Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
  [ K10D] K100D - dziwnie regularny szum
Witam tubylców.

Jestem nowy na forum, a użytkownikiem k100d od pół roku.
Zastanawia mnie następująca rzecz..
Na zdjęciach "nocnych" z dłuższym czasem ekspozycji (np. 5s), nawet przy ISO200, pojawia się na zdjęciach szum.. I nie tyle, że martwi mnie sam szum, co to, że jest on dość regularny :). Widoczny na zdjęciach jako poziome paski (bądź pionowe jak kadr jest pionowy ;-) ).
Domyślam się, że jest to jakoś tam spowodowane strukturą matrycy, ale 5s i taki szum?

http://picasaweb.google.pl/Mad78s/Szum
To jest wywołane z RAW'a..

Pozdrawiam,
Adam
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
najlepsza propozycja - wstaw na fotosika jakieś foto tego szumu i pokaż
[tylko jako link, a nie jako załącznik do postu poproszę]

witam na forum [wątek o przedstawianiu się odwiedzony? zapraszam] :mrgreen:

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
To jest wywołane z RAW'a..

Hm, nie widzę fotki...

[ Dodano: 2007-05-10, 22:50 ]
O,widzę fotkę. Czy wyciągałeś ekspozycję w górę? Czas naświetlanie nie ma w tym przypadku nic do rzeczy, bo nie chodzi o hoty.

[ Dodano: 2007-05-10, 22:51 ]
Kurcze, i na ISO 200 nawet? Bez wyciągania?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zauważam jakiś szczątkowy banding węzłowaty. ;-) Witaj Adam, dwojga imion, Sławomir :mrgreen:

[OT] Poważnie: no coś tam w rzeczy samej jest. :-/
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
bEEf napisał/a:
Cytat
To jest wywołane z RAW'a..

Hm, nie widzę fotki...

[ Dodano: 2007-05-10, 22:50 ]
O,widzę fotkę. Czy wyciągałeś ekspozycję w górę? Czas naświetlanie nie ma w tym przypadku nic do rzeczy, bo nie chodzi o hoty.

[ Dodano: 2007-05-10, 22:51 ]
Kurcze, i na ISO 200 nawet? Bez wyciągania?



Wyciągnąłem expozycję specjalnie, żeby było dobrze widać ten szum, ale na niewyciągniętej też go widać.. Hmm.. A może to poprostu złe naświetlanie (za krótki czas). Muszę poeksperymentować trochę.

Pozdrawiam,
Adam

[ Dodano: 2007-05-10, 22:55 ]
zorzyk napisał/a:
Zauważam jakiś szczątkowy banding węzłowaty. ;-) Witaj Adam, dwojga imion, Sławomir :mrgreen:

[OT] Poważnie: no coś tam w rzeczy samej jest. :-/


No w rzeczy samej jest to moje drugie imię.. Zostało mi za pseudonim artystyczny :P..

[ Dodano: 2007-05-10, 22:57 ]
tref napisał/a:
najlepsza propozycja - wstaw na fotosika jakieś foto tego szumu i pokaż
[tylko jako link, a nie jako załącznik do postu poproszę]

witam na forum [wątek o przedstawianiu się odwiedzony? zapraszam] :mrgreen:


Strasznie szybko odpisujecie i sie gubie :P..
Gdzie ten wątek o przedstawieniu??
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdziłem pare swoich niedoświetlonych PEF-ów. Ale normalnych, nie 5-sekundowych. Też to jest, nie na każdym, raz trochę wiecej raz trochę słabiej, ale widoczne to jest dopiero po maksymalnym ciągnięciu ekspozycji w ACR lub krzywą.

Peropozycja: zrób zdjęcia 5 sekundowe ale w lepiej oświetlonym pomieszczeniu, żebyś nie musiał ciągnąć ekspozycji, a fotka żeby była "dobra" , z bardzo ciemnymi cieniami. Wtedy może będzie wiecej materiału do porównań.

[ Dodano: 2007-05-10, 23:04 ]
Adam Sławomir napisał/a:
Gdzie ten wątek o przedstawieniu??


A tu jest: :evilsmile:
http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=360
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No jeśli ciągnięte na maksa, to nie ma się co martwić. Banding to skutek zastosowanej techniki odczytu z matryc CCD i raczej zawsze występuje, ale dopóki poniżej "progu widzialności", to jest ok. Na pewno nie jest to uszkodzenie puszki.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
zorzyk napisał/a:

Peropozycja: zrób zdjęcia 5 sekundowe ale w lepiej oświetlonym pomieszczeniu, żebyś nie musiał ciągnąć ekspozycji, a fotka żeby była "dobra" , z bardzo ciemnymi cieniami. Wtedy może będzie wiecej materiału do porównań.


Zrobiłęm, pomogło :)

http://picasaweb.google.p...043688932510098

Właśnie mnie to zastanawiało dlaczego czasem jest tego więcej, a czasem mniej :P
To jeszcze jedno pytanie.. Vivitar, którego mam w stopce, nie ma styków. Jak robie pomiar światła to aparat nigdy nie ustawi więcej niż 1.3s
Znacie może przyczynę?
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
Adam Sławomir, witaj :-)

właśnie zrobiłem test swoja kasetką i u mnie takich "cudów" nie widzę... choć ustawiłem dokładnie takie jak Ty parametry.

Jestem ciekaw, czy właściwie skonfigurowałeś aparat.... ale patrząc na inne Twoje fotki (mam Cię już w ulubionych... heh) dochodzę do wniosku, że to chyba jakiś przejściowy kaprys ;-) kasetki.

Pozdrawiam :-)


No ładnie.... już wiem co i jak :-) zanim napisałem już mnie ubiegli koledzy :-)
Jak podciągnę krzywą na maxa... to się czasem tak robi, dlatego wolę zrobić z dłuższą exp.

Miłego!

 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Z kasetką (jak wy to tu widzę mawiacie :) ) jeszcze na nocnych zdjęciach nie bywałem. Z A60 to po Madrycie trochę pobiegałem co widać na plfoto (btw. już tam nie wrzucam nowych zdjęć, wolę picasę dla znajomych :D)
A problem chyba faktycznie wynika z niedoświetlenia zdjęcia. Przy wyciągnięciu ekspozycji na siłę wychodzą takie rzeczy..
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Adam Sławomir napisał/a:
Zrobiłęm, pomogło :)

http://picasaweb.google.p...043688932510098


Tu się nie można niczego dopatrzyć. Nie pamiętam kto, ale któryś z Kolegów ma stopce "Szum jest wszędzie". Moze to marna pociecha, ale zawsze coś ;-)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
zorzyk napisał/a:
Adam Sławomir napisał/a:
Zrobiłęm, pomogło :)

http://picasaweb.google.p...043688932510098


Tu się nie można niczego dopatrzyć. Nie pamiętam kto, ale któryś z Kolegów ma stopce "Szum jest wszędzie". Moze to marna pociecha, ale zawsze coś ;-)


Ja tam do tzw. szumofobów nie należę.. Poprostu zdziwiło mnie, że jest tak regularny no i że wylazł przy takich parametrach ekspozycji..

A macie może jakąś teorię na temat pomiaru światła dla obiektywów bez styków?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Adam Sławomir napisał/a:
może jakąś teorię na temat pomiaru światła dla obiektywów bez styków?

Nie ma za duzo kombinowania:
- tryb M
- ustawiasz jakąś przysłone
- AE-L (tak jest w DeeSie) ustawia czas
- robisz pstryk / kontrola na LCD
- ew. korekcja parametrów i pstryk.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zorzyk, kolega pyta o to, że pucha nie ustawia mu dłuższych czasów (chyba - patrz wyżej).
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
zorzyk napisał/a:
Adam Sławomir napisał/a:
może jakąś teorię na temat pomiaru światła dla obiektywów bez styków?

Nie ma za duzo kombinowania:
- tryb M
- ustawiasz jakąś przysłone
- AE-L (tak jest w DeeSie) ustawia czas
- robisz pstryk / kontrola na LCD
- ew. korekcja parametrów i pstryk.


Wszystko sie zgadza, ale mi chodzi o to, dlaczego AE-L nie ustawi nigdy wiecej niz 1.3s?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf, no faktycznie w trybie M z M 50 ustawia max 1 sek. Ciekawostka... Ale jak widać, osobiscie nie było mi to do tej pory potrzebne ;-)

[ Dodano: 2007-05-10, 23:52 ]
Adam Sławomir napisał/a:
dlaczego AE-L nie ustawi nigdy wiecej niz 1.3s?

Myślę, że ten typ tak ma :-|
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
zorzyk napisał/a:
bEEf, no faktycznie w trybie M z M 50 ustawia max 1 sek. Ciekawostka... Ale jak widać, osobiscie nie było mi to do tej pory potrzebne ;-)

[ Dodano: 2007-05-10, 23:52 ]
Adam Sławomir napisał/a:
dlaczego AE-L nie ustawi nigdy wiecej niz 1.3s?

Myślę, że ten typ tak ma :-|


Mi sie zdarza narazie tylko w mieszkaniu cos tam fotografowac wspomnianym Vivitarem ze statywu i wtedy czasy sa potrzebne dluzsze i zostaje juz tylko eksperymentalna metoda. Strzal i poprawa parametrow (ew. zapiecie np. 50 i zmierzenie mniej wiecej czasu i dopiero praca z manualnymi)..
Dzieki za sprawdzenie. Pozno juz.
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Adam Sławomir, o ile dobrze pamietam :
1 - swiatlomierz ma jakas graniczna czulosc
2 - przy obiektywach BEZ stykow nie jest w stanie przeliczyc tego co mierzy na pelnej diurze do przeslony ktorej uzywasz
3 - przycisk (zielony/AEL) musialby miec opcje "dlugiego" pomiaru czyli przymknac przeslone na taki czas jak trwalo by zdjecie......
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ja bym doradził rzecz straszną ;-) : "kasetka" ma bardzo dobrze działające odszumianie na dłuższych czasach, czyli... może warto w takich okolicznościach spróbować "walnąć' jpga prosto z puszki :shock:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cypis, odszumianie przy dłuższych czasach (czyli tak naprawdęodejmowanie darka) działa również w RAW-ach. Nie trzeba więc popełniać tego grzechu ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach