Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 278
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc278.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 17.02.2013, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc278_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc278_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc278_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc278_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc278.html

Link do spakowanych wszystkich małych plików:
http://www.jarekdabrowski.net/prc/zip/rc278.zip

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Blesso


2. czaszka
Rawa miedlilem w LR 3.4 w piatkowe popoludnie, gdyz w pracy nudzilem sie jak mops.


3. izbkp


4. Krzysiek K.
Obrabialem: Lightroom 4.3
Zmniejszylem: XnView


5. mr.ra66it


6. powalos


7. rafi


8. wertervgt


9. Wodnick


10. _basta_

 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Najbardziej podoba mi się wersja Blesso. Fajny efekt.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Mi wersja Blesso podoba się tak "średnio" gdyż ma parę wad : -przepalony śnieg na pierwszym planie, nienaturalne światło "dworca" wpadające w pseudo HDR, i brak wyostrzenia.
Ale doceniam w niej białą biel, brak szumów i w miarę dobrą " przejrzystość".

2. czaszka - masz strasznie zaszumione niebo z jakimiś dziwnymi zielonkawymi przebarwieniami. Niebieski kolor lokomotywy mocno neonowy i niebieska poświata na budynkach po prawej. Ostrość za to OK (lewy reflektor szynowego pojazdu).

3. izbkp dosyć jałowy i stonowany w światłach. Zbyt monotonna ta barwa, ale sporo szczegółów uwidoczniłeś ( słup z tabliczką po lewej i okna budynku po prawej). Gdyby tak więcej bieli -byłoby fajnie.

4. Krzysiek K. podobny do izbkp ale Jego światło(poświata) jest niebieskie w przeciwieństwie do żółtego z 3 i fota zwiera odrobinę więcej szumu.

5. mr.ra66it - tu światło wpada w magnetę / czerwień . Biel lokomotywy w żółć a niebieski w delikatny fiolet. Małe artefakty z procesu odszumiania też lekko psują odbiór.

6. powalos - gdyby nie szum ( szczególnie nieba) -to kto wie "?". Jak do tej pory mój faworyt ( po odszumieniu).

7. rafi - za czerwony . Stanowczo ! Ale za to szafa(?) w oknie budynku po prawej jest . Fotka dobrze odszumiona.

8. wertervgt - zielony i ciapciowaty ! Czym uzyskałeś taki efekt? Te białe kropy strasznie dewastują fotkę !

9. Wodnick - też faworyt na podium . Ciemniejszy od pawolasa, i mniej zaszumiony z lepszym śniegiem przed lokomotywą.

10. _basta_ bez szumu i raczej nie mam się do czego doczepić ;) Niezła praca.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Dzięki za opinię. Ponownie. Ale tym razem z głównym zarzutem będę co najmniej polemizować ;-)
Blesso napisał/a:
7. rafi - za czerwony . Stanowczo !

Nie wiem jak Ty widzisz na swoim monitorze, wiem jak ja (dwa, ustawiane "na oko" softem, a nie sprzętowo). Zgodziłbym się może z " ? ", ale nie z " ! ".
Bez możliwości selektywnej obróbki uważam - porównując do innych - że chyba właśnie moja propozycja oddaje najwierniej zastane kolory. A i tak się zastanawiałem czy nie za bardzo "oziębiłem" fotkę, ale widzę, że inni zrobili to jeszcze bardziej. Wg mnie zupełnie nienaturalnie, choc oczywiście każdy miał wybór... Do tego zamiast zmierzchu/mroku, na niektórych prawie dzień widać...
Czerwieni trochę może po prawej IMHO za dużo mam, ale uważam, że w całości foty zupełnie do pominięcia. Za to na większości fotek widzę na asfalcie zielonkawy odcień. Skąd przy żółtym świetle? Kolor słupów (brąz) i minii na dole też uważam, że mam w miarę wierny...
Wejście w "zieleń" po lewej lub pozostawienie odrobiny "czerwieni" po prawej. Dla mnie wybór był oczywisty... No chyba że Ty i nie tylko Ty, widzisz u mnie "czerwień" również po lewej...

Czy może tylko ja tak widzę i powinien ponownie monitor ustawić?

Wiem, że kolory to nie wszystko, ale zazwyczaj preferuję takie, jakie widzi oko...

Blesso napisał/a:
Ale za to szafa(?) w oknie budynku po prawej jest.

Zerkałem co się tam dzieje, ale w żaden sposób nie wpłynęło to na resztę... Pomijałem... Może dlatego, że nigdy nie widziałem tylko "plamy"...

Blesso napisał/a:
Fotka dobrze odszumiona.

A to już Twoja zasługa :-B Kilka ostatnich razy sobie pofolgowałem przy szumie (widocznym na ekranie) i zostałem za to "skarcony" ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Rafi- -> JAK <- będąc w tym miejscu, o tej porze widzielibyśmy tę scenę?
Na pewno nie tak jak ukazali to Blesso lub Czaszka, ale pewnie nie tak jak starali się udokumentować te chwilę wertervgt, mr.ra66it i rafi.
Dlaczego?
Na pewno biel nie była tam biała.
Ale ta biel też na pewno nie była czerwona, tak jak na Twojej pracy czy mr.ra66it.
Wpływ oświetlenia sodowego ( o ile to jest sodowe) na postrzeganie świata jest udokumentowane, ale nie sądzę by tam wszędzie było tego typu oświetlenie( zważ, że u Ciebie białe jest okno po prawej i może reflektor lokomotywy).
Światło na dworcu wpada u Ciebie w mocny odcień żółci połączonej z czerwienią. A śnieg po prawej stronie lokomotywy wali magnetą.
Jeśli porównasz swoją prace z oryginałem to wielkiej/ogromnej różnicy nie uświadczysz. Trochę ekspozycji i trinty suwaczkiem w prawo i rafi gotowy ;)
Jak postąpili inni? Ustawiali balans bieli na śnieg lub czoło lokomotywy.
Czy taki zabieg dla lepsze efekty? Może nie naturalne, ale wg mnie ciekawsze.
Basta i izbkp ocierają się o naturalność, ale u Ciebie ta naturalność jest zbyt czerwona ;)

Ten RAW dał spore pole do popisu ( odszumianie, balans bieli, kolorystyka) i fajnie, że takie zróżnicowane efekty uzyskaliśmy.

i jak zawsze małe ps ...
Nie cytuj moich wypowiedzi ..
Pełnym zdaniem , pełnym zdaniem ! Jak mawiała moja polonistka.
Mam na tyle inteligencji by wiedzieć o czym i do kogo piszesz i do jakiej wypowiedzi się ustosunkowujesz. Przecież to takie proste.

 

czaszka  Dołączył: 19 Paź 2009
Praca, która najlepiej oddaje naturalność tej sceny- _basta_
Najbardziej odpicowana- Blesso.
Całkiem ciekawie i przyzwoicie wyglądają także prace: izbkp, powalos, Wodnick.

U mnie wyszły jakieś cukierki na patyku- w swoim LR nie mogłem już bardziej zmniejszyć temperatury barwowej.

Zgadzam się z Blesso, RAW dosyć trudny, stąd może takie rozbieżności w interpretacji.
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
Rafi, muszę przyznać rację dla Blesso, Gdybym musiał ocenić Ciebie na swoim monitorze też postawiłbym wykrzyknik. Ja założyłem, że wpływ oświetlenia na drodze po prawej jest minimalny i dlatego starałem się zrobić ją czarną. Proponuję Ci odnaleźć w sieci plik 220.png i sprawdzić jak wygląda. Jeśli jest dobrze (ale nie sądzę) to rozmawiamy o gustach a o tym nie warto....
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Akurat przechodziłem obok i stąd sądzę, że najbliżej prawdy (o ile istnieje coś takiego jak prawda w przypadku plików RAW) jest mr.ra66it - lampy sodowe rzeczywiście dają mocny i brzydki pomarańczowy zafarb, który każdy w odruchu przyzwoitości stara się zupełnie zneutralizować :-)

Gdybym brał udział w tym odcinku RAW Challange, to z tej fotki próbowałbym zrobić coś podobnego jak na zdjęciu poniżej (jest to zresztą ta sama stacja kolejowa, tylko po drugiej stronie i bez śniegu):


Polibek / Pocałunek / A kiss by foka kytutr, on Flickr
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
jesli chodzi o naturalność oświetlenia to moim zdaniem najbliżej są prace rafiego i mr.ra66it. Lampy sodowe dają czerwony, czy też pomarańczowo-czerwony. Przy takim oświetleniu w miejscach ocienionych pojawia się sporo czerwieni czy magnety, stąd w mojej ocenie interpretacja prezentowana przez ww. prace jest jak najbardziej poprawna.
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
pe72 i nie przekonuje Cię zdjęcie Kytutr-a?
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
_basta_ napisał/a:
pe72 i nie przekonuje Cię zdjęcie Kytutr-a?


prawdę mówiąc nie... na monitorze na którym je oglądam, peron na pierwszym planie idzie za mocno w zieleń, co jest efektem redukcji magnety ze zdjęcia.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Mnie zdjęcie Kytutra nie przekonuje ;)
Bo..
Bo tam nie ma bieli. Nie ma śniegu i jasnego pasa na lokomotywie.
A te elementa już można brać pod uwagę, by wskazać wzorzec tego co białe jest z natury.
Oczywiście pytanie nasuwa się samo przez się: czy śnieg wieczorową porą jest biały?
Jak widać na fotkach od Blesso, Czaszki i Pawolasa taką barwę można uzyskać.
A jeśli na fotce od Kytura nie ma tego "wzorca" to można bawić się jedynie z kolorem światła. Zmieniając mu barwę i tak pozostawimy klimat pokazanej foty. Wielkiej różnicy nie zauważymy.

A tu pierwszoplanowy spalinowóz jest ważniejszym elementem niż torowa nicość foty Kytura.
;)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dziekuję za pozytywne oceny i bez bicia przyznaję, że całkowicie zapomniałem o odszumianiu. Spakowałem, poszło i wówczas dotarło do mnie, że nie odszumiłem lecz nie chciałem robić już zamieszania. Pzdr.
 

adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Blesso... i nic do dodania :-)

[ Dodano: 2013-02-18, 20:39 ]
Blesso napisał/a:
Mi wersja Blesso podoba się tak "średnio" gdyż ma parę wad : -przepalony śnieg na pierwszym planie, nienaturalne światło "dworca" wpadające w pseudo HDR, i brak wyostrzenia.
Ale doceniam w niej białą biel, brak szumów i w miarę dobrą " przejrzystość".

2. czaszka - masz strasznie zaszumione niebo z jakimiś dziwnymi zielonkawymi przebarwieniami. Niebieski kolor lokomotywy mocno neonowy i niebieska poświata na budynkach po prawej. Ostrość za to OK (lewy reflektor szynowego pojazdu).

3. izbkp dosyć jałowy i stonowany w światłach. Zbyt monotonna ta barwa, ale sporo szczegółów uwidoczniłeś ( słup z tabliczką po lewej i okna budynku po prawej). Gdyby tak więcej bieli -byłoby fajnie.

4. Krzysiek K. podobny do izbkp ale Jego światło(poświata) jest niebieskie w przeciwieństwie do żółtego z 3 i fota zwiera odrobinę więcej szumu.

5. mr.ra66it - tu światło wpada w magnetę / czerwień . Biel lokomotywy w żółć a niebieski w delikatny fiolet. Małe artefakty z procesu odszumiania też lekko psują odbiór.

6. powalos - gdyby nie szum ( szczególnie nieba) -to kto wie "?". Jak do tej pory mój faworyt ( po odszumieniu).

7. rafi - za czerwony . Stanowczo ! Ale za to szafa(?) w oknie budynku po prawej jest . Fotka dobrze odszumiona.

8. wertervgt - zielony i ciapciowaty ! Czym uzyskałeś taki efekt? Te białe kropy strasznie dewastują fotkę !

9. Wodnick - też faworyt na podium . Ciemniejszy od pawolasa, i mniej zaszumiony z lepszym śniegiem przed lokomotywą.

10. _basta_ bez szumu i raczej nie mam się do czego doczepić ;) Niezła praca.


No wiesz... :|
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Mój Boże ....
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Ponieważ - jak czytam - nie każdemu posiadany program do obróbki RAW umożliwiał osiągnięcie zakładanego WB, poniżej poglądowo dwa ustawienia WB (z dodatkowym opisem na fotce); nie ruszałem nic oprócz WB.

1. Teoretyczny WB dla lamp sodowych niskoprężnych - 1800 K.


2. Auto WB - 1278 K.



Wygląda na to, że trochę emocji wywołałem w "uśpionym" RC :-D , celowo nie usuwając "zafarbu" (bo zakładam, że on istnieje - niestety nie wiem jakiego "koloru") i broniąc swojej wersji. Choć może niekoniecznie tylko tych pozytywnych emocji... Bywa ;-)

_basta_ - "220" (znam oczywiście) faktycznie nie jest u mnie idealna, ale na pewno nie odbiega od teoretycznego ideału na tyle, abym nie mógł napisać, że jednak - i to bez wątpliwości - o gustach rozmawiamy :-)

Blesso - uważasz, że Twoje personalne złośliwostki w "ps" pod mym adresem były konieczne? Ustosunkuję się więc do Twych "zarzutów". Moja to "wina", a nie moich polonistek, ponieważ gdy naukę języka polskiego kończyłem, o czymś jak Internet w Polsce nikt jeszcze nie słyszał. O internetowym forum dyskusyjnym tym bardziej...
Dlaczego tak właśnie wyglądał ten post i również tak będą wyglądać następne? Ponieważ nie pisałem jedynie z Tobą i do Ciebie (jak czynię to teraz - i tu już inną formę stosuję jak widzisz), ale też dla innych uczestników tego forum. Moim zdaniem taka właśnie forma jest przejrzysta, a ponadto ułatwia życie pozostałym czytającym, bowiem wystarczy, że przeczytają ten mój jeden post, i aby go w pełni zrozumieć, nie muszą wracać do tego, co wcześniej Ty napisałeś...
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
jak dla mnie, jedynie wersja powalos, dobra robota.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
manfred napisał/a:
jak dla mnie, jedynie wersja powalos, dobra robota

"Muszę" zapytać: na podstawie miniatury czy pełnego rozmiaru? Miniatura 700 pix jest owszem do przyjęcia, ale na pełnym rozmiarze, pomijając brak odszumienia, IMHO strasznie dużo kolorowych (zwłaszcza żółtych) artefaktów - nawet na samym przodzie lokomotywy... I wątpię, by samo odszumianie temu zaradziło...
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Rafi faktycznie. Mój laptop nie pokazał tego tak wprost, ale faktycznie. Przeanalizuję jeszcze raz :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach