annuszka  Dołączyła: 01 Lut 2007
Pytanie z serii głupich - jaka jest różnica między dng a pef?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Taka, że DNG, to standard Adobe. Dawno temu PEF-y były mniejsze no i więcej wołarek je obsługiwało.
 

annuszka  Dołączyła: 01 Lut 2007
Zatem co jest lepsze?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
annuszka, jeśli używasz oprogramowania Adobe, to zdecydowanie DNG.
 

annuszka  Dołączyła: 01 Lut 2007
Póki co uczę się jpg, przesiadłam się z k100 na k-5II i próbuję ją ogarnąć ;), żeby robiła tak jak ja chcę, a nie tak jak jej się podoba.

Na razie jednak ona rządzi ;p
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
annuszka napisał/a:
próbuję ją ogarnąć ;), żeby robiła tak jak ja chcę, a nie tak jak jej się podoba.


Wyłącz jej wszystkie automaty (no, może prócz AFu), ustaw manual i SPOT, i nawet Ci nie podskoczy. ;-)
Wtedy sama wszystko popsujesz. :evilsmile: ;-)
 

annuszka  Dołączyła: 01 Lut 2007
Cytat
Wtedy sama wszystko popsujesz

Chyba mnie troszkę nie doceniasz;p
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
annuszka napisał/a:
Chyba mnie troszkę nie doceniasz;p


Masz na myśli pernamentne zniszczenie ? ;-)
 
sebolnet  Dołączył: 15 Paź 2013
Ja mam odwieczny problem innego typu z K-3 nie mogę poprawnie naświetlić zdjęcia tzn. jeżeli na zdjęciu 50% (lub coś koło tego) to jaskrawe niebo to zawsze mam je przepalone. Używam pomiaru wielosegmentowego czasami centralnie-ważonego, tryb ostrości AF.S z wyborem punktu ostrości. Nie wiem czy coś mam źle ustawione? W K200D i K-5 tego problemu nie miałem. Głupio to brzmi ale taka prawda. Przykłady poniżej.

Przykład 1
Przykład 2

Na tych zdjęciach niebo było :P i to w fajnych kolorach. Jakieś pomysły?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
annuszka napisał/a:
Póki co uczę się jpg


A co tu jest do uczenia? :mrgreen:
 

annuszka  Dołączyła: 01 Lut 2007
Cytat
A co tu jest do uczenia? :mrgreen:


To był spory skrót myślowy. Ogarniam aparat, robiąc w jpg ;)
Bo z rawem to tak, że dwa ruchy suwaka i zdjecie wymiziane. Z jpg troszke trudniej ;p
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
sebolnet, duży kontrast między niebem a dołem, przewaga ciemnego, więc automatyka pomiaru dobiera bardziej "pesymistyczne" parametry. W tych 2 przypadkach pomógłby filtr szary połówkowy.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
MarWoj napisał/a:
sebolnet, duży kontrast między niebem a dołem, przewaga ciemnego, więc automatyka pomiaru dobiera bardziej "pesymistyczne" parametry. W tych 2 przypadkach pomógłby filtr szary połówkowy.


Ewentualnie naświetlanie na niebo i wyciąganie z Rawa z cieni. Masz włączoną kompensację prześwietlenia?
 
sebolnet  Dołączył: 15 Paź 2013
kompensacja prześwietlenia i cieni na AUTO
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
sebolnet, to wyłącz, albo włącz na stałe, zmierz jaką masz pojemność w światłach do przepału, wybierz spota, wskaż nim najwyższe światła i przepal o pojemność do przepału.
 
sebolnet  Dołączył: 15 Paź 2013
pojemność w światłach? Mniej fachowym językiem proszę :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zmierz spotem na światła, zrób kolejne zdjęcia z korektą od +3,3 do +4,3 i sprawdź z jaką korektą nie będzie jeszcze przepalone. Oczywiście robisz to na RAWach.
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
x4rd napisał/a:
annuszka napisał/a:
Póki co uczę się jpg


A co tu jest do uczenia? :mrgreen:


Już nie przesadzaj, choćby jakie efekty osiągamy w wyniku jakiejś korelacji programu do obróbki zdjęć. Lub który z programów jest funkcjonalniejszy. Albo jak to w ogóle działa?

Jest się czego uczyć, szczególnie ci co nie wyssali fotografii cyfrowej z mlekiem ojca.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Tylko jaki jest sens uczyć się ustawień dla JPG z puszki? Strata czasu.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
sebolnet napisał/a:
Ja mam odwieczny problem innego typu z K-3 nie mogę poprawnie naświetlić zdjęcia tzn. jeżeli na zdjęciu 50% (lub coś koło tego) to jaskrawe niebo to zawsze mam je przepalone.

Masz K-3 z dobrym DR i masz problem? :shock:
Naświetlasz tak żeby niebo było nieprzepalone a dół wyciągasz z cieni. W K-5 i K-3 jest z czego wyciągać. Kompensację możesz sobie darować, bo w RAWach i tak nie działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach