Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Faktycznie na F 1.4 jest ostro.
Bokeh też całkiem przyjemny.
Według DXO to obecnie najostrzejszy obiektyw z mocowaniem Pentax.
Wygląda na to że mają rację oceniając go tak wysoko...

Mimo wszystko wolałbym chyba 18-35 cena podobna a uniwersalność większa...
 
maciekx  Dołączył: 05 Mar 2012
maly updejt

zauwazylem ze moja kopia 35A lapala ostros "lekko" za miejscem gdzie wg mnie powinna, nie mam usb dock wiec zrobilem korekcje w menu debug mode KX +80µm i jest lepiej. niestety korekcja w body KX nie jest przypisana do obiektywu , ale np na sigma70-200 wiele sie nie zmienilo.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Macałem sobie dziś ten obiektyw i muszę przyznać, że zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Pierwsze odczucie - on nie jest ciężki. Bierze to się chyba z tego, że jest po prostu długim walcem i ciężar się rozkłada. Niestety była to wersja do Nikona i o podpięciu do puszki nie było mowy.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
No i doszła do mnie 35tka :) pierwsze wrażenie - mega, solidny, ciężki :) toi co lubię, po prostu wiem co trzymam w dłoniach. Od razu zabrałem się do testów, są opinie że na różnych odległościach różnie ostrzy i to mnie cały czas niepokoiło. Od f 1,4 ostry, w pełni użyteczny, mając sigme 50 mm żeby otrzymać podobny obraz musiałem przymykac do f2,2-2,5. Od razu trafia w punkt, bardzo szybko ostrzy, niesamowicie cichy, na odległościach od 0,5 m do 2,5 ostrzy tak samo, po prostu trafia :) Dość długo czekałem na sigme 18-35, zamówioną już w październiku. Mając 35tkę i 50tkę do tego samyanga 10 mm, myślę że nie potrzebuję nic więcej, chociaż jak by finanse pozwoliły to i tą 18-35 bym przytulił :) Mimo wszystko jestem mega zadowolony i zaskoczony :)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Wurcel sample sample sample!
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Wurcel,

Gratulacje, ostra brzytwa ...

Miałem kiedyś 30/1,4 ... ale jakoś mi nie podeszła, ten wygląda zacnie.

S.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Wurcel bardzo ładny obrazek z niej wychodzi. Ale to musi być killer na małoobrazkowym korpusie :shock:
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
świetne to szkło.

Wurcel, mógłbyś napisać jak zachowuje się w ciemnym pomieszczeniu i jak szybko trafia z ostrością na K-5? No i porównać to do Sigmy 50/1.4
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
hitman1986 napisał/a:
świetne to szkło.

Wurcel, mógłbyś napisać jak zachowuje się w ciemnym pomieszczeniu i jak szybko trafia z ostrością na K-5? No i porównać to do Sigmy 50/1.4


W porównaniu do 50tki trafia szybciej i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby przeleciał cały zakres, w 50tce raz na jakiś dłuższy czas zrobi taki numer, co ważne bardzo mało jest sytuacji kiedy doostrza, albo trafia w punkt albo nie, 1 na 10 nie trafia. Testowałem niestety tylko z K-3
Ogolnie lokal byl zamknięty i delikatne światło padało od baru, także zupełnie ciemno, wszystko oświetlone lampami.
 

Salke  Dołączył: 28 Cze 2013
[quote="Wurcel"]
hitman1986 napisał/a:
świetne to szkło.

Wurcel, mógłbyś napisać jak zachowuje się w ciemnym pomieszczeniu i jak szybko trafia z ostrością na K-5? No i porównać to do Sigmy 50/1.4


Dołączam się do pytania, czy mógł byś przetestować, obiektyw na k-5. Ja miałem straszne problemy z takim zestawem mimo kilkukrotnych kalibracji musiałem go zwrócić, teraz się zastanawiam nad tą nową 30-ką 1.4, niedługo wybieram się do salonu sprawdzić jak wygląda sytuacja w tym przypadku.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Witam,

Lekko odkopuję temacik i również dołączam się do próśb o sample z tego szkiełka. Najbardziej zależy mi na fotografiach ludzi na f1,4-1,8.

Proszę również o informacje czy udało się komuś idealnie dobrze skalibrować ten obiektyw za pomocą USB-Dock'a.

Pozdrawiam,
Kuba.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
Mój nie potrzebował żadnej kalibracji, od f 1,4 ostry choć rzadko używam, za płytko jak dla mnie heh, przewertuję trochę i poszukam może coś się znajdzie :) ostatnio robiłem na wyższych przysłonach
f 9,0
1/160
iso 100


[ Dodano: 2014-06-26, 22:46 ]
dntsln napisał/a:
Witam,

Lekko odkopuję temacik i również dołączam się do próśb o sample z tego szkiełka. Najbardziej zależy mi na fotografiach ludzi na f1,4-1,8.

Proszę również o informacje czy udało się komuś idealnie dobrze skalibrować ten obiektyw za pomocą USB-Dock'a.

Pozdrawiam,
Kuba.

f 1,4
iso 1250
1/125

f 1,6
ISO 640
1/125


f 2,0
ISO 640
1/125


Mam nadzieję, ze pomogłem :)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Wahałem się między
Sigma A 35mm f/1.4 DG HSM, Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM,
ale zdecydowałem się jednak na stałkę.
Moja Kr-ka zyskała drugą młodość, teraz dopiero zaczyna się zabawa :)
Czasy 1/4000, to dotąd dla mnie science fiction, szkiełko ostre nawet na pełnej dziurze i...ten bokeh, bajka.
To wszystko widziałem i czytałem na forum, teraz sam tego doświadczam :)
W naturalnym świetle trafia w punkt, w żarowym ff, ale regulacja w body na minus 10 i jest ok, więc
na tę chwilę wydaje się że debug mode potrzebne nie będzie.
Dopiero teraz dowiedziałem się, że w żarowym moja Kr-ka ma ff, zrobiłem testy dla kita 18-55 i ff wyraźnie widoczny.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
sprawdziłem moją sigmę usb dockiem i praktycznie bez kalibracji, na 0,6 jest +2, na nieskończoności ciężko powiedzieć, za duże pole do stwierdzenia, ale mimo wszystko jest bajka :)
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Zakupiłem ją z półtora tygodnia temu... Było nieostro ale mikrokalibracja w korpusie ustawiona na chyba +2 dała mi [na pierwszy rzut oka] ostrość "w punkt" w całym zakresie.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Wyjątkowo męczy waga obiektywu, jednak jego jakość wykonania i użyte materiały są na tak wysokim poziomie, że gdy "macam" moje pozostałe obiektywy [T17-50/2,8 lub S8/3,5] mam wrażenie, że są wykonane z taniego plastiku. Po domknięciu do f1,8-2,0 zdjęcie jest tak ostre, że można się pokaleczyć a głębia pozostaje śliczna. Prędkość i głośność działania AF oceniam na najwyższym poziomie - należy tu jednak podkreślić, że k5 w trudnych warunkach oświetleniowych naprawdę słabo sobie radzi również i na jasnych obiektywach. Ostrzenie manualne jest całkiem przyjemne, choć przy tak dobrych i szybkich silnikach nie koniecznie wymagane.

W załączeniu fotografia wykonana na f1,8. Za pozostałe zdjęcia zabiorę się dopiero za parę tygodni.

Pozdrawiam

 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Za szybko ogłosiłem że ten obiektyw z moją Kr-ką trafia w punkt. Wróciłem z wakacji i mały zawód, dużo zdjęć nieostrych, mniej lub bardziej, wyglądało na FF w świetle dziennym. Zrobiłem więc testy i wynika, że dla światła dziennego muszę skorygować na minus 4, a dla żarowego minus 10 to za mało (podejrzewam że minus 13)
Po korekcji AF zrobiłem trochę zdjęć w plenerze i jest loteria z trafianiem :/
W międzyczasie poczytałem więcej o AF w Kr-ce i wynika, że do najcelniejszych nie należy.
Na wiosnę chciałem kupić nową puszkę, może K-3, ale teraz zaczynam się zastanawiać, czy nie zrobić tego teraz, bo ta loteria z trafianiem troszkę mnie martwi, za dużo straconych zdjęć :(
Z testów wynika, że K-3 miedzy innymi pod tym względem jest lepszy, ale jak jest w praktyce ? Ma ktoś takie porównanie z życie wzięte odnośnie celności AF puszek Kr i K3 lub podobnych ? Może trochę za dużo naraz i temat chyba pod inny temat...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
gawain74 napisał/a:
Ma ktoś takie porównanie z życie wzięte odnośnie celności AF puszek Kr i K3 lub podobnych ?

Większość aparatów Pentaksa poniżej K-5II miała problem z jasnymi obiektywami. Od ww. modelu jest ok. W moim przypadku Sigma 30/1,4 z K-5 trafiała jak chciała (korekty nic nie dawały). Z K-5II trafia w punkt bez żadnych korekt. Jednak nikt nie zagwarantuje, że K-3 z Twoją Sigmą nie będzie wymagało korygowania AF.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Jeśli trzeba będzie korygować AF to ok. Ważne aby więcej trafień było, mniej loterii.
Zobaczę jak będzie pod tym względem w Kr-ce w realu, mam nadzieję, że dzięki korekcji chociaż trochę
więcej zdjęć będzie ostra tam gdzie ja chcę aby była.
A wiosną K3 albo K5II - ten drugi przyjemniejszą cenę ma, pomyślim...:)
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Skąd taka cisza? Czyżby skończyły się problemy z tym szkiełkiem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach