Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Jest, ale DNG z K-30 na PDCU nie wywołasz..
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wiem.
Ciekawi mnie tylko czy jest jakaś różnica w szybkości.
Czy 10 rawów z K-30 będzie wolniej wywoływane niż 10 rawów z K-5 na tym samym sprzęcie...
Roździelczość jest ta sama.
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Jest nowe oprogramowanie do k50 ( 1.01 ), może ktoś już wgrywał? Z tego co podają:
Changes to V1.01

Correspond to the AF assist light function by white LED light for auto flash unit [AF360FGZII] and [AF540FGZII].
Optimized contrast AF when using HD PENTAX-DA Limited series lenses.
Improved stability for general performance.

jedynie ostatni punkt poki co do mie przemawia.
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Pyrek napisał/a:


K-30/50 to Silkypix (ostatnia wersja - 3.0.0.8)


Ja kupiłem 9 listopada K-50 z najnowszej dostawy i mam płytę z softem Silkypix 3.0.0.11 LE.

Z K-X'em miałem PDCU i powiem szczerze, że wygodniej działa mi się z softem dostarczanym do K-50. Zresztą już się przesiadłem na wersję SILKYPIX Developer Studio PRO 5 (w wersji 5.0.45.0 i jest bajka :)

Aha, zaktualizowałem soft mojego K-50 do wersji 1.01 i chyba jest celniejszy AF, a może sobie to wmówiłem..? ;)
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
OK, ale jak chce zakupić upgrade to odsyła mnie na japońską stronkę i płatność w yenach...Daj znać co i jak zrobiłeś...
Ok, znalazłem na stronie europejskiej. Oferta dla Pentaxa -31%, 129 ojro za upgrade...chyba odpuszczę...
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Markus napisał/a:
Czy 10 rawów z K-30 będzie wolniej wywoływane niż 10 rawów z K-5 na tym samym sprzęcie...
Takie porównanie nie ma sensu - rawy z K-5 ważą więcej,
jeśli chcesz porównać programy, to należałoby użyć identycznych rawów z jednej puszki..
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Mam pytanko do użytkowników k50, jak macie poustawiane funkcje w menu? Aberracja, odszumianie itd, itd?
 
BAN Sektoid  Dołączył: 26 Lut 2013
maderos,

DNG.
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Hehe, zgadza się. Ale nie wszystkie fotki będę "wywoływał"...jotpega też strzele...Stąd moje pytanie, czy postawić na jakość obróbki Pentaxa, czy robić "gołe" jpg i później obrabiać w jakimś "poprawiaczu"? Bo co do dng ( raw ) nie mam pytań :)
 
BAN Sektoid  Dołączył: 26 Lut 2013
Właśnie z nudów wgrałem firmware 1.0.1
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Zainstalowałem RawTherapee i zabawa z rawami jest przednia :D . Sporo możliwości ingerencji w plik, ale to co wychodzi już po obróbce może być rewelacją albo nieziemską kupą. Póki co jestem zadowolony z tego aparatu, chociaż ostatnio troszkę mi się włos zjeżył, jak aparat przestał reagować na klawisze i nie dało się go wyłączyć poprzez wyłącznik główny. Dopiero wyjecie aku pomogło. Mam nadzieje, ze takich atrakcji z jego strony będę miał jak najmniej :D
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
maderos napisał/a:
Zainstalowałem RawTherapee i zabawa z rawami jest przednia :D . Sporo możliwości ingerencji w plik, ale to co wychodzi już po obróbce może być rewelacją albo nieziemską kupą. Póki co jestem zadowolony z tego aparatu, chociaż ostatnio troszkę mi się włos zjeżył, jak aparat przestał reagować na klawisze i nie dało się go wyłączyć poprzez wyłącznik główny. Dopiero wyjecie aku pomogło. Mam nadzieje, ze takich atrakcji z jego strony będę miał jak najmniej :D


zaktualizuj soft aparatu
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Zapomniałem napisać, że mam już najnowszy. A to się stało już po jego wgraniu. Póki co to jednostkowy przypadek, nie panikuje...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Podczas gdy inni "opłakują" niezbyt udaną premierę K-3 postanowiłem najmniejszym kosztem nieco odświeżyć swój sprzęt kupując K-50 :-)

K-3 jak się okazuje w teście DXO ma matrycę o osiągach tylko o 1 pkt lepszą od K-50 :-)

A skoro nie widać różnicy to po co przepłacać :-) (to oczywiście żart).

K-3 i K-50 pod względem ergonomii i jakości wykonania oraz możliwości dzieli przepaść.
Niestety ale większa wydaje mi się przepaść cenowa dzieląca te dwa modele.

Ponieważ jestem amatorem wróciłem do korzeni i amatorskiej linii Pentaxa sprzedając GX-20.

Na początku nieco rażąca wydaje się plastikowość korpusu i obiektywu 18-55 WR który ma plastikowy bagnet (w zestawie z K-30 jest on metalowy).

Minusy :

-brak przełącznika SR, pomiaru światła
-brak górnego LCD
-nieco gorszy chwyt
-bracketing tylko 3 klatki ale możliwość poszerzenia zakresu do +-3 EV w GX-20 +-2 EV

Plusy:

-matryca, szczególnie na wysokim ISO
-szybszy AF
-lepszy LCD z tyłu (większy i lepszy obraz) 2,7 vs 3,0
-tryb video
-polskie menu
-peak focus
-100 % krycia pola widzenia przez wizjer (w GX-20 było to chyba 95%)
-robiąc zdjęcie jpg możliwy jest jego zapis w formacie RAW (chyba że zrobimy kolejne zdjęcie),
tej możliwości nie było w GX-20.

Tyle pierwszych wrażeń.
Później pewnie coś więcej jeszcze napiszę...
 
Jacek_W  Dołączył: 21 Lis 2008
Markus,
Napisz jeszcze coś więcej po przejściu z GX-20 na K-50, szczególnie autofocus i współpraca z lampą.
Jacek
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
AF w ciemnych miejscach ostrzy tam GX-20 się zupełnie się poddawał.

Mam wrażenie że jest też nieco szybszy...

O współpracy z lampą zbyt wiele nie powiem bo za mało zdjęć zrobiłem...

[ Dodano: 2013-12-09, 14:12 ]
Z problemów K-50 to w trybie Auto i zapiętą lampą dobiera zbyt długie czasy i zdjęcia są rozmazane.
Wystarczy przełączyć na inny tryb np zdjęcia w ruchu i robi się ok.
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Osłona GGS na LCD K-50'tki?
Witam,
Czy ktoś z Was, używa z Pentax'em K-50 TEJ osłony na ekran LCD? Zanim zamówię, chciałbym się upewnić, że nie będzie przysłaniać pikseli lub źle wyglądać...
Ewentualnie, jeśli posiadacie jakieś dobre rozwiązania ochrony wyświetlacza to proszę o podlinkowanie jakiejś oferty...
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Ja mam takie w canonach i K10D i są bez zarzutu. Natomiast na mały wyświetlacz dociąłem sobie z folii ochronnej na ekran komórki i też hula.

Niektórzy piszą, że wcale nie stosują osłon, jednak wystarczy troszkę pochodzić z aparatem na szyi i suwak/guziki/itp. potrafią rysować ekran wiec radzę chronić.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ekran nie trzeba chronić tylko na niego uważać :-)

Jak ktoś chce odsprzedawać później aparat ma to jakieś znaczenie ale normalnie użytkowany spokojnie wytrzymuje 4-5 lat bez większych szkód...

Podobnie jest z filtrem UV.
Na początku nawet zakładałem ale obecnie ze względu na większą ilość blików z filtrem niż bez niego zupełnie go nie używam...
 

Valturman  Dołączył: 04 Sty 2014
Witam
właśnie zaczynam przygodę z Pentaxem.
po długiej i męczącej przygodzie z Fuji 9500 postanowiłem coś w życiu zmienić i zacząłem przymierzać się do Nikona D5200, i gdy już wybierałem się zamówić spotkałem na swej drodze pentaxy, które wyparły nikona. Dlaczego w liczbie mnogiej? Bo w grę wchodził K30 i K50. Wybrałem k50 nie dlatego, że pogoń za nówkami (K30 ma według mnie ciekawszą stylistykę i praktynie te same parametry), ale w ręku mi leżał lepiej niż K 30.

Tak więc od piątku jest prawie szczęśliwym posiadaczem Pentax K-50 + DA 18-135 mm WR. Dlaczego prawie? bo pierwsze 20 fot wykazało straszliwy paproch na matrycy , który nie chciał zejść nawet przy wielokrotnym potrząsaniu. nawet nie wyglądało to jak paproch, ale jakby ślad po wyschniętej kropli wody. Sprzedawca wykazał się zrozumieniem i we wtorek będę miał nowy egzemplarz.
przeraziło mnie też spore winietowanie tego obiektywu. Liczę że z nowym pudełkiem dostane też mniej chimeryczne szkło


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach