zoomer  Dołączył: 24 Lip 2007
filtr IR i pentax k10d
witam,
czy ktos jest w posiadaniu informacji na temat zastosowania filtra IR z aparatem pentax k10d?
Konkretnie chodzi mi o to czy ten aparat posiada wbudowany filtr przeciwko IR co uniemozliwia robienie bardzo ladnych zdjec z zastosowaniem filtra IR na obiektyw.
dziekuje za wszystkie informacje.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
zoomer, Prawie wszystkie aparaty cyfrowe posiadają filtr IRCut przed matrycą, tylko że różne modele mają różne te filtry, odcinające (nie)znacznie na różnych długościach fali - dla tego jedymi troszkę łątwiej a innymi trudniej zrobić zdjęcia w IR, ale możliwe.
Z tego co wiem (czasem mało wiem) to ważny jest także obiektyw, nie każdy się nadaje,np. w krótkim kicie pentaxa występuje spot (czy jakieś inne słowo podobne :roll: ).
Zresztą był już ten temat poruszany tu na forum - trzeba by odszukać
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
bylo juz o tym , lepiej sie nadaje k100d niz k10d.
poszukaj bylo sporo o tym :)
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
zoomer, Gdzieś czytałem, jeszcze w czasach OLYMPUSA, że to można sprawdzić w ten sposób, że należy obserwować np. pilota od TV, którym należy "zaświecić" w obiektyw. Jak będziesz widział światełko od pilota , przez wizjer, to znaczy, że możesz ten aparat z tym obiektywem używać do tych celów.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
corn napisał/a:
Jak będziesz widział światełko od pilota , przez wizjer, to znaczy, że możesz ten aparat z tym obiektywem używać do tych celów.

przez wizjer to nie zobaczy :) no chyba ze swiatelko w tunelu :mrgreen:

forumowicz zapewne juz znalazl sobie posty dot. IR i czyta sobie popijajac poranna kawke :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach