meme  Dołączyła: 22 Kwi 2013
Pentax a sprzedaż zdjęć
Witam!
Chciałabym poruszyć temat komercyjnego wykorzystania zdjęć z Pentaksa. W instrukcji do mojego k-ra na pierwszej stronie jest napisane, iż zdjęcia wykonane przy pomocy aparatu objęte są prawami autorskimi (Pentaksa?!?!?!?!? przecież to ja jestem autorem zdjęć!) i mogą być użytkowane wyłącznie osobiście, wykorzystanie komercyjne jest zabronione bez uzyskania zgody firmy.
Ponieważ jestem dość początkująca w temacie fotografii, na chwilę obecną moje rozważania są czysto teoretyczne, ale zastanawia mnie kwestia sprzedaży zdjęć na różnych portalach (Shutterstock, Fotolia etc.). Czy pentaksiarze są na gorszej pozycji niż canoniarze i nikoniarze i nie mogą sprzedawać zdjęć bez uzyskania zgody? Czy ktoś z Was starał się o taką zgodę? A może nikt się nią nie przejmuje i bez niej sprzedaje swoje zdjęcia? A może tylko z amatorskiej puszki nie można sprzedawać zdjęć?
Kwestia jest dla mnie ważna, bo kto wie czy np. za 5-10 lat nie będę chciała skorzystać z takiej możliwości.
Pozdrawiam!
meme
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Przytoczę zapis (taki sam dla K-x, K-r, K-5 itd.), żeby się lepiej rozmawiało:

Cytat
(1) Zdjęcia wykonane przy pomocy aparatu XXX do celów innych niż osobiste nie mogą być wykorzystywane bez zgody, co regulowane jest przepisami Ustawy o prawie autorskim. Proszę zwracać wielką uwagę na odnośne przepisy, ponieważ w niektórych przypadkach wprowadzone są ograniczenia również w kwestii zdjęć wykonywanych w celach osobistych podczas demonstracji lub występów bądź zdjęć wystawianych przedmiotów. (2) Zdjęcia wykonane z zamiarem uzyskania praw autorskich również nie mogą być wykorzystywane niezgodnie z zakresem określonym w Ustawie o prawie autorskim.


*(1) Punkty moje.

Interpretacja pokrywa się z zapisami naszego prawa.

1. Żeby upublicznić czyjeś zdjęcie zrobione aparatem Pentaks (i każdym innym) musisz, zgodnie z Ustawą, mieć zgodę tej osoby.
2. Tu się domyślam, ale nie wiem, jak to zwięźle wyjaśnić.

Niemniej nie ma tu żadnych roszczeń Pentaxa do zdjęć. To raczej ostrzeżenie i umycie rąk przez producenta, w przypadku wątpliwości użytkowników i osób trzecich.
 
meme  Dołączyła: 22 Kwi 2013
To ja odebrałam ten zapis błędnie - miałam na myśli roszczenia Pentaksa, a nie osób sfotografowanych :)
Pozdrawiam!
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
To raczej ostrzeżenie i umycie rąk przez producenta, w przypadku


I tylko tak należy to traktować.

Zresztą po pierwsze nie ma tam słowa "firmy", a po drugie "zdjęcia wykonane z zamiarem uzyskania praw autorskich" - prawa autorskie uzyskujemy w momencie naciśnięcia spustu migawki, cokolwiek by nam nie wyszło.
Z drugiej strony na torbach foliowych widziałem napis, że nie służy do jedzenia...
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
jorge.martinez napisał/a:

1. Żeby upublicznić czyjeś zdjęcie zrobione aparatem Pentaks (i każdym innym) musisz, zgodnie z Ustawą, mieć zgodę tej osoby.
2. Tu się domyślam, ale nie wiem, jak to zwięźle wyjaśnić.

Niemniej nie ma tu żadnych roszczeń Pentaxa do zdjęć. To raczej ostrzeżenie i umycie rąk przez producenta, w przypadku wątpliwości użytkowników i osób trzecich.


Oczywiście poza fotografią zbiorowości jeśli chodzi o ludzi.

Poza tym Pentax tutaj raczej robi dupokrytkę dla zdjęć, służących do ewidentnego łamania praw autorskich, kopiowania książek i innych fotografii itp
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
jorge.martinez napisał/a:
(2) Zdjęcia wykonane z zamiarem uzyskania praw autorskich również nie mogą być wykorzystywane niezgodnie z zakresem określonym w Ustawie o prawie autorskim.

jorge.martinez napisał/a:
2. Tu się domyślam, ale nie wiem, jak to zwięźle wyjaśnić.


Reguła jest prosta: jeśli np. robisz zdjęcie wieży Eiffla tylko po to, by uzyskać prawa autorskie do uzyskanego wizerunku w celu uniemożliwienia innym do robienia zdjęć tejże wieży bez naruszenia tak uzyskanego prawa, to właśnie działasz niezgodnie z zakresem uprawnień określonym w ustawie.


Prawdopodobnie też byłby kłopot ze zrobieniem zdjęcia wiewiórki w parku, gdyż ktoś wcześniej mógł zrobić jej zdjęcie i zadbać o zdobycie prawa autorskiego do wizerunku tegoż zwierzaka.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Penteusz napisał/a:
Prawdopodobnie też byłby kłopot ze zrobieniem zdjęcia wiewiórki w parku, gdyż ktoś wcześniej mógł zrobić jej zdjęcie i zadbać o zdobycie prawa autorskiego do wizerunku tegoż zwierzaka.


:shock: :shock: :shock: ??????????????????????

Jak możesz mieć prawo autorskie do wizerunku zwierzaka (zwłaszcza dzikiego)?

Czym innym są prawa autorskie, czym innym prawo do ochrony wizerunku...
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
papcio napisał/a:
Jak możesz mieć prawo autorskie do wizerunku zwierzaka (zwłaszcza dzikiego)?


Sprawdź co mogą oznaczać słowa "sarkazm", "ironia" i pokrewne.
Też sprzedam Ci tych trzech gapiów - zdziwionych poza tym wielce :shock: :shock: :shock:
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Penteusz napisał/a:
Sprawdź co mogą oznaczać słowa "sarkazm", "ironia" i pokrewne


1. Z perspektywy pierwszego posta powyższe terminy mogą być nie na miejscu.

2. Z mojej perspektywy zostały pomieszane terminy prawa autorskiego z prawem do wizerunku, co z ironią nie ma nic wspólnego.

3. Ironią (sarkazmem) był opis absurdalnej sytuacji.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
No dobra dobra, wszystko gra, nie było gadki szmatki, sarkazmu i tym podobnie trudnych wyrazów, został zimny tyłek w tę piękną pogodę i BULBA :mrgreen: :?:
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
BULBA ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach