mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
Kompakt, bezlusterkowiec do fotografii ulicznej
Witam, proszę o pomoc w wyborze. Czytałem parę wątków, ale rozmijają się z moimi oczekiwaniami co do sprzętu.
Czytałem trochę postów o x100, kompakcie s95, jak i ricohu.
Może wszystko by się wyjaśniło gdybym miał duży sklep pod ręką, ale u mnie w mieście nie ma takich potrzeb i mało jest sprzętu o takiej specyfikacji.
Czyżbym nie miał wyjścia, podróż 120km w jedną stronę !?
Wiem, że aparat nie robi fotografii. Ale mieć dobre narzędzie, nie jest banalną sprawą.
Potrzebuję czegoś do streeta w nocy, przede wszystkim ciche.
Nie duże chciałbym zabierać sprzęt wszędzie, również na co dzień.
Nie musi być idealnie do kieszeni.
Jakość matrycy, odbitka 18 cm po szerszym boku w iso 3200-6400 byłoby super.
Wizjer dobrze jakby był optyczny lub możliwość zamontowania.
Liczę na waszą pomoc, zwariować można za dużo sprzętu jest teraz, czy jak ?!
Myślałem o sony rx100 II - granica mojego budżetu, dokupić wizjer jakaś chora cena.
Olympus elp5 ciekawe obiektywy z podziałką odległości i przesłony, mocna strona.
Nex-6 trochę dziwnie zaczyna wyglądać z przejściówkami, ale na plus wizjer.
x100 jedna ogniskowa ale spory rozmiarowo, podobny wymiarami do m9 :)
Ricoh IV lub gr jak czytam opisy streetowców, nic tylko brać, tylko ten wizjer 700 zł ...

pozdrawiam
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
kup najtańszy z najlepszych i zacznij robić te zdjęcia w nocy, w dzień na co dzień, to tylko aparat
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Ja bym bral cos z wizjerem i w miare dobrym AF. Moze byc NEX-6. Ja sam moge polecic tez Samsung NX20, na allegro za 2,2k - jest dobry wizjer, nowy firmware zrobil z niego calkiem szybki aparat (w sensie zapisu na karte, bo responsywny byl wczesniej) do tego nalesnik 20 lub 30mm lub nawet obiektyw 45mm (bo bardzo dobry AF). Ricoh na pewno tez jest niezly, ale czy na pewno wiesz jaka ogniskowa Ci podpasuje najlepiej? Jak wiesz to ok, ale jak nie to lepiej wybrac na razie cos z wymiennymi obiektywami.
 
mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
 
dagio napisał/a:
kup najtańszy z najlepszych i zacznij robić te zdjęcia w nocy, w dzień na co dzień, to tylko aparat


Część już zrobiłem ... lustrzanką.
Który to najtańszy z najlepszych :shock:
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
dagio napisał/a:
kup najtańszy z najlepszych


Koan :mrgreen:
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Jak ma być mały to NX1000, którego warto kupić dla fajnych szkieł i oczywiście z powocu CENY. Jeśli ją pominiemy to można olki i panasy ze stałkami. A jak nie zalely na kieszonkowatości to K-5 jest supercichy, mały jak na lustrzankę i nocą bardzo daje radę. RX100 to świetny aparat, ale po zmroku jakość nie będzie jak w większych matrycach (choć zadziwiająco dobra jak na kompakt) Poza tym mamy tu zooma. Ale po ciemku też z AF nie jest wesoło w soniaku.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
mrjq napisał/a:
Który to najtańszy z najlepszych

Zrób własną listę aparatów, które spełniają Twoje oczekiwania, domyślam się że będą 3, 4 lub 5 modeli, wówczas wybierz najtańszy z nich bez sentymentów.

alekw napisał/a:
dagio napisał/a:
kup najtańszy z najlepszych

Koan :mrgreen:

8-) :-P
 

eyelet  Dołączył: 17 Lut 2010
Podpisuję się pod x20 :)
 
mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
Dysonans poznawczy rośnie ...

Po obejrzeniu sprzętów w sklepie nex6 niby dobrze, ale minimalnie za wolno między kolejnymi wyzwalaniami migawki. Niezbyt dobrze leży mi w dłoni.

Rx100 całkiem, całkiem, ale gdyby miał ręczne ustawienie ogniskowej, biorę w ciemno.
Poza tym między poszczególnymi zdjęciami, chyba coś pozmieniałem, zaczął zbyt długo zapisywać zdjęcia. Ekajana jak to jest, używasz MF ?
Słabiutko leży w dłoni, bardzo mały - jak widać zaleta ale i wada. Może jakby był dostępny grip w sklepie, byłoby lepiej ... Ciągle mnie kusi małe, a cieszy.

X20 miał rozładowaną baterię, także nie powalczyłem, ale kapitalnie leży w dłoni ...
Wizjer choć wyłączony, troszkę tunel, ale pewnie porównywalnie wielkością do nex6.

Samsung 1000 zaskoczenie, świetnie leży w dłoni. Nic poza tym bo bez zasilania.

Omd-5 zrobił na mnie wrażenie, szybki, świetnie w dłoni, solidny, jasny obraz w wizjerze.
Uszczelnienia, wcale nie jest taki duży jak sobie wyobrażałem.
Cud malina, tylko pieniędzy trzeba dołożyć :)

Coraz bardziej myślę o ricohu ... po co mi te wszystkie wodotryski :mrgreen:

Bądź człowieku mądry ;)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
mrjq, jak rozmiar matrycy z RX100 nie przeszkadza to zerknij na nikosia 1V1. W EURO jakiś czas temu widziałem 10(28)/2,8 za 999pln-ów. Do tego "pięćdziesiątka" f1,8 za 7 stówek i masz fajny sprzęt do stritowania. Wizjer, błyskawiczny AF i takie tam. Tylko z wymienionymi przez Ciebie czułościami może być problem (3200-6400), na 1600 już widać szum. Co prawda monochromatyczny, ale wyraźny (imo, ma swój urok ;-) ).
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
mrjq napisał/a:
Ekajana jak to jest, używasz MF ?
Słabiutko leży w dłoni,
Nie bardzo używam, ale ma pokrętło wokół obiektywu i nim można ustawiać ostrość z powiększeniem focus peakingiem. Pokrętłem można też ustawiać ogniskową. Wówczas wyświetlają się jej wartości (odpowiedniki małego obrazka). Jak na takie maleństwo leży w dłoni znakomicie. Szczególnie w dedykowanym futerale.
Generalnie chyba warto brać małego bezlusterkowca, bo ma aps-c różnice w jakości zdjęć nie są znaczące. Ja wybrałem NX, ze względu na świetną i jasną optykę przy niewielkich rozmiarach i wadze, absurdalnie niską cenę przy jakości obrazowania lepszej niż u droższej konkurencji. No i oczywiście rozdzielczość, która nie jest okupiona wysokim szumem i słabą dynamiką a dobra optyka pozwala na jej wykorzystanie. Uznałem, że przy dzisiejszym postępie - błyskawicznym starzeniu się technologii nie warto pakować się w drogie body. W tym wszystkim samsung był po prostu nie do pobicie. I chyba nadal jest. Choć jak mówi Lipa: "Ciężko pod niego ciuchy dobrać" :mrgreen: No te fudżiki i olki, panasy ładne są a fuji ma te cudne matryce co wg. niektórych testów miejsce w szeregu Nikonowi D4 pokazują, ale przydroga to zabawa.

Właściwie to powinienem sprzedać conieco ale układa mi się sprzęt tak:
- K-5 do reportażu (powinienem jego właśnie sprzedać ale żal mi pozbywać się tak świetnego aparatu)
- NX1000 w góry, w plener a i w trudnych warunkach oświetleniowych sobie też spokojnie poradzi, ze stałką do kieszeni kurtki wejdzie. Lekki z mocarną matrycą i optyką. Zasadniczo najbardziej uniwersalny.
- RX100 mam zawsze przy sobie. Właściwie to wszystko by nim szło zrobić. Oczywiście jak się wybieram na krajobraz albo dokument to biorę K-5 lub Sama, ale jak się coś trafi niespodziewanie to sony sobie też poradzi a i wielki wydruk do galerii z tej mydelniczki (czy też raczej papierośnicy) też zrobię. Nawet z czułości nieco wyższej.

Myślę, że byłbyś najbardziej zadowolony z jakiegoś bezlusterkowca. Jak nie żal kasy to i designem się warto pokierować coby potem z obrzydzeniem na jakiegoś nexa nie patrzeć :evilsmile:
 
mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
Denvi - ciekawe to ziarno. V1 też ciekawa, patrzyłem na niego, ale obiektywy słabe ... ja w sumie potrzebuję 35 i 50 mm. Ech powyżej 1 s pomiędzy zdjęciami - odpada, a byłby chyba idealny ... A jak jest z tym zapisem pomiędzy kolejnymi zdjęciami ?

A RX100 zapamiętuje ogniskową po ponownym uruchomieniu ?
W MF da się ustawić odległość np 3 m i wszystko ostre ?
Najbardziej mnie gniotą dwie rzeczy, ma być mały bym zabrał go wszędzie wtedy rx 100, a ten nx 1000 też niezły tylko wolno pomiędzy zdjęciami, dobrze mi leżał w ręce wg http://www.imaging-resour...ng-nx1000A6.HTM ponad sekundę ... Ekajana odczuwasz czas zapisu w samie ?
Chyba już mam odpowiedź - zabierasz wszędzie RX100 ... A jak reagują ludzie ?
Jeszcze jakby się dało coś dobrać z optycznych wizjerów, byłaby miód malina ...
Tylko jak pomyślę o II, nie brakuje Ci odchylanego LCD ?
Jeszcze LX7 zostaje na placu boju, choć boję się o jakość obrazka.
Czy nie ma nic kompaktowego z wizjerem optycznym i nie 28 mm poza fufu (za bardzo się rzuca w oczy) ?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wszystkie NX-y były wolne, ale tylko przy zapisie serii RAW-ów i to ze starym firmwarem. Nowy firmware, plus nietrzaskanie serii ośmiu RAW-ów i da się - moim zdaniem - żyć. :-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
mrjq napisał/a:
A RX100 zapamiętuje ogniskową po ponownym uruchomieniu ?
nie
mrjq napisał/a:
W MF da się ustawić odległość np 3 m i wszystko ostre ?
tak jakby ale ten focus peacking jakoś tak zbyt wiele pokazuje - ciężko mi precyzyjnie odpowiedzieć.

Niemniej napisałeś, że chcesz focić w trudnych warunkach. Sony daje radę, ale nie wybrałbym go mają na uwadze to kryterium jako ważne. Na pewno coś z x-trans fujifilm będzie tu najlepsze. Poza tym każde aps-c czy micto4/3 będzie podobne, więc kieruj się wagą, wielkością, ceną, optyką, wyglądem. Dla mnie ważny byłby na ulicy odchylany ekran. Łatwiej być z nim zachować fotograficzną dyskrecję. Do tego dotykowy lcd daje szybkość określenia punktu ostrości. W takim np. NX300 masz i ekran dotykowy, odchylany, dobre iso, bardzo szybki af. Czas zapisu jakoś mi nie doskwiera. Gorzej było w NX200.
 
mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
Do obrazka mam lustrzanki.
W dzień też by się przydało, zawsze mieć coś przy sobie.
A głównym problem jest rozmiar. Potrzeba mi czegoś co zmieści się w kieszeni.
Bo już się zastanawiam między omd5 a xpro1 :) masakra ...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
mrjq napisał/a:
A głównym problem jest rozmiar. Potrzeba mi czegoś co zmieści się w kieszeni.
Za chwile bedzie Lumix GM - wymienne szkła i malutkie body, do tego naleśniczek 12-32 (duzo mniejszy niz Lumix X 14-42) jako kit. Podobno Lumix G 20/1.7 podpięty do GMki sprawia wrażenie bardzo dużego szkła :mrgreen:
Biorąc pod uwagę zapowiadane magnezowe body i skórzane wstawki, tanio raczej nie będzie.
 
mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
Tak naprawdę potrzebuję aparat do kieszeni, taki co zabiorę go wszędzie, ogniskowe 28,35 i 50 lub coś koło 90 (mogę się ogrniczyć do 35 i powyżej 50 ) z dobrym światłem powiedzmy 2.0 -2.8 na końcu. Optycznym wizjerem, może być uchylny lcd z możliwością podpięcia czegoś optycznego lub nie drogi EVF.
Cicha migawka, mały shuter lag i zapis jednego zdjęcia poniżej 1 sekundy.
Pułapka ostrości mile wskazana.
Obrazek sensowny może być poziom canona 7d. Istnieje takie coś :)
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
mrjq napisał/a:
Tak naprawdę potrzebuję aparat do kieszeni, taki co zabiorę go wszędzie, ogniskowe 28,35 i 50 lub coś koło 90 (mogę się ogrniczyć do 35 i powyżej 50 ) z dobrym światłem powiedzmy 2.0 -2.8 na końcu. Optycznym wizjerem, może być uchylny lcd z możliwością podpięcia czegoś optycznego lub nie drogi EVF.
Cicha migawka, mały shuter lag i zapis jednego zdjęcia poniżej 1 sekundy.
Pułapka ostrości mile wskazana.
Obrazek sensowny może być poziom canona 7d. Istnieje takie coś :)


Czyli celujusz w kompakt. W takiem razie LX7 + wizjer.
 
mrjq  Dołączył: 18 Wrz 2013
Może być z wymienną optyką, dwa sensowne naleśniki 35 mm i z zakresu 50-90mm.
Jak dokupię wizjer do LX7 - już nie jest taki kompaktowy o ile wogóle ;)
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
mrjq napisał/a:
Może być z wymienną optyką, dwa sensowne naleśniki 35 mm i z zakresu 50-90mm.
Jak dokupię wizjer do LX7 - już nie jest taki kompaktowy o ile wogóle ;)


Chyba tylko pentax oferuje nalesnik > 50mm.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach