karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
  CO SIĘ DZIEJE Z NEGATYWEM???
Panowie, nie jest mi do śmiechu, tragedia :cry:
Skanuje sobie właśnie filmy (Solution VX200) dzieciaków na wystawę i okazuje się że coś się porobiło z emulsją bo skany wychodzą jak jedna wielka kupa :shock:
Problem dotyczy filmów z początku roku 2012. Od razu po zrobieniu były wywołane i skanowane jako wglądówki i było ok.
Porównując negatywy pod światło, te zrobione ostatnio wyglądają zupełnie inaczej od tych sprzed niespełna roku.
Filmy przechowuję jak Pan Bóg przykazał, więc nie ma mowy o czynnikach zewnętrznych.
Co się z nimi stanie za rok, wolę nie myśleć!
Da się je jakoś zakonserwować czy coś :?:

Gdzie się podziało światło na tym zdjęciu :shock: :?:



[ Dodano: 2013-01-24, 15:37 ]
Pokopałem trochę w sieci, ale żadnego rozwiązania poza szybkim skanowaniem na świeżo, nie znalazłem :-\
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bardzo kiepski materiał. Rzeczywiście, najlepiej zeskanować na maksa zaraz po wywołaniu. Jeśli wywołujesz samemu, to możesz dobrze wypłukać po utrwalaczu i na końcu dać kąpiel stabilizującą. Przy obróbce w labie praktycznie nie ma płukania w wodzie, tylko sama stabilizacja. A ta – jak widać w przypadku tego filmu – nie wystarcza.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Gdzies mialem rolke VX200 (to to samo) zrobiona z 3-4 lata temu. Sprobuje ja odkopac i sprawdzic na szybko w wolnej chwili.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello, Jestes pewien, ze to negatyw? Jak skanowales za pierwszym i drugim razem? Przeciez to swiatlo jest w gornym skanie, wystarczy tylko je wyciagnac. Krzywe, lekka eska. 3 sekundy.

 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
dzerry, robiłem to na trzech skanerach i wszędzie to samo. To że sobie mogę zrobić krzywymi to pikuś, za rok albo dwa nie będzie czego skanować jeśli ten proces będzie postępował z taką szybkością.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello, ale jestes na 100% pewien, ze to nie roznica w skanowaniu? Przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze to dwa zupelnie rozne skany.

[ Dodano: 2013-01-28, 10:58 ]
karmazyniello napisał/a:
Porównując negatywy pod światło, te zrobione ostatnio wyglądają zupełnie inaczej od tych sprzed niespełna roku.
I co znaczy zupelnie inaczej?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No co ty, na gornym jest po prostu mniejszy kontrast.

Jesli by ci sie negatyw starzal, to mialbys przesuniecia kolorystyczne - barwniki skladowe starzeja sie zawsze w innym tempie. A kolory masz takie same.

Cos inaczej robisz w skanowaniu, bo nad tak malymi roznicami ciezko zapanowac - nie szukaj dziury w calym ;-)

Poza tym nie musisz krzyczec w tytule jakby swiat sie walil.
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
no właśnie, mowa o negatywie, a tu odwrócone kolory już ;-)

karmazyniello, czy Ty nie próbujesz usprawiedliwić kolejnej cyfrowej zabawki? :roll: :lol:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
jitt napisał/a:
czy Ty nie próbujesz usprawiedliwić kolejnej cyfrowej zabawki?
Kogo, jak kogo, ale Kamila bym o to nie podejrzewał.
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
to żart był

zerkałem ostatnio, bo nieregularnie te blogi przeglądam, na jego stronę i BW jakieś smutne się wydaje w porównaniu do kolorowych klisz
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
dzerry napisał/a:
karmazyniello, ale jestes na 100% pewien, ze to nie roznica w skanowaniu? Przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze to dwa zupelnie rozne skany.


Robiłem zawsze z innym filmem dla porównania.

dzerry napisał/a:

karmazyniello napisał/a:
Porównując negatywy pod światło, te zrobione ostatnio wyglądają zupełnie inaczej od tych sprzed niespełna roku.
I co znaczy zupelnie inaczej?


Patrząc na negatyw, w miejscach gdzie są wypalone światła, jest szaro, zamiast czarno jak to jest na filmach wywołanych później.
Porównując pod światło, te wcześniejsze filmy zmatowiały.

alkos, może trochę przesadzam, ale sam wiesz najlepiej ile fajnych zdjęć wyciąga się po jakimś dłuższym czasie. W tej sytuacji może nie być już czego oglądać.

jitt napisał/a:
no właśnie, mowa o negatywie, a tu odwrócone kolory już


 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello napisał/a:
Patrząc na negatyw, w miejscach gdzie są wypalone światła, jest szaro, zamiast czarno jak to jest na filmach wywołanych później. Porównując pod światło, te wcześniejsze filmy zmatowiały.
karmazyniello, ale od czego to niby mialo sie zrobic? Nie wierze, ze jakikolwiek amatorski lab w dzisiejszych czasach ma stabilny proces. Wydaje mi sie, ze tak bylo od poczatku, tylko prewki byly inaczej skanowane. Tak jak pisze alkos, to tylko mniejszy kontrast, tym bardziej, ze jak na dloniw widac, ze na oryginalnym skanie bylo przy kontrascie majstrowane - skan tak nie wychodzi z automatu. Z tego co piszesz, mi to wyglada na blix na skraju uzywalnosci.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
Patrząc na negatyw, w miejscach gdzie są wypalone światła, jest szaro, zamiast czarno jak to jest na filmach wywołanych później.


Patrzac na negatyw powinno byc pomaranczowo :-P . Nie patrzysz czasem na nieodwrocone skany?

W takim wypadku software pewnie ci robil jakis auto adjustment ktorego teraz nie masz - no i kontrast masz przez to mniejszy.

dzerry napisał/a:
Z tego co piszesz, mi to wyglada na blix na skraju uzywalnosci.


Zupelnie nieprzejrzyste swiatla to rzeczywiscie padniety blix. Ale to nie ma prawa samo zblednac, bo to metaliczne srebro.

Karmazyniello, masz ICE w skanerze?
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Kurde, ale tak mają wszystkie filmy z początku roku :-|
Te późniejsze jakimś cudem są ok. W labie skaner mają zawsze ustawiony na zero - zrobili ponowny skan i wyszła kupa porównując do skanu sprzed roku :shock:

dzerry napisał/a:
skan tak nie wychodzi z automatu.


Z naszego Częstochowskiego labu surowy skan jpeg wychodzi tak:




[ Dodano: 2013-01-28, 13:22 ]
alkos napisał/a:
Patrzac na negatyw powinno byc pomaranczowo . Nie patrzysz czasem na nieodwrocone skany?


patrzę na fizyczny negatyw trzymając go w dłoni pod oknem.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello napisał/a:
Z naszego Częstochowskiego labu surowy skan
O ile wiem, to "surowy skan z labu" to oksymoron. Lab zawsze wyostrza i podbija kontrast.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
dzerry, wiem o tym, ale taki efekt finalny jest od nich, dzieki czemu nie ma zbyt wiele roboty przy zdjęciach, bo większość wygląda na prawdę świetnie. Radeqone skanował i robił odbitki u nich to wie że w całej Szkocji ciężko o lab który mógłby się zbliżyć do jakości jaką oni dają w standardzie.

[ Dodano: 2013-01-28, 13:45 ]
Zaraz zrobię zdjęcie negatywów dla porównania.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
W labie skaner mają zawsze ustawiony na zero


Tia.

I do tego jeszcze powiedz ze wywolywarka trzyma im parametry i wymieniaja chemie jak pan bosh przykazal.

Karmazyniello, serio, przestan sie martwic.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
No i co Wy na to :?:






[ Dodano: 2013-01-28, 14:10 ]
alkos napisał/a:

karmazyniello napisał/a:
W labie skaner mają zawsze ustawiony na zero


Tia.


Umowne zero, czyli film który skanowałem u nich rok temu, dziś zeskanowany będzie wyglądał tak samo.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wygląda na to, że problem był nie w skanowaniu lecz w wywołaniu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja podtrzymuje swoja teorie - padniety blix. Rok temu po prostu tego nie zauwazyles. Chcialbym sie mylic, bo moze dowiedzialbym sie czegos nowego o C41, a caly czas mi tej wiedzy brakuje :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach