MazurkiewiczGD  Dołączył: 26 Lip 2013
Chmury tuż nad ziemią
Witam,

kilka razy widziałem zdjęcia ukazujące np pole nad którym niemal kilkanaście metrów unosiły się chmury. W jaki sposób wykonuje się ten efekt, specjalny obiektyw czy photoshop?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Daj przykład, bo coś mi się widzi, że o megłę idzie.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
MazurkiewiczGD napisał/a:
W jaki sposób wykonuje się ten efekt, specjalny obiektyw czy photoshop?
Bierzesz gostka z parą w nogach, dajesz mu świecę dymną i zasuwa po polu w tę i nazad, aż zadymi całość. Ty tylko robisz zdjęcie :mrgreen:
 

edghaar  Dołączył: 10 Lut 2011
Jaki tam fotoszop, po prostu trzeba wstać wcześnie rano :-P

 
MazurkiewiczGD  Dołączył: 26 Lip 2013
Nie chodzi np o burzowe chmury nad polem ze zbożem - było takie znane zdjęcie, nie pamiętam autora -efekt był taki jakby chmury wisiały bezpośrednio nad łanami zbóż.

[ Dodano: 2013-08-05, 22:59 ]
przykład:
http://dcs-188-64-84-29.a...tw=541&dsth=361

lub

http://tapety.joe.pl/na-p...ury-nad-polami/
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
W prosty sposób,
- ochydną i prostacą obróbką w PS czy innym programie lub jak pierwsza fotka ochydny pseudo HDR.
 

68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
MazurkiewiczGD napisał/a:
Nie chodzi np o burzowe chmury nad polem ze zbożem - było takie znane zdjęcie, nie pamiętam autora -efekt był taki jakby chmury wisiały bezpośrednio nad łanami zbóż.

[ Dodano: 2013-08-05, 22:59 ]
przykład:
http://dcs-188-64-84-29.a...tw=541&dsth=361

lub

http://tapety.joe.pl/na-p...ury-nad-polami/


1.
http://dcs-188-64-84-29.a...tw=541&dsth=361

Masz chmury nad horyzontem - pędzlem np z Ligtroom zaznaczasz niebo potem: clarity conrtast, saturation, i może zmiana temperatury. i tak klika razy aż do żądanego efektu.

Potem zaznaczasz resztę otoczenia i analogicznie może jeden raz wystarczy aby dopasować całość.


2.
http://tapety.joe.pl/na-p...ury-nad-polami/

Na już przygotowane chmury nakładasz "pole"/otoczenie.


3.
Albo automatem Machinery HDR, i chyba sns hdr. Z innych może photomatix
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
MazurkiewiczGD, a o perspektywie nie słyszałeś?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
MazurkiewiczGD napisał/a:
[...]
przykład:
http://dcs-188-64-84-29.a...tw=541&dsth=361
[...]


O bosz! Jaki koszmar!
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
W PS-ie:
kopiujesz warstwę, na kopii warstwy robisz "zamieszanie" krzywymi i środkowym suwakiem poziomów, dodajesz warstwę korekcyjną, przeciągasz gradientem góra-dół, rozłączasz warstwę korekcyjną od kopii warstwy i narzędziem przesuwania warstw dopasowujesz położenie tej pierwszej. Na koniec spłaszczasz obrazek i finito.
Bardzo tani i prostacki chwyt. W sam raz na portal społecznościowy - setka "lajków" gwarantowana ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
technik219 napisał/a:
rozłączasz warstwę korekcyjną od kopii warstwy

:?: :?: :?:

technik219 napisał/a:
i narzędziem przesuwania warstw

:?: a co to za ptica to narzędzie :?:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Penteusz napisał/a:
a co to za ptica to narzędzie
To ten krzyżyk na górze z prawej strony palety narzędziowej ;-)
http://tutoria.pl/blog/wp...wy_element3.jpg
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
technik219, wszystko poplątałeś :mrgreen:

Masz na myśli maskę warstwy, a piszesz o warstwie korekcyjnej, myślisz o narzędziu Movie Tool, a piszesz o narzędziu do przesuwania warstw :shock:

Twój cały opisywany sposób jest poza tym nieco do niczego (po cholerę jeszcze tam gradient po drodze - chyba, ze jako osobna warstwa - własnie korekcyjna, albo mapowanie - nie polecam mniej doświadczonym).
Jeśli już to jedna warstwa korekcyjna ( Curves, Levels _przycisk i wybór na dole palety Layers), podziałać suwakami, a następnie przy wciśniętym Alt+Backspace pokryć maskę warstwy czarnym kolorem i przy użyciu miękkiego, o kryciu ok 30% pędzla (kolor biały - zmiana kolorów następuje po wciśnięciu klawisza X) klikać po chmurach aż do uzyskania właściwego efektu. Wypróbować inne opcje mieszania warstw, niż Normal, zmieniać krycie, a jesli jeszcze tego za mało, wprowadzać inne warstwy korekcyjne.
To nie musi być koniec, bo możliwości wiele, ale tak właśnie jest najprościej.
A potem "tajemniczy" skrót Ctrl+Alt+Shift+E. Resztę warstw usunąć i zapisać (chyba, że się tamte warstwy jeszcze kiedyś przydadzą).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Penteusz napisał/a:
Masz na myśli maskę warstwy, a piszesz o warstwie korekcyjnej
Prawie tak, ale to nie maska warstwy, ale "maska wektorowa" jeśli już ;-)
Penteusz napisał/a:
myślisz o narzędziu Movie Tool, a piszesz o narzędziu do przesuwania warstw
Jak zwał, tak zwał (u mnie nazywa się to "przesunięcie" ze skrótem "V"), a nazwa "narzędzie do przesuwania warstw" jest dosłownym tłumaczeniem wersji angielskiej.
Penteusz napisał/a:
Twój cały opisywany sposób jest poza tym nieco do niczego (po cholerę jeszcze tam gradient po drodze
Właśnie w gradiencie jest ten "myk", który sprawia, że zmiany na kopii warstwy widoczne są taki sposób, jak działa filtr połówkowy szary. Przypominam, że jest to gradient-maska wektorowa, nie gradient zwykły-rastrowy.
Penteusz napisał/a:
pokryć maskę warstwy czarnym kolorem i przy użyciu miękkiego, o kryciu ok 30% pędzla (kolor biały - zmiana kolorów następuje po wciśnięciu klawisza X) klikać po chmurach aż do uzyskania właściwego efektu.
Po co wachlować pędzelkiem? Czy to obraz olejny? To uzyskuję za pomocą gradientu na masce wektorowej. Efekt jest bardziej naturalny.
Penteusz napisał/a:
A potem "tajemniczy" skrót Ctrl+Alt+Shift+E
Sorry, mam za mało palców i robię to prawym przyciskiem myszy ;-)
Zanim zaczniesz pisać, że "cały opisany sposób jest do niczego" najpierw go powtórz jak opisałem.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
A całe te tutoriale po to żeby uzyskać :
http://dcs-188-64-84-29.a...tw=541&dsth=361

Zamiast napisać po prostu: MazurkiewiczGD nie idźcie tą drogą! :evil:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
lukarch napisał/a:
MazurkiewiczGD nie idźcie tą drogą!
Jak chce, niech idzie. Sam musi się zorientować, że ta droga prowadzi donikąd.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
technik219, piszemy o mojej ulubionej zabawce, więc co nieco o niej wiem ;-)

Nie odniosę się (po prostu za gorąco i nie chce mi się) do każdego punktu z osobna, ale bądź tak miły i uwierz mi na słowo, że pobieżne nawet rzuceniem oka na Twój tekst uzasadnia pogląd, że nie za bardzo znasz to, o czym piszesz. Bardzo charakterystyczne było to Twoje "zamieszanie krzywymi i środkowym suwakiem poziomów". Zamieszałeś :mrgreen: Bez urazy.
A jeśli już, to użyłeś nazwy "warstwa korekcyjna", po czym tłumaczysz, że to jednak maska wektorowa.
Trudno o większy błąd. Rozróżniasz jeszcze (pis. oryg.) Layer Mask i Vector Mask? Wiesz, czym się różnią?
Movie Tool nie posiada nawet w bardzo dowolnym tłumaczeniu odniesienia do warstwy - nie wiem, skąd u Ciebie ten pomysł. Tłumaczy się to najprościej, jako polecenie "Przesuń", choć nie mam polskojęzycznego programu, ale ci co mają, niech zajrzą i podpowiedzą.
Można udawać, że użyło się filtr połówkowy, działając na masce gradientem, ale moja propozycja pozwala na całkowite panowanie nad każdym elementem kadru. Co lepsze? - czy coś działające niejako z automatu, czy dokładnie i zgodnie z zamierzeniem?.
Może też nie lubisz "pędzelków", a szkoda. Nie przekonuj mnie, że coś jest "bardziej naturalne", gdyż zadziałało automatycznie i najprościej, jak tylko można. Photoshop w pewnym sensie wymusza kreatywność poprzez swoje zaawansowanie i automaty mają jedynie pomóc tym, którzy stawiają pierwsze kroki i wielu rzeczy jeszcze nie opanowali.
Podałem jako przykład "tajemniczego" skrót, którego - jak widzę - nie rozszyfrowałeś. Choć gdybyś go wypróbował, to różnicę między nim, a "Flatten" spod Twojego prawego klawisza myszki byś od razu zobaczył. Polecenia literalnego dla tego skrótu nie ma w Photoshopie - ani w narzędziach, ani nigdzie indziej.Ale on działa. I to bardzo dobre rozwiązanie. Wypróbuj i przekonaj się dlaczego.
Są jeszcze inne, nieopisane w programie skróty, nieraz bardzo przydatne. A le o tym może przy innej okazji.

Rozpisałem się jednak, ale trafiłeś na mojego konika i czasami wręcz żywiciela, więc się nie dziw.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Penteusz napisał/a:
Rozpisałem się jednak, ale trafiłeś na mojego konika i czasami wręcz żywiciela, więc się nie dziw.
No i co z tego? Już mam klękać? Wyluzuj 8-) W swoim życiu widziałem już różnych fachmanów, którzy:
- nie wiedzieli podstawowych rzeczy, a mądrzyli się, że ho-ho,
- wiele rzeczy robili w sposób tak skomplikowany, że aż mnie to zadziwiało,
- stojąc na cokołach swojej nieomylności nie dopuszczali żadnej krytyki. Do czasu.
...dlatego się nie dziwię.
Jak na razie daję sobie radę jak umiem i jak mogę, nawet nie znając polskich odpowiedników anglo-amerykanizmów i, prawdę powiedziawszy, nie jest mi ta znajomość do niczego poza "dyskusją" z Tobą, potrzebna. To, jak się co nazywa, nie ma wpływu na pracę silnika.
Na zakończenie posłużę się mottem ze stopki naszego kolegi, które pasuje tu jak żadne inne: Go Out And Burn Some Film Again ... jak wrócisz, wtedy porozmawiamy.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
technik219, a czemuż się tak, szacowny kolego, napinasz :?: :shock:
Wyluzuj :-P

Nasza dyskusja nie nam ma służyć, a tym z pozostałych i czytających ten wątek Forumowiczów. którzy zechcą wykorzystać to, co napisane. A błędy należy korygować, bo będzie kicha, jak się pogubią :mrgreen:

Schowaj nerwy i nieprzydatne tu całkiem "ambicje" za pasek i nie twórz projekcji o "fachmanach", "cokołach nieomylności" i podobnych - przepraszam za wyrażenie - bzdetach. Po prostu najnormalniej w świecie dyskutuj, bez wzdęć, zadęć i nerwowych drgawek :roll: Trzymaj luz ;-)
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
rychu napisał/a:
MazurkiewiczGD, a o perspektywie nie słyszałeś?


odnoszę wrażenie, że to jedyna merytoryczna odpowiedź na pytanie zadane w pierwszym poście...
bo to nie chodzi o te HDRy i kolory i kontrasty, tylko żeby chmury wisiały nad samym polem, a to się uzyskuje obiektywem o nie za szerokiej ogniskowej i cierpliwością + znalezieniem miejsca, gdzie się dość blisko kończy horyzont (górka jakaś, czy inne wzniesienie). W Gdańsku moren nie brakuje ;-)

inna sprawa, że wątek raczej powinien być w pierwszych krokach, a nie tutaj :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach