krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Nie wiem od czego zacząć, a więc...
Pare lat temu miałem Samiego GX20, używałem z nim manuale ale bez pozycji "A" na pierścieniu i było dobrze.
Niedawno zanabyłem k-50, używałem go też z A35-105, ale zawsze wybierałem wartość przysłony z body. Dzisiaj wreszcie poskręcałem do kupy FA28-70 i .....
No właśnie niby ok, bo na "A" śmiga jak ta lala, ale jak używam pierścienia to zawsze używa maksymalnej przysłony. Myślałem, że coś źle posręcałem więc podczepiam A35-105 i to samo. Uprzedzam pytanie - ustawiłem użycie pierścienia w menu.
Ten model tak ma czy to kwestia obiektywów?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
krzychu1979 napisał/a:
ale jak używam pierścienia to zawsze używa maksymalnej przysłony

To działa tylko na M z użyciem zielonego guziora do wykonania i zapamiętania pomiaru dla wykonania zdjęcia.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
krzychu1979, tak ma być . Na A pełna dziura a potem popychacz domyka do zadanej wartości .

[ Dodano: 2015-01-08, 22:10 ]
Ups , chyba nie zrozumiałem . Ustawiasz pierścieniem przysłonę a aparat i tak otwiera i mierzy na maksymalnym otworze ?

[ Dodano: 2015-01-08, 22:14 ]
Ale faktycznie tak jest . Dopiero zmiana trybu na M plus zielony przycisk domyka przysłonę .
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
No właśnie na "M" też nie działa. Pamiętałem że w Samsungu działało na "M" i "Av" a tutaj nic. Nawet na zielony guzik nie reaguje. Może inaczej wytłumacze. Ustawiam na "M", pełna dziura i wciskam zielony. Powtarzam to gdzieś w połowie skali i później po pełnym przymknięciu. Dla każdego pomiaru dobiera te same wartości czasu i czułości, a na dodatek zdjęcia są prawidłowo naświetlone.
Wczoraj ciut nerwowo to robiłem, więc dzisiaj usiąde do niego jeszcze raz na spokojnie (tzn. Przy szklaneczce grzanego piwka).
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
Może głupie pytanie...a przymyka Ci przysłonę jak zmieniasz wartości na pierścieniu?
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Bozia napisał/a:
Może głupie pytanie...a przymyka Ci przysłonę jak zmieniasz wartości na pierścieniu?

Rozumiem, że pytasz o przymykaniu przysłony przy odpiętym obiektywie? Oczywiście, że przymyka. Dzisiaj jeszcze raz przestudiuje instrukcje. Próbowałem już przeprogramować zielony przycisk, ale żadna opcja (P-line, --, av shift, tv shift) nie daje pożądanego efektu.
Najgorsze, że prawdopodobnie to jakaś "p*****". Pozostaje pytanie jaka?

Edit:
Problem rozwiązany - wystarczyło WYŁĄCZYĆ po czym znów włączyć "użycie pierścienia przysłony". Dlaczego tak? Jedyne co mi przychodzi do głowy to upgrade softu jaki zrobiłem pare dni temu. Troche to zagadkowe ale dobrze, że już po problemie bo zaczynałem się stresować a oddawanie aparatu i późniejsze czekanie jest nie w moim stylu.
Dzięki za zainteresowanie i wszystkie podpowiedzi :-B
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
krzychu1979, wczoraj sprawdziłem u siebie . W trybie Av jeśli ruszysz pierścieniem obiektywu z A na np. 22 nie ma żadnej reakcji . Przesłona jest cały czas otwarta . Dopiero zmiana trybu aparatu na M i włączenie zielonego przycisku powoduje domknięcie przysłony do 22 . Oczywiście w menu musisz zaznaczyć opcję ,, użycie pierścienia przesłony 2 ,, . Popatrz w obiektyw , wciśnij zielony przycisk i zobacz czy przesłona w obiektywie się domknie .
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Kot72 napisał/a:
krzychu1979, wczoraj sprawdziłem u siebie . W trybie Av jeśli ruszysz pierścieniem obiektywu z A na np. 22 nie ma żadnej reakcji . Przesłona jest cały czas otwarta . Dopiero zmiana trybu aparatu na M i włączenie zielonego przycisku powoduje domknięcie przysłony do 22 . Oczywiście w menu musisz zaznaczyć opcję ,, użycie pierścienia przesłony 2 ,, . Popatrz w obiektyw , wciśnij zielony przycisk i zobacz czy przesłona w obiektywie się domknie .

Tak, wiem. Sęk w tym, że u mnie nie reagował na zielony przycisk tzn. nie przymykał przysłony. Ale problem już rozwiązany. Wyedytowałem poprzedni mój post, prawdopodobnie pisaliśmy jednocześnie :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po upgrade softu trzeba zawsze robić reset ustawień.
 
Sprężyn  Dołączył: 11 Sty 2015
Witam,
Mam do Was pytanie, przesiadlem sie wlasnie z K200d na K50. W duzym stopniu zalezalo mi na tym, zeby ktos poza mna umial robic zdjecia moim aparatem. A w K200 to tak nie zawsze bylo. I jestem zdziwiony zachowaniem aparatu przy robieniu zdjec w trybie AUTO z lampa. To ze aparat sam nie otwiera lampy ok, ale co ta sa za czasy naswietlania? 1/15. Poczytalem troche i wychodzi na to, ze trzeba uzywac innych trybu - ale w przypadku jak dam aparat lajkonikowi to troche jest to uciazliwe. Nie rozumiem tego posuniecia Pentaxa. Poza tym dziwacznym rozwiazaniem na razie wszystko mi sie podoba. Co najwazniejsze zdjecia przy gorszych warunkach oswietlenia wychodza bardzo fajne.
PS Witam (chyba ponownie bo kiedys byłem tu chyba zarejestrowany)
PPS Dlaczego Pentax - bo lubie porzadnie wykonany sprzet :)
Pozdrowienia
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
Zibik napisał/a:
plwk,
witam,
widzę że kolega jest bardzo obeznany z Pentaxem

Kupiłem wymarzonego K-50 no i ... hm czarna rozpacz..
generalnie fotki wychodzą mi gorsze niż na starym Sony A33
co mnie bardzo martwi :(
podstawowy problem to ostrość i szumy powyżej 1600 które w moim odczuciu pozostawia wiele do życzenia..
nie wiem czy to moja niewiedza czy może wada K-50 lub kita
z Konina do Włocławka mam rzut beretem,
chciałbym podjechać i porozmawiać o ustawieniach sprzętu,
czy mogę liczyć na korepetycji ?

mój tel 502 237 477
e-mail zibik@konin.lm.pl

pozdrawiam

Zbyszek


Dziwny z Ciebie gość bo sporo osób zaproponowało pomoc, a skończyło się na żalach w jednym poście. Nawet zastanowiło mnie czy ktoś przypadkiem nie zalogował się aby zdyskredytować ten aparat w oczach osób przymierzających się do zakupu i przeszukujących internet w poszukiwaniu opinii użytkowników. Mogę dodać jeszcze, że K-50 na pewno nie robi gorszych zdjęć od Sony A33 ponieważ ten Pentax ma zdecydowanie lepszą matrycę i jest korpusem nieporównywalnie bardziej zaawansowanym. Więc albo nie ogarniasz sprzętu albo wpadłeś potrolować :evil:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
akira, nie znasz finału sprawy a wypowiadasz się z taka swobodą i obrażasz kolegów z forum.

Spotkaliśmy się trzy godziny później w gronie ja (plwk), Zibik (podjechał do mnie ponad 100 km) oraz former i po testach z udziałem dwóch egzemplarzy K-50, jednego K-5 IIs oraz kilku obiektywów okazało się, że obiektyw z zestawu Zibika nadawał się jedynie na przycisk do papieru.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Przycisk do papieru z historią. Szkoda jednak,że nie opisano tego na forum, choćby lakonicznym zdanie,że problem leży po stronie obiektywu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widocznie Zibik woli robić zdjęcia a nie wywnętrzać się tutaj.
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
plwk napisał/a:
akira, nie znasz finału sprawy a wypowiadasz się z taka swobodą i obrażasz kolegów z forum.


Nie czytam w myślach. Uważam, że skoro zarejestrował się i prosił o pomoc sugerując problemy sprzętowe i czyniąc kiepskie porównania mijające się z rzeczywistością to wypadałoby aby poinformował o rozwiązaniu. Tym bardziej, że kilka osób wyszło mu na przeciw w postach. Tym samym nie ja obrażam kolegów ale kolega jednopostowiec powinien się zreflektować bo czasu miał sporo.
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
Mam pytanie do Szanownych Koleżanek i Kolegów związane z pewnym życiowym dylematem. Otóż będąc już niemalże właścicielem K-5 ( jeszcze tylko dozbieram kasę ) skusiło mnie by spojrzeć na test K-50 i mam problem. K-5 używana po gwarancji z przebiegiem ok 11.000 klatek za 2000 zł i nowy pomysł - K-50 nówka ze sklepu za 2000 złociszy. Czy ktoś z obecnych ma porównanie obu puszek i może podzielić się wrażeniami? Wyrwałem sobie połowę włosów w trakcie rozmyślania nad tym problemem. Od razu mówię - na nowe K-5 II nie dozbieram :cry:
Dzięki za sugestie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
dargry, różnice między nimi dotyczą gównie sterowania - w K-5 masz m.in. pod ręką zmianę pomiaru światła i ISO, dodatkowy wyświetlacz. W obrazowaniu dużych różnic nie zobaczysz (może jedynie RAW-y będą trochę mniej giętkie niż te w K-5 - zapis 12 bit vs 14). Najlepiej weź do ręki oba aparaty i porównaj który Ci bardziej pasuje. Skoro już masz K-7 to wystarczy, że pomacasz K-50.
 
przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
Za k5 uzywke 2k....troche duzo. Ja kilka miechow temu kupilem na gwarancji uzywke k5II za ~2,2k a ceny wciaz spadaja
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Tak jak pisz Enzo - jeśli przełkniesz kilka szczegółów to rożnic większych nie ma. Mi osobiście brakuje tylko zmiany sposobu pomiaru światła na zewnątrz body. Ale bez obaw, nie trzeba nurkować w menu żeby to zmienić :) Tak czy inaczej nie żałuje decyzji.
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
Dzięki wielkie. Zawsze można na Was liczyć. K-50 tka kusi... K-5 kusi.... Rwę włosy dalej.

[ Dodano: 2015-01-14, 21:44 ]
Zgodnie z Waszą poradą udałem się pomacać K-50. Fajny sprzęcik. Ale stwierdziłem, że jak poczekam, to do wiosny uda mi się dozbierać na K-5 II, może nawet "s". Jednak K-7 lepiej mi leży w łapie, a przecież wszystkie Piątki mają taką samą obudowę co 7-ka.
Dzięki za pomoc, włosów też jeszcze trochę zostało ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach