i u mnie.
Mój K-5 nie wyzwala lampy (a dokładniej żarówki błyskowej) przez kabel i gniazdo X, a nawet przez stopkę synchro podłączonej do aparatu. Nie ma znaczenia jaki mam ustawiony tryb robienia zdjęć i czas migawki.
Wygląda jakby styki gniazda były cały czas zwarte, bo każdorazowe włożenie wtyczki kabla do gniazda wyzwala błysk.
W K200D wyzwalanie tej samej żarówki przez kostkę i kabel nie stanowiło problemu.

Macie może jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach