tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Chcieć to móc!
Ja donosi Interia:
Cytat
Prawie 30-tysieczne szwedzkie miasto Kiruna, słynące z kopalni rud żelaza, zostanie przesunięte o kilka kilometrów na północny zachód, co ma ułatwić eksploatację nowych złóż, odkrytych poza miastem.

Taką decyzję podjęły ostatecznie władze miasta i gminy Kiruna w porozumieniu z głównym sponsorem i sprawcą tej przeprowadzki - wielkim koncernem wydobywczym LKAB.

Kiruna leży na północy Szwecji, w Laponii, 160 km od norweskiego portu Narwik, z którym łączy ją linia kolejowa. Port ten stwarza możliwość eksportu rudy drogą morską.

Dyskusje na temat przeniesienia miasta toczyły się od kilku lat. Kiruna powstała około 100 lat temu jako osada górnicza, wkrótce po odkryciu pokładów rud żelaza, zaliczanych do najbogatszych na świecie. Miasto rosło wraz z rozwojem wydobycia. Mimo bardzo trudnych warunków klimatycznych, przybywało mieszkańców, których przyciągały możliwości pracy i wysokie zarobki.

Planowa rozbudowa miasta przybierała specyficzne formy, np. domy stawiano w szeregach, co miało chronić przed bardzo silnymi, mroźnymi zimowymi wiatrami. Rozwinęło się centrum miasta, w którym zbudowano kościół, ratusz, szpital, szkoły.

Dalsze istnienie Kiruny jest uzależnione od pracy kopalni. Eksploatowane dotychczas pokłady już się kończą, a nowe odkryto właśnie pod miastem. By umożliwić dotarcie do nich powstała koncepcja przeniesienia najpierw centrum, a następnie, w miarę potrzeb, pozostałych dzielnic miasta. Nie ma mowy o przesunięciu istniejących budowli, bo jedynym miejscem do zagospodarowania są pobliskie skaliste wzgórza. Na jednym z nich, Luossavaara, zostanie wzniesione nowe centrum miasta.

Lokalizacja nowego miasta wywołała spory. Pojawiły się np. propozycje, by zbudować je na wschód od obecnej Kiruny. Jednak specjaliści z koncernu LKAB, który w dużym stopniu sfinansuje przeprowadzkę miasta, ostrzegli, że za kilkadziesiąt lat mogą tam dotrzeć prace górnicze i trzeba będzie burzyć domy.

Nowa Kiruna ma być modelem miasta przyszłości, projektowanego z pełnym uwzględnieniem wymogów ekologicznych i z myślą o maksymalnej wygodzie mieszkańców. Mówi się o zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i technik przy jego budowie. Kształt miasta będzie rezultatem konkursów na projekty urbanistyczne i architektoniczne. Ogromne koszty przeprowadzki, idące w miliardy euro, pokryje głównie LKAB oraz władze gminne i regionalne, ze wsparciem z budżetu państwa.

LKAB, czyli Luossavaara, Kiirunavaara Aktiebolag (od nazw dwóch wzgórz, między którymi leży miasto), to państwowy koncern działający w 15 krajach świata; produkuje rocznie 22 mln ton rud żelaza.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
LINK
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a mogli poprosić Chińczyków o pomoc, to zamiast przenosić, wybudowaliby im wierną kopię tam gdzie by chcieli - nawet po drugiej stronie kraju

http://www.reuters.com/ar...E85301M20120604
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
opiszon, tyle że:
tref napisał/a:
Nowa Kiruna ma być modelem miasta przyszłości, projektowanego z pełnym uwzględnieniem wymogów ekologicznych i z myślą o maksymalnej wygodzie mieszkańców. Mówi się o zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i technik przy jego budowie.


Chińska kopia miasteczka to twór niemal wyłącznie służący jako ciekawostka turystyczna. Nie pamiętam źródła, ale ponoć w kopii Austriackiego miasteczka ludzie nie chcą mieszkać na stałe, ze względu na bliskość elektrowni atomowej ... ale jaka jest prawda trudno powiedzieć.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
tref, o ile mnie pamięć nie myli to miasteczko zostało już przeniesione.
Oglądałem jakiś program typu transporty gigantów i trafiłem na odcinek pokazujący transport domów mieszkalnych Kiruny.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
jack, Przez ponad 6 lat od kiedy wątek powstał faktycznie mogli przenieść :evilsmile:
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Wiesz, u nas to by najwyżej zdążyli przetarg rozpisać.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
To tylko potwierdzenie nominacji dla opiszona...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
PiotrR napisał/a:
u nas to by najwyżej zdążyli przetarg rozpisać.
Przed rozpisaniem już przygotowane by były wnioski o unieważnienie. ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Za roczną składkę za emisję CO2 można by przenieść Wenecję i parę innych miast i przestać łupić nas pod tym idiotycznym pretekstem :P
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Tak jest! :-(
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Za pierwszej Solidarności ludzie w pewnym miasteczku na Dolnym Śląsku, którym strasznie dokuczały ćwiczebne naloty rosyjskich samolotów z lotniska w Krzywej, nabrali odwagi i zaczęli protestować. W fekcie doszło do spotkania z jakimś ruskim generałem w sali gimnastycznej lokalnej szkoły. Ludzie opowiadali, jak ciężko się zyje, gdy nad miasteczko kilka razy w miesiącu nadlatują migi czy inne SU i pozoruja bombardowanie z niskiego pulapu. Sugerowano, ze zamiast wstrzeliwać się w miasteczko Rosjanie mogli by sobie gdzieś w Borach Dolnosląskich wybudować cel imitujący obszar zabudowany.
Generał wszystkiego grzecznie wysłuchał, pokiwał głową ze zrozumieniem a na koniec zapytany o swoja opinię w tej sprawie, odparł:

Ну, вы должны переместить город...

(dla mlodzieży nieobytej z językiem Puszkina - 'powinniście przenieść miasto')

Znam tę historię, bo mieszkałem wtedy w małej wsi kilka kilometrów od Krzywej. O spotkaniu nie bylo wzmianki w ówczesnej prasie, ale znałem kilka osób, ktore twierdziły, ze brały w nim udział.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Też mi wyczyn. Ruscy to całe państwa przenosili...
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
PK napisał/a:
Też mi wyczyn. Ruscy to całe państwa przenosili...

I rzeki zawracali. :mrgreen:
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
W nawiązaniu do tytułu wątku chciałbym podzielić się następującą refleksją, a mianowicie. Gdyby slogan "Chcieć to móc" naprawdę działał to takie schorzenie jak obstrukcja wogóle by nie istniało. Jako łagodną zachętę można by było tylko na każdej ogólno dostępnej toalecie wywieśić napis:"Daj z siebie wszystko"
I to tyle ode mnie :mrgreen:
 

jannad  Dołączył: 22 Kwi 2006
I trawę malowali. Teraz w kapiatalizmie się skasza.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
I morze (Aralskie) w kupę piachu zamienili. Z dużą przewagą kupy zresztą...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
PK napisał/a:
Też mi wyczyn. Ruscy to całe państwa przenosili...


Narody raczej, nie panstwa... Choc i z panstwami próbowali - Polske sobie pareset kilometrów na zachód przesunęli...

[ Dodano: 2014-01-23, 12:44 ]
jannad napisał/a:
I trawę malowali. Teraz w kapiatalizmie się skasza.


Maluje się, maluje, wierz mi. Wszystko zależy od tego, kto ma przyjechać i gdzie :-)

[ Dodano: 2014-01-23, 12:50 ]
Kuszelas napisał/a:
W nawiązaniu do tytułu wątku chciałbym podzielić się następującą refleksją, a mianowicie. Gdyby slogan "Chcieć to móc" naprawdę działał to takie schorzenie jak obstrukcja wogóle by nie istniało. Jako łagodną zachętę można by było tylko na każdej ogólno dostępnej toalecie wywieśić napis:"Daj z siebie wszystko"
I to tyle ode mnie :mrgreen:


Moja sąsiadka swego czasu zgodnie z tą maksymą wsiadła do auta męża i pojechała na zakupy, choć prawo jazdy miała dopiero w planach a całe jej doświadczenie polegało na tym, że siedziala obok prowadzącego męża. Do dziś wszyscy zachodzą w głowę, jak to się stało, ze skasowała tylko 5 aut i obyło sie bez ofiar w ludziach :mrgreen:

(rzecz nie działa się w Polsce, więc od odpowiedzialności karnej sie wymigała - kto zna irlandzką Gardę, ten wie czemu. No ale ubezpieczenie 'troche' im poszło w górę. Dziś sąsiadka ma już prawo jazdy, ale w mojej skromnej ocenie to mój pies marki boxer prowadziłby auto bezpieczniej, gdybym mu pozwolił...).
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Apas napisał/a:
Maluje się, maluje, wierz mi. Wszystko zależy od tego, kto ma przyjechać i gdzie :-)


:-)
 
gkeb  Dołączył: 28 Lut 2012
Wracając do głównego posta to oni nie przesuneli miasta tylko wybudowali od nowa. Patriotycznie należy wspomnieć, że w Warszawie to przesuwali i obracali cały budynek i to nie taki mały.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Domy mieszkalne przewozili bez rozbiórki na lawetach samochodowych. Fundamenty nowe tylko stawiali.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach