malezet  Dołączył: 30 Kwi 2010
[K-x] Wymiana wizjera - pomocy
Co dziwnego zaczeło się dziać po czyszczeniu izopropanolem wizjera w moim K-x. Pojawiła się jakby skaza i z czasem zaczęła się powiększać.
Potrzebuję wymienić ten wizjer. Ktoś wie, gdzie można takie coś kupić?
Dam radę sam.
:-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chyba tylko serwis. Możesz spróbować wypolerować go miękką szmatką i pastą do zębów.
 

malezet  Dołączył: 30 Kwi 2010
plwk napisał/a:
Chyba tylko serwis. Możesz spróbować wypolerować go miękką szmatką i pastą do zębów.


Próbowałem pastą.
:(
Sam potrafię wymienić, tylko potrzebuję kupić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pisałem o kupnie.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nigdy nie należy czyścić alkoholem plastikowych soczewek.
 

malezet  Dołączył: 30 Kwi 2010
Dada napisał/a:
Nigdy nie należy czyścić alkoholem plastikowych soczewek.


Hmmm, teraz już wiem. Teraz mam dwie matówki.
Spróbuję jeszcze z inną pastą do zębów.
:-(
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Skoro masz już wizjer wymontowany to woda i papier ścierny 2500 lub jeszcze wyżej lub dobra pasta polerska. Miękka szmatka i powoli ręcznie żadnych elektrycznych urządzeń. Wypolerujesz na lustro nawet miękki plastik.

2500 kupisz np tutaj, kosztuje 1,5zł, bywa u nich nawet taki 5000;
http://www.klakiernik.pl/...P_P2500-81.html
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Możecie napisać jak się do niego dobrać, dużo jest rozkręcania (k-m)?
Wyczyściłem pastą do zębów jak polecał @plwk (w innym temacie) ale chciałbym to zrobić nieco lepiej i użyć papieru 2500+. U mnie niestety jest parę głębszych rys i bez papieru się raczej nie obędzie.

PS
Może Ktoś ma na zbyciu, nie musi być w stanie perfekcyjnym, podejrzewam że prawie każdy będzie lepszy od tego co mam.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Sid Gotama napisał/a:
ale chciałbym to zrobić nieco lepiej i użyć papieru 2500+.

Z tym papierem to ja bym uważał. Jeżeli ta szybka rysuje się od czyszczenia szmatką (najczęściej pewnie mikrofibrą), a jest elementem schowanym, nie narażonym na przypadkowe porysowanie, to jet bardzo delikatna. Nawet papier 5000 może być dla niej zabójczy. Poza tym to może być soczewka, a nie płaska szybka. Nie wiadomo jak się zmieni widok po mocnym spolerowaniu.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Ta moja nie jest raczej porysowana z czyszczenia, przynajmniej nie wszystkie rysy. Jest parę rys głębszych i nieco utrudnia to patrzenie (pomimo że te mniejsze wypolerowałem).
Oczywiście najlepiej jak bym miał jakąś na wymianę ale czarno widzę by Ktoś miał i chciał odsprzedać.

Czyszczenie pastą daje dość dobre efekty tylko boję się by resztki z czyszczenia czegoś w aparacie nie zapaćkały, chociaż przyznaję że ładnie miętą pachnie :mrgreen:

[ Dodano: 2015-12-13, 17:05 ]
No to sobie wywróżyłem.
Soczewka jest w stanie który prawie mi odpowiada ale niestety tak jak przewidziałem resztki pasty dostały się pod nią (foto).
Nie jest jakoś specjalnie źle ale obawiam się by pasta nie weszła głębiej.

Znalazłem podpowiedz jak rozebrać korpus:
http://www.wiratama.net/c...ll-wheel-repair
https://www.youtube.com/watch?v=LCOL7GAGS1I

Ale jak wyciągnąć wizjer już nie a boję się by coś nie zepsuć.
Podpowie ktoś?


 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Skoro nikt nie podpowie jak się dobrać do wizjera (a gwiazdka już niebawem) to może choć podpowiecie czy z jakiegoś starego analoga Pentaxa może pasować (to że z innych cyfrówek pasuje podpowiedział @plwk) analogi można dość tanio dorwać np.PROGRAM A, Z-20, SP-1000, SP-500, MZ-50 itd...
 

malezet  Dołączył: 30 Kwi 2010
Przygladnij sie dokladnie gdzie sa srubki i je wykrec.

[ Dodano: 2015-12-14, 19:56 ]
Jak uda Ci sie gzies znalezc wsoczewke abeda muelu wiecej niz jedna, daj znac.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Tak mnie naszło przy okazji - mogliby jednak zrobić to z czegoś trwalszego. Korpusy pancerne, pouszczelniane, a tu taka słabizna...
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
komtur napisał/a:
Tak mnie naszło przy okazji - mogliby jednak zrobić to z czegoś trwalszego. Korpusy pancerne, pouszczelniane, a tu taka słabizna...


W K-01 jest to dobrze zrobione
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
tomek_j napisał/a:
komtur napisał/a:
Tak mnie naszło przy okazji - mogliby jednak zrobić to z czegoś trwalszego. Korpusy pancerne, pouszczelniane, a tu taka słabizna...


W K-01 jest to dobrze zrobione


Tu chodzi raczej o to z czego jest zrobione.
Patrz pierwszy post:
malezet napisał/a:
Co dziwnego zaczeło się dziać po czyszczeniu izopropanolem wizjera w moim K-x. Pojawiła się jakby skaza i z czasem zaczęła się powiększać...


PS
Znalazłem coś takiego:
http://www.pentaxforums.c...eplacement.html

I wygląda na to że całość jest klejona, przynajmniej w *ist


 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Trzeba by podejść do jakiegoś zakładu optycznego, może coś poradzą w kwestii polerowania.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Maxi 7 napisał/a:
Trzeba by podejść do jakiegoś zakładu optycznego, może coś poradzą w kwestii polerowania.


Pasta do zębów daje radę, tylko chyba przedobrzyłem i dostała się pod soczewkę (patrz mój post z 2015-12-08, 20:33) jak na razie w niczym to nie przeszkadza ale brzydko wygląda.

Dostałem od znajomego trochę pasty tzw. wykończeniowej.
Miała być ponoć do plastiku ale niestety po pierwszych próbach tylko popsuła uzyskany wcześniej efekt i trzeba było wrócić do pasty do zębów... i chyba już za dużo jej było...
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
Sid Gotama napisał/a:
Pasta do zębów daje radę, tylko chyba przedobrzyłem i dostała się pod soczewkę (patrz mój post z 2015-12-08, 20:33) jak na razie w niczym to nie przeszkadza ale brzydko wygląda.

Dostałem od znajomego trochę pasty tzw. wykończeniowej.
Miała być ponoć do plastiku ale niestety po pierwszych próbach tylko popsuła uzyskany wcześniej efekt i trzeba było wrócić do pasty do zębów... i chyba już za dużo jej było...


Ja, jak bym miał taką fizyczną usterkę i ktoś by mi to rozebrał do tego stanu co na ostatniej fotografii to nie ma bata co bym tego nie wypolerował mleczkiem.
Tylko nie w ręku a maszynką do polerowania, 600/800 obrotów i mleczko finisch i musi być lustro.
Potem to już tylko ciepła woda i jakiś detergent (ala Ludwik) co by domyć na kryształ.

Ale nie moja piaskownica i nie będę się bawił czyimiś zabawkami :evilsmile:
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Z doświadczeń modelarskich - papiery 2500 i więcej. Polerki do paznokci - warto poszukać opisanej - mam taką jedną na której jest ziarno 3000. Pasty do polerowania - Tamiya Finish (wiem, że nie tania ale naprawdę dobra). Plus na koniec taki trick modelarski - pomalować bezbarwnym lakierem błyszczącym Gunze.

Albo idąc na łatwiznę
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
dzidzi napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
Pasta do zębów daje radę, tylko chyba przedobrzyłem i dostała się pod soczewkę (patrz mój post z 2015-12-08, 20:33) jak na razie w niczym to nie przeszkadza ale brzydko wygląda.

Dostałem od znajomego trochę pasty tzw. wykończeniowej.
Miała być ponoć do plastiku ale niestety po pierwszych próbach tylko popsuła uzyskany wcześniej efekt i trzeba było wrócić do pasty do zębów... i chyba już za dużo jej było...


Ja, jak bym miał taką fizyczną usterkę i ktoś by mi to rozebrał do tego stanu co na ostatniej fotografii to nie ma bata co bym tego nie wypolerował mleczkiem.
Tylko nie w ręku a maszynką do polerowania, 600/800 obrotów i mleczko finisch i musi być lustro.
Potem to już tylko ciepła woda i jakiś detergent (ala Ludwik) co by domyć na kryształ.

Ale nie moja piaskownica i nie będę się bawił czyimiś zabawkami :evilsmile:


Te z ostatnie fotografie to zdjęcia z linku (nie moje) ale pod koniec tygodnia podejmę jeszcze jedną próbę.
Co do mleczka... to właśnie ono zepsuło efekt i musiałem powtórzyć polerowanie pastą do zębów :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach