Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
  Lampy metz i nowy adapter
wynika tylko jedno - maja nas w dupie ....
dostalem wlasnie:

"Dear Ladies & Gentlemen,
please be informed, the promissed adapter dedicated to digital Pentax
cameras as mentioned above allowing P-TTL flash control is still not
available. Because of higher workload of our R & D department, a
re-design of the current SCA3702 is not possible and, therefore, not in
planning. Any previous dating can not be keeped. Any other future date
of delivery cannot be mentioned, unfortunately. But, the current adapter
SCA3702 M can be used in combination with a *istDs allowing true TTL
already. For that the adapter SCA3702 should be set on "2nd curtain
sync" to cancel P-TTL. Preferably a medium aperture and ISO400 should be
used also.
We are deeply sorry to provide not a positive message and remains with

best regards

i.A. Lutz Goeschel
Technical support
_____________________________________________

Metz-Werke GmbH & Co KG
Ohmstraße 55, D-90513 Zirndorf
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Lampy metz i nowy adapter
Dokladnie, chyba wszyscy dostali. ich blad, jest nowa lampa Pentaxa ale szkoda ze nie ma PTTL COz jednak Pentax jest troche niszowy....:( Ale wiele traca, jak beda nowe puszki, Limited, jasne zoomy to wielu by chcialo swego Metza miec w PTTL a tak...nowa lampad dla wielu a moze i dobrze, Pentax zarobi.
 

bigbunghole  Dołączył: 23 Maj 2006
Kurcze, przykro mi się czytało tego maila... z drugiej strony należy pochwalić że uczciwie poinformowali co i jak, a nie sciemniali w nieskończoność że "wiil be available soon".
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Skoro Pentax jest niszowy, to może zauważą Samsunga? Z drugiej strony mało prawdopodobne wydaje mi się, żeby nowo opracowany adapter z obsługą PTTL umożliwił ten tryb w lampach starszych niż najnowsze aktualnie modele (54MZ4i ?), np w pancernych 40MZ3i. Podobnie było chyba w przypadku Nikonowskiego iTTL i braku możliwości zmuszenia do współpracy lamp starszych niż 54MZ3i (a może nawet 54MZ4i) w tym trybie.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
To smutne jak prawdziwe...:( CZyli sie kroi nowa lampa....A zatem nei ma sensu kupowac Metza bo i tak trzeba nowego zakladajac ze bede w Pentaxie zresta do innych i tak trzeba nowsza wiec tym bardziej...Ich strata tez. A moze i lepiej dla Pentaxa?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Szkoda, bo pomiar TTL z obecnym adapterem i metzem 32MZ3 nie należy do najlepszych. Jeszcze wypróbuję trik z ustawieniem na drugą lamelkę... Generalnie jednak dupa -przynajmniej jasno postawili sprawę
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
A jak Ci dopala ten Metz z DS?w pomiesczeniach i w plenerze?Nie da sie ustawic jakichs korekcji, np - 1EV ?
Alek
PS Pytanie jak to jest w innych systemach, niby 3D Nikona taki dobry a maja nowy a jkak nietaz widzialem zdjkeia to czesto z korekcja....
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Generalnie przepala -mam na stałe wklepana korekcję -0,7, ale dość często to za mało. Szczególnie przy jasnych motywach się gubi -tam gdzie na LX dawałem -1 i było git (na slajdzie!) tam na DSie muszę dać -2 albo i więcej. Dobrze chociaż że myli sie w jedna stronę. Zresztą jutro sam zobaczysz. Właśnie czyszczę karty... ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
slava - a jak w tym metzu wprowadzasz kortekcje? Pytam bo w moim 40mz2 czegos takiego jak korekcji to ja przez kilka lat jakos nie znalazlem...czasem to lampe na A wlaczam i jade dla lampy na 1600ASA a w aparacie jest 400
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Korekcję -0,7 (czasem -0,3) w DSie mam ustawioną w menu Flash exp. comp. Natomiast dodatkowo dorzucam korektę ekspozycji przyciskiem +/- Av w zależności od potrzeb.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ale to w Ds - wiem ze w przeciwienstwie do istD ma on korekcje ekspozycji flesza....
ale napisales tez cos o Lx ie
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
hej
fajnie , co do korekcji to jesli jest ona nawet - 1,5EV i jest zawsze dobrze np w sloneczny dzien ot nie ma sprawy ale pewnei ze fajnie wziac i strzelic i ma byc idealnie, pytanie czy jakis system tak potrafi, poza tym kazdy inaczej odbiera idealnei dopalone zdjecie wiec sadze ze do 0,5 EV moze by ckwestia gustu
Wlasnie jutro pofocimy...:)
Alek
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
ale napisales tez cos o Lx ie

W LXe zwyczajnie korekcja ekspozycji (pokrętłem korekcji) na np -0,7 i już. Troche więcej jazdy było w Super A bo tam można korygować tylko o całe wartości więc tam zmieniałem po prostu czułość filmu w zależności od potrzeb. Niestety trzeba było potem pamiętać aby wrócić do czułości rzeczywistej. Generalnie jednak TTL w LXsie z Metzem+odpowiedni adapter działał lepiej niż w DSie -był jakiś bardziej przewidywalny jak dla mnie.
 
mirekwisn  Dołączył: 27 Maj 2006
Po otrzymaniu takiego samego tekstu, również wypinam się na METZA (chociaż kilka ich różnych modeli służyło mi od blisko 20 lat). Jedzie już do mnie AF 540FGZ ze Stanów za blisko pół ceny tego co chcą u nas. Pracowałem przez tydzień na pożyczonej 360-ce, jest OK, chociaż nieco słabawa i lustro nie kręci się na boki. Te mankamenty poprawiono w 540-ce.
Kto chce METZA 54MZ-3 :?: :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sam sie pozbyłem Metza 54MZ3. Choć muszę przyznać, że na swoim programie był bardzo OK. Tez miałem chrapkę na tego nowego Pentaxa, ale małe kłopoty finansowe i uszkodzenie DS-a oddaliły zakup.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Korekcję -0,7 (czasem -0,3) w DSie mam ustawioną w menu Flash exp. comp. Natomiast dodatkowo dorzucam korektę ekspozycji przyciskiem +/- Av w zależności od potrzeb.

Ale ja zauważyłem że w DSie korekta na całość ma też wpływ na flasha TTLowego. Dlatego robie w manualu popatrując ile mi brakuje na drabince. Po kilkunastu próbach wychodzi że najlepsze efekty to palnik na skos z jakimś odbłyśnikiem, korekta lampy na 0ev, tryb M i trzymać warunki otoczenia na -1,3ev lub ciemniej. Jeśli chemy mieć większy udział światła zastanego na powiedzmy -0,7ev to trzeba ręcznie osłabiać lampę do -1ev.
Ale tą metodą jestem dosyć elastyczny na zmianę warunków otoczenia - ot trochę przymknę lub odemknę.
Właśnie stoję przed dylematem TTL czy P-TTL, w wersjach tani czy drogi

[ Dodano: 2006-06-15, 16:00 ]
obserwację z dwóch dni zabawy z lampą TTL - więc nie wiem jak się sprawdzają w rzeczywistości
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Ale ja zauważyłem że w DSie korekta na całość ma też wpływ na flasha TTLowego.

Nie tlyko w Ds-ie ale i w kazdym Pentaxie korekcja zastanego wplywa na oba rodzaje swiatla. W momencie kiedy jestesmy w automatyce np. Av i poziom zastanego jest ponizej ekspozycji, ktora jest ustawiona przez automatyke do pracy z lampa, to w takiej sytuacji korekcja wplywa wylacznie na swiatlo blyskowe.

Cytat
Właśnie stoję przed dylematem TTL czy P-TTL, w wersjach tani czy drogi

P-TTL - bardziej przyszlosciowy :-)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
P-TTL - bardziej przyszlosciowy

Niby tak ale moge kupić:
1) TTLa za 100 zł - uzywanego sunpaka czy prostego pentaxa
2) PTTLa za 300zł - tego taniego soligora
3) TTL za 400zł - AF500 z drugą lamelką itp
4) PTTLa za 600zł - droższego soligora

Trochę żadko używam flasha, wolał bym jakiś obiektyw kupić :)

AF330 (strasznie mi się ta lampka podoba) nie ma podnoszonego palnika?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
sylwiusz napisał/a:
P-TTL - bardziej przyszlosciowy

Niby tak ale moge kupić:
1) TTLa za 100 zł - uzywanego sunpaka czy prostego pentaxa
2) PTTLa za 300zł - tego taniego soligora
3) TTL za 400zł - AF500 z drugą lamelką itp
4) PTTLa za 600zł - droższego soligora

Trochę żadko używam flasha, wolał bym jakiś obiektyw kupić :)

Chyba rzadko? ;-) Wszystko zalezy komu co potrzebne i jakie ma mozlwoscie finansowe. Najlepszymi lampami do Pentaxa sa w tej chwili orginalna AF540 i Sigma EF500 DG Super - pierwsza za okolo 1700 zl, druga za okolo 900 zl - ale nie kazdego na to stac. Jednak z tego co wypisales bralbym chyba drozszego Soligora - mialbys mozliwosci AF500FTZ + obsluge P-TTLu na przyszlych cyfrach (np. K100D nie obsluguje zwyklego TTL)

Cytat
AF330 (strasznie mi się ta lampka podoba) nie ma podnoszonego palnika?

Nie.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Chyba rzadko?

ups - nie widział ktoś słownika do firefoxa?
sylwiusz napisał/a:
Jednak z tego co wypisales bralbym chyba drozszego Soligora

Ale to 600zł, za to mogę mieć prostego TTLa + jakieś fajne szkło :)
No i mieć 600 a nie mieć 600 - to razem 1200zł :)

[ Dodano: 2006-06-16, 11:44 ]
Już znalazłem - podkreśla byki - BykomStop

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach