arob  Dołączył: 01 Gru 2009
Ok temat jest k-r na k-30
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Szybko o k-30. Czy bagnet też jest wykastrowany jak w k-r? Chodzi mi o działanie Av z manualami.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Cytat
Nie wiem jak wypada porównanie z K-R, ale mora potrafi wkurzyć, mam krótki filmik z gry w tenisa i siatka wygląda koszmarnie.
No mora jest..
Jeśli jest sporo światła i nie przeszkadza mi duża GO to nie ma problemu,
ustawiam przysłone w okolice f11-f16, utrata ostrości jest na tyle niewielka, że na filmie tego nie widać,
ale jednocześnie na tyle odczuwalna, że mora nie występuje..
Generalnie należy unikać wartości przy których szkło ostro rysuje ;-)
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
kojut, Wyakastrowany, tak ja we wszystkich współczesnych pentaxach

Mora występuje ponieważ k-30 ma osłabiony filtr AA, przez to jego rozdzielczość jest troszkę wyższa niż w k-5 (coś pomiędzy k-5 a k-5IIs) - teoretyczne, praktycznie nie wiem bo nie miałem k-5.
 
scordia  Dołączył: 13 Lut 2009
kojut napisał/a:
Szybko o k-30. Czy bagnet też jest wykastrowany jak w k-r? Chodzi mi o działanie Av z manualami.


Jeżeli manual ma pozycję "A" i na aparacie ustawisz Av, sterujesz przysłoną z poziomu body. Czyli z takimi manualami Av działa.
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
Pyrek napisał/a:
Cytat
Nie wiem jak wypada porównanie z K-R, ale mora potrafi wkurzyć, mam krótki filmik z gry w tenisa i siatka wygląda koszmarnie.
No mora jest..
Jeśli jest sporo światła i nie przeszkadza mi duża GO to nie ma problemu,
ustawiam przysłone w okolice f11-f16, utrata ostrości jest na tyle niewielka, że na filmie tego nie widać,
ale jednocześnie na tyle odczuwalna, że mora nie występuje..
Generalnie należy unikać wartości przy których szkło ostro rysuje ;-)
Dzięki za info, jestem bardzo świeżym użytkownikiem i nie wiedziałem, że da się w ten sposób zaradzić.

Wybaczcie OT.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Motyl, scordia, dzięki za info. W poniedziałek będę mógł wreszcie porównać k-r z k-30 :mrgreen:
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Czy ktoś z osób które zmieniały K-r na K-30 obrabia zdjęcia w LR3? Czy jest odczuwalne zwolnienie wynikające z większych plików?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
pazuzu88, ja będę. Zdam relację we wtorek wieczorem. :mrgreen:
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
a odczuwacie w stosunku do K-r jakąś zmianę na +lub - jeśli chodzi o długość działania akumulatora ?
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Ja ostatnio na weselu na enelopach zrobiłem na k-30 1200 zdjęć i dalej robił zdjęcia, tylko na wszelki wypadek wymieniłem baterie. Akumlator to tak 400-500 zdjęć wytrzymuje, więc polecam od razu adapter bateryjny dokupić.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
Motyl napisał/a:
Akumlator to tak 400-500 zdjęć wytrzymuje

czyli tak samo jak w K-r
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Pierwsze wrażenia- większość na plus! Wizjer w k-30 to bajka w porównaniu do k-r. Obsługa mz genialna- dwie rolki to jest to! U1 i U2 można zaprogramować pod różne potrzeby (u mnie krajobraz i wnętrza przy zastanym). AF i raw na korpusie.Dużo cichsza migawka. Fajny duet w połączeniu z tamronem 17-50. O jakości zdjęć na razie się nie wypowiadam- nie widziałem jeszcze zdjęć na kompie ( na wyświetlaczu ok). A teraz minus- korpus odczuwalnie cięższy od k-r. Nie narzekałbym, ale trzymałem puszkę kilka godzin w dłoni i czułem wagę. Wiem, mógłbym zawiesić na ramieniu, ale jestem przyzwyczajony do trzymania aparatu w ręce aby być gotowym do oddania strzału :mrgreen: . Na szczęście body jest odpowiednio większe i trzyma się je pewnie.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
kojut napisał/a:
A teraz minus- korpus odczuwalnie cięższy od k-r.

61 gram ;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
arob napisał/a:
kojut napisał/a:
A teraz minus- korpus odczuwalnie cięższy od k-r.

61 gram ;-)
Ja odczułem różnicę w wadze. k-r'a często nosiłem z vivitarem macro, który wagowo jest podobny do tamka i jakoś tak lżej było (ale trochę gorzej się taki zestaw trzymało).
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
kojut napisał/a:
A teraz minus- korpus odczuwalnie cięższy od k-r.

Może K-30 jest cięższy, ale wygodniejszy grip rekompensuje to z nawiązką.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Kuba Nowak napisał/a:
Może K-30 jest cięższy, ale wygodniejszy grip rekompensuje to z nawiązką.
Dlatego w dwóch poprzednich wypowiedziach to zaznaczyłem :-P

[ Dodano: 2013-09-29, 19:44 ]
pazuzu88, pytałeś o obróbkę w LR3- praktycznie nie zauważyłem różnicy. Zrobiłem prosty teścik- 3 rawy i eksport do jpg. Te z k-30 eksportowało o sekundę krócej :mrgreen: Komp to stary Q6600, 4GB ramu i na talerzowych dyskach.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
dziś testowałem w MM k-30 pod kątem filmów i zauważyłem dziwny efekt jak ruszam gdzieś w bok aparatem to obraz po prostu przekrzywia się ta jakby z prostokąta w romb :shock: . O co to chodzi czy to stabilizacja tak łamie obraz. W k-r takiego "rombniętego" efektu nie zauważyłem :shock:
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
arob napisał/a:
zauważyłem dziwny efekt jak ruszam gdzieś w bok aparatem to obraz po prostu przekrzywia się ta jakby z prostokąta w romb
Efekt rolling shutter,
raz widać bardziej, raz mniej.
Ja filmuje bez stabilizacji, a obraz obrabiam przy użyciu pluginu "Deshaker", w VirtualDubMod,
radzi sobie z tym całkiem dobrze, choć cudów nie ma..
-> POLECAM <-
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
Pyrek napisał/a:

nie rozumiem czemu tego nie poprawili w aktualizacjach..


To nie jest zdaje się kwestia poprawienia czegoś,
gdyby Pentax coś takiego zaimplementował, to byłaby to najlepsza lustrzanka do filmowania.
Rejestracja 25 klatek na sekundę zżera na tyle mocy obliczeniowej procesora, że na inne bajery już nie starcza.
Ale może kiedyś... :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach