owca_bwooy  Dołączył: 03 Mar 2008
No właśnie bo instaluje go i mam podziałkę lekko odchyloną w prawo i się zastanawiałem czy może przejściówkę mam jakąś nieodpowiednią... bo te od nieskończoności nie wchodzą w bagnet z klikiem .. dobrze zrozumiałem z forum?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
owca_bwooy napisał/a:
nieskończoności nie wchodzą w bagnet z klikiem .. dobrze zrozumiałem z forum?

Jeśli maja sprężynke.to "klika" sprężynka.Bez sprężynki nie ma co klikac.Jeśli planujesz czesto używac obiektyw z gwintem,to -jak wcześniej napisali użytkownicy-sensownie jest nawiercic otwór w "dupce" obiektywu.Ja miałem nawiercony w telearze 3,5/200,potem w pentaconie 4/200,heliosie 77,ZM 8/500.Na każdym adapter i nie miałem problemu z blaszka i ciągłym kręceniem obiektywami w adapterze.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
Mam szybkie pytanie odnośnie wyboru przejściówki P/M42:
To : http://cgi.ebay.pl/ws/eBa...tchlink:middle:
czy tą przejściówkę https://ssl.allegro.pl/item367930041_adapter_pentax_k_k110d_k10d_k100d_na_m_42_m42_mf.html

chodzi o to, aby była nieskończoność i żeby problemu z oddzieleniem od korpusu nie było. Nie bede sie bawił w nawiercanie...
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
jaczes,
od tyłu - ta z drugiego linka z kołnierzem, czyli już wiesz ...
pierwszy link - wygląda na fotkach "normalnie" jednak "kluczyk" wskazuje, że to nie orginał. Nie mając innego wyboru wziąłbym tą.
Decyzja Twoja ...
 
sonsieno  Dołączył: 20 Kwi 2008
http://www.allegro.pl/ite..._k200d_m42.html

A czy na tym będę mógł ostrzyć w nieskończoność?
Jeśli nie to jaki inny pierścień z allegro polecacie?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
sonsieno, adapter ma kołnierz i nie będziesz mógł ostrzyć na nieskończoność.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
sonsieno napisał/a:
to jaki inny pierścień z allegro polecacie?

Zdano pisze jak ten pierścień będzie robił.
Po raz kolejny polecamy pierścienie pośrednie/przejściówki/adaptery (jak to kto zwał), które po zamocowaniu w gnieździe bagnetu nie będą wystawać ponad zewnętrzną płaszczyznę gniazda bagnetu (i po raz kolejny nie jestem pewien czy zrozumiale piszę).
Te przejściówki z kołnierzem są niezłe gdy focimy "macro". Robi toto jako pierścień pośredni i z obiektywu, który ma w nazwie "Macro 1:3.9" robi nam "lepsze" macro. Najczęściej o 1/10 - czyli uzyskujemy "Macro 1:3.8")
Patrz na wyroby firm uznanych (najlepiej Pentax, Bower) i mniej na uwadze, że te przejściówki wprowadzono w ubiegłym wieku do puszek z nowym mocowaniem obiektywów (K), by można było używać szkła Pentaksa z gwintem M42x1.
I wiek zmienił się i Tysiąclecie nowe - a to działa - tylko kup dobrą (potrzebną Ci) przejściówkę.
 
michalez  Dołączył: 23 Cze 2008
Cytat
Po raz kolejny polecamy pierścienie pośrednie/przejściówki/adaptery (jak to kto zwał), które po zamocowaniu w gnieździe bagnetu nie będą wystawać ponad zewnętrzną płaszczyznę gniazda bagnetu (i po raz kolejny nie jestem pewien czy zrozumiale piszę).


Z tego co rozumiem, chodzi o pierścienie bez kołnierza, czyli coś takiego:
http://www.allegro.pl/ite...oscia_braz.html
??
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
OWSZEM, OWSZEM, TAK, TAK, TAK!
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na tym forum, choć od jakiegoś czasu je czytam i wiele się z niego nauczyłem i dowiedziałem :)

Mam pytanie odnośnie materiału z jakich robione są adaptery. Na allegro dostępne są adaptery z:
-brązu (w kolorze brązu :), tj. złotawo-czerwony, bez blaszki mocującej)
-duraluminium, a następnie czerniony i anodowany elektrochemicznie (czarny, bez blaszki mocującej)
-metalowy (po prostu metalowy, koloru srebrnego, z blaszką mocującą, którą można zdemontować).
Wszystkie są bez kołnierza, czyli ostrzą na nieskończoność.
Celowo nie podaję linków tylko opisuję, gdyż za jakiś czas linki i tak nie będą aktywne.
No i moje pytanie - które adaptery, z jakiego materiału są najlepsze? Nie odkształcają się, nie luzuje po pewnym okresie, nie lecą z niego opiłki do wewnątrz aparatu?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Witaj na forum :-B
babilonczyk napisał/a:
które adaptery, z jakiego materiału są najlepsze?

Używam przejściówek ze stali nierdzewnej (takie ładne, "srebrne"). Brąz, dural to raczej "miękkie" metale. Przejściówki z tych metali są bardziej podatne na wycieranie i na inne uszkodzenia mechaniczne.
Dokładność wykonania to podstawa dobrej przejściówki. Najczęściej przekonujesz się o tym po zakupie. Chyba, że nabędziesz orginalną przejściówkę Pentaksa.
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
Cytat
Najczęściej przekonujesz się o tym po zakupie


Dokładnie dlatego przed zakupem robię szczegółowe rozeznanie w temacie ;) DZięki za odpowiedź.

A jak jest z mosiądzem? Dziś pojawiła się na allegro aukcja z adapterami z mosiądzu. Podobno są produkowane w Japonii (za 39zł?). Wydaje mi si, że mosiądz też należy do "miękkich" metali. Wyjątkowo zapodam linka, żeby każdy mógł sobie to zobaczyć bo jak dla mnie (poza tym mosiądzem) adapter wygląda dość atrakcyjnie. Jest też kluczyk do zdejmowania :) Takie kluczyki wogóle się przydają?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
babilonczyk, ta przejściówka może być niezła, ale sam wiesz - trudno patrząc na zdjęcie ocenić jakość. Sam musisz podjąć decyzję. Może zadaj pytanie sprzedającemu o producenta - mnie wygląda to na produkt firmy BOWER.
Kluczyk jest bardzo pomocny kiedy montujesz przejściówkę w korpusie aparatu z tzw. blaszką.
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
Jeśli ktoś byłby zainteresowany - adapter do którego podałem linka jest produkowany przez King. Po południu go zamówię :-D
 
qberts  Dołączył: 04 Lip 2008
Chyba również skuszę się na tą przejściówkę, trochę szkła na m42 mam, a ten model wydaje się dość przyzwoity.

Poza tym jako, że to mój pierwszy post, witam wszystkich. :-)
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
No i mam ten adapter od foto-tip z allegro. Ale nie jestem w pełni zadowolony :-? Napis jest namalowany, a nie grawerowany, więc od razu go sobie zdrapałem żeby mi nie brudził do środka aparatu. Na opakowaniu napisane tylko "Made in Japan", żadnego logo firmy (rzekomo miał być King). Adapter wygląda po prostu jak zwykła metalowa "no-name", więc nie jest tak źle. No ale co tam, pierwsze koty za płoty, czego się spodziewać za 40 zł?

A teraz tradycyjnie o problemach z adapterem. Od środy przeczytałem chyba wszystkie wątki związane z adapterami, które znalazła mi forumowa wyszukiwarka i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.
No więc nie mogę podpiąć obiektywu (200+konwerter) z nałożoną przejściówką. Inny obiektyw (50) ładnie wchodzi, czasem się przytnie, ale cofnę go o 0,5 cm i za drugim razem ładnie wchodzi. Natomiast drugi obiektyw (200) blokuje się i w żaden sposób nie mogę go podpiąć. Mogę oczywiście podpiąć najpierw obiektyw (50), wykręcić go (pozostawiając adapter) i do adaptera wkręcić drugi obiektyw (200) który nie wchodzi. Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe.
Aha, na bank nie przeszkadza mi bolec od blokowania obiektywu, także nie potrzebuję nawiercać obiektywu, bolec jest widoczny z boku.
Niżej zdjęcia obiektywów od du.nej strony, górne (200)


na dole po lewej (50) - automatyczna przesłona, brak przełącznika A/M, czyli mogę go używać tylko na pełnej dziurze. Jak to odkręcić, żebym mógł zablokować bolec od przysłony??
Zaznaczyłem na czerwono jedną z 3 śrubek, które są widoczne z tyłu, ale one raczej nie trzymają dupki obiektywu (przy kręceniu pierścieniem ostrości chowają się razem z całym układem do środka). Miałem już przyjemność rozkręcania i składania Pentacona 4/200 bo potrzebował czyszczenia, ale obiektywu auto jeszcze nie rozkręcałem. Aha, to jest Domiplan 2.8/50. Nie wiem jak się do niego dostać. Rozkręcał ktoś, jakiś pomysł?
Z góry dzięki za pomoc
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
babilonczyk napisał/a:
Rozkręcał ktoś, jakiś pomysł

Zerknij łaskawie tu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=265184#265184
Rozkręcałem rusków i ciekawi mnie, czy germańców można podobnie potraktować?
Niestety, też nie rozkręcałem obiektywów auto.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Załóż sam adapter do aparatu i zobacz czy czasem nie jest minimalnie niżej od bagnetu. Jeżeli tak jest to wystarczy podłożyć między dupkę obiektywu a adapter jakąś podkładkę. Miałem podobny problem z telezenitarem - wystarczył krążek z technicznej (grubej) folii aluminiowej.
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
zbyllu napisał/a:
Zerknij łaskawie tu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=265184#265184
Rozkręcałem rusków i ciekawi mnie, czy germańców można podobnie potraktować?
Niestety, też nie rozkręcałem obiektywów auto.


Przykro mi ale nie dobrałem się do niego. Nie mogę się do niego dostać. Kiedyś rozkręcałem jakiś dłuższy obiektyw, to znalazłem śrubkę na obiektywie, po przekręceniu max w jedną stronę pierścienia ostrości. Tutaj nie ma, myślę, że tu trzeba jakoś się dobrać od strony pierścieni. Ale boję się ruszać na siłę, a nie mam żadnego schematu. Nie widzę na nim żadnej śrubki, którą można odkręcić :(



michal5150 napisał/a:
Załóż sam adapter do aparatu i zobacz czy czasem nie jest minimalnie niżej od bagnetu. Jeżeli tak jest to wystarczy podłożyć między dupkę obiektywu a adapter jakąś podkładkę. Miałem podobny problem z telezenitarem - wystarczył krążek z technicznej (grubej) folii aluminiowej.


Dzięki za radę. Chyba jest minimalnie niżej, ale naprawdę ciężko to wyczuć. Skąd mogę wziąść taką folię? Gdzie mogę ją dostać? No i czy taka folia nie będzie działać jak kołnierz przy adapterze?
Póki co przyjrzałem się przy mocowaniu obiektywu - założyłem samą przejściówkę i później wkręcałem obiektyw - pod koniec wkręcania przez ok 1-1,5cm obiektyw trze delikatnie o coś, po tym 1,5cm wkręca się jeszcze kawałeczek i jest ok. Na razie tak to zostawiam, jak będę miał więcej czasu to pobawię się trochę z tymi obiektywami.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Możesz użyć czegokolwiek - taśma klejąca, kilka warstw zwykłej foli aluminiowej, kartkę papieru. Podkładka nie będzie działać jak kołnierz bo wyrównujesz poziom adaptera z bagnetem. Ja zrobiłem podkładkę w ten sposób, że najpierw w kawałku foli wyciąłem otwór o średnicy 42 mm, założyłem ją na dupkę obiektywu, na to przykręciłem adapter, i skalpelem wyciąłem folię która wystawała dookoła adaptera.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach