akira  Dołączył: 23 Gru 2014
W mojej ocenie ergo K-50 ma bardzo fajne.
Też myślałem o serii K-5 ale dla moich potrzeb nie znalazłem różnicy wartej dopłaty.

krzychu1979 a jak znajdujesz obrazek z plastikowego kita?
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
Nie neguję K-50, naprawdę jest bardzo fajny. Poczytałem sobie o nim i z danych wynika, że pod pewnymi względami jest nawet lepszy od swoich droższych braci. Niestety, po prostu, dla mnie on nie jest... Może dlatego, że nie używam praktycznie tylnego wyświetlacza tylko górny, może też troszkę inny układ "w garści". Czasami coś bierzesz do ręki i wiesz, że to jest to, czasami "masz wątpliwości". Tak właśnie jest ze mną. Kiedyś, jak tylko pojawił się Nikon d90 kupiłem go bo miał być super, nie pasował mi tak, że po miesiącu sprzedałem za połowę wartości. Tylko, że wtedy lepiej zarabiałem, teraz mnie na to nie stać. A jak nie jestem pewien, nie biorę. Akira niech Ci się dobrze sprawuje ta 50-teczka. Może być tak, że w pewnym momencie pójdę i ją kupię. Kilka minut w sklepie to nie zabawa na świeżym powietrzu, może znajdzie się ktoś w Wa-wie kto go ma i przy okazji będę mógł go lepiej obejrzeć.

 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
akira napisał/a:
.....

krzychu1979 a jak znajdujesz obrazek z plastikowego kita?


Na to pytanie nie potrafie odpowiedzieć. Kita używałem niezbyt często. Chyba bym nie skłamał mówiąc że kilka razy. Jak robiłem krajobraz to było mglisto, ciężko w takich warunkach ocenić jakość obrazka. Mam oczywiście kilka nie-krajobrazów, ale nie są to sceny dające pogląd na jakość obiektywu. Jedynie moge powiedzieć że nie jest kompletnym niewypałem jak przypadek z poprzednich stron.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Dorzucę swoje "3grosze" jeśli pozwolicie.
W posiadaniu K-50 jestem od listopada 2013, złego słowa na razie nie mogę powiedzieć (sprzęt wykorzystuję amatorsko). Przy zakupie jedynym mankamentem jaki mi trochę przeszkadzał był grip (dla mnie mógłby być trochę dłuższy, żeby mały palec nie wędrował pod korpus) ale do tego można się z czasem przyzwyczaić. Puszkę na razie sobie chwalę.

Co do obiektywu: DA 18-55 mm F3.5-5.6 AL WR - sam nie wiem. Nie mam porównania do innych kitów. Czasem go używam jak potrzebuję szerszego kąta.

Kilka obrazków mogę pokazać:





Najgorzej chyba nie wypada to szkiełko, chociaż wolę stare stałki. Moim zdaniem kita, trzeba przymykać, bo od pełnej dziury szału nie robi. A i szkoda, że na tulipanie przyoszczędzili.
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
dargry napisał/a:
nie używam praktycznie tylnego wyświetlacza tylko górny, może też troszkę inny układ "w garści". Czasami coś bierzesz do ręki i wiesz, że to jest to, czasami "masz wątpliwości". Tak właśnie jest ze mną.

W takim razie zdecydowanie celuj w serię K-5.
Na Twoim miejscu poczekałbym jeszcze na zapowiadaną premierę nowego apsc.
Być może przełoży się na korzystniejsze ceny starszych korpusów.

Z drugiej strony życie ucieka ;) więc jeśli masz zaplanowane jakieś grubsze wojaże to nie czekaj tylko poluj na K-5 w pięknym stanie.

dargry napisał/a:
Kiedyś, jak tylko pojawił się Nikon d90 kupiłem go bo miał być super, nie pasował mi tak, że po miesiącu sprzedałem za połowę wartości.


Znam podobny przypadek ;)

[ Dodano: 2015-01-15, 16:09 ]
jarkar napisał/a:
Co do obiektywu: DA 18-55 mm F3.5-5.6 AL WR - sam nie wiem. Nie mam porównania do innych kitów. Czasem go używam jak potrzebuję szerszego kąta.

Kilka obrazków mogę pokazać


Bez exifa i 1:1 trudno wyrokować ale w tym rozmiarze obrazki wyglądają moim zdaniem bardzo dobrze :-) dzięki
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Cześć.

W sobotę odebrałem mojego K-50 w zestawie z DAL 18-55 i DAL 50-200.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i w sumie cieszę się, że nie zdecydowałem się na zestaw z 18-135, bo musiałbym dopłacić jeszcze 700 PLNów.
To moja pierwsza (prywatna) lustrzanka, którą zamierzam używać wyłącznie hobbystycznie (przez chwilę myślałem nawet nad K-3, ale po ochłonięciu stwierdziłem, że jak mnie to porwie, to zawsze można zmienić, poza tym jako laik nie wykorzystam jego możliwości). Wybrałem ten system, bo w rodzinie jest K-5 i pewnie uda mi się czasem skorzystać ze szklarni. Poza tym zdecydowanie najlepiej leżał w dłoni z aparatów w tym przedziale cenowym.

Bałem się trochę tych mitycznych plastikowych bagnetów - ale są zupełnie OK. Tulipany zamówione razem z przejściówką na 4 x LR6 już do mnie jadą. Teraz tylko rozglądam się za fajną torbą. Myślałem o Kata Lite-443 albo 445 DL (ale to inny wątek).

Moim zdaniem AF działa na obu obiektywach poprawnie (oczywiście, że czasem skierowany na np chmury przeleci cały zakres, ale w końcu złapie) na obu obiektywach. Fajnie, że ten 50-200 jest tylko o około pół centymetra dłuższy od 18-55 (co nie znaczy, że ten drugi nie mógłby być krótszy :).
Kupowałem w Euro RTV AGD i zamawiali dla mnie, także nie był to jakiś pokazowy, czy inny leżak.
Oczywiście testuję prawie cały czas, żona się cieszy i sama też jest ciekawa :)
No sielanka normalnie...
Jak ktoś się waha, czy brać: a bierzcie, to Wasza kasa. Tak serio: polecam!

Pozdrawiam!
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Wirus się chyba rozprzestrzenia... Kolejny zadowolony Pentaksjanin...
Ja też jestem zainfekowany.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
mtz napisał/a:
Oczywiście testuję prawie cały czas, żona się cieszy i sama też jest ciekawa :)
No sielanka normalnie...
Jak ktoś się waha, czy brać: a bierzcie, to Wasza kasa. Tak serio: polecam!


Gratulację w takim razie przemyślanego oraz udanego zakupu! :-B
 

jarekzx  Dołączył: 12 Lis 2014
Witam
Zastanawia mnie coś takiego jak DPI cokolwiek to znaczy ?
Jakie ono powinno być :72x72 ;144x144 czy może 300x300
W RAWIE nie moge tego zmienić a w JPGU tak dlaczego ?
Pytanie dotyczy K-50 dlatego tutaj.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie przejmuj się tym, nie ma żadnego znaczenia jaka wartość będzie ustawiona w exifie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
jarekzx napisał/a:
W RAWIE nie moge tego zmienić a w JPGU tak dlaczego ?

RAW jest surową informacją zapisaną na matrycy więc trudno, żeby ją dodatkowo definiować (poza wyborem odpowiedniego formatu PEF czy DNG). Co do dpi http://www.optyczne.pl/101-s%C5%82ownik-DPI.html

 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
Ja po pół roku i kilku tysiącach zdjęć na k50 mam w zasadzie dwa zastrzeżenia. Pierwsze to brak czujnika zbliżeniowego przy wizjerze, w nocy nawet przy najmniejszym podświetleniu ekranu jest to sporo światła 1cm od oka. Rozważam kupno dużej muszli może pomoże. Druga sprawa to brak gniazda na mikrofon. Świetna stabilizacja przy wideo ale brak możliwości nagrywania dobrego dźwięku zmniejsza użyteczność jako kamery wideo. Na szczęście ergonomia i jakość zdjęć jest jak za tę cenę bardzo dobra
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
K-60 z wejściem mic i odchylany ekranem będzie ideałem ;-)
Jedyne czego mu brakuje to filmy 4K ....
 

jarekzx  Dołączył: 12 Lis 2014
plwk napisał/a:
Nie przejmuj się


Enzo napisał/a:
RAW jest surową informacją zapisaną na matrycy więc trudno, żeby ją dodatkowo definiować (poza wyborem odpowiedniego formatu PEF czy RAW).


Dzięki za info w szczególności za słownik :-B
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Cześć.

Mam dwa pytania odnośnie aktualizacji firmware w K-50:
1. na stronie polskiej Ricoh jest aktualizacja 1.01, a na japońskiej 1.02 (na stronie PL jest odnośnik do "najnowszych aktualizacji" do strony japońskiej). Z tego, co przeczytałem aktualizacja 1.02 zawiera już zmiany z 1.01. Czy korzystając z tej japońskiej nie będzie problemów np z językiem PL? Ktoś z Was już jej używa?

2. Powinienem sformatować kartę. Zrobić to w aparacie, czy z poziomu Windowsa? Aku mam już naładowane, jeszcze doładuję przed samym updatem. Powinienem wiedzieć coś jeszcze?

Z góry dzięki!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Strona japońska jest najbardziej aktualna. Fw jest jednakowe dla całego świata.
Nie musisz formatować karty a jak już chcesz to w aparacie.
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Wszystko poszło OK. Czy reset ustawień po aktualizacji, to ten, który jest w menu ustawienia w 3 zakładce? (już chciałem panikować, bo był nieaktywny w trybie U1, ale jak przełączyłem na auto, to od razu lepiej :)

edit:
pytam, bo nie usunął mi ustawień trybów U1/U2.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Reset nie kasuje ustawień użytkownika. Jeśli kalibrowałeś jakieś szkła to zresetuj ustawienia kalibracji i kalibruj, jeśli trzeba, ponownie.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Też przesiadłem się na k-50 po 1,5 roku użytkowania k-x i postęp jest dla mnie ogromny. Wizjer, 2 kółka, af no bajka:D
Pytanie mam o ustawienia parametrów ekranika. Robiąc zdjęcia w RAW zawsze aparat zbyt optymistycznie je wyświetla i po zrzuceniu na kompa okazuje się że są ciemniejsze i mniej nasycone kolorem. Wytestowal już ktoś idealne parametry żeby podgląd był zbliżony do rzeczywistości?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyświetl to samo zdjęcie na monitorze aparatu i komputerze i skoryguj ustawienia w aparacie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach