irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Dzięki panowie za sugestie i zdaje się, że to wina taniego statywu bo fotka z blatu wyszła ostra jak brzytwa . Stabilizacji nie wyłączyłem bo kliknąłem z opóźnieniem 2sec.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
irek83 napisał/a:
Stabilizacji nie wyłączyłem bo kliknąłem z opóźnieniem 2sec.
I tak należy ją wyłączyć w takiej sytuacji.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
jaad75 napisał/a:
irek83 napisał/a:
Stabilizacji nie wyłączyłem bo kliknąłem z opóźnieniem 2sec.
I tak należy ją wyłączyć w takiej sytuacji.
Tryb wstępnego podniesienia lustra z opóźnieniem 2s automatycznie wyłącza stabilizację.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A fakt, zapomniałem.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Właśnie też mnie to zastanawia jak to jest z tą stabilizacją. Jak położy się aparat na stole, wyłączy się stabilizację i symulację filtra dolnoprzepustowego a następnie ustawi długi czas naświetlania, np. 10 sek. to podczas robienia zdjęcia słychać wyraźny szum, taki jak gdy robi się zdjęcie z ręki z włączoną stabilizacją tylko trochę cichszy. Wygląda to tak jakby matryca jednak trochę drgała. Na K100D mam tak samo.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio, sam mechanizm musi pracować, bo utrzymuje matrycę w stałym położeniu. Stąd stuki, gdy aparat jest wyłączony i zaczniesz nim poruszać.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ale skoro szumi to znaczy, że drga. To drgania mechaniczne produkują falę dźwiękową bo przecież nie jakiś głośniczek. No chyba, że jeszcze uzwojenia w cewkach mogą brzęczeć ale to by znaczyło, że płynie przez nie zmienny prąd czyli też będą jakieś mikro drgania.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio, połóż aparat na czymś stabilnym, wyłącz stabilizację i włącz LV - też usłyszysz szum, mimo, że obraz nie drga.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Może drga tylko tego nie widać. Oko ludzkie nie dostrzega szybkich ruchów i będzie to widoczne po prostu jako spadek ostrości a nie drganie obrazu. W kinie masz na przykład 24 kl/s a nie widzisz, że to są osobne klatki tylko widzisz płynny obraz. Pewnie są to nieistotne drgania. Wystarczy włączyć symulację filtra AA to dopiero głośno słychać szum matrycy a przecież jakoś drastycznie nie rozmazuje to zdjęć.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
A propos drgania wogóle.

Robiłem zdjęcia cegłom (ceglana cegła z gliny 24xz12x6cm).\
Ze zdumieniem odkryłem, że kilka ujęć tej samej czerwonej facjaty (tryb seryjny) ma przesunięcia o jednego piksela!
Ki czort?(@&%@*&@!

Odkryłem - dwa metry od statywu stał grzejnik elektryczny (wieeelka farelka) z wiatrakiem, a podłoga drzewniana. Wyłączywszy, przesunięcia się poszły w niebyt.... :) Oraz dociążyłem statyw złomem.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Może drga tylko tego nie widać.
Musiałaby spadać rozdzielczość, a nie spada.
Grzenio napisał/a:
W kinie masz na przykład 24 kl/s a nie widzisz, że to są osobne klatki tylko widzisz płynny obraz.
Abstrahując od tematu drgań, akurat 24 klatki są odbierane płynnie tylko dzięki odpowiednio dobranej migawce - skróć czas naświetlania poszczególnych klatek wyraźnie poniżej 1/50 s, a zobaczysz jak bardzo widoczne będzie szatkowanie ruchu przy takim klatkażu.
Grzenio napisał/a:
Wystarczy włączyć symulację filtra AA to dopiero głośno słychać szum matrycy a przecież jakoś drastycznie nie rozmazuje to zdjęć.
Rozdzielczość spada dość drastycznie.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Nie wiemy czy rozdzielczość nie spada od tych mikrodrgań. Trzeba by było przykleić matrycę na stałe i odłączyć cewki mechanizmu stabilizacji to wtedy można by było coś powiedzieć. Nikon D7100 ma tak samo upakowaną matrycę i brak filtra AA a jednak osiąga większe rozdzielczości. Jak to wytłumaczyć? Może właśnie tym, że w Nikonie matryca nie drga. Co do drgań to są one na pewno większe niż 24 kl/s bo ten dźwięk szumu ma zdecydowanie wyższą częstotliwość niż 24Hz. Oko ludzkie jest na prawdę mało wrażliwe na ruch. Wystarczy zapalać i gasić diodę LED z częstotliwością 100Hz a i tak będziemy to odbierali jako stałe światło mimo, że w rzeczywistości światło diody wręcz skokowo gaśnie do zera i zapala się z pełną mocą.

[ Dodano: 2015-04-12, 00:48 ]
Poczytałem trochę o lewitacji magnetycznej no i rzeczywiście nie jest fizycznie możliwe aby taki układ stabilizacji opartej o magnesy nie drgał (patrz. Twierdzenie Earnshawa). To jest układ niestabilny i wymaga ciągłej korekty położenia za pomocą ujemnego sprzężenia zwrotnego. Także matryca w Pentaxach będzie zawsze trochę drgała.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Nikon D7100 ma tak samo upakowaną matrycę i brak filtra AA a jednak osiąga większe rozdzielczości
Ma inną fizycznie matrycę, innego producenta, rozdzielczość jest mierzona z innym egzemplarzem obiektywu itp. itd.
Grzenio napisał/a:
matryca w Pentaxach będzie zawsze trochę drgała.
Tyle, że to "trochę" nie będzie do wychwycenia na zdjęciach. A mówimy o sytuacji, kiedy jest.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
jaad75 napisał/a:
Tyle, że to "trochę" nie będzie do wychwycenia na zdjęciach. A mówimy o sytuacji, kiedy jest.
Oczywiście. To wychodzi tylko w pomiarach Imatestem. W praktyce i tak rozdzielczość będzie bardziej zdegradowana nietrafioną ostrością i ruchami ręki. Kolega Irek83 zdiagnozował już, że podejrzewa o to tani statyw i ma rację, bo dla pewnych czasów naświetlania tani statyw potrafi bardziej zepsuć zdjęcie niż pomóc. Po opadnięciu pierwszej kurtyny migawki aparat umieszczony na lekkim statywie zawsze wpadnie w pewne drgania. Drgania te z czasem gasną ale jak czas naświetlania jest krótki to całość naświetlania przypadnie na największą amplitudę tych drgań i zdjęcie będzie nieostre. Przy dłuższych czasach wychodzi często lepiej bo drgania wygasają i dalsza część naświetlania przebiega już w warunkach stabilnych. Oczywiście pod warunkiem, że nie wieje wiatr albo nie trzęsie się podłoga od przejeżdżającego tramwaju.

[ Dodano: 2015-04-12, 21:30 ]
Tutaj jest ciekawe studium nad rozmyciem spowodowanym drganiami od przysłony. Maksymalne rozmycie wychodzi dla czasów naświetlania około 1/80 sek.:

http://falklumo.com/lumol...tter/index.html

Ciekawostką jest na przykład to, że przyspieszenie kurtyny migawki wynosi 400G.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Tutaj jest ciekawe studium nad rozmyciem spowodowanym drganiami od przysłony.
Migawki. Tak, znam to opracowanie. Kolejne modele mają już poprawione tłumienie.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Sorry, mój błąd. Chodziło mi oczywiście o migawkę. Ja nie znałem tego tematu wcześniej a jakiś czas temu robiłem próbne pomiary rozdzielczości zestawu Sigma 17-50/2.8 + K-3 programem Imatest. Dla przysłony 2.8 wyszło mi, że rozdzielczość pionowa jest trochę większa niż pozioma, dla przysłony 4.0 rozdzielczość pionowa drastycznie spadała i była dużo niższa od poziomej a dla przysłony 8.0 znowu rozdzielczość pionowa górowała nad poziomą. Myślałem, że mam jakiś dziwny astygmatyzm w obiektywie ale teraz jak przyjrzałem się czasom naświetlania to dla przysłony 4.0 była to 1/100 sek. więc tłumaczyłoby to spadek rozdzielczości pionowej. Wygląda na to, że albo K-3 też cierpi w pewnym stopniu na tą przypadłość drgań matrycy od wyzwolenia migawki albo mój statyw po prostu jest kiepski.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Być może też przy takiej dokładności, gdzie piksele odpowiadają setnym częściom milimetra, wpływ na nie mogą mieć takie naturalne czynniki jak ruch precesyjny ziemi, przyciąganie księżyca, wody gruntowe, a nawet przelewanie się wody w chińskiej tamie. Musiałbyś mieć jakieś całkowicie odizolowane laboratorium i tam te foty robić ;)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Rad500, tutaj nie chodzi o jakieś setne części procenta ale o realny spadek rozdzielczości. Na ogniskowej 17mm dla przysłony 2.8 osiągałem rozdzielczości pionowe 2342 LWPH a dla przysłony 4.0 maksymalna rozdzielczość jaką udało mi się osiągnąć w serii 22 zdjęć to 1422LWPH, gdzie obiektyw powinien być tam najostrzejszy. Jak ktoś zamierza wydawać grube tysiące na obiektyw to trzeba wiedzieć, że to nie wszystko aby zrobić na prawdę ostrą fotkę.

Sigma @ 17mm/2.8, 1/200 sek.:


Sigma @ 17mm/4.0, 1/100 sek.:
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Co to za program? Darmowy jest?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
rad500, Imatest.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach