Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
P-TTL - bardziej przyszlosciowy

Nie miałem okazji bawić się zewnętrzną lampą P-TTL, ale jeśli działa to tak jak wbudowana w *ist DSa to ja dziękuję za taki wynalazek! Po przedbłysku bardzo często model zdąży mrugnąć -mnóstwo fotek miałem zepsutych w ten sposób. Nie mówiąc na przykład o makro -owady mają dużo krótszy czas reakcji od ludzi i mucha po przedbłysku zdążyłaby sie zebrać do lotu. Wolę zwykły stary TTL -na szczęście jest w DSie. Chyba, że zewnętrzne lampy P-TTL działają jakoś szybciej, ale wątpię...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Nie mówiąc na przykład o makro -owady mają dużo krótszy czas reakcji od ludzi i mucha po przedbłysku zdążyłaby się zebrać do lotu.


Myslę, ze mucha raczej z innego powodu zebrałaby się do lotu. Robiąc makro, po błyśnieciu lampą TTL nie zdarzyło mi się, aby owad "pryskał", bo się błysku przestraszył. Czasami to całą serie udawało mi się zrobić z lampą. Odbiorę Ds-a z naprawy ( jeśli go naprawię - koszty), to podepne Sigme i popstrykam na próbe. Wcześniej fociłem z Metzem 32MZ2, bo mniejszy i lżejszy.

[ Dodano: 2006-06-16, 16:33 ]
No chyba, że chodzi o to, by owad nie przymknał oczek :mrgreen:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Nie miałem okazji bawić się zewnętrzną lampą P-TTL, ale jeśli działa to tak jak wbudowana w *ist DSa to ja dziękuję za taki wynalazek! Po przedbłysku bardzo często model zdąży mrugnąć -mnóstwo fotek miałem zepsutych w ten sposób.

E tam, obfotografowalem juz sporo slubow, z czego tylko 1 ze zwyklem TTL - reszta z systemami pomiaru blysku z przedblyskiem i nie mialem nigdy takich problemow. Owszem, walac prosto w twarz modelce/modelowi z lampy ustawionej na wprost to bardzo prawdopodobne, jednak w reporterce gdzie sie fotografuje z wiekszej odleglosci, zupelnie przedblysk nie przeszkadza, zreszta wielu fotografow uzywajacych innych systemow korzysta z roznych systemow z przedblyskiem i bez wiekszych problemow.

Cytat
Nie mówiąc na przykład o makro -owady mają dużo krótszy czas reakcji od ludzi i mucha po przedbłysku zdążyłaby się zebrać do lotu. Wolę zwykły stary TTL -na szczęście jest w DSie. Chyba, że zewnętrzne lampy P-TTL działają jakoś szybciej, ale wątpię...

Tu mam za malo doswiadczenia, ale Argawen chyba to wyjasnil ;-) Zreszta widzialem mase super zdjec macro zrobionych z uzyciem przedblysku na roznych systemach i tez nie bylo problemu ;-)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam

argawen napisał/a:
Odbiorę Ds-a z naprawy ( jeśli go naprawię - koszty), to podepne Sigme i popstrykam na próbe.


Argawen - wiesz może, co było przyczyną awarii Twojego aparatu? Czy możliwe, że lampa? Tak pytam z ciekawości, bo jeszcze nie kupiłem lampy (nieprzewidziane wydatki - awaria samochodu :evil: ), ale niedługo to zrobię. Jak przeczytałem Twoją informację o awarii, trochę mi ta Sigma zaczęła się oddalać :-?

Pozdrawiam i życzę rychłego powrotu z serwisu
Marucha

[ Dodano: 2006-06-16, 17:47 ]
Właśnie otrzymałem odpowiedź na sąsiednim wątku o lampach - dzięki Argawen
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
jednak w reporterce gdzie się fotografuje z wiekszej odleglosci, zupelnie przedblysk nie przeszkadza, zreszta wielu fotografow uzywajacych innych systemow korzysta z roznych systemow z przedblyskiem i bez wiekszych problemow

W reporterce, gdy ludzie patrza w inna stronę to nie przeszkadza rzeczywiście -ale jednak wolałbym mieć możliwośc wyłączenia P-TTLa i robienia zwykłym TTl-em. Co do owadów to z nimi różnie -niektórym błysk nie przeszkadza jak pisze argawen ale wiele to jednostrzałowce -błysk je płoszy. No i robiąc owada z ręki to chciałbym mieć jak najkrótszy czas między wciśnięciem spustu i zrobieniem zdjęcia -ręka drży a ruch o 1mm niweczy zdjęcie. Po co sobie wydłużać ten czas?
Zresztą nie twierdzę że P-TTL to zły wynalazek -tylko że mi akurat przynosi więcej szkody niż pożytku. :-/
argawen napisał/a:
No chyba, że chodzi o to, by owad nie przymknał oczek

:mrgreen:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
W reporterce, gdy ludzie patrza w inna stronę to nie przeszkadza rzeczywiście -ale jednak wolałbym mieć możliwośc wyłączenia P-TTLa i robienia zwykłym TTl-em.

W firmowych lampach na takie sytuacje jest wbudowana automatyka - dziala znakomicie i jest calkiem wygodna w uzyciu :-)

Cytat
Co do owadów to z nimi różnie -niektórym błysk nie przeszkadza jak pisze argawen ale wiele to jednostrzałowce -błysk je płoszy. No i robiąc owada z ręki to chciałbym mieć jak najkrótszy czas między wciśnięciem spustu i zrobieniem zdjęcia -ręka drży a ruch o 1mm niweczy zdjęcie. Po co sobie wydłużać ten czas?
Zresztą nie twierdzę że P-TTL to zły wynalazek -tylko że mi akurat przynosi więcej szkody niż pożytku. :-/

Musisz przywyknac ;-) Opoznienie migawki nawet te ilamki sekundy juz jest na tyle dlugie, ze przy macro ruch reka moze "wyniesc" punkt ostrosci tam gdzie nie chcemy. No ja az tak duzo macro z lampa nie foce, ale z tego co dotychczas robilem za dnia blysk nie przeszkadzal i nie ploszyl, moze jakby bylo ciemniej, no ale wtedy pojawiaja sie nowe p[roblemy, chocby to, ze trzeba targac ze soba latarke, zeby w ogole cos widziec :lol:
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Musisz przywyknac Opoznienie migawki nawet te ilamki sekundy juz jest na tyle dlugie, ze przy macro ruch reka moze "wyniesc" punkt ostrosci tam gdzie nie chcemy

Nie chcę przywykać! Nie po to kupuję dobrą lustrzankę żeby potem z własnej woli wydłużać sobie opóżnienie migawki. Dlatego wole TTL i już.:evil:

sylwiusz napisał/a:
W firmowych lampach na takie sytuacje jest wbudowana automatyka - dziala znakomicie i jest calkiem wygodna w uzyciu

Automatyka lampy nie zawsze skutkuje -przy makro jest b niedokładna bo czujnik "patrzy" zupełnie nie tam gdzie potrzeba. Zresztą to takie jest marudzenie, ale nie ukrywam, że dla mnie jedną z wad K100D jest właśnie P-TTL zamiast zwykłego TTLu. Wolałbym mieć wybór czy wolę z przedbłyskiem czy po staremu. Tak jak w DSie wyłączyłem pomiar matrycowy i mierzę CW.

[ Dodano: 2006-06-16, 18:36 ]
Jak tu zamieścić załącznik??? Innym się udawało...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
dla mnie jedną z wad K100D jest właśnie P-TTL zamiast zwykłego TTLu. Wolałbym mieć wybór czy wolę z przedbłyskiem czy po staremu.


Popieram w 100%, wole mieć wybór. Dla mnie dali ciała z tym wyrznieciem TTL-a z DL,DL2 i K100D. Nie wiem jak jest z DS2.


Slava napisał/a:
Jak tu zamieścić załącznik??? Innym się udawało


Zrób podglad odpowiedzi, tam bedziesz miał klawisz do załącznika.
 

scati  Dołączył: 19 Kwi 2006
Co do owadów to zdecydowanie jeden błysk i przez dyfuzor....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
scati napisał/a:
i przez dyfuzor....


To na pewno, inaczej nawet nie próbuje :)
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Zapytam się jak ostatni lamer, ale zatrzymałem się na etapie analogowego Fuji do którego pasowały w zasadzie wszystkie lampy. Szukam lamp o których tu rozprawiacie i poza Pentaxem czy Metzem gdzie jak wół jest napisane, że pasują do Pentaxa widzę kompatybilność z Canonem, Nikonem itp. W Sigmie ani się zająknęli o Pentaxie. Muszę dokupić stopkę extra, czy kupić cokolwiek, a TTL i tak będzie działał?
Jak wspomniałem sorry za poziom pytania :oops:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale do czego musisz dokupić stopkę ? Jaki aparat i lampa ?
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
ist DS, lampa... chyba Sigma, bo jak widzę Metz nie cieszy się tu wielką estymą... Znalazłem coś takiego http://www.fotozakupy.pl/...ct/product/5386 ale nie jest napisane czy to przez stopkę...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sigma nie ma wymiennych stopek. Musi mieć dedykację do określonej marki. Dla Ciebie do Pentaxa.
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Dzięki, to wyjaśnia sprawę :-) Cena za EF-500 ST DG nawet znośna, 689 zł, czyli toroszkę więcej niż na guenstiger.de. chyba, że zna ktoś tańsze źródło...
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
background napisał/a:
Dzięki, to wyjaśnia sprawę :-) Cena za EF-500 ST DG nawet znośna, 689 zł, czyli toroszkę więcej niż na guenstiger.de. chyba, że zna ktoś tańsze źródło...

Troche taniej niby ma Interfoto:
http://interfoto.com.pl/#PENTAX
Ale lepiej upewnij sie na kiedy moga Ci to sprowadzic i jaka daja gwarancje.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
background napisał/a:
bo jak widzę Metz nie cieszy się tu wielką estymą...


A propo Metza. Do aparatów analogowych zawsze uzywałem Metza. Do cyfrówki chciałem jednak pełnej obsługi lampy( P-TTL, HSS), wiec wybrałem Sigmę. Osobiście jestem zły, że Ta firma nas olała ( Pentaksiarzy), bo dla mnie lampy były bardzo w porządku. Dla niektórych nadal są.

[ Dodano: 2006-06-17, 19:05 ]
Akurat DS ma tą przewagę, że ma jednak TTL, więc Metza można uzywać z powodzeniem. Do tego jego autonomiczny program A jest b. dobry. Ale niestety chciałem czegoś wiecej.
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Pierwotnie wybór padł na Metz 54 MZ-3, trochę drogo, ale wydaje mi się, że to najlepsza z lamp do 1000 zł. Trochę się zdziwiłem, jak zobaczyłem ogólny odwrót od Metza i dopisek ... sprzedam Metz 54 MZ-3.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sam go miałem. Byłem bardzo zadowolony, ale po otrzymaniu listu od Metza szlag mnie trafił i go sprzedałem. Szkoda, że wcześniej nie szukałeś tego Metza. Sprzedałem go za 650 zł z kostką, na gwarancji do stycznia przyszłego roku.
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Szukałem... nawet to napisałem... szkoda :( Zobaczymy co wyjdzie z innymi lampkami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach