ejlot  Dołączył: 07.06.2014
Ja nie kalibrowałem, parę postów wyżej opisałem jak wyglądało sprawdzanie AF. Jak spotkam się ze Zdanem albo Daisy to podepnę pod K5IIs i zobaczymy czy moje body i szkło zgrały się przez przypadek.

Longer  Dołączył: 22.03.2012
A jak sprawa wygląda z K3?

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
ejlot napisał/a:
Wykonałem po 8 ujęć tablicy testowej pochylonej o 45 stopni, ogniskową zmieniałem co 5mm. Dla 35mm f/1,8 średnie odchylenie wyniosło -0,2cm a dla 18mm +0,1cm.
Tak się nigdy ani nie sprawdza, ani tym bardziej nie kalibruje żadnego obiektywu.
A problemy tej Sigmy na części korpusów są związane z różnym front/back focusem na różnych dystansach i na różnych ogniskowych. Największym problemem jest niemal zawsze dystans pomiędzy 1.5-5 m, czyli taki który nie łapie się na odległości w oprogramowaniu USB Docka, a jest dość często używany w praktyce oraz to, że w niektórych kombinacjach body-obiektyw nie ma powtarzalności w FF/BF i nie można dobrać odpowiednich wartości przy kalibracji.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Dotyczy innego zooma Sigmy, ale podobny problem. Kolega z forum miał problemy z różnym front/back focusem na różnych dystansach i na różnych ogniskowych przy podpięciu do K-5. Ten sam obiektyw z moim K-5 IIs nie miał żadnych problemów.

And  Dołączył: 07.03.2014
Moja 18-35 po zakupie przez internet (czyli bez możliwości wcześniejszego sprawdzenia z korpusem K-3) wykazywała różnej wielkości odchyłki zarówno BF jak i FF dla różnych ogniskowych. Po kilku godzinach zabawy z USB Dockiem udało się ją doprowadzić do stanu chyba idealnego. Przyznaję jednak, że były momenty kiedy chciałem rzucić Sigmą o ścianę :-D

MiBac  Dołączył: 07.02.2010
Ważne, dzięki usb dock można uzyskać bardzo dobry efekt. Sigma dobrze pomyślała żeby go wprowadzić. To dodatkowo mnie przekonuje, że warto zainwestować w ten obiektyw. :)

Marek  Dołączył: 21.04.2006
MiBac napisał/a:
dzięki usb dock można uzyskać bardzo dobry efekt.

A może ktoś ze wschodniej Małopolski lub z zachodniego Podkarpacia dysponuje tym ustrojstwem?...

nemo  Dołączył: 21.09.2007
Czy ktoś tutaj przesiadł się z 30/1,4 na tego zooma?

nemo napisał/a:
Czy ktoś tutaj przesiadł się z 30/1,4 na tego zooma?

Może nie przesiadłem się bezpośrednio z Sigmy 30/1.4 na Sigmę A 18-35/1.8, ale miałem przed trzema bodajże laty 30/1.4 i coś tam jeszcze pamiętam z jej użytkowania. :-) Na pewno nie dawała tak równomiernie rozłożonej ostrości w kadrze jak 18-35/1.8. Trzeba było ją trochę przymknąć żeby w rogach było w miarę ostro. W centrum była ostra od f 1.4. Autofokus był bardzo niepewny i nie mogłem sobie z nim w żaden sposób poradzić. To co mogło jeszcze przeszkadzać, to także specyficzny bokeh. Na brzegach rozmyte świetlne punkty przybierały kształt trójkącików, a nie kółek jak w normalnych obiektywach. Mnie to akurat nie przeszkadzało i uważałem nawet, że to bardzo ciekawy sposób oddawania nieostrości. :-) Poza tym wersja do Pentaxa nie ma napędu HSM, a jedynie śrubokręt. Wykonana jest bardzo solidnie. Na pewno Sigma A 18-35/1.8 daje lepszą ostrość w całym kadrze, ma normalny bokeh, cichy i pewniejszy autofokus, choć czasem także się myli. Być może mój egzemplarz wymaga niewielkiej kalibracji, ale o tym zadecyduję jak pobawię się nią dłużej. Z wad to dla niektórych użytkowników na pewno wielkość - to spory kloc w porównaniu do Sigmy 30/1.4. Jednakże z K-3 II trzyma mi się ją bardzo wygodnie. O korzyściach wynikających z jej zoomowatości względem stałoogniskowości wspominał nie będę, bo wnet zostałbym posądzony o głoszenie herezji. ;-)

nemo  Dołączył: 21.09.2007
Ja akurat z mojej 30 jestem bardzo zadowolony, zastanawiam się czy tak samo bedę zadowolony jeżeli zmienią ją na tego kloca. Zoom mnie raczej nie jara, za to interesuje mnie możliwość posiadania 18mm z 1,8 :)
No chyba, że poczekać na to 20/1,4 co ma być :) Tylko czy będzie kiedyś pod nasz bagnet?

ejlot  Dołączył: 07.06.2014
Będzie kosztować pewnie więcej niż 18-35, światła wiele nie zyskasz a będziesz miał ciaśniej. Słyszałem o ludziach z C i N którzy kupują 18-35 na FF, od 24mm nie ma już winiety.

ejlot napisał/a:
Słyszałem o ludziach z C i N którzy kupują 18-35 na FF, od 24mm nie ma już winiety.

Nie jestem może bardzo biegłym w temacie Canona, ale wydaje mi się, że do puszki FF Canona nie podepniesz szkła pod APSC. Podobno tylna soczewka za głęboko w korpus wchodzi...

modrzew  Dołączył: 07.12.2008
A nie tyczy się to tylko ich natywnych szkieł o oznaczeniu EF-S :?:

modrzew, pewnie masz rację, twierdząc, że dotyczy to tylko ichniejszych obiektywów EF-S. Ja zaś rozszerzyłem ten problem na wszystkie niepełnoklatkowe szkła pod Canona. Człowiek wciąż się czegoś nowego dowiaduje. :-)

MiBac  Dołączył: 07.02.2010
No i ja stałem się dumnym posiadaczem owej Sigmy. :) Kupiłem po wcześniejszym sprawdzeniu działania i czy nie ma dużych problemów z BF lub FF. W sklepie mieli 3 egzemplarze pod Pentaxa więc wybrałem sobie najlepszy i muszę przyznać, że z pierwszych 2 dni użytkowania to szkło jest genialne. Ostry już od 1.8 w centrum jak i na brzegu. FF lub BF u mnie nie zauważyłem w normalnym użytkowaniu. Pewnie jakiś jest ale musiałbym popróbować z tablicą testową ale w chwili obecnej już jest dobrze. A po dogłębniejszych testach pomyślę czy warto w ogóle kupować usb dock. Podsumowując jestem bardzo zadowolony z zakupu. :)

kefa  Dołączył: 13.03.2008
Hej,
Czy ktoś zna stacjonarny sklep w Polsce gdzie mają na stanie więcej niż jedną sztukę? We Wrocławiu sprawdzałem w dwóch salonach, mieli po jednej sztuce i niestety na żadną się nie zdecyduję.

offfan  Dołączył: 28.04.2014
MiBac,
Witam!
Jesli możesz zdradzić ,co z 4wymiaru było robione ową zacną sigmą. :-D

Robson  Dołączył: 21.05.2013
Są tu jacyś użytkownicy sigmy 18-35/1.8, którzy przesiedli się z sigmy 17-50/2.8? Jak oceniacie przesiadkę?
Oba szkiełka bardzo chwalone za ostrość i Af ale różnica w cenie utrudnia wybór:D
Mając 18-35/1.8 pewnie pozbyłbym się DA 35/2.4.

Color  Dołączył: 09.03.2015
Robson napisał/a:
Mając 18-35/1.8 pewnie pozbyłbym się DA 35/2.4.

Chyba tylko po to, by zwolnić sobie miejsce na półce ;-) DA 35/2.4 jest na tyle tanie, że niewiele odzyskasz za nie kasy.

badur  Dołączył: 21.11.2006
Robson Jeśli myślisz, że S18-35 zastąpi ci DA 35, to raczej zapomnij. Optycznie na pewno lepsze, ale to szło jest ciężkie i duże, do swobodnego hasania się nie nadaje. Poza tym wszystkie ochy i achy uzasadnione jak najbardziej, genialny obiektyw. Szkoda, że S50-100 najprawdopodobniej nie wyjdzie do Pentaxa (takiego w każdym razie dostałem maila od naszego oddziału Sigmy).

Skocz do: