triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Mrawi - (4000-2700)/2700 * 100% = 48%. X-E1 jest droższy o 48%, ew. 1,48 raza w stosunku do NX20. Który to ustępuje mu jeśli chodzi o jakość obrazu/wygląd/ergonomię/jakość użytych materiałów.
"2-3 razy droższy" to czysta demagogia z Twojej strony. Nie pierwszy raz.


Benek, A czy bezlustrowce nie są podzielone na segmenty przede wszystkim takie (pi razy drzwi):
1. Najniższa liczba guziorów + brak wizjera (NEX-3, samsung NX1000) + sztuczne podgrupy
2. Wyższa liczba guzików/rolek + brak wizjera (NEX-5R, NX200, NX300, Fuji X-1M)
3. Wyższa liczba guzików/rolek + wizjer (NEX-6, Fuji X-E1, Samsung NX20)
top: i tu u każdego producenta co innego gra pierwsze skrzycpe: u sony NEX-7 z Tri-Navi, u Fuji X-Pro1 z hybrydowym wizjerem

Więc entry level z tego X-M1 jest, ale na poziomie "enthusiast camera" innych producentów (2 rolki :P).

A o ten hybrydowy wizjer z X-Pro1 to bym się nie martwił - to był główny "selling point" systemu, nawiązanie do Leiki, ukłon wobec ludzi chcących małego aparatu z wizjerem optycznym.

Jakby jeszcze wykombinowali jakiś system ustawiania ostrości w trybie wizjera optycznego, to by nie wyrobili z zamówieniami... Na razie mają focus peaking i "digital split image", który na 100% trafi do X-Pro2. Jak uporają się z AF-em (a w x100s podobno jest elegancki), to jedynym słabym punktem systemu będzie cena :mrgreen:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
triger napisał/a:
1. Najniższa liczba guziorów + brak wizjera (NEX-3, samsung NX1000) + sztuczne podgrupy
2. Wyższa liczba guzików/rolek + brak wizjera (NEX-5R, NX200, NX300, Fuji X-1M)
3. Wyższa liczba guzików/rolek + wizjer (NEX-6, Fuji X-E1, Samsung NX20)
top: i tu u każdego producenta co innego gra pierwsze skrzycpe: u sony NEX-7 z Tri-Navi, u Fuji X-Pro1 z hybrydowym wizjerem
Więc entry level z tego X-M1 jest, ale na poziomie "enthusiast camera" innych producentów (2 rolki :P).

Głupio tego nie wymyśliłeś, i obawiam się, że trochę z tym podziałem masz rację. :-) Ten X-M1 to faktycznie taki podrasowany entry level, prawda. Przynajmniej jeśli chodzi o guzikologię i ergonomię. Bo bebechy i ficzery w sumie porównywalne, podobne do tych NX1000 (pomijam matrycę, bo ta w Szajsungu pewnie będzie odczuwalnie słabsza).

I to prawda, że Samsung nie ma żadnego modelu top, porównywalnego z NEX-7, X-Pro1, czy OM-D albo GH3. Na taki model liczę, bo NX300 na flagowiec zbytnio się nie nadaje. To taki flagowiec zastępczy. Liczę, że jesienią razem z NX16-50/2.8 wyjdzie rasowy, topowy NX. Coś z nową matrycą (bo ta z NX200 została wpakowana i do NX210 i do NX20 i do NX300), dwiema rolkami, może uszczelnieniami...

Jeśli chodzi o X-M1. Hm..., mam mieszane uczucia. Niby to zrozumiały krok, wypuszczenie taniej puszki obok dwóch zdecydowanie droższych i zdecydowanie bardziej zaawansowanych modeli... Tyle tylko, że moim zdaniem do systemu Fujifilm X wchodzi się nie dla arcygenialnych szkieł systemowych (bo takich w sumie tam nie ma), ale dla puszek - oryginalnych, oldskulowych, może i drogich. I teraz tak sobie myślę, czy ktoś skusi się na wejście do Fujifilm dla tego maluszka, jakby nie patrzeć entry-levelowca? Bo że ktoś dostał korbę i zapragnął X-Pro1, to w pełni rozumiem. Ale dla X-M1 tracić głowę? :-/

Ale marketingowcem nie jestem, więc całkiem prawdopodobne, że coś co mnie dziwi, wcale dziwne nie jest...
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Benek napisał/a:


Jeśli chodzi o X-M1. Hm..., mam mieszane uczucia. Niby to zrozumiały krok, wypuszczenie taniej puszki obok dwóch zdecydowanie droższych i zdecydowanie bardziej zaawansowanych modeli... Tyle tylko, że moim zdaniem do systemu Fujifilm X wchodzi się nie dla arcygenialnych szkieł systemowych (bo takich w sumie tam nie ma), ale dla puszek - oryginalnych, oldskulowych, może i drogich. I teraz tak sobie myślę, czy ktoś skusi się na wejście do Fujifilm dla tego maluszka, jakby nie patrzeć entry-levelowca? Bo że ktoś dostał korbę i zapragnął X-Pro1, to w pełni rozumiem. Ale dla X-M1 tracić głowę? :-/

Ta puszka moim zdaniem pozostawia jeszcze miejsce na prawdziwie uproszczoną puszkę entry level od fuji ale w gruncie rzeczy nie wiem czy fuji na ten krok się zdecyduje. Faktycznie mimo podejścia do fotoamatora fuji tym modelem wychodzi delikatnie przed szereg dając bardziej rozbudowaną guzikologię i obsługę.

Z drugiej strony pamiętam jakiś wywiad z przedstawicielami fuji, w którym wspominali, że ich obiektywy sprzedają się bardzo dobrze, obstawiam więc że oni cały czas celują tak naprawdę w podobny model fotografa i ten korpus ma być dopełnieniem X-pro1 czy X-e1 może nawet bardziej niż stricte propozycją dla wchodzących na rynek.

Najciekawszy jednak w tym całym świecie fuji powinien być początek przyszłego roku w którym powinni zaprezentować następcę X-pro1 oraz uzupełnić linię obiektywów. Powstaje wtedy pytanie, co będzie w przygotowaniu na kolejne lata po zaspokojeniu wymagań względem stałek (od szerokiego kąta po portret i makro) oraz zoomy ( znów od szerokiego po lekkie tele). Wtedy praktycznie będzie brakowało bardziej konsumenckich propozycji albo małego lekkiego 300mm;).
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ja się zastanawiam, czy Fuji zdecyduje się wypuścić na rynek linię tańszych obiektywów. Takich standardowych budżeciaków. Wyszedł już 16-50 z plastikowym bagnetem, może pójdą za ciosem i wypuszczą jeszcze tańszą 30/1.8, 50-200/4-5.6?
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Benek napisał/a:
Ja się zastanawiam, czy Fuji zdecyduje się wypuścić na rynek linię tańszych obiektywów. Takich standardowych budżeciaków. Wyszedł już 16-50 z plastikowym bagnetem, może pójdą za ciosem i wypuszczą jeszcze tańszą 30/1.8, 50-200/4-5.6?


No raczej bo jaki sens z punktu widzenia amatora jest kupować "tani" X-M1 skoro obiektywy do niego pozostaną w teorii z powodu budżetu?
Ci co mają kasę nie spojrzą na ten model kiedy jest X-E1 czy Pro 1.
Kupować X-M1 oznacza często - zostać z kitem.
Zakup najprostszego NX1000 pozwoli jeszcze na nabycie dodatkowych szkieł
(i zmieszczenie się w tej samej kwocie) które IMO są ważniejszym atrybutem niż jakaś rolka czy wygląd.

Jeżeli Fuji chce wyżyć z tego systemu musi zaproponować też coś dla uboższej klienteli bo z małej sekty fanatyków nie wyżyje.
Stare powiedzenie mówi "masa robi kasa".

Ja np. nie jestem skłonny pakować dużych funduszy w sprzęt foto bo zdjęcia robię rzadziej niż mieszkam w domu, jeżdżę samochodem czy korzystam ze sprzętu rtv.

Wolę więc przeznaczać kasę na sprawy priorytetowe.

Z drugiej strony kiedy już robię zdjęcia chcę mieć coś co jest w miarę ergonomiczne i ma dużo możliwości.
Te możliwości dają różne obiektywy i aparaty.
Logiczne jest więc że wybieram sprzęt tak aby mieć jak najwięcej w danej kwocie choć ostatnio "zaszalałem" dokupując LX7 z akcesoriami co mnie kosztowało ponad 3 tys PLN.... no ale zapragnąłem małego aparatu o dobrych parametrach.
Niemniej ten wydatek rekompensuje mi się tak, że mniej szkieł do NXa stało się potrzebnych a do tego w sytuacjach wakacyjnych nie będę musiał przepinać obiektywów.

W zasadzie gdyby nie kwestia małej GO to mógłbym zrezygnować z bezlusterkowców i innych dużych aparatów definitywnie.

Coraz bardziej lubię malutkie aparaciki - czy to trzeba leczyć? :-)
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Kfan napisał/a:
Benek napisał/a:
Ja się zastanawiam, czy Fuji zdecyduje się wypuścić na rynek linię tańszych obiektywów.


No raczej bo jaki sens z punktu widzenia amatora jest kupować "tani" X-M1 skoro obiektywy do niego pozostaną w teorii z powodu budżetu?

Jeżeli Fuji chce wyżyć z tego systemu musi zaproponować też coś dla uboższej klienteli bo z małej sekty fanatyków nie wyżyje.
Stare powiedzenie mówi "masa robi kasa".

Ja np. nie jestem skłonny pakować dużych funduszy w sprzęt foto bo zdjęcia robię rzadziej niż mieszkam w domu, jeżdżę samochodem czy korzystam ze sprzętu rtv.

Wolę więc przeznaczać kasę na sprawy priorytetowe.

Z drugiej strony kiedy już robię zdjęcia chcę mieć coś co jest w miarę ergonomiczne i ma dużo możliwości.
Te możliwości dają różne obiektywy i aparaty.


Problem dla fuji jest taki, żeby utrzymać wizerunek linii aparatów. Nabywca zgodnie z obecną ofertą fuji ma otrzymywać aparat w pewnym sensie wyjątkowy. Tak było gdy prezentowany był X-pro1, wyjściem w stronę zwykłego entuzjasty fotografii miał być x-e1. Dotychczasowe obiektywy zazwyczaj były prezentowane jako jaśniejsze, lepiej zbudowane czy generalnie o lepszych parametrach niż u pozostałych (albo przynajmniej tych samych), taką samą funkcję miało też wejście Zeiss'a w system fuji, czy ukonstytuowanie tej serii aparatów w segmencie premium.

Teraz przedstawiono aparat, który znów wymyka się klasyfikacjom w pewnym sensie, co daje znak że mimo wszystko fuji nie chce maksymalnie upraszczać w tym momencie systemu. Temu częściowo zaprzeczają nowe obiektywy, nowy kit zaczyna się od 16mm, nie jest to standardowa ogniskowa dla tego typu obiektywów, nowy naleśnik został wykastrowany z pierścienia przysłony.

Patrząc na to co ma być, to fuji wyposaży jeszcze użytkowników w zoom szerokokątny o stałym świetle, jasny obiektyw 23mm i jasną portretówkę. Patrząc zaś na sprzęt dla amatora to pozostaje do produkcji wtedy tylko zoom o dłuższej ogniskowej i stałki. Jeżeli nowa portretówka ma być o świetle 1,2 to pewnie bez szkody dla jej sprzedaży fuji mogłoby zaprezentować obiektyw o świetle powiedzmy 1,7. Normalny kąt zapewnia naleśnik, 18mm może stanieje. Tani szeroki kąt? może 15mm/4 w stylu pentax'owego naleśnika?

Bardziej niż puszki od fuji teraz interesuje mnie rozwój ich linii obiektywów i odpowiedź na pytanie jak daleko pójdą, żeby zwiększyć sprzedaż. Ostatecznie potęga canon'a i nikona a obecnie wzrost systemu m43 czy samsunga zawsze opierał się na dużej ilości najtańszych modeli. Pytanie czy fuji nie chce być Apple fotografii... oby nie;)
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
triger, Oj tam, bierzesz ceny chyba z ceneo. Niedawno NX20 był po 2300zł. Dolar niedługo spadnie i po tyle będzie, a xe1 nadal za 4 tys, będzie leżał. Wystarczy pochodzić trochę po centrach handlowych i są tam lepsze ceny (nx 30 mm za 649 zł). Po za tym, obiektywy... Chyba, że tylko przy kitowym pozostaniesz. Ja mam 4 sztuki i wszystko z aparatem wyniosło poniżej 2700 zł. Juz nawet nieważne czy używki czy nowe. Dwa nowe i dwa używane. Dla amatora wystarczy i nie trzeba lepiej. A wygląd? Dla mnie bez znaczenia. To to ma robić zdjęcia, a nie wyglądać. Nikt nie będzie oglądać mojego sprzętu tylko foty. Choć i tak z NX10'tką nie ma się czego wstydzić. Normalny, solidny sprzęt. Jak mi padnie kiedyś... może, to kupię identyczny, bo w nx20 już mi tak guziczki nie pasują jak tutaj (a raczej chyba jest o jeden czy dwa mniej).
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Witam,

odkurzę temat, może komuś się przyda ...

Kilka dni temu pozbyłem się mojej K-3, w to miejsce planowałem nabyć coś mniejszego i lżejszego, na celowniku był FUJI XT-1 + XF 18-135 na początek, tworzy to zgrany zespół, szybki, szczelny i o sporych możliwościach ...

Dziś niestety zostałem przelicytowany, podjąłem więc decyzję o zakupie w zestawie promocyjnym tańszej wersji XM-1 wraz z obiektywem "kitowym" 16-50 oraz drugim, XC 50-230.

Aparat jest rzeczywiście maleńki, ale docelowo i tak chcę go wymienić na XT-1, jednak robi całkiem naturalne zdjęcia, tu macie pierwsze zdjęcie prosto po naładowaniu aku, jeszcze na firmware 1.00, czysty jpeg jedynie zmniejszony w LR

XC 16-50 @ 16 mm, 1/300s, F/5.6, 0 EV, ISO 200



Większe tu.

Pogoda nie dopisała, było szarawo, ale na zdjęciu wyszło tak, jak widzę to własnymi oczami ...

Oczywiście to nic specjalnego, jeszcze muszę się z nim zapoznać bliżej, poćwiczyć, poustawiać, sprawdzić, jak wychodzą RAW'y ...

Jednak w porównaniu do poprzedniego zestawu, który na co dzień ćwiczyłem (K3 + 18-135 / 55-300) aparat robi myślę nie gorsze zdjęcia, a waży 1/3 albo nawet i 1/5 tego, co torba z K-3 i reszta zabawek ...

I jak ktoś pisał wcześniej : można go mieć zawsze z sobą, zwłaszcza po dokupieniu naleśnika 27 mm

Pozdrawiam,

S.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
sycamor napisał/a:
Kilka dni temu pozbyłem się mojej K-3, w to miejsce planowałem nabyć coś mniejszego i lżejszego, na celowniku był FUJI XT-1 + XF 18-135 na początek, tworzy to zgrany zespół, szybki, szczelny i o sporych możliwościach ...


ZDRAJCA!!!!!!!!! :evil:
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Kilka dni temu pozbyłem się mojej K-3

Tak szybko :shock:
Data premiery K-3 : 2013-10-07
 
jaceek81  Dołączył: 19 Paź 2010
16-50 to świetne szkiełko, sam posiadam x-a1 najtańszego z fuji i jestem zadowolony.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
x4rd napisał/a:
ZDRAJCA!!!!!!!!! :evil:


No cóż, życie ...

Ręce już nie te, a jak pisałem wcześniej cały zestaw podróżny ważył ok. 4 kg...

A tu będzie może z 1,5 ...

Zastanawiałem się nad Pentaxowych bezlusterkowcem, ale jakoś mi nie przypadł do gustu ...

S.

 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
M.W napisał/a:
Tak szybko :shock:


No pobawiłem się prawie rok,

to był myślę ostatni moment na odzyskanie z puszki sensownych pieniędzy ...

Sami wiecie, że to się starzeje najszybciej, bardziej niż szkła ...

S.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mój aktualny zestaw podróżniczy też waży max 1.5kg (zabieram puszkę i max 2 obiektywy z 3 posiadanych) ;-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
jaceek81 napisał/a:
16-50 to świetne szkiełko


No też jestem pod wrażeniem, pomimo, że dopiero się nim zaczynam bawić ...

Dziś wysyłam formularz i czekam na dosłanie 50-230, podobno też jest niezgorsze, pomimo tego, że to niby plastik-fantastik, jak Pentaxowy 35/2,4 ...

A ludzie go chwalą i są z niego fajne zdjęcia...

Pozdrawiam,

S.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
opiszon napisał/a:


A cóż to jest ?

S.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sycamor, usuń ze stopki ofertę sprzedaży.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sycamor, to co w stopce ;-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Czyli analog K600s ?

Nie znam tego...

Do tego 2 stałki typu naleśnik, jedna większa, i jeszcze jakiś kompakt ?

S.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
:-D widzę że zbyt mocny szyfr zastosowałem

d610 + 28/1.8 i zamiennie 50/1.4 lub 85/1.8
mi to wystarcza póki co, ale rozumiem, że można mieć potrzebę posiadania zawsze przy sobie szerszego zakresu ogniskowych

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach