SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Oczywiście zawsze masz podgląd po zrobieniu zdjęcia, ale zakładam, że nie o to Ci chodzi.
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Mam ( chyba ) problem. Otóż, jak patrzę pod światło przez wizjer, widzę odciski palców na matówce(?). Matryca, na oko jest czysta. Ostatnio przedmuchałem gruszką, bo jeden większy paproch się przytrafił. Poza tym, na f22, zdjęcie robione "na niebo" widzę parę kropek. Póki co nie panikuje, na niższych wartościach tego nie widać. Jedynie martwi mnie ten syf na...właśnie nie wiem, na czym. Lustro, matówka? Proszę o pomoc w tej sprawie, może ktoś już to przerabiał. :)
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
To nie odciski tylko struktura matówki tak wygląda.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To już chyba kilkadziesiąt razy ten "problem" był zauważony.
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
pinkman napisał/a:
To nie odciski tylko struktura matówki tak wygląda.

No kurcze, poznam odciski palców :D

[ Dodano: 2014-12-21, 13:37 ]
plwk napisał/a:
To już chyba kilkadziesiąt razy ten "problem" był zauważony.

Ok, czy to jest ten słynny paluszek filipinki? :D Bo jeśli tak, to nie ma tematu. Poza tym, widać wyraźnie jakby kurz. Hmm...może po Świętach spotkam się, z jednym z "radomiaków" i upewni mnie, czy jest sie o co martwic czy nie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
maderos napisał/a:
pinkman napisał/a:
To nie odciski tylko struktura matówki tak wygląda.

No kurcze, poznam odciski palców :D


Żebys nie cierpiał na dysonans poznawczy przyjmijmy, że struktura matówki w Pentaksach jest tożsama ze struktura odcisków palców :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
maderos napisał/a:
Ok, czy to jest ten słynny paluszek filipinki?

Nie, paluszek filipinki to to co się w środku rusza, gdy potrząsnąć.
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Apas napisał/a:
maderos napisał/a:
pinkman napisał/a:
To nie odciski tylko struktura matówki tak wygląda.

No kurcze, poznam odciski palców :D


Żebys nie cierpiał na dysonans poznawczy przyjmijmy, że struktura matówki w Pentaksach jest tożsama ze struktura odcisków palców :-)


Ok, nie drążę dalej tematu. :D

[ Dodano: 2014-12-21, 13:42 ]
plwk napisał/a:
maderos napisał/a:
Ok, czy to jest ten słynny paluszek filipinki?

Nie, paluszek filipinki to to co się w środku rusza, gdy potrząsnąć.

OK, dzięki za informacje. Temat uważam za zamknięty z moje strony :)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Trzeba kiedyś zdjąć ten odcisk i wrzucić do bazy. Przekonamy się kto za tym stoi. :evilsmile:
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
"Jeśli dobrze przyjrzeć się powierzchni matówki, można na niej zauważyć koncentryczne okręgi – w rzeczywistości górna powierzchnia matówki posiada nacięty specjalny raster podobny do soczewki Fresnela, który zapewnia równomierną jasność obrazu na całej powierzchni matówki. Bez tego rastra narożniki kadru byłyby zdecydowanie ciemniejsze, szczególnie przy użyciu obiektywów szerokokątnych. Zadaniem kolejnego elementu, czyli kondensora, jest skierowanie całej wiązki światła z matówki w stronę pryzmatu pentagonalnego."
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Pentagram napisał/a:
Trzeba kiedyś zdjąć ten odcisk i wrzucić do bazy. Przekonamy się kto za tym stoi. :evilsmile:

Nigdy na to wcześniej nie zwróciłem uwagi, ale faktycznie są "odciski" i obstawiam, że to ten palec, co lata w korpusie :-D
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
zuka68 napisał/a:
Nigdy na to wcześniej nie zwróciłem uwagi, ale faktycznie są "odciski" i obstawiam, że to ten palec, co lata w korpusie :-D
To jest oczywiste. :!: Jak ten palec filipinki sobie lata gdzie chce, to musi się przynajmniej raz zdarzyć że dotknie matówki. No i wtedy zostawia odcisk. :mrgreen:
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
U mnie też padło na K-50, choć do sklepu poszedłem po D5100+18-105 :mrgreen:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
I cóż przekonało Cię do Pentaxa?
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
Cena, dłuższa gwarancja, uszczelnienia, mikroregulacja, peaking i potwierdzenie ostrości, zasilanie AA, korpus z nierdzewki, dwa pokrętła, pryzmat, 6fps, bezproblemowa współpraca z m42 i sporo złomków od Pentaxa, stabilizacja z każdym rupieciem, poklatkowe filmy i inne duperele. Mnie to lepiej leżało w dłoni i wbrew pozorom menu jakieś takie intuicyjne bardziej się wydało niż to z Nikona. Canona nie brałem pod uwagę bo w apsc jednak trochę kuleje, a ja lubię pogrzebać w LR.

Nie planuję jakichś wielkich inwestycji. Coś z m42 i SMC-M uzupełni zakres kita. Być może skuszę się na rybkę od Samyanga, którą już miałem i lubiłem. A jak mi kiedyś wpadnie więcej mamony to Sigma 17-50/2.8 albo nawet 18-35/1.8 i spokój będzie bo więcej nie potrzeba do tego co lubię.
A później się zobaczy ;)
 
Zibik  Dołączył: 29 Wrz 2010
plwk,
witam,
widzę że kolega jest bardzo obeznany z Pentaxem

Kupiłem wymarzonego K-50 no i ... hm czarna rozpacz..
generalnie fotki wychodzą mi gorsze niż na starym Sony A33
co mnie bardzo martwi :(
podstawowy problem to ostrość i szumy powyżej 1600 które w moim odczuciu pozostawia wiele do życzenia..
nie wiem czy to moja niewiedza czy może wada K-50 lub kita
z Konina do Włocławka mam rzut beretem,
chciałbym podjechać i porozmawiać o ustawieniach sprzętu,
czy mogę liczyć na korepetycji ?

mój tel 502 237 477
e-mail zibik@konin.lm.pl

pozdrawiam

Zbyszek
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Zibik napisał/a:


Kupiłem wymarzonego K-50 no i ... hm czarna rozpacz..
generalnie fotki wychodzą mi gorsze niż ...


Dziwne... Może na początek warto zresetować ustawienia i przetestować AF na środkowym punkcie ?
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
Zibik a na iso100 ostrość masz ok? Jaka ogniskowa? Próbowałeś wyostrzyć manualnie korzystając np. z peakingu i porównać?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Zibik napisał/a:
podstawowy problem to ostrość i szumy powyżej 1600 które w moim odczuciu pozostawia wiele do życzenia..

Pokaż zdjęcia (najlepiej z EXIF-em). Tu się dowiesz jak to zrobić http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7149
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robisz w jotpegach czy rawy?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach