Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Rad500, koncerty to wiadomo inna inszość. Nie myślałem o koncertach ale raczej o fotografowaniu w pomieszczeniach przy świetle zastanym. Wiadomo, że ISO 6400 niesie za sobą pogorszenie jakości ale co zrobić jak nie ma innego wyboru? Można oczywiście nie robić w ogóle zdjęcia. Z ciekawości ściągnąłem wczoraj zdjęcia testowe tej samej sceny zrobione na ISO 6400 i ISO 25600 puszkami K-3 i K-5IIs i po odszumieniu i przeskalowaniu do 8Mpix to rzeczywiście zdjęcia z obu puszek są bardzo porównywalne. No może K-5IIs rzeczywiście miał minimalnie ładniejszy szum.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
terenowiec napisał/a:
Sony Alfa 700 od iso 1600 szumi że aż nieprzyjemnie.
Też miałem A700 a teraz mam K-5IIs i różnica jest kolosalna. Używam ISO1600 bardzo często i uważam że jest zdecydowanie lepsze niż ISO800 z A700 a nawet bliżej ISO400. O kolorowych ciapkach nie będę wspominał bo ich prawie nie ma. :-)

PS. Czyżby kolejny KKM-owiec chciał kupić Pentaxa? :-> Nick terenowiec jakiś taki znajomy. ;-) Ja na KKMie miałem innego nicka. :evilsmile:
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
Tak to ja z KKM-u. Niestety, rezygnacja koncernu z lustrzanek z optycznych wizjerów zadecydowała, że postanowiłem przejść. A że Pentax ma bardzo dobre opinie, więc wybór był prosty. Dziś zamówiłem K-3 i jutro jadę ją odebrać. Będzie z kitem, ale szybko dokupię Sigmę 18-200, a później Pentaxa 300/4 na zwierzynę. No i oczywiście jakąś lampę, ale muszę poczytać co można do Pentaxa kupić poza firmowymi.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
terenowiec napisał/a:
Dziś zamówiłem K-3 i jutro jadę ją odebrać.
Trzeba się było chwilę wstrzymać - niebawem będzie obniżka cen...
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jaką byście polecili lupę powiększającą do ekranu LCD? Szukam ale nie mogę coś znaleźć pasującej wymiarami do ekranu w K-3.

[ Dodano: 2015-04-20, 10:19 ]
Nikt nie filmuje tą lustrzanką? Może macie jakieś inne sposoby na ustawianie ostrości podczas filmowania?
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Grzenio napisał/a:
Nikt nie filmuje tą lustrzanką? Może macie jakieś inne sposoby na ustawianie ostrości podczas filmowania?
Ja mam takie pokrętło na obiektywie, jak nim kręcę to czasami udaje mi się ustawić ostrość tam gdzie chcę :)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Piszesz o follow focusie czy o zwykłym pierścieniu ostrości? Problem w tym, że podczas filmowania masz jedynie podgląd na ekraniku LCD a to dość kiepsko się sprawdza przy ręcznym ostrzeniu. Niektórzy używają lup do ekranu albo zewnętrznych monitorów podpiętych po HDMI. Ty ostrzysz w oparciu o LCD bez żadnych dodatkowych akcesoriów?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Ja też tak ostrzę najcześciej, choć przyznaję, że z lupą jest znacznie wygodniej.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Zwykły pierścień ostrości - działa to na tyle słabo, że filmiki kręcę tylko bardzo okazjonalnie.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
No i po to wymyślono takie akcesoria jak follow focus czy lupa do ekranu LCD aby jednak możliwe było wykorzystanie olbrzymiego potencjału filmowania lustrzankami.
 

bigjack  Dołączył: 22 Paź 2010
Ja staram się nie szaleć z poruszaniem podczas kręcenia filmu a jak już ostrość mi ucieknie
to korzystam z AF który niestety słychać podczas odtwarzania.
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
Mam pytanie, czy ktoś z kolegów ćwiczył już K-3 w wersji filmowej w parze z rejestratorem dźwięku. Głównie chodzi mi o zapis dźwięku zarówno w pamięci rejestratora jak i na kartę w aparacie (korzystając z wejścia mikrofonowego aparatu)?
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Na PF pojawiła się specyfikacja nowego K-3

Cytat
24mp cmos sensor
improved anti-moire function
4.5-stop shake reduction
pixel shift super resolution
86000 pixel RGB sensor
ISO 100-51200
Full HD 60fps/30fps
weather resistant
stainless chassis, magnesium alloy shell
non flash
GPS
electric compass
astrotracer
SAFOX 11, 27 point (25 cross type focus points)
improved continuous AF
continuous shooting 8.3fps
PRIME III
coverage 100%, magnification 0.95X
3.2 inch LCD monitor, resolution 1037K dots
dual SD card slot
Flu card
USB 3.0, HDMI
battery D-LI90
dimension 131.5 x 102.5 x 77.5 cm
weight 785g
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jest w plotkach.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
espresso napisał/a:
Fajnie rozwiązało to fuji


O ile zadziała :-P

Mnie się na razie nie udało, choć jest lepiej z połączeniem telefonu z aparatem po ostatniej poprawce fv.

Może zrobią fix w następnej i geotagowanie zadziała ;-)

S.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Bez GPS w aparacie można się z powodzeniem obyć. Ja na dłuższych wycieczkach zawsze i tak rejestruję sobie trackloga na telefonie więc później można bez trudu dopisać do zdjęć dane o lokalizacji. Korzystam ze starego odbiornika GPS połączonego z telefonem po Bluetooth. Takie rozwiązanie nie zjada tak bardzo baterii w telefonie i nierzadko rejestrowałem w ten sposób trackloga z całego dnia (kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy). Nie trzeba też czekać na łapanie fixa. Może przy astrofotografii rzeczywiście będzie jakiś zysk w postaci wbudowanego odbiornika GPS no bo dojdą wtedy nowe funkcje.

A teraz pytanie z innej baczki. Czy też tak macie w swoich K-3, że notorycznie prześwietlane są białe chmurki na niebie? Nie piszę o całkowicie zachmurzonym niebie ale o niebieskim z pojedynczymi chmurami. Nie wiem po co ta kompensacja prześwietleń i czujnik światła RGB z 86 tys. pól pomiarowych jak potrafi prześwietlać dość duże obszary zdjęcia. Muszę ciągle ustawiać korektę ekspozycji -0.3EV albo -0.7EV. Mam wrażenie, że na starym K100D gdzie nie było aż tyle segmentów pomiarowych było mniej prześwietleń.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Mam wrażenie, że na starym K100D gdzie nie było aż tyle segmentów pomiarowych było mniej prześwietleń.
Bo notorycznie niedoświetlał... :-P
Nowe Pentaksy naświetlają wyraźnie wyżej.
BTW, te prześwietlenia to masz w RAW? Bo generalnie mam wrażenie, że jak na JPG, to te nowe układy są zbyt optymistyczne i trzeba faktycznie nieco kompensować, żeby nie pokazywał przepaleń na podglądzie, ale dla RAW jest bardzo dobrze.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
W zasadzie to nie mam prześwietlonych plików bo jak widziałem po zrobieniu zdjęcia na ekranie LCD, że mrugała mi spora część prześwietlonych chmur to kasowałem zdjęcie i robiłem drugie z korektą. Jest to trochę upierdliwe :-P Zdjęcia zapisuję w RAW. Nie przyglądałem się im jeszcze dobrze czy są faktycznie prześwietlone. Może to ostrzeżenie o prześwietleniach jest trochę na wyrost. Będę musiał to sprawdzić.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio, jest na wyrost - pokazuje najczęściej drobne prześwietlenia w JPG. Jeśli robisz RAW-y, to nie ma problemu. No chyba, że u Ciebie wygląda to inaczej niż to z czym zetknąłem się w K-3 i w moich K-5... Sprawdź sobie taki "prześwietlony" obrazek w wołarce.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Grzenio napisał/a:
Korzystam ze starego odbiornika GPS połączonego z telefonem po Bluetooth.


Możesz napisać więcej ?

Twój pomysł nie jest pewnie zły, tylko dochodzi dodatkowa robota z synchronizacją logów z ww urządzenia ze zdjęciami w LR.

Masz to jakoś zautomatyzowane ?

Mam na myśli sytuację, że podłączam kartę do kompa, zgrywam zdjęcia ... i co dalej ?

Opisz, jeżeli możesz, jak wygląda Twoja procedura w takim przypadku, sam się zastanawiałem kiedyś nad zakupem takiego ustrojstwa, ale ciągle jestem zdania, ze zintegrowany GPS załatwiłby sprawę prosto i bez bólu ...

Pozdrawiam,

S.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach