Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Smutna lekcja od fotografa
Link do artykułu i przedmiot:
W dwóch słowach, dla leniwców. Pan Kris J.B. popełnił zdjęcie góry Fuji. Zdjęcie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Co w żaden sposób nie wpłynęło na zainteresowanie innymi pracami pana Krisa. Pan Kris chciał na nim zarabiać, ale źli ludzie ukradli fotkę w dużej rozdzielczości z Flickra i nikt od p. Krisa nie kupił nawet jednej sztuki. A dodatkowo hejterzy zaczęli na niego wylewać jad, bo jakoby podszywał się pod "prawdziwego" twórcę. Czyli nic nie zarobił, ale co nerwów stracił to mu nikt nie zabierze.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
kto wrzuca do internetu zdjecia w wysokiej rozdzielczosci ten sam sobie winien.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Jak to sie ma do foto prezentacji forumowiczow ? To powinno byc w ogólnej części działu foto.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
radekone napisał/a:
kto wrzuca do internetu zdjecia w wysokiej rozdzielczosci ten sam sobie winien.

To nie takie proste. Osobiście mam na Flikrze jakieś nieuporządkowane i przypadkowe zdjęcia, bo jest to dla mnie bradziej narzedzie komunikacji (chcę coś komus okazać bez posyłania pliku, na przykład, albo zilustrować zajęcia dla studentów), niż prezentacja mego 'dorobku', niemniej jednak jest tam nieco fotografii, które wykonałem komercyjnie przy różnych okazjach. Oczywście, są one zamieszczone w pomniejszonym rozmiarze i niskiej rozdzielczości, uniemozliwiającej druk. Problem w tym, że ta rozdzielczość jest wystarczajaca do publikacji w Sieci. Czasem przeglądając statystyki konta natrafiam na ślady dziwnej aktywności przy niektórych zdjeciach. Bywa, że to przypadek, ale kilkukrotnie się zdarzyło, że po dokładniejszym sprawdzeniu odkrywałem, że moje zdjęcie stało sie ilustracja na komercyjnym portalu: jako dodatek do jakiegoś tekstu albo nawet jako stały element graficzny strony. W takich sytuacjach nie tylko nie poproszono mnie o zgodę i nie zapłacono za użycie efektów mojej pracy, ale także pominieto mnie jako autora zdjęcia, nie podpisując fotografii, albo podpisując "Flickr.com"
Mam takie zboczenie, że gdy przeglądając Neta natrafię na artykuł w jakimś portalu newsowym, ilustrowanym zdjęciem z podpisem, na przykład, Flickr.com albo Wikimedia Commons, to odszukuję oryginał w podanych źrodlach i sprawdzam, jaki jest status praw autorskich. Z reguly, nawet jeśli autor umieścił pracę w domenie publicznej, to zastrzegl sobie podawanie swojego autorstwa, a nie nazywał się bynajmniej Flickr czy Commons. Gdy mam czas, piszę wtedy maila do wydawcy w imieniu autora, z prośbą o poszanowanie jego praw - i musze przyznac, że z reguły właściwy podpis się pojawia. Zdziwiłbyś się, jak wiele de facto ukradzionych w ten sposób zdjęć znajduje się na portalach choćby Agory, która przy innych okazjach 'walczy' o prawa autorskie (wielkich wytwórni i swoje, głównie)...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
espresso napisał/a:
W końcu byle czego nikt nie kradnie...


Niby tak, ale to jednak średnie pocieszenie dla autorow...
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Apas napisał/a:
Czasem przeglądając statystyki konta natrafiam na ślady dziwnej aktywności przy niektórych zdjeciach. Bywa, że to przypadek, ale kilkukrotnie się zdarzyło, że po dokładniejszym sprawdzeniu odkrywałem, że moje zdjęcie stało sie ilustracja na komercyjnym portalu: jako dodatek do jakiegoś tekstu albo nawet jako stały element graficzny strony. W takich sytuacjach nie tylko nie poproszono mnie o zgodę i nie zapłacono za użycie efektów mojej pracy, ale także pominieto mnie jako autora zdjęcia, nie podpisując fotografii, albo podpisując "Flickr.com"

A ja sobie ostatnio ściągnąłem pogodę od Yahoo na Androida. I tam są ilustracje adekwatne do miejsca i pogody właśnie z Flickr.com (ale podpisane) :evilsmile: Jedno i drugie, czyli Y. i F. to ta sama firma.
 

Strange69  Dołączył: 13 Mar 2009
Sam sobie winien - zero znakó wodnych, itd do tego wrzutka do internetu. Aż sięprosiło o kradzież. ODkąd staram sięzarabiać na życie fotografioąto zwracam wuage na takie rzeczy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach