ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
rafalps napisał/a:
Mam dokładnie ten adapter, problem był taki, że trudno było go wyjąć z body, nawet za pomocą dołączonego klucza.

Jakim kluczem? Pazurkiem schodzi w dwie sekundy. ;-)
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ADestroyer, może miał za krótko obcięte ;-) a poza tym adaptery bywają różnej jakości
 
rafalps  Dołączył: 12 Sie 2013
ADestroyer napisał/a:
rafalps napisał/a:
Mam dokładnie ten adapter, problem był taki, że trudno było go wyjąć z body, nawet za pomocą dołączonego klucza.

Jakim kluczem? Pazurkiem schodzi w dwie sekundy. ;-)


Pazurka nie używałem :-P Najwygodniejsze dla mnie okazało się rozwiązanie, które opisałem - schodzi w 0,5 sekundy, a adaptera nie zdejmuję wcale z obiektywu ;-)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
rafalps napisał/a:
tak, że nawet ostrzenie z ciężko chodzącym pierścieniem heliosa nie powoduje wykręcenia mocowania
LEPIEJ nie kręci :-P ć
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
rafalps napisał/a:
Adapter mam na stałe założony na heliosa i używam tego zestawu, tak jakby helios miał mocowanie PK.

Taaa... rozwiązanie bardzo pomysłowe, aczkolwiek są i tacy którzy posiadają na stanie co najmnie dwa lub nawet trzy obiektywy z mocowaniem M42 i co wtedy? :oops:
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
ADestroyer napisał/a:
są i tacy którzy posiadają na stanie co najmnie dwa lub nawet trzy obiektywy z mocowaniem M42 i co wtedy?

Wtedy trzeba zainwestować w kilka adapterów:-)
Ja również stosuję ten "patent" z mocowaniem adaptera niejako "na stałe". Oczywiście wszystko też zależy od budowy obiektywu czy wystarczająco ciasno daje się ten adapter "zacisnąć" na gwincie.
Co do wskazanego wyżej linka do aukcji to powiem, że te adaptery mają przypadłość niezbyt dokładnego wykonania. Może być tak że po założeniu skala z obiektywu wypadnie na dole:-)
 
rafalps  Dołączył: 12 Sie 2013
ADestroyer napisał/a:
... i co wtedy? :oops:

Chyba wiele opcji nie ma :-P Jeżeli już znajdzie się ktoś taki, kto ma kilka obiektywów m42 i potrzebuje je wszystkie zmieniać na bagnecie szybko i często to faktycznie
pe72 napisał/a:
Wtedy trzeba zainwestować w kilka adapterów:-)

ale chyba niewiele osób korzysta w ten sposób z m42...

Zupełnie o tym zapomniałem bo mi nie przeszkadzało, ale potwierdzam, że z tym adapterem skala na obiektywie znajduje się gdzieś z boku.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rafalps napisał/a:
chyba niewiele osób korzysta w ten sposób z m42..

Z tego co przez kilka lat wyczytałem to jednak wiele.
 
ira  Dołączył: 10 Lip 2013
Mam pytanko, czy obiektyw (m42), w którym są delikatne ślady pleśni może zaszkodzić body
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
ira, tak, jeśli odpowiednio mocno walnąć. ;-)

Nie, raczej nie powinien, chyba że zostawisz zestaw, żeby sobie razem pleśniał (czyli na długo w arunkach, w których sprzętu foto się nie nie powinno przechowywać).
 
ira  Dołączył: 10 Lip 2013
Masz rację, mam orestegora 300 mm, to z body pewnie nic by nie zostało... :mrgreen:
A co sądzicie, czy w tuby od obiektywów można wrzucić małe pochłaniacze wilgoci...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
wrzucić można ale nic to nie da.
Szkło trzeba rozłożyć i wyczyścić. grzybek do rozwoju potrzebuje wprawdzie wilgoci a ta w powietrzu jest zawsze, ale na samej wodzie nie wyrośnie, potrzeba jeszcze czegoś organicznego jako pożywki, choćby np śladu po ludzkich palcach na krawędzi soczewki.

Pochłaniacz wilgoci nie zabije grzybka, bez demontażu można to zrobić tylko temperaturą lub promieniowaniem UV.
 
ira  Dołączył: 10 Lip 2013
W jaki sposób to przeprowadzić......

[ Dodano: 2013-09-08, 21:16 ]
Czy Ktoś wie, czy w Białej Podlaskiej jest jakiś "majster", który by wyczyścił z grzybka obiektyw
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
Próbowałam przyswoić sobie informacje z tego i z innych wątków, ale dostałam chyba kociokwiku od ich nadmiaru, a do tego większość linków, które w nich podawaliście jest nieaktualna :(

Więc proszę... Nie denerwujcie się, gdy po raz setny zadam to samo pytanie, bo naprawdę potrzebuję Waszej pomocy.

Niedawno sprezentowałam sobie K-500, który jest moją pierwszą lustrzanką - dopiero uczę się zarówno obsługi samego aparatu i jego budowy, jak i fotografii. Podczas rozmowy ze znajomym, kiedy powiedziałam, ze chciałabym sobie za jakiś czas kupić obiektyw do makro, kolega zasugerował, żebym kupiła sobie adapter oraz pierścienie do makro do obiektywu z kurzącego się Zenita 122. Niestety nie powiedział jakie pierścienie, a w wypadku adapteru połączenie jego zdania z Waszymi wypowiedziami trochę mi namieszało w głowie.
Jeśli dobrze wyczytałam w Zenicie 122 jest mocowanie M42.
I tu zaczęły się schody. Kolega, do aparatu Sony, korzysta podobno z takiej przejściówki:
[CLICK!]
do której do zamontowania i zdjęcia ponoć nie trzeba kluczyka.
Z kolei po lekturze wątku zrozumiałam, że większość z Was inwestowała w droższe adaptery, w dodatku właśnie z tym kluczykiem.
Zastanawia mnie też, czy rodzaj bagnetu [K, K AF, K AF2] ma jakiekolwiek znaczenie?

Boję się bez skorzystania z porady zainwestować w coś, co już nie tyle nie zda egzaminu [powiedzmy, że kupno następnej przejściówki byłoby podatkiem od głupoty ;)], ale może zniszczyć mi aparat, ewentualnie utkwi mi w nim na wieki i nie będę tego umiała wyciągnąć - jak zrozumiałam, niektóre przejściówki ciężko wyjąć.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
miyako, witaj na forum ;-) a co do pytań, generalnie wyróżniamy 2 typy:

- z kołnierzem (jak na foto, które podlinkowałaś)
- bez kołnierza (nazywane "z blaszką")

zalety opcji nr 1 - żadnego ryzyka zakleszczenia się w body (no chyba, że tokarz był ślepy :mrgreen: ), łatwe zdejmowanie i zakładanie (klik) - jak szkło na bagnet, wady - obiektyw NIE BĘDZIE MIAŁ OSTRZENIA NA NIESKOŃCZONOŚĆ - różne odległości są, ale raczej max do kilku metrów tylko, w portrecie nie przeszkadza, w makro jeśli i tak korzystasz z pierścieni pośrednich też nie będzie, jeśli będziesz chciała jednak ostrzyć dalej - pozotsaje opcja nr 2

zalety opcji 2: jest nieskończoność ;-) adapter wygląda podobnie jak redukcja filtrowa, tyle że ma z zewnątrz bagnet K a z wewnątrz gwint M42, teraz lista wad ;-) blaszka - aby obiektyw nie wyszedł z body (zauważ że wykręcenie gwintu to mozolna praca, natomiast wypięcie mocowania bagnetowego to myk i nie ma), do jej zdjęcia potrzeba przysłowiowego kluczyka, albo wprawnych paznokci, tu zaczynają się schody, bo gdy mówimy o dobrze wykonanej przejściówce (np. firmowa Pentaksa, ale pieruńsko droga) zagrożenie minimalne, natomiast klasyczne "chińczyki", cóż jak blaszka i śrubka wylecą z adaptera i niedaj Boże trafią na migawkę :-( , dlatego część ludzi (w tym np. ja) wykręcała blaszkę - trzeba było bardziej uważać, ale spokój większy, mimo że miałem japońską od MARUMI.


podsumowując:

tylko do makro bierz z kołnierzem, do pejzaży - możesz pomyśleć nad zwykłą

[ Dodano: 2014-04-09, 14:17 ]
w sumie tylko raz podczas intensywnego focenia ptactwa nad jeziorem (Pentacon 200/4, adapter z wyjętą blaszką, ogólnie lekko wchodził w body) zostałem z obiektywem i body w odpowiednio lewej i prawej ręce :mrgreen: niemniej mając manierę podtrzymania szkła (dla lepszej stabilizacji) skończyło się na zdziwieniu i ponownym zapięciu
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
arQ napisał/a:
miyako, witaj na forum

;)

Teoretycznie potrzebuję go na razie tylko do makro - przynajmniej takie miałam plany. Chociaż nie wiem do czego najlepiej nadaje się obiektyw, który posiadam, tym bardziej, ze na początku będę się chyba opierać na nim i na obiektywie z zestawu.
A mam MC Zenitar M 1,9/50
[CLICK]
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
miyako, zasadniczo to obiektyw służy do robienia zdjęć :mrgreen: jedynie co Cię ogranicza w zastosowaniu foto, to minimalna odległość ustawienia ostrości, 50 mm daje kąt widzenia na krótką portretówkę z technicznego punktu widzenia (ok. 32 stopni)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
miyako napisał/a:
Z kolei po lekturze wątku zrozumiałam, że większość z Was inwestowała w droższe adaptery, w dodatku właśnie z tym kluczykiem.

Żadnych kluczyków, żadnych kołnierzy kup oryginalny Pentax'owy – dwa razy droższy, cztery raz lepszy. ;-)
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
No patrz, nie wpadłabym na to :D

A tak serio ;)
Bardziej chodziło mi o to, czy jest sens zastanawiać się nad przejściówką umożliwiającą ostrzenie w nieskończoność, biorąc pod uwagę możliwości obiektywu, czy nie :)

ADestroyer napisał/a:
miyako napisał/a:
Z kolei po lekturze wątku zrozumiałam, że większość z Was inwestowała w droższe adaptery, w dodatku właśnie z tym kluczykiem.

Żadnych kluczyków, żadnych kołnierzy kup oryginalny Pentax'owy – dwa razy droższy, cztery raz lepszy. ;-)


Tzn. ile kosztuje? I jak go szukać, bo szczerze mówiąc na allegro chyba takowego nie widzę, a sklepy fotograficzne jeszcze odkrywam :(
Próbowałam szukać oryginału, ale wciąż trafiam na rzeczy, które mi na oryginał nie wyglądają.
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
miyako napisał/a:
No patrz, nie wpadłabym na to :D

A tak serio ;)
Bardziej chodziło mi o to, czy jest sens zastanawiać się nad przejściówką umożliwiającą ostrzenie w nieskończoność, biorąc pod uwagę możliwości obiektywu, czy nie :)

ADestroyer napisał/a:
miyako napisał/a:
Z kolei po lekturze wątku zrozumiałam, że większość z Was inwestowała w droższe adaptery, w dodatku właśnie z tym kluczykiem.

Żadnych kluczyków, żadnych kołnierzy kup oryginalny Pentax'owy – dwa razy droższy, cztery raz lepszy. ;-)


Tzn. ile kosztuje? I jak go szukać, bo szczerze mówiąc na allegro chyba takowego nie widzę, a sklepy fotograficzne jeszcze odkrywam :(
Próbowałam szukać oryginału, ale wciąż trafiam na rzeczy, które mi na oryginał nie wyglądają.


Jeśli jak rozumiem to ma być obiektyw pod bagnet Pentaxa to taki do macro w zupełności wystarczy http://allegro.pl/rarytas...4118013869.html - chociaż cena dość wysoka bo za niewiele więcej można dostać Tamrona 90/2.8 z AF. Z tańszych ciekawych odpowiedników np:
http://www.pentaxforums.c...Macro-Lens.html
http://www.pentaxforums.c...Macro-Lens.html
http://www.pentaxforums.c...Macro-Lens.html
te z pozycją A będą wygodniejsze w użytkowaniu :).

A jesli adapter to pewnie coś w tym stylu: http://www.ebay.com/itm/G...t-/111317407734
http://www.ebay.com/itm/P...K-/400689913186

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach