Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
W sumie na HSS i korekcji błysku mi najbardziej zależy


W koncu coś tam pstryknąłem poglądowo. Nie robiłem zadnej korekcji, waliłem w trybie Av, tylko zmieniałem przesłony. Przedział od 2 do 3,5. Na takich mi raczej zależy. Parametry w exifie.

Oczywiście Pentax DS + Sigma DG500 Super.


Dzięki. Całlkiem nieźle to wygląda. Jeszcze jedno - to była lampa na wprost, bez żadnych dyfuzorów? I jpgi prosto z aparatu, bez żadnej obróbki oprócz zmniejszenia?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Lampa na wprost, bez dyfuzora. Robione na Rawach, nie były obrabiane, tylko od razu przerobione na jpg. Może jak nie bedzie dzisiaj padać, to pstryknę na jpg-ach.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dzięki raz jeszcze. Te jpgi to już sobie odpuść :-) , no chyba, że bardzo chcesz - mi tylko chodziło, czy pliki były jakoś "wyciągane", no i odpowiedź dostałem.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jak dostane dyfuzor na dniach( stary nie pasuje), to wrzuce pare fotek w jpg. Dwa w jednym :-) Dyfuzor Stofen. Sam jestem ciekaw czy bedzie różnica w doświetleniu.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Jak dostane dyfuzor na dniach( stary nie pasuje), to wrzuce pare fotek w jpg. Dwa w jednym :-) Dyfuzor Stofen. Sam jestem ciekaw czy bedzie różnica w doświetleniu.

no wlasnie napisz jak z tym StoFen, czy warto w plenerze nalozyc na lampa
Alek
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jak juz dostane tego Stofen-a, to wrzuce pare sampli bez i z dyfuzorem, dla porównania. Moze jeszcze dołoże coś we wnetrzu.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Jak juz dostane tego Stofen-a, to wrzuce pare sampli bez i z dyfuzorem, dla porównania. Moze jeszcze dołoże coś we wnetrzu.

super b jestem ciekaw roznicy wewnatrz i w plenerze z i bez dyfozora
Pozdrawiam
Alek
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
b jestem ciekaw roznicy wewnatrz


Różnica z dyfuzorem we wnetrzu to jest, fociłem z Metzem z nałożonym dyfuzorem, to różnica była. Jak znajde fotki( dawno było), to pokaże.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
apropos dyfuzora - dyfuzor do wbudowanej lampy :)
http://www.lumiquest.com/softscreen.htm
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Alek napisał/a:
b jestem ciekaw roznicy wewnatrz


Różnica z dyfuzorem we wnetrzu to jest, fociłem z Metzem z nałożonym dyfuzorem, to różnica była. Jak znajde fotki( dawno było), to pokaże.

duzo mieksze te zdjecia?
Alek
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Miększe to może nie do końca, ale jednak niweluje troche cienie. Uzywałem tego na zmianę ze podniesionym palnikiem w górę. Jak dostane dyfuzor, to zrobie parę sampli ze Stofen-em, palnikem na wprost i do góry.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Miększe to może nie do końca, ale jednak niweluje troche cienie. Uzywałem tego na zmianę ze podniesionym palnikiem w górę. Jak dostane dyfuzor, to zrobie parę sampli ze Stofen-em, palnikem na wprost i do góry.

super czekam z neicierpliwoscia...:)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Da się korygowac sila blysku co wczoraj ze Slava czynilismy....:)

Ja robiłem testy dziś z TTLową lampą Sunpak MZ44AF. Test robiłem na M patrząc jak mocne oświetlenie jest naturalne (pierwsza wartość) i regulując korekte błysku (druga wartość)
IMGP0160-(-1ev)noflash.JPG
IMGP0161-(-1ev)pttl(0ev).JPG
IMGP0162-(-1ev)ttl(0ev).JPG
IMGP0163-(-1ev)ttl(-1ev).JPG
IMGP0164-(0ev)noflash.JPG
IMGP0165-(0ev)pttl(0ev).JPG
IMGP0166-(0ev)ttl(0ev).JPG
IMGP0167-(0ev)ttl(-1ev).JPG
IMGP0168-(0ev)ttl(-1,7ev).JPG
Wnioski:
- PTTL błyskając lampą bierze pod uwagę światlo zastane i dobiera do niego automatycznie siłę błysku - sam z fiebie robi Fill-Flash
- TTL kompletnie nie patrzy na to co ma tylko błyska tak jakby był jedynym oświetleniem
- korekta siły błysku w korpusie jest uwzględniana w błysku lampy zewnętrznej

Do zastosowań amatorkich wydaje się że spokojnie można nad TTLem zapanować (kombinacja trybu M i korekty na lampę), przy zawodowej fotografii (szybko zmieniające się warunki i uciekający czas) lepiej zainwestować w PTTLa
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Wnioski:
- TTL kompletnie nie patrzy na to co ma tylko błyska tak jakby był jedynym oświetleniem


No troche nie tak, przeciez czujnik TTL nie wie co mu sie odbija od matrycy, tzn. ile w tym co sie odbija jest blyskowego, a ile zastanego.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
przeciez czujnik TTL nie wie co mu się odbija od matrycy

ale może być aktywowany tylko na czas błysku lub na tyle tępy że zwykłe światło jest dla niego zbyt mało intensywne do zmierzenia - intensywność błysku jest przecież znacznie większa. Jak inaczej wytłumaczyć przepalenia przy TTLu bez korekty?

[ Dodano: 2006-06-14, 16:43 ]
popatrz jak fajne zareagował pttl na zmanę warunków expozycji
IMGP0161-(-1ev)pttl(0ev).JPG i IMGP0165-(0ev)pttl(0ev).JPG
W drugim przypadku moc lampy była wyrażnie mniejsza (mniejszy odblask na globusie)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Jak inaczej wytłumaczyć przepalenia przy TTLu bez korekty?

z tego co widze po bliku na globusie to palnik byl skierowany na wprost?? ostatnio robiłem na lokalnej imprezie zdjęcia z niestety wbudowaną lampką z DLa czyli na pttlu - statywy mikroforonowe pięknie się błyszczały, więc odbijały bardzo dużo światła oszukując w ten sposób pomiar - być może w tym przypadku również odbicie światła od powierzchni globusa zmyliło pomiar iii być może takie odbicie światła bardziej myli pttl niż ttl i stąd na ttlu błyska bardziej a na pttlu wcześnie wyłącza błysk .. tzn. tak sobie kombinuje, ale nie wiem czy słusznie ;)

[ Dodano: 2006-06-14, 17:09 ]
z drugiej strony nie wiem czy nie powinno być odwrotnie :roll:
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
apropos dyfuzora - pudełko po lodach :)
http://forums.dpreview.co...thread=18867921
http://store.garyfonginc.com/liiido.html

aa właśnie, bo często przecież w naszych szerokościach geograficznych stosowano pudełka po lodach, jogurtach, serkach itp. iii dawało to ponoć całkiem niezłe rezultaty - ktoś testował?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
aa właśnie, bo często przecież w naszych szerokościach geograficznych stosowano pudełka po lodach, jogurtach, serkach itp. iii dawało to ponoć całkiem niezłe rezultaty - ktoś testował?


Bogusz w Łebie, sam widziałem.
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Canin napisał/a:
Alek napisał/a:
Da się korygowac sila blysku co wczoraj ze Slava czynilismy....:)

Ja robiłem testy dziś z TTLową lampą Sunpak MZ44AF. Test robiłem na M patrząc jak mocne oświetlenie jest naturalne (pierwsza wartość) i regulując korekte błysku (druga wartość)
(...)
Do zastosowań amatorkich wydaje się że spokojnie można nad TTLem zapanować (kombinacja trybu M i korekty na lampę), przy zawodowej fotografii (szybko zmieniające się warunki i uciekający czas) lepiej zainwestować w PTTLa


MZ44 czy MZ440?
Z korpusu MZ-50 i MZ-6 nie mozka korygowac blysku tej drugiej lampy. Mam ja od paru miesiecy i wlasnie mnie zawiodla (nidoswietlila) i to w sporej ciemnosci i z malej odleglosci.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach