plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
schwefel napisał/a:
Kompensację możesz sobie darować, bo w RAWach i tak nie działa.

Działa. Zrób sobie stałą scenę i naświetl z kompensacją świateł i bez i porównaj.
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Zawsze się zastawiałem - warto zostawiać tą kompensację (obecnie mam na stałe wyłączoną) jak i tak wyciągam w RAWach później ? Wpływa ona jakoś na jakość obrazka ?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Andrzej 58 napisał/a:
Jest się czego uczyć, szczególnie ci co nie wyssali fotografii cyfrowej z mlekiem ojca.


Tego nie da się "ot tak" robić, nawet jeśli ktoś ma "oko". Mlekiem ojca? FUUUUUUUUUJ :evilsmile:


Andrzej 58 napisał/a:
Już nie przesadzaj, choćby jakie efekty osiągamy w wyniku jakiejś korelacji programu do obróbki zdjęć. Lub który z programów jest funkcjonalniejszy.


JPG nie pomoże Ci uratować zdjęcia, RAW już tak.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
jaad75 napisał/a:
Tylko jaki jest sens uczyć się ustawień dla JPG z puszki? Strata czasu.

Ostatnio, u mnie we wsi, odbywał się 24-o godzinny maraton foto :-) . Jednym z warunków zgarnięcia nagród było oddanie karty z pstrykami w formacie JPG (tzn. nie można było focić w RAW i obrabiać). Było kilka (może naście, już nie pamiętam. Przerw na darmową wyżerkę było sporo :-P ) tematów z 2-u godzinnym limitem czasu, po którym oddawało się pstryki...
Tak więc, "biegłość" w ustawianiu jotpegów w puszce może się czasem przydać ;-)

Co ciekawe, jednym z głównych fundatorów nagród był ricoh (puszki i szkła Pentax'a, m.in K-3 i K-50). A ciekawe dlatego, że marka Pentax w DK praktycznie nie istnieje.
Główną nagrodą był nowy T.70-200 + sporo pierdół. Czyli z perspektywy użytkownika P, nic ciekawego :mrgreen:
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
Andrzej 58 napisał/a:
Już nie przesadzaj, choćby jakie efekty osiągamy w wyniku jakiejś korelacji programu do obróbki zdjęć. Lub który z programów jest funkcjonalniejszy.


JPG nie pomoże Ci uratować zdjęcia, RAW już tak.[/quote]

Mam wrażenie, że kolega x4rd mimo Sarajewa w lokalizacji jest Polakiem z krwi i kości, wszędzie był, wszystko widział, wszystko wie...

Dziewczyna pisze, że jest na etapie szukania swojego pomysłu na zdjęcia kompresowane czyli zapewne na początku świadomego zainteresowania fotografią. Naprawdę trzeba epatować cały świat swą wyższością? Swoją wszystkowiedzą i genialnością genotypu?

Pozdrawiam cieplutko
ps.
Mój profesor mawiał, że jak zdjęcie wymaga ratowania to może lepiej zrobić drugie tyle, że dobrze.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może nie być możliwości ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Andrzej 58 napisał/a:
Dziewczyna pisze, że jest na etapie szukania swojego pomysłu na zdjęcia kompresowane czyli zapewne na początku świadomego zainteresowania fotografią. Naprawdę trzeba epatować cały świat swą wyższością? Swoją wszystkowiedzą i genialnością genotypu?


Czy szanowny kolega może się odnieść do meritum mojej wypowiedzi - to jest czy jego zdaniem napisałem coś źle? ;-)

Zaznaczam również, że zbytnie wczuwanie się w kogoś nie jest na ogół trafną diagnozą tejże osoby.

Pozdrawiam milutko
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
 
Dziekuję Wam wszystkim za pomoc i doradzanie . prawie jestem Pentaxiarzem :-) Sprzęt zamówiony K-5IIs + HD 20-40 - oczekuje na przesyłkę. W związku z powyższym aby nie zaśmiecać przenoszą się do innego wątku.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
gregorio1972 napisał/a:
Dziekuję Wam wszystkim za pomoc i doradzanie . prawie jestem Pentaxiarzem :-) Sprzęt zamówiony K-5IIs + HD 20-40 - oczekuje na przesyłkę. W związku z powyższym aby nie zaśmiecać przenoszą się do innego wątku.



Bardzo mądra decyzja. A już się obawiałem, że górę weźmie snobizm puszkowy, mówiący: kup najlepszą puche - będziesz de beściak i foty bedziasz miał najlepsze i w ogóle będziesz naj! Myślenie równoległe motywujące do zakupu najlepszej puszki: kup najlepszą z tanim szkłem - szkło dokupisz później - w wielu przypadkach już nie dokupują i zostają ze szkłem, które nawet w połowie nie pozwoli rozwinąć skrzydeł, a nawet często powoduje, ze skrzydełka szybko opadają.
Tak więc świetna decyzja! Powodzenia.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
gregorio1972 napisał/a:
K-5IIs + HD 20-40


Dla wielu użytkowników tego forum 20-40 to taki diehard. Niemniej - gratulacje! Czekam z niecierpliwością aż opiszesz swoje pierwsze wrażenia z użytkowania nowego systemu :-B
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
x4rd napisał/a:
Andrzej 58 napisał/a:
Dziewczyna pisze, że jest na etapie szukania swojego pomysłu na zdjęcia kompresowane czyli zapewne na początku świadomego zainteresowania fotografią. Naprawdę trzeba epatować cały świat swą wyższością? Swoją wszystkowiedzą i genialnością genotypu?


Czy szanowny kolega może się odnieść do meritum mojej wypowiedzi - to jest czy jego zdaniem napisałem coś źle? ;-)

Zaznaczam również, że zbytnie wczuwanie się w kogoś nie jest na ogół trafną diagnozą tejże osoby.

Pozdrawiam milutko


Nie mam najmniejszego zamiaru wczuwania się w kogokolwiek, niemniej pozostaje coś tak osobistego jak postrzeganie drugiego człowieka i temu dałem wyraz, a co do meritum to chyba napisałem wyraźnie co kwestionuję.

Dobrego dnia
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
Właśnie próbuję dzięki :-)
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
moglby ktos podsumowac jakie obecnie istnieja problemy z K-3 i w jakich warunkach sie one objawiaja?
planuje wymiane poczciwej k-5 na cos nowszego (mam rowniez k-5II z ktorej jestem bardzo zadowolony) i mam dylemat - k-3 czy sprawdzony k-5II
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Jeżeli masz już K-5II to nie sądzę, abyś potrzebował go zmieniać na K-3. Jeśli chodzi o ten drugi, to myślę, że już nie ma z nim problemów. Ja w każdym bądź razie nie mam z moim egzemplarzem. Jedyne co się stało w ciągu ostatnich 2,5 miesiąca to przestało mi działać przednie pokrętło w gripie, ale wystarczyło go zdjąć i przeczyścić styki. Także nie ma czego się bać. Działa jak należy.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
U mnie przełącznik on/off ciężko działa, czasem tak się zatnie że boję się że coś pęknie w środku, chyba serwis czeka..
 
Cooba-mak  Dołączył: 31 Lip 2009
Kadet80 napisał/a:
jakie obecnie istnieja problemy z K-3 i


Moja k-3 poleciała do serwisu we Francji (opóźnienie błysku i migawki w ptt-l)
Nie jest to chyba częsty problem ale występuje a w polskim serwisie nic z tym nie zrobią...

Dobrze byłoby podpiąć lampę przed zakupem i sprawdzić...
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
kurcze.. no to chyba szykuje mi sie druga II zamiast tej k-3.
jednak w sytuacji zlecenia wolalbym nie miec tego typu problemow.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Kadet80, skoro masz już jedną K-5II, to brałbym albo IIs, albo jednak K-3. Z naciskiem na ten ostatni raczej.
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
jaad75, nie chcialbym kurcze "wtopic" pieniedzy.
aparaty uzywam tylko i wylacznie do zlecen slubnych i nie moge sobie pozwoic na to zeby podczas np ceremonii wol roboczy (dajmy na to te k-3) zaczal mi klepac migawka na caly kosciol :)
nie powiem, chcialbym go sprawdzic, lepsze af-c na sali bardzo sie przyda (chociaz juz w k-5II pracuje mi sie super), wiecej punktow af - czemu nie, wieksza matryca - super, no i w koncu bym sprawdzil jak to jest bez filtra AA i czy faktycznie jest sie czego obawiac przy "garniturach" :)
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
w k-5 rowniez mialem pare razy problem, ze w sytuacji gdy konczyla sie bateria w gripie to aparat sie wieszal, konieczne bylo odpiecie gripa i wyciagniecie baterii z body.
teraz jak widze ze konczy sie bateria w gripie to juz sam odrazu przelaczam na zasilanie z body i odpukac od dluzszego czasu nie mam problemu.
ale w k-3 widze ze to jakos inaczej wyglada. prosze o wyjasnienie bo jesli sie zdecyduje na k-3 to napewno bede odrazu zainteresowany gripem (pewno jakis zamiennik, np phottixa jesli jest juz dostepny).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach