sokrates  Dołączył: 14 Maj 2007
hybryda czy lustro
do tej pory używałem fuji S5500.
Mam dylemat i skromny budżet więc wybór zawężam do naprawdę ekonomicznych aparatów.
Za te pieniądze jakie mogę przeznaczyć na zakup został mi Fuji 9600 lub Pentax *ist DL2.
Wiem mniej więcej czego spodziewać się po Fuji, powiedzcie czy warto kupić DL2 z Kitem? Proszę nie odpisujcie w stylu dobieraj do K100 czy K10 bo kasy więcej nie ma i nie będzie! Rozważam te 2 modele i proszę o obiektywny wybór pomiędzy 9600 a DL2.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
fuji będzie szumiał i wolny będzie w porównaniu do lustra,jeżeli to ci nie przeszkadza to bierz,z drugiej strony kit ma wąski zakres ogniskowych a fuji to armata,tyle że ja dokupiłem zooma starego manualnego za 50 zł i męcze sie z ustawianiem ostrości ręcznie ,ale mam.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Odpowiedz na Twoje pytanie sprowadza sie do tego jakiego obiektywu potrzebujesz. W DL masz kit 18-55/5.5 w Fuji 10x.
Ja bym wzial Fuji w dni parzyste, a DLke w nieparzyste
:roll:
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
kasy malo? nie bedzie wiecej? proste - fuji.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pytanie podstawowe: Co zamierzasz focić, do jakich zadań wykorzystywać sprzęt. I czy w przyszłości planujesz rozbudować asortyment.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
Michu, a niby jak mozna rozbudowac system nie inwestujac?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Sokrates musisz znaleźć swoją Ksantypę, żeby zasponsorowała Ci. ;-)
 
tab  Dołączył: 15 Maj 2007
Witam to mój pierwszy post na forum.

Stoję przed podobnym wyborem lustrzanka czy hybryda. Byłem już zdecydowany na Sony h9 jednak wstrzymałem się ze względu na jakość obrazowania. Po wydrukowaniu 308x308 dpi zdjęcia wyglądają dobrze jednak na monitorze tak:

crop 100%, iso 200, zdjęcie prosto z h9


Jak to oceniacie w porównaniu do iso 200 z k100d?

całe fotki są tutaj
http://haiders.net/h9/smearing/originals/

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No, marnie jest, ale:
- normalnie cropów się nie ogląda, a jak sam zauważyłeś, fotki są ok,
- obraz z K100D będzie na pewno lepszy - bez artefaktów przetwarzania przez soft w aparacie.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
tab nie ma co porównywać, jeżeli oglądasz crop-ki to pewnie zależy Ci na ilości szczegółów i niskim szumie. Żadna hybryda nie zbliża się nawet do poziomu lustra. Chociażby ze względu na fizyczną wielkość matrycy
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
tom napisał/a:
kasy malo? nie bedzie wiecej? proste - fuji.

Pieniądze rzecz nabyta, dzisiaj nie ma ale za 3 miesiące może mieć - lustro
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
jeśli chcesz mieć wszystko w jednym, zadowalającą jakość obrazu (zdjęcia pamiątkowe, widoczki, kwiatki, ładne kolorki... no i wada większości hybryd - i wieeelu obiektywów analogowych też -, którą trzeba pokochać: aberracje chromatyczne w kontrastowych miejscach) i nie masz kasy na późniejsze zakupy kolejnych obiektywów, to oczywiście fuji. Co prawda rozważałbym też canona S3IS (ma prawdziwą, nie wirtluaną stabilizację obrazu) czy soniawy z serii H, ale rozumiem, że w Fuji pociąga cię szeroki kąt. A co do szybkości - hybrydy fuji są naprawdę bardzo szybkie. Będziesz zadowolony.

[ Dodano: 2007-05-15, 19:03 ]
Pentagram napisał/a:
tab nie ma co porównywać, jeżeli oglądasz crop-ki to pewnie zależy Ci na ilości szczegółów i niskim szumie. Żadna hybryda nie zbliża się nawet do poziomu lustra. Chociażby ze względu na fizyczną wielkość matrycy

pod względem rozdzielczości i opanowania problemu szumów Fuji są w swojej klasie okej. Poza tym ten konkretny Fujik ma 9 mln pix, więc teoretycznie zarejestruje więcej szczegółów niż 6 Mpix pentaxa. Moim zdaniem nie ma co chłopakowi wciskać na siłę lustrzanki. Pooglądaj sobie sokrates zdjęcia z aparatów, nad którymi się zastanawiasz (choćby na Pbase) i odpowiedz sobie sam, co cię zadowala. Lustrzanka to duża kreatywność i szpan, owszem, ale nie jest to pomysł bez wad (wygoda, wielkość, koszty rozbudowy systemu) i wcale nie jest gwarancją dobrych zdjęć (wystarczy pooglądać nasze galerie ;-) )... Z tym cropem z soniawy dziwna rzecz - widziałem cropy z tych niższych modeli z serii H i nie było aż tak źle. Czy aby to nie jest zdjęcie jakiegoś plakatu :-/

[ Dodano: 2007-05-15, 19:09 ]
no tak... obejrzałem te foty taba. Kaszanka gorsza niż z kompakcika. Nie rozumiem :-/ Aż się nie chce wierzyć, że ta soniawa to taki syf. Przy porównaniu z samplami z canona S3IS czy z S2IS - soniawa odpada. Co im się stało? Kumpel miał starą sony 717, koleżanka coś tam z serii W, widziałem foty z H5, wszystko grało, szczególnie ta stara była urocza choć potowrnie wolna. :shock:
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Re: hybryda czy lustro
sokrates napisał/a:
do tej pory używałem fuji S5500.
bokasy więcej nie ma i nie będzie! Rozważam te 2 modele i proszę o obiektywny wybór pomiędzy 9600 a DL2.

W tej sytuacji: czy na pewno już z S5500 wycisnąłeś wszystko i zmiana jest niezbędna ?
Może trywialne pytanie, ale: fotki jako jpg czy RAW (RAF) ? Jeśli nie RAW, proponowałbym się nim zainteresować. Może jeszcze ewentualnie NeatImage (albo raczej jakiś darmowy odpowiednik do odszumiania - ale nie znam niestety "free").

Ja w takiej sytuacji jak opisałeś, bez bardzo konkretnego powodu bym fuji na fuji nie wymieniał, nawet na model dość zdecydowanie wyższy. Lustro przy braku możliwości rozbudowy (kasy) też nie będzie dobrym wyborem, bo może Cię za bardzo na starcie ograniczać choćby przez brak nawet namiastki makro czy tele.
Reasumując: na dziś zostałbym przy S5500 i może za rok / pół przymierzył się do lustra (oby Ci kasy przybyło i na nie starczyło :) ).
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
cypis napisał/a:

pod względem rozdzielczości i opanowania problemu szumów Fuji są w swojej klasie okej. Poza tym ten konkretny Fujik ma 9 mln pix, więc teoretycznie zarejestruje więcej szczegółów niż 6 Mpix pentaxa.


zastanów się: 6MP na matrycy o większym rozmiarze i 9MP na matrycy o mniejszym rozmiarze. Przecież to logiczne, mniejsze pixele generują większy szum itp itd sam popatrz
 

cadman  Dołączył: 19 Lis 2006
Swojego S9500 (poprzednik interesującego Cię modelu) "katuję" już ponad 1,5 roku i jestem naprawdę zadowolony. Aparacik jest bardzo OK. Można się na nim nieźle "wyżyć". To jest naprawdę dobra szkoła przed nabyciem dslr-a z wyższej półki. Na początku nie było mi łatwo. Fotki wydawały mi się trochę mdłe, zbyt mało kontrastowe, niezbyt ostre. Zresztą czytałem wiele opinii w podobnym stylu. Po dłuższym czasie "załapałem" o co w tym wszystkim chodzi. Po prostu Fuji zostawia obraz do dalszej obróbki, bez agresywnego odszumiania, wyostrzania i innych zabiegów stosowanych w innych tańszych modelach, aby była "żyleta". Jest to sprzęcik dla kreatywnych, którzy lubią się pobawić obróbką. Jest również format RAF. Po konwersji do TIF-a soft Fuji interpoluje do rozmiaru 4800x3600. Jest z czego kadrować. Duzo ostatnio robię w tym formacie. Dużo eksperymentuję i cały czas się uczę. Jest to aparat skończony (odpada problem zakupu szkieł). Jeśli nie masz wiele kasy, to jest to dobre rozwiązanie. Obraz jest porównywalny z tym, co uzyskasz z dslr-a klasy "entry level" z kitowym szkłem. Nie mam osobiście porównania z Fuji S5500. Ja osobiście planuję przesiadkę na dslr-a, ale z wyższej półki np. K10D. Obecnie nie posiadam "kasy". Jak zgromadzę to kupię. Jestem poniekąd w komfortowej sytuacji: mam fajny sprzęt, robię fotki i spokojnie obserwuję rozwój sprzętu foto, czytam, czasem coś "skrobnę" na temat (jak mam coś do powiedzenia). Jeśli jesteś ciekaw co udało mi się z tego sprzętu uzyskać, to zapraszam do mojej skromnej galerii: http://picasaweb.google.com/Cadman1959. Przy wyborze sprzętu polecam rozwagę i spokój. Wskazane przemyślenia przy :-B .
Pozdrawiam
 

UAz  Dołączył: 27 Kwi 2007
Fajny jest też FUJI 6500 - przez wielu chwalony. Z tego co wyczytałem zdjęcia ma ładniejsze od 9600, bo matryca 6MP - szumy mniejsze. Różnią się pixelami wizjera? i brakiem sanek na lampę w 6500. Cena ok 1200zł.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
6500(1/1,8) ma większą fizycznie niż 9500(1/2,5)
 

cadman  Dołączył: 19 Lis 2006
Muszę sprostować kolegę Michała K w zakresie rozmiarów matrycy S9500(S9000) i S9600(S9100):
1/1.6 cala, czyli jest odwrotnie. http://www.dpreview.com/r...nepixs9000z.asp
Wartości w nawiasach to oznaczenie tych modeli na rynek amerykański.
Pozdrawiam
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
fakt,przepraszam...gdzieś czytałem że 9500 ma taką jak mój 5600 i dlatego źle podałem :oops:
 

sokrates  Dołączył: 14 Maj 2007
dzięki za wszystkie odpowiedzi i już wyjaśniam dlaczego tak chcę a nie inaczej.
1. S5500 niestety dokonał swojego żywota
2. myślę o lustrzance bo sporo robię slajdów na analogowej lustrzance Nikona F601 i jak sobie pomyśle o wygodzie użytkowania hybrydy (np. wizjer) to mnie szlag jasny trafia.
3. Oczywiście że mam zamiar w przyszłości rozbudować system szkieł - aparat chcę kupić teraz - dzieciak szybko rośnie i trzeba to uwieczniać. Niestety w chwili obecnej nie wyłuskam większej kasy na lepszy sprzęt. Zresztą wolę teraz kupić tańszą puszkę i w przyszłości lepsze szkła.
4. Uprzedzę pytania dlaczego nie rozwijam systemu Nikona - z 2 powodów - mam tylko 2 analogowe szkła i analogową lampę która nie współgra z cyfrą. A po drugie w systemie amatorskim pozostały puszki D40 której nie kupię i D80/d200 na które mnie nie stać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach