Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Tutaj wlasnie klania się HSS, czyli synchro z czasami krotszymi od normalnej synchronizacji - dostepny tylko wraz z TTL-em :-)

P-TTLem :-)

sylwiusz napisał/a:
Mysle, ze bedzie to dzialac tak samo jak w AF360 i tak tez wynika z instrukcji AF540FGZ. Tj. w czasie kiedy wskazania swiatlomierza sa aktywne - mozna się przelaczac tylko miedzy P-TTL a SB (tryb tylko wpomagania AF wzorkiem, bez blysku). W momencie kiedy wskazania w aparacie się wylaczaja mozna się przelaczyc w dowolny tryb, z tym ze niestety M przelaczy z powrotem do P-TTL. Za to po przelaczeniu się przy wylaczonych wskazaniach w aparacie w A mozemy go potem uzywac bez problemu az do wylaczenia aparatu. Pomiar wbudowany lampy dziala bardzo dobrze z cyfra.


Zaraz, zaraz. Czyli jak swiatlomierz aktywny, to tylko PTTL, a jak wyłączony, to mogę ustawić A na lampie, i po aktywowaniu światłomierza ona zostanie ?

sylwiusz napisał/a:

Lampe bez problemu da się ustawic w tryb M jesli aparat bedzie tez w manualu - jest w tym nawet troche logiki ;-)


Nie ma logiki. Bez sensu taka kastracja.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
P-TTLem :-)

Dokladnie, klawisz mi nie zadzialal w klawiaturze :-P

Cytat
Zaraz, zaraz. Czyli jak swiatlomierz aktywny, to tylko PTTL, a jak wyłączony, to mogę ustawić A na lampie, i po aktywowaniu światłomierza ona zostanie ?

Dokladnie tak :-)

Cytat
Nie ma logiki. Bez sensu taka kastracja.

Widac uznali, ze jak uzywasz M to i masz swiatlomierz do lampy blyskowej i parametry ustawiasz w aparacie wowczas recznie ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:

Nie ma logiki. Bez sensu taka kastracja.

Widac uznali, ze jak uzywasz M to i masz swiatlomierz do lampy blyskowej i parametry ustawiasz w aparacie wowczas recznie ;-)


A żeby to jeszcze Asashihi robiło jakieś fleszmiarki, to bym zrozumiał. A tak, to jest zwykła, żółta, skośna złośliwość.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
całkiem sensowny pomysł z sieci
"It's very simple. Just attach the flash on to the camera and turn both on.
Set the camera in hyperprogram mode and shoot. The camera will then do a
balanced fill flash and that is, for whatever amount of ambient lighting
exposure that camera calculates, an equal amount of fill flash will then
be applied to the subject to balance out the overall scene.
If you want to do variable fill flash with the Z-1p, you can do this in many
ways.
I prefer setting the camera to aperture priority mode. Then set the fill
flash to 2/3 EV (-0.3 to -0.7EV) less fill on the body under flash fill.
Then just experiment to see which fill ratio is best for you."


w skrócie - ustawić w tryb preselekcji przysłony z lekka korekcją na minus (-0.3 do -0,7) a tą wartość dopełni lampa

[ Dodano: 2006-05-30, 22:32 ]
może to ktoś spróbować i powiedzieć czy tak to działa z TTLem również?
 

eR  Dołączył: 24 Kwi 2006
Canin napisał/a:
...
I prefer setting the camera to aperture priority mode. Then set the fill
flash to 2/3 EV (-0.3 to -0.7EV) less fill on the body under flash fill.
Then just experiment to see which fill ratio is best for you."[/i]

w skrócie - ustawić w tryb preselekcji przysłony z lekka korekcją na minus (-0.3 do -0,7) a tą wartość dopełni lampa

[ Dodano: 2006-05-30, 22:32 ]
może to ktoś spróbować i powiedzieć czy tak to działa z TTLem również?

nie działa, prześwietla jak cholera... wrzuce fotkę jak wróce do chaty (albo jutro...)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
ja jakos korygowalem w DS blysk i roznica byla widoczna ale zdjecia w pomieszczeniu
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No tak, w menu jest ustawialna korekcja błysku. Ale to tyczy tylko lampy wbudowanej chyba.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Robilem z Metzem 40MZ3i
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
No tak, w menu jest ustawialna korekcja błysku. Ale to tyczy tylko lampy wbudowanej chyba.

mnie wychodzi że powinna odnosić się do zewnętrznej też - próbował ktoś z500FTZ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
zorzyk napisał/a:
No tak, w menu jest ustawialna korekcja błysku. Ale to tyczy tylko lampy wbudowanej chyba.

mnie wychodzi że powinna odnosić się do zewnętrznej też - próbował ktoś z500FTZ?


Pisałem już, że nie działa - przynajmniej ja nie zauważyłem, żeby działało. Wniosek się nasuwa taki, że korekcja flesza z menu deesa nie działa w zwykłym TTLu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
No tak, w menu jest ustawialna korekcja błysku. Ale to tyczy tylko lampy wbudowanej chyba.


Przed chwila sprawdzałem. Korekcja działa z zewnetrzną lampą P-TTL. Zestaw testowy DS+Sigma dg 500Super. A byłem prawie pewny, że nie działa :-/
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Przed chwila sprawdzałem. Korekcja działa z zewnetrzną lampą P-TTL. Zestaw testowy DS+Sigma dg 500Super. A byłem prawie pewny, że nie działa :-/


Mogłbyś napisac parę słów o tym, jak Ci się pracuje z tą Sigmą? Niedługo będę kupował lampę, wybór mam niewielki, albo Pentax AF-540FGZ, albo Sigma DG 500 Super i zapas Guinessa na dwa miesiące... a lato będzie ciepłe... :)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Szczerze mówiąc, dopiero zaczynam z nią pracować. Poprzednio miałem Metza 54MZ-3 i w wiekszości przypadków z nim pracowałem. Po pierwszych próbach, moim zdaniem Metz równomierniej naświetlał klatkę. Jeśli chodzi o współpracę, to dopiero w nastepnym tygodniu coś szykuje się do pstrykania z lampą.
Po parunastu pstryknieciach,widzę że ta Sigma trochę niedoświetla( ok.0,5). Ale za mało tym pracowałem, by być tego pewnym. Wiesz, waliłem próbne fotki pokoju i takie tam. Na dniach mam dwie uroczystości rodzinne, to bede wiedział wiecej ;-) . Przekaże swoje uwagi i może jakieś sample. Tylko za bardzo nie jestem specem od pstrykania z lampą, więc moje spostrzeżenia mogą nie być całkowicie miarodajne :-/ Może jutro wyjdę na powietrze to pstrykne parę fotek z HSS-em i wrzucę próbki na forum.

A i tak szykuje się na tego nowego Pentaxa :-)

01.06.06
Dzisiaj nie dałem rady z tymi próbami z HSS, może jutro.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:

Po parunastu pstryknieciach,widzę że ta Sigma trochę niedoświetla( ok.0,5).


Przy palniku na wprost też? Choć to w sumie dees niedoświetla, nie lampa (ona świeci tak jak jej puszka każe) - i to mnie nie dziwi.

argawen napisał/a:

Na dniach mam dwie uroczystości rodzinne, to bede wiedział wiecej ;-) . Przekaże swoje uwagi i może jakieś sample.


Będę wdzięczny.

argawen napisał/a:

Może jutro wyjdę na powietrze to pstrykne parę fotek z HSS-em i wrzucę próbki na forum.


Tyż piknie. W sumie na HSS i korekcji błysku mi najbardziej zależy.

argawen napisał/a:

A i tak szykuje się na tego nowego Pentaxa :-)


No ja niby też - ale $100 różnicy w cenie daje do myślenia.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
czyli z 500FTZ i DSem nie da się zrobić fill-flash? No to dobrze że się o tym dowiedziałem zanim kupiłem :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
czyli z 500FTZ i DSem nie da się zrobić fill-flash? No to dobrze że się o tym dowiedziałem zanim kupiłem :)


Nie da się skorygowac siły błysku, nie da się również błysnąć przy czasie krótszym niż 1/180s. Co nie znaczy, że nie można jej używać do rozjaśniania cieni - tylko trzeba używac z głową, i być świadomym ograniczeń takiego zestawu. Największą bolączką dla mnie były bardzo duże przysłony.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Da sie korygowac sila blysku co wczoraj ze Slava czynilismy....:) Wiec prosze nie siac propagandy, DS+Metz 40MZ3i i SCA 3701 czesto dawalismy - 1,7EV i bylo ok a przede wszystkim widac bylo roznice.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
czesto dawalismy - 1,7EV

tą korektę ustawialiście na aparcie jako korektę dla lampy? to dlaczego to nie działa z 500FTZ?
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Alek napisał/a:
czesto dawalismy - 1,7EV

tą korektę ustawialiście na aparcie jako korektę dla lampy? to dlaczego to nie działa z 500FTZ?

hej
tak na aparacie oczywiscie, Slava ma RAWy z tych prob wiec pewnie kiedys podesle
Alek
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
W sumie na HSS i korekcji błysku mi najbardziej zależy


W koncu coś tam pstryknąłem poglądowo. Nie robiłem zadnej korekcji, waliłem w trybie Av, tylko zmieniałem przesłony. Przedział od 2 do 3,5. Na takich mi raczej zależy. Parametry w exifie.






Oczywiście Pentax DS + Sigma DG500 Super.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach