sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
[dyskusja] Jak wydać album fotograficzny?
Zacznę od tego, że w sumie pomysł jest bardzo świeży (chociaż po mojej głowie krążył od jakiegoś czasu to wczoraj była pierwsza rozmowa w tym temacie), więc nie ma jeszcze wizji jakby to miało wyglądać. Zbieram póki co wszelkie informacje na ten temat.

Ale może od początku. Od dłuższego już czasu dokumentuje wydarzenia, święta, jubileusze, uroczystości odbywające się w Opactwie Cystersów w Wąchocku. Zdjęć powstało sporo, ale wciąż przybywa nowych. Póki co wczoraj w luźnej rozmowie w opactwie pojawiła się pierwsza iskierka odnośnie przygotowania albumu albo albumów (może jakiejś serii mniejszych albumów z poszczególnych świąt albo jednego większego przy czym mniej albo prawie wcale nie chodzi mi o architekturę - chociaż oczywiście możliwe, że kilka takich zdjęć wprowadzających się pojawi).

Może ma już ktoś z Was doświadczenia jeśli chodzi o poszukiwanie wydawnictwa, sponsorów? Od czego zacząć? Z kim i jak rozmawiać? Marzeniem byłby BIAŁY KRUK, ale to chyba za wysokie progi :) ... a może nie? Póki co - nie wiem. Póki co zbieram wszelkie informacje i nawet tylko w marzeniach potencjalne możliwości wydania. Nawet te, które wydawałyby się z góry skazane na porażkę, ale nie chciałbym póki co odrzucać niczego.

Nie chodzi mi kilka sztuk dla siebie. Chodzi mi o regularny album.

Przy okazji mam nadzieję, że wątek stanie się takim małym, zbiorczym "poradnikiem" na ten temat.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sołtys, nie znalem dotad wydawnictwa "Biały Kruk", zaciekawiony wysokimi progami, o ktorych wspominasz, zajrzałem na stronę i o ile nie będę się wypowiadał o tematyce, to jakoś tych progów nie widzę. Ot albumowa masówka, edytorsko na poziomie "Strażnicy". Sorry za mocne slowa, ale to tak wygląda. W Polsce w tej chwili wychodzi mnóstwo pięknych albumów - wszystkie Sputnikowe, Dobosz, Brutal, najnowszy album Lewczyńskiego - gdzie tej dewocjonalnej pstrokaciźnie równać się do tych wydawnictw?

A jeśli chodzi o finansowanie. uważam, że najlepiej byłoby po prostu zacząć do złożenia albumu do PDFa i wtedy zacząć działać. Jeśli zależy Ci na "Białym Kruku", to patrząc na ich stronę, Cystersów jeszcze nie mają: http://www.bialykruk.pl/c...php?cid=28&pn=0 Gdyby przez zakon się skontaktować i podesłać gotowy album w PDFie, to myślę, że coś by się dało zrobić. Jeśli chodzi o finansowanie, tez najlepiej chyba wykorzystać kanały zakonne. Tak w ogóle to strasznie droga zabawa taki album, jeśłi chcesz to dobrze zrobić.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry, dokładnie jeśli chodzi o "Białego Kruka", masz rację. Wysokie progi raczej w kontekście dokładnie tej tematyki, bo jeśli chodzi o tę tematykę to są raczej liderem, ale fakt, że taka "albumowa masówka".

dzerry napisał/a:
A jeśli chodzi o finansowanie. uważam, że najlepiej byłoby po prostu zacząć do złożenia albumu do PDFa i wtedy zacząć działać.

Też gdzieś między wierszami, m.in. właśnie a propos przytoczonego dziś przez M.W. METROPOLIS Martina Stavarsa, że zrobili kilka sztuk przykładowych, które okazały się pomocne w poszukiwaniu wydawcy.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sołtys napisał/a:
zrobili kilka sztuk przykładowych
No, moj kumpel, ktory fotografuje muzykow, zlozyl sobie maly album w blurbie z dotychczasowymi pracami, ktorego uzywa jako narzedzia perswazji podczas spotkan z kolejnymi "modelami" do projektu. Podobno dziala.

[ Dodano: 2012-12-10, 13:37 ]
A wracajac do Kruka, pogrzebalem glebiej i tak zle jak na pierwszy rzut oko to nie jest, ale mam wrazenie, ze tam monopol na fotografie dzierzy Bujak :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
A wracajac do Kruka, pogrzebalem glebiej i tak zle jak na pierwszy rzut oko to nie jest, ale mam wrazenie, ze tam monopol na fotografie dzierzy Bujak

Zgadza się. Podejrzewam, że oni mają konkretne plany wydawnicze i współpracują z konkretnymi fotografami, ale na tym etapie biorę wszystko pod uwagę. Są liderem na rynku albumów, że się tak wyrażę, około-kościelnych, więc czemu by nie spróbować u nich jeśli album miałby być rzeczywiście około-kościelny? Mają określoną pozycję na tym rynku, więc wydanie u nich albumu podnosi jego rangę. Pewnie nie łatwo się do nich dostać, ale dopóki nie spróbuje to się nie dowiem :D Trzeba pamiętać, że oni robią albumy określonego rodzaju. Nie są to projekty artystyczne, ale raczej takie ... jak to napisać ... albumowe :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dzerry napisał/a:
najlepiej byłoby po prostu zacząć do złożenia albumu do PDFa
Czy prawidła składania takiego albumu są inne niż takiego na papier? Chodzi mi o narzędzia w tym pomocne i konieczne rozdzielczości i ustawienia dotyczące kolorów i innych niezbędnych cech, czcionek, itd?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jorge.martinez, o ile nie chcesz adobowych wodotryskow, typu media w pdfie, to chyba jeden pies czy to na ekran czy na papier. Rozdzielczosc 300 dpi i jedziesz. PDF traktujesz jako "elektroniczny druk". Chociaz fakt, ze do PDFa zdjecia miec lepiej w RGB niz w CMYKu, ale na tym to ja juz zupelnie sie znam.

Tak naprawde to mozna zrobic we wszystkim, nawet w wordzie, ale najwygodniej w jakims sofcie do skladu typu InDesign. Ja zlozylem w zyciu dwie ksiazki, obie na trialach InDesigna, duzo prostsze niz album, ale poszly do druku. Potem zrobilem wersje bez pustych stron przed rozdzialami i wyplulem PDFa jako wersje ebook.

Lightroom 4 ma tez taki prosty tryb do albumow z predefiniowanymi layoutuami, z ktorego mozna wypluc PDFa. Na taki "Proof of concept", moim zdaniem spokojnie wystarczy, a przy okazji, a do tego LR nadaje sie idealnie do pracy redakcyjnej - selekcji, edycji, porzadkowania.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
Czy prawidła składania takiego albumu są inne niż takiego na papier?

dzerry napisał/a:
Chociaz fakt, ze do PDFa zdjecia miec lepiej w RGB niz w CMYKu, ale na tym to ja juz zupelnie sie znam.

Wysyłałem trochę zdjęć do różnych albumów. Najlepiej było wysłać zdjęcia w najwyższej możliwe jakości w RGB, a składający album odpowiednio już wszystko przygotowywali i dostosowywali. Fakt, że może wtedy samemu ma się mały wpływ na efekt końcowy, ale osobiście nawet nie mam czym legalnie zapisać pliku do CMYKu, o braku doświadczenia w tej sprawie nie wspominając.

dzerry napisał/a:
Na taki "Proof of concept", moim zdaniem spokojnie wystarczy, a przy okazji, a do tego LR nadaje sie idealnie do pracy redakcyjnej - selekcji, edycji, porzadkowania.

Fakt. Chociaż coraz słabiej mi idzie przygotowywanie czegokolwiek w LR4, tzn. mało efektywnie bo mi coraz bardziej muli. Chyba przydałoby się znacznie odchudzić bazę. Może to by pomogło.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A gdybym sobie chciał zrobić album w blurbie... Czy oni mają jakąś łatwą symulację cen, czy trzeba zaprojektować album, zarejestrować się i dopiero wyceniają?

Ha, już znalazłem cennik.

Hm, a gdybym sobie chciał zrobić potężny album 30x30 100 stron, to chyba się nie za bardzo tam opyla, nie?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jorge.martinez napisał/a:
Hm, a gdybym sobie chciał zrobić potężny album 30x30 100 stron, to chyba się nie za bardzo tam opyla, nie?
Nie opyla w stosunku do czego?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ha, masz mnie.

Policzyłem. 400zł za taki album.

Gdybym chciał coś takiego zrobić porządnie w sposób tradycyjny, to by mnie wyszło podobnie :-)

Szukam taniego druku w Chinach. Ale ceny mają wcale nie lepsze.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
CEWE Fotoksiazka 100 stron 30x30 kosztuje okolo 300 zl. Blurb 83 euro plus przesylka. Czyli minimalnie drozej, a jakosc i wykonanie bez porownania. Pierwsza ksiazka wyslana na blurba wprost z LR 4 kostuje 20% mniej. Zreszta na blurbie co chwila sa jakies promocje.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A próbował ktoś rodzimych "lepszych" producentów jak krukbook, empresseart?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Złóż se pdfa albo zapłać komuś, kto złoży i wydrukuj gdzieś sam, jeśli nie martwi Cię dystrybucja (albo myślisz głównie o Internecie). Taniej, lepiej i z maksimum kontroli.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
wojtekk napisał/a:
gdzieś
Gdzie?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
A w którejkolwiek drukarni, w której znają się na rzeczy. Wystarczy obejrzeć parę ładnych albumów i poczytać, kto je drukował.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
wojtekk, tzn. wiesz - chodzi o to, że to nie ja chce sobie zrobić album ze zdjęciami dla przyjemności posiadania albumu i ewentualnie dystrybuować je własnym sumptem, tylko była wstępna rozmowa o tym, że opactwo cystersów/parafia/itd./etc. chciałoby wydać album z moim zdjęciami. Rozmowa wstępna, niezobowiązująca. Mniej "artystyczny" i promujący mnie, a bardziej promujący opactwo (a dokładnie wydarzenia, które się w nim działy, a nie opactwo jako budowlę i architekturę), a moje zdjęcia przy okazji - ale w tej kolejności. Album - jeden większy albo serię mniejszych. Chciałbym się mniej więcej zorientować jak to wygląda, mieć jakiś punkt odniesienia i zaczepienia.

Szukam wszelkich informacji na te tematy, bo po prostu w takich sprawach jestem zielony, a pytam, bo może ktoś przerabiał takie tematy (kurna, że teraz mi dopiero zaświtało w głowie, żeby napisać bezpośrednio do Micha). Oczywiście najlepiej porozmawiać bezpośrednio w drukarniach jakby to wyglądało, ale żeby porozmawiać trzeba też trochę wiedzieć o co pytać itd.

Może ktoś ma jakieś namiary na sprawdzone drukarnie/wydawnictwa, przerabiał te tematy albo przynajmniej wie kogo popytać w tej sprawie?

A Bogusz to też przypadkiem się nie obraca(ł) w środowisku drukarniowo-wydawnictwowym?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak, Michu i Bogusz to zdecydowanie sa dobre kontakty w tych kwestiach :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys, dzwonisz do mnie i masz album. Wszystkie potrzebne kontakty na zawołanie.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Może ktoś ma jakieś namiary na sprawdzone drukarnie/wydawnictwa

Wydawnictwo BOSZ

[ Dodano: 2012-12-14, 18:27 ]
Cytat
S-CAN Wydawnictwo

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach