former  Dołączył: 05 Lis 2009
Najlepiej wywal ten szajs.Miałem takiego i poszedł na złom.Kup srebrny ze spręzynką/ją zdemontuj/i będzie ok.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Jeśli zamiennik oryginału to bardzo dobry jest ruski łomo. Przejściówka bez wyglądu ale moim zdaniem w niczym oryginałowi nie ustępuje.
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
miyako napisał/a:
Czy wiecie, gdzie można kupić oryginalny adapter?

http://www.foto-servis.cz...er-k-p-277.html
Zadzwoń tam, chyba jest szansa na wysyłkę do Polski jeśli się dogadasz ;)
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
jorguś71 napisał/a:
bardzo dobry jest ruski łomo


Mogę tylko potwierdzić - używam nie tyle ruskiego, co jeszcze sowieckiego Łomo (mam go jakieś 25 lat), i czytając tu utyskiwania nie bardzo rozumiem o czym mowa :-D
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
jorguś71 napisał/a:
Jeśli zamiennik oryginału to bardzo dobry jest ruski łomo. Przejściówka bez wyglądu ale moim zdaniem w niczym oryginałowi nie ustępuje.


A kwestia dostępności?
 

tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
Kwestia dostępności: duuużo szczęścia
Jakiś miesiąc temu zanabyłem za pięćdziesiąt parę złotych, w oryginalnym pudełku i z papierami Leningradzkiej Fabryki Optyczno - Mechanicznej im. Lenina :-)
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
to też moim zdaniem polecanie czegoś na co polować trzeba ruski rok jest średnio pomocne ;-)
najłatwiej rozejrzeć się za jakimś asahi m42 adapter na ebayu. wyjdzie drożej ale szybciej i pewniej
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
akira napisał/a:
to też moim zdaniem polecanie czegoś na co polować trzeba ruski rok jest średnio pomocne


Nie tak trudno wbrew pozoro upolować - ja mojego Lomo upolowałem 3 miesiące temu za 85 zł na OLX-sie. Biorąc pod uwagę że ceny na ebayu zaczynają się od około 200 złotych...
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
ostatnio ktoś pisał że było kilka sztuk asahi za 80 zł
bardziej realne 100-140 zł, a za 200 to masz nówkę sztukę z Pragi (linkowałem)
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Wariat :evil:
Redukcja zdjęcia nie robi 8-)
Można kupić coś taniego z Hongkongu za kilka euro, focić, i w tym czasie spokojnie szukać okazji.
Swoją droga słyszałem, że oryginalny Asahi Pentax Adapter wcale nie trzyma wskaźnika ostrości i przysłony u góry pod pryzmatem - ciekaw byłbym potwierdzenia lub zaprzeczenia posiadaczy oryginału ('Pentax Adapter B').
Przy czym jak wspomniałem nadwieszenie przyzmatu nad obiektywem może znakomicie utrudniać odczyt nastaw tak "poprawnie" wkręconego szkła M42.

-----
akira napisał/a:
za 200 to masz nówkę sztukę z Pragi
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
to nie ja ustalam ceny.
z drugiej strony dać 50 zł i męczyć się z kiepskim wykonaniem, opiłkami i problematycznym demontażem z jakimś kluczykiem to wolę dołożyć drugie tyle za używany oryginał bo nie słyszałem aby ktoś narzekał
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
akira napisał/a:
wolę dołożyć drugie tyle za używany oryginał bo nie słyszałem aby ktoś narzekał

Nie narzekałem i nie narzekam (a parę lat jakby nie było używam sztuk dwóch). ;-)
Może ktoś ma dobrą zabawę z kluczykami, śrubkami, klejeniem, zakleszczaniem, wiórami i czort (przepraszam Czort) wie jeszcze z czym. Sporty ekstremalne ciągle w modzie. Nie rozumiem tylko tej pozornej oszczędności pięciozłotowej na adapterze kiedy wydaje się kilka tysięcy na aparat. :oops:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Prakticant napisał/a:
Swoją droga słyszałem, że oryginalny Asahi Pentax Adapter wcale nie trzyma wskaźnika ostrości i przysłony u góry pod pryzmatem - ciekaw byłbym potwierdzenia lub zaprzeczenia posiadaczy oryginału ('Pentax Adapter B').

A cóż to za wynalazek "Pentax adapter B" ? Nie ma to nic wspólnego z oryginałem. Podobnie owe linkowane czeskie cudo to też nie oryginał.

Oryginał był tylko jeden i wyglądał tak. (i z tego co wiem nie jest już produkowany)


Oryginalny ZAWSZE trzyma skalę u góry, chyba, że obiektyw ma źle nacięty gwint i jest minimalne przestawienie, czasami się tak zdarza.
Nie pojmuje też obaw, w czym ma przeszkadzać nawis pryzmatu - przeszkadza Ci w normalnych szkłach?
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Mówiąc szerze to nie mam za bardzo pojęcia o czym kolega Prakticant pisze. :oops:
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Nawis pryzmatu, a odczyt wartości przysłony na obiektywie.
W "normalnych" szkłach nie ustawiasz ręcznie przysłony (jeśli już to elektronicznie przez korpus) ani odległości (no rzadko).
Przy Sonnarze f2,8/200mm nawis pryzmatu (a i jeszcze z lampą w sankach) nieco mi przeszkadzał przy odczytaniu wartości ustawionej przysłony oraz przy przesuwaniu przełącznika A/M (dzyngla od przysłony).
Dość "szczęśliwie" przy niefirmowej przejściówce kreska na obiektywie celawała mniej więcej w spust, a nie w pryzmat, bo byłoby gorzej.
200 zł na krążek z napisem Asahi Pentax byłoby mi szkoda, bo chyba nie zapałałem miłością do Pentaksa z M42 :evil: , są nowocześniejsze kombinacje (C., bezlusterkowce).


-----
Grzechotnik napisał/a:
Nie pojmuje też obaw, w czym ma przeszkadzać nawis pryzmatu - przeszkadza Ci w normalnych szkłach?
 

tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
Chyba ktoś tu myli bagnet Pentax i bagnet Praktica B.
Korpusy Praktica B miały "okienko" nad obiektywem przez które poprzez układ lusterek w wizjerze można było zobaczyć ustawioną na obiektywie przysłonę.
Adaptery M42 niekoniecznie po dokręceniu obiektywu pozycjonują go idealnie skalą do góry i wtedy nie dałoby się odczytać wartości przysłony jak opisałem powyżej.

Spóźniłem się z domysłami ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LX, KX oraz K2 DMD również mają okienko do podglądu ustawionej przysłony.
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Ech, walczę nadal z tym obiektywem. Poszedłem tropem od plwk :) Dupka wysmarowana już lakierem przewodzącym, ale nie pomogło.
Ale właściwie czy adapter ma coś do tego? Przecież styki są poza obwodem adaptera, przylegają właśnie do dupki obiektywu - to tam chyba powinno być przewodzenie żeby zewrzeć te wystające główki na dolnej lewej (patrząc od frontu) ćwiartce mocowania w korpusie?

PS. Wygląda na to, że oryginalne adaptery mają też tutaj, ale na zamówienie (powyżej 7 dni) a cena 249 PLN to też sporo.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
tomszaf napisał/a:
zanabyłem [.....], w oryginalnym pudełku i z papierami Leningradzkiej Fabryki Optyczno - Mechanicznej im. Lenina :-)


Miałem 3 "w czasach analogowych". Tylko jeden miał prawidłowo nacięty gwint - 2 pozostałe przedstawiały dość fantazyjne ułożenie obiektywu w korpusie. Jeden nawet lokował się z obrotem ze 150 stopni : mogłem podziwiać numer fabryczny obiektywów zamiast skali przysłon. :evilsmile: Mimo to, uważam je za sensowną alternatywę dla oryginału. Najlepiej kupować "z przymiarką" i wybrać optymalny. A blaszki blokujące usunąć i nawiercić odpowiednio lokowany otwór w dupce obiektywu.

Ps. Od pewnego czasu nie ulegam masochizmowi: jest naprawdę dużo fajnych szkieł z bagnetem "w gratisie".
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
:)
Problem rozwiązany - przyczyną okazała się moja ignorancja w zakresie obiektywów z mocowaniem m42.
Otóż nie zmieniałem w drugim menu ustawień ustawienia nr 27 (Użycie pierścienia przysłon) na "dozwolone". Po zmianie tego ustawienia korpus pyta mnie o ogniskową nawet gdy na bagnecie nie ma żadnego obiektywu ;) Tryb Av działa już pięknie, mierzy światło (ustawia czas), potwierdza ostrość, redukcja drgań włączona.
Nie wiem czy nie zdrapię zatem tego kleju przewodzącego, bo zaczął mnie denerwować, do tego bolec blokujący go kruszy na krawędzi.

Pozostało jeszcze jedno zadanie - nawiercić niewielką dziurkę w dupce na wspomniany bolec blokujący, tak aby obiektyw się przypadkowo nie wykręcał z body. Sznurki na forum już znalazłem, więc mam nadzieję tym razem uniknąć błędów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach